مهاجرت تحصیلی به کانادا

مهاجرت تحصیلی به کانادا علاوه بر مزایای بی‌شماری که در پی دارد، قطعاً از جمله بهترین روش‌های مهاجرت به کانادا می‌باشد. کانادا دارای سیستم آموزشی بسیار مدرن و دانشگاه‌های فوق العاده معتبری است. در حدود ۲۵۰ هزار دانشجوی بین‌المللی در حال تحصیل در کانادا هستند. از جمله مزیت های اصلی مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل این است که فرصت‌های بالقوه بیشتری برای درخواست اقامت دائم کانادا در اختیار شما قرار می‌دهد.
برای اطلاع از همه چیز درباره مهاجرت تحصیلی به کانادا این بخش را مطالعه نمایید.

طبق آمار مرکز رتبه بندی دانشگاه‌های جهانی در سال ۲۰۲۲، در کانادا ۴۲ دانشگاه برتر وجود دارد که دانشگاه تورنتو رتبه ۱، دانشگاه مک گیل رتبه ۲ و دانشگاه بریتیش کلمبیا رتبه ۳ را در مقیاس ملی دارند.

دربحث مهاجرت به کانادا برای تحصیل، انتخاب شهر و دانشگاه با شغل مورد نظر شما رابطه مستقیمی دارد. توجه داشته باشید که اگر قصد دارید برای اقامت دائم کانادا بعد از تحصیل اقدام کنید، داشتن تجربه کاری ارزشمند به عنوان نیروی کار در کانادا رزومه شما را قوی‌تر کرده و در نهایت، مطمئنا شانس موفقیت بیشتری خواهید داشت.

مهاجرت تحصیلی به کانادا | سوگیموتو ویزا

مراحل مهاجرت تحصیلی به کانادا

برای دریافت ویزای تحصیلی به کانادا مراحل زیر را باید طی کنید:

انتخاب برنامه و رشته تحصیلی

تحقیق و کسب اطلاعات کافی در مورد رشته و برنامه آموزشی که قصد دارید در کانادا دنبال کنید.

ارسال درخواست برای یک مؤسسه آموزشی تعیین شده کانادایی (Designated Learning Institution)

عد از انتخاب برنامه آموزشی یا رشته تحصیلی دلخواه که البته باید متناسب با شرایط و پیشینه تحصیلی شما نیز باشد، باید درخواست خود را به مؤسسه آموزشی تعیین شده کانادا (DLI) مورد نظر خود ارسال کنید.

گرفتن نامه پذیرش Letter of Acceptance

در صورتیکه شما واجد شرایط تعیین شده DLI باشید و بتوانید کلیه مدارک لازم برای مهاجرت تحصیلی به کانادا را تهیه کنید، نامه پذیرش LOA از دانشگاه یا کالج مربوطه دریافت خواهید کرد.

اقدام برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا

با داشتن نامه پذیرش LOA از موسسات DLI، شما میتوانید برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا اقدام کنید.

مزایای رفتن به کانادا برای تحصیل

کانادا با بیش از ۸۰۰,۰۰۰ دانشجو از سراسر جهان در حال حاضر یکی از مقاصد پیشرو در جهان برای دانشجویان بین المللی بشمار می رود. در زیر برخی دلایلی که طبق تحقیقات انجام شده، کانادا را به مقصدی جذاب برای دانشجویان بین المللی بدل کرده است می‌خوانید:

 •  کیفیت بالای آموزش در مدارس کانادا
 • ارائه فرصت‌هایی برای کار در طول تحصیل، پس از تحصیل و تبدیل ویزای تحصیلی به اقامت دائم کانادا به دانشجویان بین المللی
 • امکان تحصیل به زبان انگلیسی و/یا فرانسوی
 •  برخورداری از ایمنی و امنیت اجتماعی در زمان تحصیل در کانادا
 • امکان تجربه زندگی و تحصیل در جامعه چند فرهنگی
 • هزینه اقامت تحصیلی کانادا در مقایسه با سایر مقاصد محبوب بین المللی دانشجویی مقرون به صرفه‌تر است. همچنین نرخ دلار کانادا در مقایسه با سایر ارزهای اصلی مانند USD، GBP، و EUR نوسان کمتری دارد.

اقامت کانادا از طریق تحصیل

دانشجویان بین المللی که تحصیلات پس از متوسطه را در کانادا تکمیل می‌کنند فرصت‌های زیادی برای تمدید اقامت خود و در نهایت تبدیل ویزای تحصیلی به اقامت دائم کانادا دارند.

اخذ اقامت دائم کانادا از طریق تحصیل مزایای زیادی دارد. بسیاری از برنامه‌های مهاجرت فدرال و استانی برای داوطلبان دارای تحصیلات و تجربه کاری در کانادا امتیازاتی قائل هستند.

پس از اتمام تحصیلات خود در کانادا، می‌توانید با دریافت اجازه کار پس از فارغ التحصیلی (PGWP) تجربه کاری کانادایی را به دست آورید که بسته به برنامه تحصیلی ممکن است بتوانید حداکثر تا سه سال در کانادا کار کنید.

با داشتن PGWP می‌توانید ازطریق روش‌های اقامت دائم فدرال و استانی زیر برای دریافت اقامت دائم کانادا اقدام کنید: 

اکسپرس انتری

یکی از برجسته ترین راه‌های دریافت اقامت دائم، ارسال پروفایل اکسپرس انتری است. اکسپرس انتری اصلی‌ترین روشی است که درخواست های مهاجرتی کلاس اقتصادی در کانادا را مدیریت می‌کند.

داوطلبان اکسپرس انتری از طریق سیستم رتبه بندی جامع ارزیابی می‌شوند. سیستم جامع رتبه بندی به داوطلبان جوان، که دارای تحصیلات و تجربه کاری کانادایی و تسلط قوی به زبان انگلیسی و/یا فرانسوی هستند، امتیاز می‌دهد. البته تمامی اینها ویژگی‌هایی هستند که بسیاری از دانشجویان بین المللی کانادا دارند.

از طریق اکسپرس انتری، دانشجویان بین المللی سابق که واجد شرایط برنامه محبوب کلاس تجربه کانادایی (CEC) باشند، می‌توانند برای  تبدیل ویزای تحصیلی به کاری کانادا اقدام کنند. برنامه کلاس تجربه کانادایی (CEC) هر ساله ده‌ها هزار دانشجوی بین المللی سابق و کارگران موقت خارجی که شرایط مناسبی داشته باشند را می‌پذیرد.

برنامه نامزدهای استانی (PNP)

برنامه نامزد استانی (PNP) به استان ها و مناطق سراسر کانادا اجازه می‌دهد تا نامزدهای مهاجرتی را که نیازهای اقتصادی محلی آن منطقه یا استان را برآورده می‌کنند اقامت کانادا را دریافت کنند. بسیاری از جریان های PNP به نامزدهایی که دانشجویان بین المللی سابق هستند یا به طور خاص به دانشجویان بین المللی اختصاص داده شده‌اند، امتیاز می‌دهند.

کبک

کبک دومین استان بزرگ کانادا است و شهر مونترال یک مقصد بسیار محبوب برای دانشجویان بین المللی است. این استان سیستم مهاجرتی خود را با برنامه‌هایی متفاوت از برنامه‌های ارائه شده توسط دولت فدرال و تحت PNP اجرا می‌کند. کبک همچنین دانشجویان بین المللی سابق را برای تبدیل ویزای تحصیلی به اقامت دائم کانادا تشویق می‌کند. یکی ازروش‌های قابل توجه دریافت اقامت دائم کانادا از طریق تحصیل، برنامه تجربه کبک است.

سایر برنامه های فدرال

علاوه بر سه برنامه‌ای که تحت اکسپرس اینتری انجام می‌شوند، دولت فدرال برنامه‌های مهاجرتی طبقه اقتصادی بیشتری را اجرا می‌کند. این برنامه‌ها شاخه‌های ویژه‌ای را برای دانشجویان بین‌المللی و/یا معافیت‌هایی از شرایط تجربه کاری کانادا ارائه می‌دهند. اینها شامل برنامه مهاجرت اقیانوس اطلس و پایلوت مهاجرت روستایی و شمالی است.

دانشجو در حال مطالعه | سوگیموتو ویزا
بهتر است بدانید هیچ محدودیت سنی برای درخواست ویزای تحصیلی کانادا وجود ندارد.

اجازه کار بعد از تحصیل در کانادا

اجازه کار بعد از تحصیل در کانادا یک نوع اجازه کار باز است که به دانشجویان بین المللی اجازه می‌دهد پس از فارغ التحصیل شدن از یک مؤسسه آموزش عالی مورد تأیید در کانادا، به صورت تمام وقت و در هر شغل و منطقه‌ای در کانادا به مدت حداکثر سه سال کار کنند. هدف این برنامه، فراهم آوردن فرصت‌های به دست آوردن تجربه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ي كاری كانادایى با ارزش و همچنین راهبردهای دائمى به دانشجويان بین المللى است.

نکاتی در مورد ویزای کار بعد از تحصیل در کانادا PGWP :

 • اعتبار اجازه کار پس از فارغ التحصیلی می‌تواند برای هر مدت زمانی بین هشت ماه تا سه سال باشد.
 •  اجازه کار بعد از تحصیل در کانادا PGWP برای مدتی بیشتر از مدت زمان تحصیل متقاضی در کانادا صادر نمی‌شود.
 • به طور کلی، مدت زمان PGWP تقریباً به اندازه دوره تحصیل متقاضی، حداکثر تا سه سال خواهد بود.
 •  تا زمانی که بیش از 50 درصد برنامه تحصیلی متقاضی از طریق کلاس‌های حضوری انجام شود، فرد واجد شرایط دریافت PGWP برابر با مدت برنامه تحصیلی خود می‌باشد.
 •  اگر فرد به صورت پاره وقت مشغول به تحصیل باشد، طول دوره ویزای PGWP به مدت برنامه تحصیلی اگر تمام وقت باشد خواهد بود.

تبدیل ویزای توریستی به تحصیلی: برنامه اینساید کانادا

این برنامه تحت عنوان برنامه اینساید کانادا (Inside Canada) شناخته می‌شود. اگر به عنوان توریست در کانادا هستید می‌توانید برای تبدیل ویزای توریستی کانادا به تحصیلی اقدام کنید و ویزای توریستی خود را به ویزای دانشجویی تغییر دهید. 

اجازه تحصیل نوعی ویزا است که به شما امکان می دهد در یک موسسه آموزشی تعیین شده (DLI) در کانادا به صورت پاره وقت یا تمام وقت تحصیل کنید.

برخی از نکات مهمی که باید بدانید عبارتند از: 

 • شما باید قبل از انقضای ویزای توریستی خود درخواست دهید. 
 • ممکن است لازم باشد قبل از درخواست برای برنامه اصلی خود یک دوره پیش نیاز کوتاه مدت را تکمیل کنید.
 • ارائه تمکن مالی که پول کافی برای پرداخت شهریه و هزینه‌های زندگی خود را دارید.
دانشگاه کانادا | سوگیموتو ویزا
سیستم آموزشی کانادا بسیار مدرن بوده و دانشگاه‌های فوق العاده معتبری دارد.

شرایط مهاجرت تحصیلی به کانادا

شرایط و ضوابط خاصی برای مهاجرت تحصیلی کانادا  وجود دارد. با برآورده کردن الزامات زیر می‌توانید برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا اقدام کنید:

 • ثبت نام  در یک موسسه آموزشی تعیین شده (DLI) 
 • ثبت نام به عنوان دانشجوی پاره وقت یا دانشجوی تمام وقت در صورت تحصیل در کبک
 •  نباید بیش از ۱۵۰ روز از برنامه تحصیلی خود مرخصی مجاز بگیرید

سایر الزامات و شرایط دریافت اجازه تحصیل که در نامه اجازه تحصیل باید ذکر شود:

 •  سطح مطالعات و معلومات
 • اگر به عنوان دانشجو در کانادا مجاز به کار در دانشگاه یا خارج از آن هستید.
 •  اگر نیاز به اقدامات پزشکی و یا پرونده پزشکی خاصی دارید.
 •  اگر اجازه  سفر در داخل کانادا را دارید و
 •  تاریخ پایان دوره تحصیل

در خصوص شرایط سنی مهاجرت تحصیلی به کانادا باید بدانید که هیچ محدودیت سنی برای درخواست ویزای تحصیلی کانادا وجود ندارد. با این حال، هر چه سن شما بالاتر باشد، متقاعد کردن افسر مهاجرت کانادا که قصد و نیت واقعی شما از سفر به کانادا ادامه تحصیل است، دشوارتر خواهد بود. 

هزینه مهاجرت تحصیلی به کانادا

نکته بسیار مهم در مورد مهاجرت تحصیلی کانادا  این  است که تحصیل در کانادا بسیار  مقرون به صرفه است. هزینه‌های تحصیل در کانادا به طور کلی کمتر از هزینه‌های تحصیل در استرالیا، ایالات متحده و بریتانیا است.

در سال تحصیلی ۲۰۱۸/۲۰۱۹، متوسط شهریه سالانه برای یک دانشجوی بین المللی در مقطع کارشناسی در کانادا ۲۷,۱۵۹ دلار کانادا بود.در حالیکه  متوسط شهریه در همان سال در یک دانشگاه آمریکایی  ۴۵,۹۵۰ دلار آمریکا بوده است. 

برای اطلاع دقیق از میزان شهریه دانشگاه مورد نظر می‌توانید به وب سایت دانشگاه مراجعه کنید.

همچنین با مراجعه به وب سایت educanada.ca برای تخمین هزینه‌های مهاجرت تحصیلی به کانادا شامل برنامه کالج و دانشگاه، هزینه حدودی کتاب و سایر لوازم اطلاعاتی کسب کنید.

نکته مهم دیگری که هنگام تصمیم گیری در مورد محل تحصیل در خارج از کشور، باید  محاسبه کنید هزینه زندگی می‌باشد. هزینه زندگی در کانادا در مقایسه با سایر مقاصد برتر برای دانشجویان بین المللی می‌تواند بسیار مقرون به صرفه باشد.

هزینه مسکن دانشجویی کانادایی

گزینه‌های زیادی برای اقامت دانشجویی کانادا وجود دارد. از زندگی در محل اقامت دانشگاه گرفته تا اجاره آپارتمان. دانشجویان می‌توانند سبک زندگی را انتخاب کنند که مناسب‌ترین آنها باشد. به طور معمول، شهرهای بزرگ مانند تورنتو و ونکوور، هزینه مسکن بالاتری نسبت به شهرهای کوچکتر دارند.

دانشگاه تورنتو، که حدودا به ۲۰۰,۰۰۰ دانشجوی بین المللی خدمات ارائه می‌دهد، هزینه ماهانه مسکن برای یک دانشجو را بین ۱,۰۸۰ تا ۲,۹۸۲ دلار کانادا در مرکز شهر تورنتو تخمین می زند.

در مونترال، هزینه زندگی در مقایسه با سایر شهرهای بزرگ آمریکای شمالی پایین‌تر است. دانشگاه مونترال هزینه مسکن دانشجویی ماهانه را ۵۵۰ دلار کانادا تخمین زده است. شهر مونترال همچنان یک مقصد تحصیلی بسیار محبوب برای دانشجویان بین المللی است و اخیراً در رتبه پنجم بهترین مقصد تحصیلی در جهان قرار گرفته است.

در سنت جانز، نیوفاندلند، یکی از کوچکترین شهرهای کانادا، هزینه زندگی ۱۰ تا ۳۰ درصد کمتر از سایر شهرهای کانادا است. میانگین هزینه ماهانه یک اجاره دو خوابه فقط ۷۱۰ دلار CDN یا ۳۵۰ دلار برای هر اتاق است.

مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل فرزند

در ابتدا بهتر است بدانید که سن بلوغ در هر استان یا منطقه کانادا متفاوت است! هر فردی که در زمان ورود به کانادا زیر سن بلوغ باشد، کودک خردسال محسوب می شود.

سن بلوغ در آلبرتا، مانیتوبا، انتاریو، جزیره پرنس ادوارد، کبک و ساسکاچوان ۱۸ سال است.

در بریتیش کلمبیا، نیوبرانزویک، نیوفاندلند و لابرادور، نوا اسکوشیا، مناطق شمال غربی، نوناووت و یوکان سن بلوغ ۱۹ سالگی است.

راه‌های مختلفی برای مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل فرزندتان وجود دارد. 

 • یکی از راه‌ها درخواست اجازه تحصیل برای فرزند و ویزای توریستی یا ویزیتور ویزا برای خودتان است. این به شما این امکان را می دهد که فرزند خردسال خود را در حین تحصیل در کانادا همراهی کنید. با این حال، این گزینه به شما اجازه کار یا تحصیل در کانادا را نمی دهد.
 • راه دیگر این است که برای اقامت دائم کانادا تحت یکی از برنامه های مهاجرت اقتصادی مانند اکسپرس انتری یا برنامه نامزدی استانی اقدام کنید. طبق این برنامه‌ها شما باید تجربه کاری ماهر، توانایی زبان، مدرک تحصیلی و الزامات دیگری داشته باشید تا واجد شرایط این برنامه‌های مهاجرتی باشید و بتوانید به اقتصاد کانادا کمک کنید. اگر واجد شرایط یکی از این برنامه ها هستید، می توانید فرزندان تحت تکفل خود (زیر ۲۲ سال) را در درخواست اقامت خود بگنجانید.به این ترتیب فرزندان شما می‌توانند در هر سطح تحصیلی در کانادا بدون داشتن اجازه تحصیل، آموزش ببینند.
 • راه سوم این است که پس از حداقل سه سال اقامت در کانادا به عنوان مقیم دائم، برای شهروندی کانادا اقدام کنید. و تمام حقوق و مسئولیت‌های شهروندی کانادا از جمله دسترسی به آموزش عمومی رایگان را دریافت نمایید.

 مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل در دبیرستان

برای تحصیل در دبیرستان های کانادا، شما نیاز به اخذ ویزای تحصیلی دارید. برای این منظور، شما باید پذیرش یک مدرسه را دریافت کنید و سپس مدارک خود را به سفارت کانادا ارسال کنید.

برخی از مزایای تحصیل در دبیرستان های کانادا عبارتند از:

 • آشنایی با فرهنگ و زبان کانادا
 • استفاده از برنامه آموزشی مدون و قوی
 • آمادگی برای ورود به دانشگاه های برتر
 • امکان حضور والدین با ویزای توریستی

اما با تحصیل در دبیرستان، حق اقام دائم در کانادا را نخواهید گرفت. بعد از فارغ التحصیل شدن، باید از طریق برنامه‌های موجود اقامت خود در کانادا را تبدیل و تمدید کنید.

مهاجرت از ظریق تحصیل فرزند | سوگیموتو ویزا
یکی از راه‌های مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل فرزندتان است.

مهاجرت تحصیلی به کانادا بدون مدرک زبان

امکان پذیرش تحصیلی بدون مدرک زبان در برخی از دانشگاه‌ها و  کالج‌های کانادا وجود دارد.اما مستلزم شرایط زیر می‌باشد:

 • پذیرش مشروط از یک دانشگاه یا کالج
 • تکمیل یک دوره زبان در کانادا
 • نمرات خوب در مقطع قبل

 تحصیل در کانادا در دوره دبستان و دبیرستان نیازی به مدرک زبان ندارد، اما برای سایر دوره‌ها مثل کارشناسی یا کارشناسی ارشد در بعضی دانشگاه‌ها پذیرش  مشروط بدون مدرک زبان نیز انجام می‌شود. به این معنی که قبل از شروع ترم متقاضی باید مدرک زبان خود را ارائه دهد. اما در دروه تحصیلی دکتری داشتن مدرک زبان الزامی است. 

به طور کلی دریافت ویزای تحصیلی کانادا بدون مدرک زبان، چندان توصیه نمی‌شود چرا که داشتن مدرک زبان تاثیر مثبتی در اخذ پذیرش و دریافت ویزای تحصیلی دارد و به همین دلیل معمولا توصیه می‌شود که مدرک زبان خود را دریافت کنید.

مدارک لازم برای مهاجرت تحصیلی به کانادا

مدارک لازم برای مهاجرت تحصیلی به کانادا بستگی به مقطع تحصیلی و نوع ویزای شما دارد. اما به طور کلی، مدارک زیر از الزامات اصلی برنامه می‌باشد:

 • پاسپورت معتبر
 • نامه پذیرش تحصیلی از یک دانشگاه یا کالج کانادایی (LOA)
 • مدرک زبان انگلیسی یا فرانسوی GRE/TOEFL/SAT/GMAT 
 • SOP (اختیاری برای مقطع کارشناسی)
 • گواهی‌های تحصیلی
 • مدارک مالی که نشان دهنده توانایی پرداخت هزینه‌های تحصیل و زندگی در کانادا باشد
 • رزومه / CV
ارزیابی مدرک تحصیلی | سوگیموتو ویزا
ارزشیابی مدارک تحصیلی به معنای سنجش اعتبار مدارک تحصیلی خارجی شما با استانداردهای کانادایی است.

ارزشیابی مدارک تحصیلی برای مهاجرت به کانادا

ارزشیابی مدارک تحصیلی برای مهاجرت به کانادا فرایندی است که اعتبار مدارک تحصیلی خارجی شما را با استانداردهای کانادایی مقایسه و تایید می‌کند. این ارزشیابی برای برخی از برنامه‌های مهاجرت، مانند ویزای کار و تحصیل در کانادا لازم است.

برای انجام این ارزشیابی، شما باید گواهینامه‌ها، دوره‌ها، نمرات و سوابق تحصیل خود را به یک سازمان اعتبارسنج معتبر در کانادا بفرستید. سپس آن سازمان گزارش ECA را صادر و به شما یا نهاد درخواست‌کننده (IRCC) ارسال می‌کند.

برخی از سازمان‌های اعتبارسنجی عبارت‌اند از:

برخلاف آزمون زبان، هزینه و زمان لازم برای این فرآیند بستگی به سازمان اعتبارسنجی دارد.

مهاجرت به کانادا از طریق بورسیه تحصیلی

به طور کلی، برای دریافت بورسیه تحصیلی در کانادا، شما باید دارای صلاحیت‌های علمی و زبان انگلیسی مناسب باشید و نیز نشان دهید که نیاز مالی دارید. شرایط دقیق بورسیه‌ها ممکن است در هر دانشگاه یا رشته تحصیلی متفاوت باشد.

بورسیه‌ها کمک‌های مالی که برای پیشرفت تحصیلی به دانشجویان واجد شرایط اعطا می‌شود تحت عنوان بورس تحصیلی یا گاهی اوقات کمک هزینه شناخته می شود. دانشجویانی که بورسیه تحصیلی دریافت می کنند نیازی به بازپرداخت پول ندارند. بورسیه‌ها ممکن است توسط موسسات، سازمان‌ها، دولت‌ها یا افراد ارائه شود.

بسیاری از بورسیه‌ها فرآیند درخواست دارند. با توجه به طیف گسترده ای از بورس٬های تحصیلی موجود در کانادا تحقیق در مورد بورسیه‌های تحصیلی به صورت جداگانه بسیار مهم است.

معیارهای واجد شرایط بودن و روند درخواست ممکن است بسیار متفاوت باشد – برای مثال، برخی از بورسیه‌ها ممکن است به مقاله یا مراجعی از معلمان یا کارفرمایان نیاز داشته باشند. سایر بورسیه‌ها ممکن است صرفاً بر اساس نمرات، دستاوردهای ورزشی یا سایر فعالیت‌های فوق برنامه باشد.

دیدگاهتان را بنویسید