Search
Close this search box.

سرمایه‌ گذاری در کانادا

راهنمای ویزای سرمایه‌ گذاری در کانادا 2024

سرمایه‌ گذاری در کانادا و دریافت ویزای سرمایه گذاری، یکی از روش‌های رایج برای کسب اقامت دائم این کشور به شمار می‌رود.

شما به عنوان یک سرمایه‌ گذار خارجی، می‌توانید از طریق گزینه‌های متنوع مهاجرت به کانادا با سرمایه‌ گذاری، ویزای این کشور را دریافت کنید و بعد از مدت معینی، آن را به اقامت کانادا و سپس شهروندی کانادا تبدیل کنید.

البته باید توجه داشت که روش سرمایه‌گذاری در کانادا باید به صورت کارآفرینی، خوداشتغالی، راه‌اندازی برنامه استارتاپ، خرید شرکت یا سرمایه‌گذاری فدرال باشد.

در این مقاله به انواع مختلف برنامه‌های مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه‌ گذاری می‌پردازیم تا ببینید کدام روش مهاجرتی برای شما مناسب‌تر است.

کانادا با شرایط اقتصادی پایدار و دانش فنی بالا، پذیرای سرمایه گذاران در جهت پیشبرد اهداف اقتصادی و اجتماعی خود است.

با سرمایه‌ گذاری در کانادا، فرصت زندگی در یک کشور پیشرفته با ویژگی‌هایی همچون وضعیت اقتصادی خوب، تحصیلات با کیفیت بالا و صنایع پیشرو دسترسی خواهید داشت.

به همین دلیل، تعداد زیادی از افراد به دنبال سرمایه‌ گذاری در کانادا هستند تا از این فرصت‌های مناسب برای ایجاد یک زندگی پایدار برای خود و خانواده‌شان بهره‌مند شوند.

دولت کانادا برنامه‌های مهاجرتی مختلفی را برای کارآفرینان، سرمایه‌ گذاران و شرکت‌های خارجی طراحی کرده است که به متقاضیان امکان اخذ اقامت دائم کانادا را می‌دهد.

به این ترتیب، گزینه‌های متعددی برای مهاجرت به کانادا توسط سرمایه‌ گذاری وجود دارد.

این گزینه‌ها را می‌توان به سرمایه‌ گذاری از طریق کارآفرینی، سرمایه‌ گذاری از طریق خوداشتغالی، سرمایه‌ گذاری از طریق خرید بیزنس یا ثبت شرکت، سرمایه‌ گذاری از طریق برنامه استارتاپ و سرمایه‌ گذاری فدرال تقسیم کرد که در ادامه به توضیح آنها می‌پردازیم.

توجه داشته باشید که انتخاب یک برنامه مهاجرتی مناسب و درست، نقش مهمی در موفقیت استراتژی مهاجرتی شما ایفا خواهد کرد.

شما باید برنامه‌ای را برای مهاجرت به کانادا انتخاب کنید که برای کسب و کار و سوابق و رزومه شخصی شما مناسب‌تر از همه باشد.

حتی ابزارهای آنلاین متعددی هم وجود دارند که به شما کمک می‌کنند تا در انتخاب نحوه مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه‌ گذاری تصمیم درست‌تری بگیرید.

ویزای سرمایه گذاری در کانادا

روش‌های دریافت ویزای سرمایه‌ گذاری در کانادا

 • انتقال درون شرکتی (ICT)

اگر شما یک کسب و کار واجد شرایط و تثبیت‌شده در کشور خود داشته باشید، می‌توانید آن را با استفاده از برنامه مهاجرتی ICT به کانادا انتقال دهید. به طور کلی پس از ۱ سال کار در کانادا، واجد شرایط اقامت دائم این کشور خواهید بود.

 • برنامه ویزای خوداشتغالی کانادا​

ورزشکاران بین‌المللی و حرفه‌ای یا افرادی که در صنعت، فرهنگ و هنر مشغول به کار هستند و می‌توانند ثابت کنند که پتانسیل خوداشتغالی سودآور در کانادا را دارند، واجد شرایط ویزای مهاجرت تجاری کانادا هستند، مشروط بر اینکه معیارهای انتخاب برنامه افراد خوداشتغال فدرال را داشته باشند.

در مقایسه با سایر شیوه‌های مهاجرت تجاری که در آن متقاضیان ملزم به سرمایه‌گذاری مبلغی از وجوه شخصی خود در یک شرکت یا دولت هستند، از متقاضیان واجد شرایط این برنامه فقط خواسته می‌شود، مدرکی دال بر تجربه آنها در صنعت مدنظر و همچنین خوداشتغالی موفقیت‌آمیزشان، ارائه دهند.

از شرایط لازم برای ویزای خوداشتغالی کانادا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. داشتن حداقل دو سال تجربه کاری (خوداشتغالی) مرتبط در صنعت حرفه‌ای مدنظر در طول پنج سال پیش از درخواست ویزا.
 2. دو سال شرکت در سطح جهانی در حوزه خود، یا ترکیبی از یک سال از هر کدام از موارد فوق.
 • برنامه ویزای استارتاپ کانادا​

این برنامه یکی از ابتکارات مهاجرت توسط دولت کانادا برای کارآفرینان است تا کسب و کار خود را توسعه دهند. صاحبان مشاغل خارجی نوآورانه می‌توانند از ویزای استارتاپ کانادا بهره‌مند شوند.

با استفاده از این روش مهاجرت به کانادا، حداکثر ۵ نفر که به عنوان موسس شرکت شناخته می‌شوند، واجد شرایط اقامت دائم در کانادا خواهند شد.

توجه داشته باشید که در این برنامه، معمولا اولویت با استارتاپ‌هایی است که جای پایشان را سفت کرده‌اند و بر تقویت نوآوری تمرکز دارند. درنظر داشته باشید که دریافت اقامت از طریق این برنامه سرمایه‌ گذاری در کانادا، ممکن است تا ۲ سال طول بکشد.

الزامات و شرایط:

 • متقاضی این روش باید یک کسب و کار واجد شرایط با یک ایده نوآورانه داشته باشد.
 • متقاضی باید نامه حمایتی (Letter of Support) از یک سازمان مجاز دریافت کند.
 • فرد باید مسلط به زبان انگلیسی یا فرانسوی باشد.
 • ویزای کارآفرینی کانادا

برنامه کارآفرینی کانادا که C11 هم نامیده می‌شود، یک روش مهاجرتی عالی برای افرادی است که قصد دارند روی یک کسب‌وکار کانادایی سرمایه‌گذاری کنند یا خودشان کسب‌وکار جدیدی راه‌اندازی کنند.

این شیوه مهاجرت به کانادا تحت برنامه تحرک بین‌المللی (IMP) ایجاد شده و به کارآفرینان و سرمایه‌گذاران خارجی اجازه می‌دهد تا به عنوان افراد خوداشتغال، اجازه کار در کانادا دریافت کنند.

این مجوز معمولا برای دو سال صادر می‌شود و مشروط بر اینکه کسب و کار شما در کانادا فعال و سودآور باشد، می‌توان چندین بار آن را تمدید کرد. پس از چند سال فعالیت تجاری موفق در این کشور، این کارآفرینان و سرمایه‌گذاران واجد شرایط اقامت دائم کانادا خواهند بود.

الزامات و شرایط:

 1. متقاضی باید بین 2 تا 5 سال سابقه مدیریت بازرگانی داشته باشد.
 2. باید بیزینس پلن تجاری و بازاریابی با تمرکز بر ایجاد شغل برای ساکنان کانادا تهیه شود.
 3.  پس از ورود به کانادا، متقاضی باید ظرف دو سال در یک تجارت کانادایی سرمایه گذاری کند. این سرمایه گذاری باید قابل توجه باشد و به اقتصاد کانادا کمک کند.
 • برنامه‌های استانی مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه‌ گذاری

در سطح استانی، استان‌های مختلف کانادا برنامه‌های مهاجرتی متنوعی را برای سرمایه گذاری در کانادا و اعطای اقامت دائم در نقاط مختلف کشور ارائه می‌دهند که البته بیشتر به صورت کارآفرینی، خود اشتغالی یا راه‌اندازی استارتاپ در کانادا است.

برای مثال، برنامه استانی سرمایه‌گذاری مانیتوبا چند گزینه نامزدی استانی را برای مهاجرت به کانادا از مسیر سرمایه‌گذاری در مزارع یا مسیر کارآفرینی ارائه می‌دهد. یا برنامه استانی ساسکاچوان اغلب برای کارآفرینان و صاحبان/کارکنان مزارع ایده‌آل است.

برنامه استانی سرمایه‌ گذاری کبک هم که از معروف‌ترین گزینه‌های مهاجرت تجاری به کانادا محسوب می‌شود، به عنوان یک سرمایه‌ گذار به شما اجازه می‌دهد یک کسب و کار برای خودتان راه‌اندازی کنید یا روی یک کسب و کار قدیمی سرمایه‌ گذاری کنید و از این طریق در کبک زندگی کنید.

سرمایه گذاری در کانادا |‌ سوگیمتو ویزا

شرایط ویزای سرمایه‌ گذاری در کانادا

هر یک از برنامه‌های که اشاره شد، شرایط و فرآیندهای درخواست خاص خود را دارد، اما اکثر آن‌ها شرایط مشترک زیر را شامل می‌شود:

 •  راه‌اندازی یک کسب و کار موفق یا داشتن بودجه کافی برای خرید یا راه‌اندازی آن در کانادا
 • داشتن حداقل 250 هزار دلار سرمایه که بتوانید در کسب و کار کانادایی خود سرمایه‌گذاری کنید
 •  داشتن مهارت‌های لازم برای توسعه کسب و کار و مدیریت کردن آن
 • داشتن توانایی استفاده از تجربه کسب و کار قدیمی خود برای ایجاد یک کسب و کار جدید در کانادا
 • ارایه مدرک تمکن مالی به اداره مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا (IRCC)
 • داشتن توانایی زبان انگلیسی یا فرانسه

به طور کلی، سرمایه‌گذارها، کارآفرینان، افراد خوداشتغال، مدیران اجرایی یا مدیران ارشد و کارگران ماهر و حرفه‌ای می‌توانند شرایط مهاجرت از طریق دریافت ویزای سرمایه‌ گذاری در کانادا را برآورده کنند.

هزینه ویزای سرمایه‌گذاری در کانادا

شما باید بین ۲۵۰ هزار تا ۳۵۰ هزار دلار کانادا در این کشور سرمایه‌گذاری کنید تا به عنوان یک کارآفرین یا سرمایه‌ گذار خارجی بتوانید اقامت دائم کانادا را دریافت کنید.

با چنین بودجه‌ای، می‌توانید برای یکی از برنامه‌های مهاجرتی از طریق سرمایه‌ گذاری در کانادا درخواست دهید، که بر اساس آن می‌توانید پس از مدت معینی فعالیت، واجد شرایط اقامت دائم کانادا شوید. حداقل سرمایه‌گذاری در کانادا برای شما به عوامل مختلفی بستگی دارد:

نوع کسب و کار: هزینه مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه‌گذاری ممکن است بسته به نیازها و وضعیت کسب و کار شما، کمتر یا بیشتر از ۲۵۰ هزار تا ۳۵۰ هزار دلار کانادا باشد. برخی از کسب و کارها، مانند تولید صنعتی، نیاز به سرمایه‌گذاری اولیه قابل توجهی دارند.

از سوی دیگر، راه‌اندازی برخی از کسب‌وکارها مانند خرید حق امتیاز یک فروشگاه خاص یا راه‌اندازی یک سالن ناخن‌کاری آسان‌تر است و هزینه‌های کمتری دارد.

موقعیت مکانی: کانادا کشوری پهناور با اختلاف بازار بسیار زیاد در مناطق مختلف است. معمولا شهرهای بزرگتر به سرمایه‌گذاری بیشتری نیاز دارند.

برای مثال، مهاجرت به ساسکچوان از طریق خرید یک کسب و کار ممکن است برای شما ۱۸۰ هزار دلار کانادا هزینه داشته باشد، اما در تورنتو یا ونکوور ممکن است همین شیوه مهاجرتی تا ۳۰۰ هزار دلار کانادا خرج بردارد.

تفاوت در هزینه‌های سرمایه‌گذاری به دلیل موقعیت مکانی بر هزینه‌های املاک، کارکنان، محصولات و خدمات تاثیر می‌گذارد.

میزان رقابت: درک میزان رقابت در حوزه کاری‌تان به شما این امکان را می‌دهد که هزینه‌های مهاجرت کسب و کار خود را دقیق‌تر ارزیابی کنید. تحقیق در مورد بازارهای کانادا می‌تواند درک بهتری از وضعیت رقابت بازار برای شما به عنوان یک کارآفرین خارجی ارائه بدهد.

آیا می دانستید؛ با سرمایه گذاری در اقتصاد کانادا می توانید اقامت دائم کانادا را دریافت کنید؟

اگر می‌خواهید سبک زندگی کانادایی در پیش بگیرید و می‌خواهید به یک بازار جدید دسترسی داشته باشید، باید منابع و ارتباطات خود را گسترش دهید، اینگونه آمادگی بیشتری برای مهاجرت از طریق برنامه سرمایه گذاری در کانادا را خواهید داشت.

سرمایه گذاری و گواهی سرمایه‌گذاری تضمین شده (GIC)

گواهی سرمایه‌ گذاری تضمین شده (GIC) یک گزینه عالی برای سرمایه‌ گذاری شما در کانادا است. اگر در کشور کانادا اقامت دارید و پولی در حسابتان به‌عنوان پس‌انداز جمع کرده‌اید، این فرصت را دارید تا از GIC برای سرمایه‌گذاری و کسب سود استفاده کنید.

گواهی سرمایه‌گذاری تضمین شده یا همانی جی آی سی (GIC) این امکان را برای شما فراهم می‌کند تا بتوانید با حفظ سرمایه خود، سودی نیز از آن به دست بیاورید. در ادامه اطلاعات کامل‌تری از این روش سرمایه‌گذاری در کانادا در اختیار شما قرار خواهیم داد.

GIC چیست؟

GIC مخفف Guaranteed Investment Certificate و به معنی گواهی سرمایه‌گذاری تضمین شده است. جی آی سی در واقع یک روش سرمایه‌گذاری در کانادا است که تضمینی بوده پدارای یک نرخ سود ثابت و متغیر در مدت زمان مشخص است.

شما می‌توانید جی آی سی را از بانک‌ها یا مؤسسات مالی معتبر کانادا خریداری کنید. یکی از مهم‌ترین ویژگی گواهی سرمایه‌گذاری تضمین شده سود ثابت و ریسک بسیار پایین آن است.

شما با سرمایه‌گذاری روی GIC علاوه بر اینکه اصل پول خود را بعد از مدت زمان مشخص دریافت می‌کنید، سود آن را نیز می‌گیرید که سرمایه شما را بیشتر می‌کند.

گواهی‌ها GIC اغلب به عنوان سپرده‌های مدت‌دار شناخته می‌شوند، زیرا پول شما برای یک دوره معین بین 30 روز تا 10 سال نگهداری می‌شود. معمولاً میزان بهره و سودی که مؤسسات برای سرمایه‌گذاری جی آی سی در نظر می‌گیرند با مدت زمان نگهداری آنها بیشتر می‌شود.

به این معنی که سود در نظر گرفته شده برای سرمایه‌گذاری 3 سال بیشتر از 1 سال است. اگرچه بازدهی این نوع سرمایه‌گذاری نسبتاً پایین است اما با توجه به امنیت بالای آن و همچنین در شرایط بی‌ثباتی نرخ بهره جذابیت خاص خود را دارند.

اگر تاکنون متوجه نشدید که مکانیسم GIC چیست اجازه دهید تا یک مثال برای شما بیاوریم. فرض کنید شما 10 هزار دلار پس انداز دارید و می‌خواهید آن را در قالب جی آی سی سرمایه‌گذاری کنید.

نرخ بهره در نظر گرفته شده برای مدت 3 سال هم از طرف موسس های که گواهی GIC خریداری می‌کنید 3 درصد است. با گذشت 3 سال شما می‌توانید اصل پول خود به همراه 930 دلار اضافی را دریافت کنید.

GIC شامل چه مواردی می‌شود؟

خرید GIC به معنی بستن قرارداد شما با یک مؤسسه مالی است. این قرارداد دارای چند شرط است که در زیر به بررسی آنها پرداخته‌ایم:

 • مبلغ سرمایه‌ گذاری در کانادا: مبلغی معادل حداقل سپرده تعیین شده توسط بانک یا مبلغی بالاتر است که شما اقدام به سرمایه‌ گذاری می‌کنید.
 • نرخ بهره: مبلغ تعیین شده‌ای است که پس از پایان مدت قرارداد، ماهانه یا سالانه بر اساس گزینه پرداختی که انتخاب می‌کنید، به شما پرداخت می‌شود.
 • مدت دوره: یک دوره توافق شده که می‌تواند از چند ماه تا چندین سال متغیر باشد. شما طی این مدت معمولاً به وجوه خود دسترسی نخواهید داشت.
 • تاریخ سررسید: تاریخی که در آن پرداخت سود متوقف می‌شود. در این زمان شما می‌توانید به بانک اعلام کنید که می‌خواهید وجوه خود را برداشت کرده یا مجدداً سرمایه‌گذاری کنید.

انواع GIC چیست؟

انواع GIC وجود دارد که شما با شناخت آنها می‌توانید بسته به شرایط خود بهترین نوع آن را انتخاب کنید. عملکرد هر یک از این سپرده‌های سرمایه‌گذاری تضمین شده متفاوت بوده و در زیر ما درمورد آن توضیح داده‌ایم.

GIC با نرخ ثابت (Fixed-rate GICs)

موضوع کلی که درمورد GIC وجود دارد این است که اکثر مردم فکر می‌کنند این روش سرمایه‌گذاری یک نرخ سود ثابت دارد با اینکه GIC با نرخ متغیر نیز موجود است.

با این حال برآورد سود گواهی سرمایه‌ گذاری تضمین شده ثابت آسان‌تر است، زیرا بر اساس مدت قرارداد و مبلغی که شما سپرده‌گذاری می‌کنید، سود ثابتی را پرداخت می‌کنند.

به عنوان مثال، اگر بخواهید 10 هزار دلار در یک GIC یک‌ساله با نرخ بهره 3.50 درصد سرمایه‌ گذاری کنید، پس از اتمام مدت، 10350 دلار خواهید داشت.

GIC با نرخ متغیر (Variable-rate GICs)

GIC با نرخ متغیر دارای نرخ‌های بهره‌ای هستند که ممکن است در طول دوره نوسان داشته باشند. در واقع بسته به وضعیت اقتصادی و کم و زیاد شدن نرخ بهره سود شما نیز از این سرمایه‌گذاری تحت تأثیر قرار می‌گیرد.

اگر نرخ بهره افزایش پیدا کند سود شما نیز بیشتر می‌شود این در حالی است که با کاهش نرخ بهره سود شما نیز کمتر خواهد شد.

نرخ متغیر سود پرداختی توسط مؤسسه مالی صادرکننده تعیین شده و می‌تواند در هر زمان بر اساس عملکرد بازار تغییر کند.

GIC مرتبط با بازار (Market-linked GICs)

GIC مرتبط با بازار بر اساس عملکرد بازار سهام به شما بازدهی می‌دهند. اگر بازارها بالا روند، نرخ بازدهی شما نیز افزایش می‌یابد. اگر بازارها سقوط کنند، بازده شما کاهش می‌یابد، اما اصل سرمایه شما همچنان محافظت می‌شود.

یعنی اگر شما 50 هزار دلار سرمایه‌ گذاری کنید با بالا و پایین شدن بازار سهام تنها سود شماست که کم و زیاد می‌شود و اصل سرمایه کاملا حفظ خواهد شد.

GIC ثبت شده (Registered GICs)

GIC ثبت شده یا رجیستر شده یکی از انواع گواهی‌های سرمایه‌ گذاری تضمین شده است که سود آن شامل پرداخت مالیات نمی‌شود.

درآمدهای کسب شده در کشور کانادا مشمول پرداخت مالیات می‌شوند، اما شما با خرید جی آی سی ثبت شده مالیاتی پرداخت نخواهید کرد.

نکته قابل توجه این است که گواهی سرمایه‌ گذاری در کانادا بصورت تضمین شده و رجیستر شده، دارای یک سری محدودیت‌های سنی و مشارکتی است که قبل از خرید باید به آن توجه داشته باشید.

GIC ثبت نشده (Non-Registered GICs)

GIC ثبت نشده برخلاف GIC ثبت شده هیچ‌گونه محدودیت سنی و مشارکتی ندارد و همه افراد می‌توانند آن را خریداری کنند.

با این وجود این نوع گواهی‌ها مشمول تخفیف‌ها و مشوق‌های مالیاتی نمی‌شوند زیرا این نوع گواهی‌ها از طرف دولت صادر نخواهند شد. مؤسسات مالی خصوصی معمولاً این نوع گواهی‌های را عرضه می‌کنند.

GIC ارز خارجی (Foreign Exchange GICs)

GICهای ارزی که به عنوان GICهای ارز خارجی نیز شناخته می‌شوند، گواهی‌های سرمایه‌گذاری هستند که به ارزی غیر از واحد پول داخلی، به عنوان مثال، اگر در کانادا هستید، به ارزی غیر از دلار کانادا صادر می‌شوند.

این GICها مشابه گواهی‌های سرمایه‌ گذاری تضمین شده معمولی عمل کرده اما بازده سرمایه‌ گذاری نه‌تنها تابع نرخ بهره است، بلکه به نوسانات نرخ مبادله بین ارز داخلی و خارجی نیز بستگی دارد.

 آیا GICها مشمول بیمه می‌شوند؟

GICها بیمه مشمول بیمه می‌شوند و شرایط آنها بسته به نوع مؤسسه اعتباری متفاوت است. GICهای خریداری شده از طریق بانک‌های عضو شرکت بیمه سپرده کانادایی (CDIC) تا سقف 100 هزار دلار بیمه می‌شوند.

سپرده‌های مدت دار خریداری شده از یک اتحادیه اعتباری یا صندوق مردمی، توسط شرکتی در استان یا قلمرو محل سکونت تحت پوشش قرار داده می‌شوند.

به عنوان مثال، ساکنان انتاریو که GIC را از اتحادیه اعتباری خریداری کرده تحت پوشش بیمه آنتاریو (DIRF) تا سقف 250 هزار دلار قرار می‌گیرند.

نحوه خرید GIC به چه صورت است؟

شما می‌توانید GIC را در بانکی که حساب دارید به‌صورت آنلاین خریداری کنید. اگر در بانک مورد نظر حسابی ندارید لازم است تا به یکی از شعبه های بانک مراجعه کرده و حساب جدیدی را باز کنید.

برای باز کردن حساب لازم است تا دو قطعه شناسه معتبر صادر شده توسط دولت، مانند گذرنامه و گواهینامه رانندگی و شماره بیمه اجتماعی شما (SIN) را به همراه داشته باشید. قبل از اینکه گواهی سرمایه‌گذاری را خریداری نمایید، باید تصمیم بگیرید که کدام یک را می‌خواهید. این گواهی‌ها شامل موارد زیر می‌شود:

 • حساب‌های پس‌انداز بدون مالیات (TFSAs)
 • طرح‌های پس‌انداز بازنشستگی ثبت شده (RRSPs)
 • صندوق‌های درآمد بازنشستگی ثبت شده (RRIFs)
 • حساب‌های بازنشستگی قفل شده (LIRA)
 • حساب‌های ثبت نشده

چه تفاوتی بین گواهی‌های سرمایه‌ گذاری تضمین شده (GIC) و سپرده‌های مدت‌دار وجود دارد؟

گواهی‌های سرمایه‌گذاری تضمین شده (GIC) و سپرده‌های مدت‌دار دقیقاً مشابه هم هستند و اصل سرمایه در هر دو نوع روش سرمایه‌گذاری حفظ می‌شود. اما تفاوتی که این دو گواهی دارند مربوط به مدت زمان دوره آنهاست.

در واقع دوره GIC بیشتر از سپرده‌های مدت‌دار است و از این رو سپرده‌های مدت‌دار سریع‌تر نقد شده و امکان برداشت دارند.

نکات مهم درمورد گواهی سرمایه‌ گذاری تضمینی

برای خرید گواهی سرمایه‌گذاری تضمینی قوانین و حقوقی برای شما به‌عنوان سرمایه‌گذار وجود دارد که لازم است از آن اطلاع داشته باشید. به همین دلیل ما در زیر به بررسی این حقوق می‌پردازیم:

 • مؤسسات مالی باید اطلاعات کاملی از این نوع گواهی‌ها از جمله نحوه خرید، زمان بازپرداخت، مدت زمان سرمایه‌گذاری، نحوه محاسبه سود و نرخ بهره سالانه در اختیار شما قرار دهند.
 • درصورتی‌که نرخ بهره متغیر است باید درمورد نحوه محاسبه آن اطلاع کامل داشته باشید. علاوه بر این هرگونه هزینه‌ای که بر آن اعمال می‌شود باید محاسبه گردد و به شما اعلام شود.
 • تاریخ شروع و پایان دوره سرمایه‌ گذاری باید به طور دقیق به شما اعلام شود تا بدانید که چه زمانی می‌توانید سرمایه خود را به همراه سود آن برداشت کنید.
 • اگر قصد سرمایه‌گذاری مجدد پس از پایان دوره را دارید، مؤسسه باید اطلاعات کاملی از نرخ ثابت یا متغیر، نرخ بهره واقعی یا روش محاسبه آن و دوره سرمایه‌ گذاری در اختیار شما قرار دهد.
 • شما باید درمورد نحوه لغو کردن شرایط سرمایه‌گذاری قبل از موعد مقرر و هزینه‌ای که باید بابت آن پرداخت کنید اطلاعات داشته باشید.
 • اگر می‌خواهید ارزش فعلی سرمایه‌ گذاری خود را بدانید، آنها باید بدون تأخیر اطلاعات خاصی را برای شما فاش کنند. این شامل اصل (مبلغی که سرمایه‌ گذاری کرده‌اید) و هر سودی که در روز درخواست شما به دست آورده‌اید، می‌شود.

مزایا و معایب GIC

GIC می‌تواند مزایا و معایب متعددی داشته باشند که شما قبل از اقدام به خرید آنها لازم است بدانید. به همین دلیل ما در جدول زیر به بررسی این مزایا و معایب پرداخته‌ایم.

مزایای GICمعایب GIC
کل مبلغ سرمایه‌گذاری حفظ شده و می‌تواند در پایان دوره GIC به طور کامل نقد شود.یک حداقل مبلغ برای سرمایه‌گذاری تضمین شده وجود دارد که معمولاً بین 500 تا 1000 دلار است.
محاسبه بازده GICهای با نرخ ثابت نسبتاً ساده است زیرا بر اساس طول مدت و مبلغ سپرده‌گذاری شده محاسبه می‌شود.اگر بخواهید کل سود را دریافت کنید باید طی مدت زمان مشخص شده پول خود را در حساب نگه داشته و برداشت نکنید.
هنگامی که نرخ بهره در حال افزایش است، اغلب نرخ بازده بالاتری در GIC دریافت می‌کنید.در بسیاری اوقات نرخ بهره از تورم کمتر بوده و این نوع سرمایه‌گذاری بازدهی خوبی ندارد.
GIC ثبت شده مشمول پرداخت مالیات نشده و از این رو هزینه این سرمایه‌گذاری کمتر است.اگر GIC خارج از یک حساب ثبت شده نگهداری گردد سود به دست آمده مشمول مالیات خواهد شد.

لغو تمدید خودکار GIC چگونه است؟

برخی از مؤسسات مالی پس از اتمام دوره سرمایه‌گذاری مجدداً پول شما را وارد سرمایه‌گذاری می‌کنند. شما می‌توانید این سرمایه‌گذاری جدید را ظرف 10 روز کاری پس از شروع دوره جدید لغو کنید.

شما برای این کار می‌توانید با مؤسسه مالی مورد نظر تماس گرفته و اعلام کنید که قصد لغد تمدید سرمایه‌گذاری مجدد را دارید.

آیا کسانی که اقامت کانادا را ندارند، می‌تواند از گواهی سرمایه‌ گذاری تضمین شده یا GIC استفاده کنند؟

امکان خرید گواهی سرمایه‌ گذاری تضمین شده کانادا تنها برای افرادی که مقیم این کشور هستند وجود دارد؛ بنابراین افراد غیرمقیم نمی‌توانند با خرید این گواهی‌ها در کشور کانادا سرمایه‌ گذاری کنند.

سخن آخر

گواهی سرمایه‌گذاری تضمین شده یا GIC یکی از روش‌های سرمایه‌گذاری در کشور کانادا است که ساکنین این کشور می‌توانند با مازاد پول مصرفی خود خریداری کنند.

این روش سرمایه‌گذاری ریسک بسیار کمی داشته و اصل سرمایه در پایان دوره به مالک حساب داده می‌شود. سود این نوع گواهی بر اساس نرخ بهره تعیین شده و پس از اتمام مدت سرمایه‌گذاری به همراه اصل پول برگردانده می‌شود.

همانطور که مشاهده کردید، روش‌های زیادی برای ویزای سرمایه‌گذاری در کانادا و مهاجرت به این کشور وجود دارد که در نهایت می‌تواند با رعایت شرایط مد نظر، به اقامت دائم کانادا تبدیل شود.

البته نباید فراموش کنید که وقتی با اجازه کار در کانادا مشغول شدید و کسب و کار خود را راه‌اندازی کنید، برای تغییر وضعیت خود به اقامت دائم کانادا، زنده و سودآور نگه داشتن کسب و کارتان امری ضروری است.

فقط صاحبان مشاغلی که شرکت‌هایشان ماندنی و موفق هستند می‌توانند برای اقامت کانادا از طریق سرمایه‌گذاری درخواست دهند.

بنابراین، صرف راه‌اندازی یک کسب و کار شما را واجد شرایط اخذ اقامت دائم کانادا نمی‌کند و برای این کار باید کسب و کار خود را با استراتژی دقیق و رویکرد کارآفرینی و سرمایه گذاری در کانادا و البته ایجاد شغل پیش ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *