Search
Close this search box.

 پیکاپ ویزای کانادا

کانادا کشوری مدرن و پیشرفته است، از این رو افراد زیادی از سراسر جهان به این کشور مهاجرت می‌کنند. ایرانیان همه ساله برای تحصیل، کار در کانادا یا به قصد بازدید و به عنوان توریست به این کشور سفر می‌کنند. اما از آنجایی که فعالیت سفارت کانادا در کشور ایران متوقف شده است، افراد ایرانی برای دریافت ویزای خود باید به سفارت کانادا در کشورهای مجاور مراجعه کرده و ویزای خود را دریافت کنند.

پیکاپ ویزا (Pick Up Visa) پروسه ارسال گذرنامه به سفارت و دریافت گذرنامه خود همراه با ویزا است. خدمات پیکاپ ویزا برخلاف مصاحبه و انگشت نگاری نیازی به حضور افراد در سفارت ندارد. در ادامه این مقاله به بحث پیکاپ ویزا کانادا و این مسئله که پیکاپ ویزا چیست، می‌پردازیم. 

بعد از انجام درخواست ویزا، انجام انگشت نگاری، مصاحبه و دریافت نامه‌ای مبتنی بر تایید ویزا، متقاضیان باید پاسپورت خود را به مرکز پردازش پاسپورت VAC (وک، Visa Application Center) و اداره مهاجرت کانادا در کشورهای همسایه ایران ارسال کرده تا مهر و برچسب ویزای مورد نظر در آن ثبت شود. به تمام این پروسه پیکاپ ویزا کانادا یا پیکاپ پاسپورت کانادا می‌گویند. در خدمات پیکاپ ویزا به حضور شخص در کشور ثالث نیاز نیست. تنها از طریق کارگزار و نماینده قانونی پیکاپ فوری ویزا کانادا انجام می‌شود.

پیکاپ ویزای کانادا | سوگیموتو ویزا

نامه درخواست پاسپورت 

متقاضیان از سفارت کانادا ایمیل یا نامه‌ای به نام (Passport Request) مبنی بر ارائه پاسپورت خود به مرکز VAC برای پیکاپ ویزا به منزله مهر شدن ویزای کانادا در پاسپورت متقاضی دریافت می‌کنند. درخواست پاس یا درخواست پاسپورت ۴ بخش دارد.

بخش ۱:

 • در این بخش سفارت برای روند تکمیل بررسی پرونده متقاضی در راستای درخواست ویزای او، به پاسپورت افراد احتیاج دارد.

بخش ۲:

 • شرایط پاسپورت را توضیح می‌دهد.
 • پاسپورت باید همراه نامه ارائه شود.
 • پاسپورت باید حداقل یک صفحه خالی داشته باشد.
 • پاسپورت باید در طول مدت زمان اقامت اعتبار داشته باشد.
 • امکان صدور ویزا پس از اتمام اعتبار پاسپورت وجود ندارد.

بخش۳:

 • متقاضیان ۳۰ روز زمان دارند تا پاسپورت خود را برای اداره مهاجرت کانادا ارسال کنند؛ در غیر این صورت احتمال رد شدن متقاضیان وجود دارد. علاوه بر پاسپورت یک کپی از نامه باید ارسال شود. همچنین مکان‌های ارسال پاسپورت به منظور پیکاپ پاسپورت برای متقاضی مشخص شده است.

بخش ۴:

 • شماره UCI منحصر و مختص به هر فرد است. شماره Unique Client Identifier نباید به فردی به جز وکیل مهاجرتی و قانونی داده شود. بنابراین متقاضیان باید از این شماره حفاظت نموده زیرا با دسترسی به این شماره احتمال دسترسی به تمامی اطلاعات شخصی افراد وجود دارد.

مزایای پیکاپِ ویزا چیست؟

سپردن خدمات پیکاپ ویزا به کارگزاران مهاجرتی از دو مزیت مهم و اساسی برخوردار است. 

هزینه

پروسه پیکاپ پاسپورت کانادا، نیازی به حضور افراد در کشور ثالث نداشته، از این رو متقاضیان به راحتی می‌توانند در هزینه رفت و آمد، اقامت، هتل، خوراک و دیگر هزینه‌ها صرفه جویی کنند.

زمان

علاوه بر هزینه، متقاضیان می‌توانند در زمان خود صرفه جویی کرده، از زمان باقی مانده برای برنامه ریزی و آماده شدن برای ورود به کشور کانادا استفاده کنند.

اجازه انجام خدمات پیکاپ ویزا

به برخی شرکت‌ها یا آژانس‌های مسافرتی از طرف پلیس مهاجرت ایران مجوز دریافت پاسپورت از متقاضیان، اعطا شده است. این شرکت‌ها با هماهنگی پلیس مرزی، گذرنامه افراد را از کشور ایران خارج کرده و آن را برای مهر ویزا و خدمات پیکاپ ویزا به مراکز VAC تحویل می‌دهند. افراد باید قبل از انجام این مراحل به شرکت، آژانس یا فرد مورد نظر وکالت نامه‌ای برای پیکاپ ویزا ارائه دهند.

مراحل درخواست پیکاپ ویزای کانادا

پس از دریافت نامه درخواست پاسپورت (Passport Request) متقاضی باید به موسسه‌هایی که اجازه خدمات پیکاپ ویزا را از طرف پلیس مهاجرت ایران دریافت کرده‌اند، مراجعه کند.

۱. مدارک لازم مانند پاسپورت، وکالت نامه متقاضی وموسسه و کپی نامه Passport Request را به کارگزار تحویل دهد.

۲. کارگزار مدارک را به صورت هوایی به کشور ثالث انتقال می‌دهد.

۳. مدارک در یکی از کشورهای ترکیه شهرهای استانبول یا آنکارا، دبی یا ابوظبی امارات یا ایروان ارمنستان به مرکز VAC ارسال می‌شود.

۴. پس از ورود مدارک به مرکز VAC، کد رهگیری (Tracking ID) برای متقاضی ارسال می‌گردد تا مراحل را در سایت VFS Global (خدمات جهانی آسان کننده ویزا یا Facilitation Services Global) مشاهده و پیگیری کند. 

۵. پس از چند روز کاری، پاسپورت‌ با برچسب ویزای مورد نظر مهر می‌شود.

۶. کارگزار پاسپورت مهر شده را به ایران بازگردانده و به فرد متقاضی تحویل می‌دهد.

پیکاپ ویزا در کشورهای همسایه

شهرهای استانبول و آنکارا در کشور ترکیه، شهرهای دبی و ابوظبی در کشور امارات، شهر ایروان در کشور ارمنستان و شهر باکو در کشور آذربایجان از جمله کشورهای همسایه ایران هستند که خدمات پیکاپ ویزا را انجام می دهند. این خدمات از کشوری به کشور دیگر بسته به شرایطی مانند هزینه یا زمان تحویل متفاوت هستند. 

پیکاپ ویزا از ترکیه

اداره مهاجرت کانادا در شهرهای استانبول و آنکارا واقع شده است. از این رو خدمات پیکاپ ویزا در دفاتر VAC در این دو شهر صورت می‌پذیرد. در صورتی که افراد انگشت نگاری را در کشورهایی به جز ترکیه انجام داده باشند، در انجام پروسه پیکاپ ویزا کانادا با مشکل مواجه نمی‌شوند. 

پیکاپ ویزای کانادا از استانبول

پس از اینکه کارگزار مدارک متقاضی را به دفتر VAC واقع در شهر استانبول ارسال کند، بعد از چند روز کاری پیکاپ ویزای کانادا از استانبول انجام شده و پاسپورت متقاضی مهر خورده توسط کارگزار به ایران بازمی‌گردد. 

پیکاپ ویزا کانادا از آنکارا

عملیات پیکاپ ویزا کانادا از آنکارا، پس از ارسال پاسپورت متقاضی به مرکز VAC در شهر آنکارا پس از چند روز کاری انجام گرفته و مهر خورده توسط کارگزار به ایران بازمی‌گردد.

مدارک مورد نیاز پیکاپ ویزای کانادا از استانبول و آنکارا

در ترکیه مدارک مورد نیاز پیکاپ ویزا کانادا به دو بخش ویزای غیر مهاجرتی و مهاجرتی تقسیم می‌گردد:

مدارک مورد نیاز پیکاپ ویزا مهاجرتی (اقامت دائم)

 • پاسپورت امضا شده
 • پرینت نامه Passport Request 
 • تکمیل صفحه آخر ایمیل سفارت ( مشخصاتی مانند نام، قد، رنگ چشم، آدرس، ایمیل و شماره تلفن)
 • وکالت نامه
 • ۲ قطعه عکس ۷x۵ سانتی‌متر (در پشت عکس‌ها مشخصاتی همچون نام، نام خانوادگی، تاریخ عکس گرفته شده و مهر عکاسی، نوشته شده باشد.)

مدارک مورد نیاز پیکاپ ویزا غیر مهاجرتی (ویزای توریستی، ویزای تحصیلی، ویزای کاری)

 • پاسپورت امضا شده
 • پرینت نامه Passport Request 
 • وکالت نامه
 • رسید انگشت نگاری (در صورتی که انگشت نگاری در ترکیه انجام شده باشد)

نکته: برای پیکاپ ویزا غیر مهاجرتی (ویزای کاری، ویزای توریستی، ویزای تحصیلی) احتیاجی به عکس نیست.

پیکاپ ویزا کانادا از کشور امارات

افراد می‌توانند برای خدمات پیکاپ ویزا به دو شهر دبی و ابوظبی در امارات که اداره مهاجرت کانادا در آن‌ها فعالیت دارد، پاسپورت خود را ارسال نمایند. شرایط کلی دو کشور ترکیه و امارات درباره این خدمات یکسان است و تفاوت‌های جزئی و ریزی در آن‌ها دیده می‌شود.

پیکاپ ویزا کانادا از شهر دبی

دبی یکی از شهرهای کشور امارات محسوب می‌شود که در آن خدمات پیکاپ ویزا انجام می شود. پس از ارسال پاسپورت به مرکز VAC واقع در شهر دبی، ویزا در پاسپورت متقاضی درج شده، به آدرس کارگزار مورد نظر پست و از طریق کارگزار به ایران ارسال می‌گردد.

پیکاپ ویزا کانادا از شهر ابوظبی

شهر ابوظبی یکی دیگر از شهرهای امارات است که سالانه پیکاپ پاسپورت کانادا در آن انجام می‌گیرد. پاسپورت به مرکز VAC  واقع در این شهر ارسال می‌شود، مهرخورده و توسط کارگزار به ایران ارسال می‌شود. 

مدارک مورد نیاز پیکاپ ویزا کانادا از دبی و ابوظبی

مدارک لازم پیکاپ ویزا کانادا در امارات مانند کشور ترکیه در ۲ دسته ویزای غیر مهاجرتی و مهاجرتی وجود دارد:

مدارک مورد نیاز پیکاپ ویزا مهاجرتی (اقامت دائم)

 • پاسپورت امضا شده
 • تکمیل صفحه آخر ایمیل سفارت ( مشخصاتی مانند نام، قد، رنگ چشم، آدرس، ایمیل و شماره تلفن)
 • پرینت وکالت نامه
 • ۲ قطعه عکس ۷x۵ سانتی‌متر (در پشت عکس‌ها مشخصاتی همچون نام، نام خانوادگی، تاریخ عکس گرفته شده و مهر عکاسی، نوشته شده باشد.)
 • پرینت نامه Passport Request 

مدارک مورد نیاز پیکاپ ویزا غیر مهاجرتی (ویزای توریستی، ویزای تحصیلی، ویزای کاری)

 • پاسپورت امضا شده
 • پرینت وکالت نامه
 • پرینت نامه Passport Request 

هزینه پیکاپ ویزای کانادا

هزینه پیکاپِ ویزای کانادا به ۲ دسته کلی هزینه دفاتر VAC و دستمزد موسسه‌های مجاز ارسال مدارک، تقسیم می‌شود. هزینه بسته به اینکه انگشت نگاری و مصاحبه در کدام شهر انجام شده باشد، متفاوت است. برای مثال در صورتی که متقاضی انگشت نگاری خود را در سفارت کانادا در شهر استانبول انجام داده باشد، هزینه پیکاپ ویزای کانادا در استانبول به تبع آن کم‌تر از اشخاص دیگر است، زیرا متقاضی به پرداخت هزینه اضافی نیاز ندارد.

مدت زمان پیکاپ ویزای کانادا

متقاضیان حداکثر ۳۰ روز وقت دارند تا پاسپورت خود را به مراکز VAC و اداره مهاجرت کانادا ارسال نمایند. مدت زمان پیکاپ ویزای کانادا پس از تحویل پاسپورت به این مراکز بین ۲ الی ۳ هفته کاری است.

برچسب‌های ویزا بعد از پیکاپ پاسپورت

سوالات متداول

آیا والدین می‌توانند پاسپورت فرزندانشان را امضا کنند؟

خیر؛ والدین نباید پاسپورت فرزند زیر ۱۶ سال خود را امضا کنند، این عمل منجر به نامعتبر شدن پاسپورت می‌شود. فرزندان زیر ۱۶ سال الزامی به امضای پاسپورت خود ندارند.

بعد از پیکاپ ویزا در صورت وجود اشکال در پاسپورت چه باید کرد؟

پس از پیکاپ ویزا، متقاضیان باید اطلاعات آن را بررسی کنند، در صورت وجود اشکال، آن را به دفتر VAC ارسال کنند.

آیا پیکاپ ویزا توسط افراد امکان پذیر است؟

بله؛ خدمات پیکاپ ویزا توسط هر شخص یا موسسه‌ دارای وکالت نامه امکان پذیر است.

آیا برای انجام پیکاپ ویزا، باید به مرکز VAC که در آن انگشت نگاری انجام شده مراجعه کرد؟

خیر؛ در همه سفارت‌خانه‌های کانادا و مراکز VAC، خدمات پیکاپ ویزا انجام می‌شود.

مزیت‌های پیکاپ ویزا چیست؟

نبود الزام برای حضور شخص در کشور ثالث، پیگیری امور ویزا، صرفه جویی در هزینه و زمان

آیا می‌توان در طی فرآیند پیکاپ پاسپورت، وضعیت آن را بررسی کرد؟

بله؛ با استفاده از Tracking ID می‌توان از وضعیت پاسپورت با خبر شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *