Search
Close this search box.

ویزای استارتاپ پرتغال

ویزای استارتاپ پرتغال یک برنامه از سوی دولت پرتغال است که به کارآفرینان خارجی با ایده‌های نوآورانه اجازه می‌دهد تا در این کشور کسب‌ و کار (استارتاپ) خود را راه‌اندازی، توسعه و رشد دهند.

اگر می‌خواهید برای دریافت ویزای استارتاپ پرتغال اقدام کنید، خوب است بدانید که کشور پرتغال (Portugal) به عنوان دروازه جهانی به بازارهای قاره اروپا شناخته می‌شود.

پرتغال رتبه 16در بین برترین کشورهای استارتاپی در بین اعضای اتحادیه اروپا و رتبه سوم در بین کشورهای جنوبی اروپا را کسب کرده است. نکته جالب اینکه پرتغال با خط ساحلی 2500 کیلومتری دارای یکی از بزرگترین مناطق انحصاری تجاری در دنیا است که اکوسیستم‌های استارتاپی مختلفی را در برگرفته است.

در این مقاله قصد داریم به طور کامل به بررسی ویزای استارتاپ پرتغال، نحوه دریافت ویزای استارتاپ پرتغال، شرایط و مدارک، و هزینه های ویزای استارتاپ پرتغال را بررسی و به این سوالات پاسخ دهیم.

ویزای استارتاپ پرتغال

ویزای استارتاپ پرتغال چیست؟

به زبان ساده، ویزای استارتاپ پرتغال (Portugal Startup Visa 2024) سازوکاری است که دولت پرتغال برای ایجاد کارآفرینی و سرمایه گذاری در این کشور و جذب افراد با استعداد و ایده‌های با پتانسیل رشد جهانی، درنظر گرفته است.

این ویزا، مزایای متعددی به همراه دارد که از جمله آنها می‌توان به امکان زندگی، کار و تحصیل در پرتغال، دسترسی به حمایت‌های دولتی و شبکه‌های استارتا‌آپ، و فرصت جذب سرمایه و توسعه کسب‌وکار در سطح بین‌المللی اشاره کرد.

ویزا استارتاپ پرتغال برای شهروندان هر کشوری به جز اتحادیه اروپا صادر می‌شود؛ البته برای دریافت این ویزا باید شرایط ویژه‌ موردنظر اداره مهاجرت این کشور را داشته باشید.

خوب است بدانید که اکوسیستم استارتاپی کشور Portugal از سال 2000 آغاز به کار کرده است و از آن زمان تاکنون بسیاری از استارتاپ‌ها از طریق ویزای استارتاپ پرتغال در این کشور فعالیت می‌کنند.

چرا ویزای استارتاپ پرتغال جذابیت دارد؟

پرتغال، یکی از بهترین کشورهای اروپایی از نظر ثبات مالی و تورم است. این کشور از نظر موقعیت جغرافیایی نیز در یک موقعیت ژئوپلیتیک و حساس قرار دارد.

جالب است بدانید که در حال حاضر 4073 استارتاپ در این کشور فعالیت می‌کنند که مجموع گردش مالی آنها در سال 2023 براساس آخرین آمار، بیش از 2.3 میلیارد یورو بوده است.

علاوه بر این، استارتاپ‌ها در این کشور در سال گذشته بیش از 1.3 میلیارد دلار صادرات داشته‌اند. مجموع مشاغل ایجاد شده توسط استارتاپ‌ها در این کشور نیز تقریبا 25 هزار شغل است.

یکی از چالش‌های پیش روی استارتاپ‌ها در دنیا، خطر ورشکستی است. برای مثال، تقریبا 70 درصد از استارتاپ‌ها در سراسر دنیا در 10 سال اول فعالیت خود، ورشکست می‌شوند؛ با این حال، جالب است بدانید که براساس گزارش‌های ارایه شده، 75 درصد از استارتاپ‌های پرتغال هرگز با خطر ورشکستی مواجه نیستند.

پرتغال در رتبه چهارم شاخص صلح جهانی قرار دارد، به دلیل تقویت یک جامعه متنوع و فراگیر که از حس آزادی بهره‌مند است، شناخته شده است. طبق نظرسنجی اینترنیشنز اکس‌بت اینسایدر، پرتغال در رتبه سوم کیفیت زندگی برای مهاجران در سطح جهان قرار دارد و نیروی کار بااستعداد از سراسر دنیا را به سمت خود جذب می‌کند.

رشد استارتاپ‌ در کشور پرتغال
نمودار شکوفایی استارتاپ‌ها در کشور پرتغال در چهار سال متوالی از 2017 تا 2021

از طرفی چهار دانشگاه پرتغالی در رتبه‌بندی مدارس برتر بازرگانی اروپا در فایننشال تایمز ۲۰۲۱ و هفت دانشگاه در رتبه‌بندی جهانی دانشگاه‌های کیو.اس قرار دارند.

اگر به دنبال راه‌اندازی یک استارتاپ در حوزه اقتصاد دیجیتال و انرژی سبز در پرتغال هستید، برنامه «واچر استارت‌آپ» در سال 2024 مخصوص شما است. این برنامه به کارآفرینان جوان کمک می‌کند تا ایده‌های خود را با به حداقل رساندن ریسک و پایین آوردن موانع کارآفرینی، عملی کنند و آن را در دسترس‌تر مردم دنیا قرار دهند.

نظر کارآفرینان برتر درباره ویزای استارتاپ پرتغال چیست؟

در ادامه، توجه شما را به نظر چند تن از کارآفرینان برتر درباره ویزای استارتاپ Portugal جلب می‌کنیم:

کشور پرتغال عمدتا با برنامه‌های حمایتی مانند ویزای استارتاپ یا کوپن‌ها و تسهیلات مالی برای استارتاپ‌ها، زمینه جذب استعدادهای برتر جهانی را فراهم کرده است. این برنامه‌ها حیاتی هستند و به اعتقاد من نقش خوبی در اکوسیستم استارتاپی دارند.

Rita Ribeiro da Silva

من از طریق ویزای استارتاپ به این کشور آمده‌ام.  آمدن به پرتغال به دلیل هزینه‌های پایین و موقعیت استراتژیک این کشور، یک تصمیم عالی بود. در اینجا احتمال اینکه موفق شوید، خیلی بیشتر از کشورهای دیگر است.

Shivam Dhawan

چیزی که باعث شد من به پرتغال بروم، این بود که شرکای من ویزای خود را از طریق ویزای استارتاپ پرتغال دریافت کردند. خیلی سریع و آسان بود و این توجه مرا جلب کرد.

Fernando Padovan

شهرهای مهم کشور پرتغال برای استارتاپ‌

اگر به دنبال راه‌اندازی استارتاپ در پرتغال هستید، بهتر است شهرهای برتر این کشور در زمینه استارتاپی را بشناسید. شهرهای لیسبون و پورتو جزو مراکز اصلی استارتاپی در این کشور هستند.

لیسبون، پایتخت Portugal است و یکی از بهترین فضاها برای کسب‌وکار و تجارت را در اختیار دارد. این در حالی است که شهر پورتو در زمینه صنایع مهندسی، طراحی و مد دست بالاتری دارد.

مناطق دیگری مانند براگا، کویمبرا و آلگاروه هم به عنوان شهرهای مناسب استارتاپی در پرتغال شناخته می‌شوند.

صنعت‌های محبوب برای استارتاپ‌های پرتغال

کشور پرتغال برای اغلب استارتاپ‌های نوآور و ایده‌های تجاری که پتانسیل رشد جهانی دارند، ویزای استارتاپ صادر می‌کند. با این حال، در سالهای اخیر، ویزای استارتاپ پرتغال بیشتر برای کسب‌وکارهای مرتبط با هوش مصنوعی، تجارت الکترونیک، فین تک و انرژی پاک صادر شده است.

این موضوع نشان می‌دهد که توجه این کشور به سمت تخصص‌های موردنیاز در داخل متمرکز شده است. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم برای دریافت سریعتر و تایید درخواست ویزای استارتاپ پرتغال، روی این حوزه‌ها تمرکز کنید.

مزایای ویزای استارتاپ پرتغال چیست؟

در ادامه، مزایای ویزای استارتاپ پرتغال را با هم بررسی می‌کنیم تا به این سوال بپردازیم، چرا ویزای استارتاپ این کشور، انقدر محبوبیت دارد؟

– هزینه نسبتا ارزان

 برای دریافت ویزای استارت‌آپ، تنها کافیست تمکن مالی برای تامین حداقل هزینه‌های زندگی به مبلغ ۵٬766 یورو در سال را اثبات کنید. این هزینه در مقایسه با برنامه ویزای طلایی پرتغال (Golden Visa) که نیازمند حداقل ۲۵۰ هزار یورو سرمایه‌گذاری است، بسیار پایین‌تر است.

– مهاجرت به پرتغال

با دریافت ویزای استارت‌آپ می‌توانید در پرتغال زندگی کنید. این کشور با امنیت بالا، آب و هوای معتدل، مناظر زیبا و سطح بالای زندگی شناخته می‌شود. برای حفظ اقامت، تنها لازم است سالانه حداقل ۶ ماه متوالی یا مجموعاً ۸ ماه در پرتغال اقامت داشته باشید.

راه‌اندازی کسب‌وکار در پرتغال

 برای دریافت ویزای استارت‌آپ، باید یک استارت‌آپ را با همکاری یکی از مراکز معتبر انکوباتور کسب‌وکار پرتغال راه‌اندازی کنید. این مراکز در نقش شتاب‌دهنده، راه‌اندازی کسب‌وکار در کشور جدید را برای شما آسان‌تر می‌کنند. برای مثال، شما می‌توانید در امور اداری و یا اجاره دفتر با شرایط مناسب از آنها کمک بگیرید.

بهینه‌سازی مالیات

پس از اقامت به مدت ۱۸۳ روز در سال در پرتغال، می‌توانید به عنوان مقیم مالیاتی شناخته شوید و از وضعیت مالیاتی ویژه‌ای به نام «مقیم غیرمعمول» (Non-habitual Resident) بهره‌مند گردید. این وضعیت به شما امکان می‌دهد در صورتی که درآمد خود را از خارج از پرتغال کسب کرده باشید و آن درآمد در کشوری با توافقنامه مالیات مضاعف با پرتغال، مشمول مالیات شده باشد، از پرداخت مالیات بر درآمد در پرتغال معاف شوید.

درخواست شهروندی پس از ۵ سال

 پس از ۵ سال اقامت در پرتغال، می‌توانید برای دریافت تابعیت این کشور درخواست دهید. داشتن کسب‌وکار در پرتغال می‌تواند شانس تایید درخواست شما را افزایش دهد.

علاوه بر موارد فوق، گذرنامه پرتغال به شما امکان سفر به ۱۸۷ کشور بدون ویزا و همچنین مهاجرت به سایر کشورهای اتحادیه اروپا را می‌دهد. نکته قابل توجه این است که پرتغال تابعیت مضاعف را به رسمیت می‌شناسد، بنابراین برای درخواست تابعیت نیازی به انصراف از تابعیت کشور فعلی خود ندارید.

شرایط ویزای استارتاپ پرتغال چیست؟

از جمله شرایط ویزای استارتاپ این کشور می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سن بالای 18 سال
 • نداشتن سابقه کیفری
 • در دسترس بودن پول برای اقامت در کشور پرتغال
 • ملک اجاره‌ای یا دارای مالکیت برای زندگی در کشور پرتغال

خوب است به این نکته اشاره کنیم که برای دریافت ویزای استارتاپ، نیازی نیست که حتما سابقه کاری یا مدرک تحصیلی خاصی داشته باشید؛ اما داشتن این موارد می‌تواند به تایید شدن درخواست شما کمک کند. از طرفی، یک شرط مهم این است که شما نهایتا می‌توانید تا 5 نفر را به عنوان کارمند شرکت در فرایند ثبت درخواست ویزا معرفی کنید.

نکته: تمکن مالی و داشتن حداقل سرمایه لازم برای زندگی در سال اول اقامت در پرتغال ضروری است؛ اما این سرمایه می‌تواند در حساب بانکی داخل این کشور یا خارج از آن باشد و این موضوع اهمیتی ندارد.

الزامات لازم برای شرکت‌ها و استارتاپ‌هایی که قرار است در پرتغال افتتاح شوند:

 • باید نوآورانه و مبتنی بر فناوری باشند.
 • باید مقیاس‌پذیر بوده و چشم‌انداز بین المللی داشته باشند.
 • در آینده برای متخصصان ماهر، شغل ایحاد کند.
 • ظرفیت درآمدزایی تا 325 هزار یورو در مدت 5 سال را داشته باشد.

موارد رد درخواست برای ویزای استارتاپ در کشور پرتغال

اگر درخواست ویزای شما دارای ویژگی‌ها و شرایط زیر باشد، ممکن است درخواست شما رد شود:

 • عدم رضایت کارکنان IAPMEI یا انکوباتور: مواردی مانند کمبود تجربه مدیر یا کارکنان استارت‌آپ می‌تواند منجر به عدم رضایت ارگان‌های مربوطه شود.
 • عدم شفافیت در مورد پتانسیل استارتاپ: اگر پتانسیل استارت‌آپ به درستی بیان نشده باشد، ممکن است با درخواست شما موافقت نشود.
 • کمبود مدارک یا ارائه مدارک نامناسب: همراه داشتن مدارک ناقص یا غیرمرتبط بر نتیجه‌ درخواست تأثیر منفی دارد.
 • سابقه‌ کیفری: داشتن سوء پیشینه کیفری یا تحت تعقیب بودن توسط اینترپل می‌تواند منجر به رد درخواست شود.

مدارک موردنیاز برای ویزای استارتاپ پرتغال

برای تکمیل موفقیت‌آمیز درخواست، مدارک زیر مورد نیاز است:

 • اسکن یا عکس از پاسپورت همه اعضای استارت‌آپ: اعتبار پاسپورت باید حداقل تا یک سال پس از درخواست معتبر باشد.
 • اثبات تمکن مالی به میزان حداقل ۵۷۶۶ یورو برای هر عضو: صورت‌حساب بانکی به زبان انگلیسی کفایت می‌کند. در صورتی که این مبلغ در بانک‌های پرتغال نباشد، باید به این مدرک، گواهی‌ خاصی ضمیمه کنید. در این گواهی متعهد می‌شوید پس از دریافت ویزا و ورود به پرتغال، این مبلغ را به یک بانک پرتغالی منتقل می‌کنید.
 • عدم بدهی مالیاتی به مقامات مالی پرتغال: برای این مورد، یک گواهی به صورت فرم آزاد کفایت می‌کند که نشان دهد شما در پرتغال شماره‌ مالیاتی ندارید و در نتیجه بدهی مالیاتی هم نخواهید داشت.
 • گواهی عدم سوء پیشینه از کشور مبدأ: این گواهی را می‌توانید از قوه قضاییه ایران دریافت کرده و به زبان انگلیسی ترجمه کنید. همچنین می‌توانید از کنسولگری روسیه در پرتغال بخواهید تا گواهی را به زبان پرتغالی صادر نماید.
 • رزومه کاری (CV) به استاندارد بین‌المللی: رزومه باید حاوی سوابق تحصیلی و کاری شما باشد.
 • مدرک تحصیلی دانشگاهی یا آموزش عالی تخصصی: این یک الزام جدید است که از آوریل ۲۰۲۳ به لیست مدارک اضافه شده است.
ویزای پرتغال

مراحل دریافت ویزای استارتاپ پرتغال به صورت گام به گام

در این بخش، مراحل دریافت ویزای استارتاپ جمهوری پرتغال را به صورت گام به گام توضیح می‌دهیم.

1- ازحداقل یک انکوباتور، تاییدیه بگیرید

انکوباتورها یا شتاب‌دهنده‌ها در فرایند تایید درخواست ویزای استارتاپ بسیار موثر هستند. باید حداقل تاییدیه یک انکوباتور را دریافت کنید. برای دریافت تاییدیه از انکوباتور باید ثابت کنید که ماهیت پروژه شما نوآورانه است. همچنین پتانسیل رشد دارد و جزو کسب‌وکارهای مقیاس‌پذیر است.

2- در سایت IAPMEI ثبت درخواست دهید

با داشتن تاییدیه از حداقل یک انکوباتور و فراهم کردن مدارک لازم، ابتدا به سایت IAPMEI رفته و درخواست اخذ ویزای استارتاپ پرتغال خود را ثبت کنید. شما باید اسناد مورد نیاز را به صورت آنلاین در سایت آپلود کنید.

لینک سایت برای صدور درخواست

اگر نیاز به راهنمایی بیشتری درباره قوانین دولتی پرتغال دارید، می‌توانید به لینک زیر از اداره مهاجرت پرتغال رجوع کنید.

مطالعه توضیحات سایت دولت پرتغال

3- بررسی درخواست و تایید یا رد درخواست

در این مرحله، IAPMEI، درخواست شما را بررسی می‌کند. این فرایند ممکن است تا یک ماه به طول انجامد. این اداره مهاجرتی در نهایت، نتیجه درخواست شما را به صورت آنلاین و الکترونیکی روی سایت نمایش می‌دهد؛ بنابراین شما باید برای مشاهده درخواست به این سایت رفته و نتیجه را در بخش «اعلام تصمیم مورد درخواست» مشاهده کنید.

در صورتی که نیاز باشد تا شما مدرک خاصی را به مدارک قبلی اضافه کنید؛ برای این کار فقط 3 روز فرصت دارید، پس بهتر است از همان ابتدا تمام مدارک را با دقت ارائه کنید

دریافت ویزای استارتاپ پرتغال چقدر طول می‌کشد؟

دریافت ویزای استارتاپ پرتغال معمولا 90 روز (3 ماه) طول می‌کشد؛ البته این فقط در صورتی است که قبلا طرح و ایده تجاری خود را ارائه کرده‌ باشید.

اما اگر هنوز این کار را انجام نداده باشید، ممکن است خیلی بیشتر طول بکشد. شما باید بسته به مدت زمان تخمینی، به کشور پرتغال بروید و برای کارهای اقامت اقدام کنید.

هزینه دریافت ویزای استارتاپ پرتغال چقدر است؟

اگر بخواهید ویزای استارتاپی کشور پرتغال را بگیرید؛ بهتر است خود را برای هزینه‌های زیر آماده کنید:

 • بیش از 7 هزار یورو در سال هزینه تقریبی اجاره خانه
 • حدود 5 هزار یوررو هزینه زندگی در این کشور برای یک سال
 • 90 یورو هزینه ویزای استارتاپ
 • 85 یورو هزینه اجازه اقامت

اگر علاقه‌مند به راه اندازی استارتاپ در سایر نقاط جهان هستید، مقالات مرتبط در مورد استارتاپ کانادا، استارتاپ آلمان، استارتاپ آمریکا، استارتاپ استونی، استارتاپ ایرلند که شامل جزئیات مربوط به شرایط و نحوه درخواست هرکدام است را نیز پیشنهاد می‌کنیم.

جمع بندی و یادداشت پایانی

در این مقاله سعی کردیم به بررسی ویزای استارتاپ پرتغال بپردازیم و تمام نکات قانونی و ضروری آن را مورد بررسی قرار دهیم. در پایان خوب است به این نکته اشاره کنیم که پرتغال یکی از بهترین کشورها برای ارتقای شغلی و راه‌اندازی یک کسب‌وکار رویایی است.

با این حال، بهتر است قبل از ثبت درخواست برای ویزای استارتاپی این کشور، حتما به شرایط و مدارک موردنیاز برای این کار توجه کنید. شما می‌توانید برای جلوگیری از هرگونه اشتباه، با یک مشاور مهاجرتی ارتباط بگیرید و از او کمک بخواهید.

آیا این مقاله ویزای استارتاپ پرتغال برای شما مفید بود؟ لطفا نظر خود را با ما از طریق راه‌های ارتباطی سایت یا بخش نظرات در پایین مقاله، در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *