Search
Close this search box.

ویزای استارتاپ فنلاند

ویزای استارتاپ فنلاند + راهنمای شرایط و مدارک

آیا شما یک کارآفرین با استعداد و علاقه‌مند به راه اندازی استارتاپ هستید؟ اگر می‌خواهید کسب‌وکار خود را در یک اقتصاد پررونق رشد دهید، ویزای استارتاپ فنلاند (Finland Start-up visa) مسیر مناسبی برای برآورده کردن تمامی نیازهای شما است.

برنامه ویزای استارتاپ فنلاند، توسط دولت فنلاند (به فنلاندی: Suomen tasavalta) معرفی شده که به کارآفرینان با استعداد اجازه می‌دهد تا به این کشور مهاجرت کرده و شرکت (استارتاپ) خود را تأسیس کنند.

این مجوز (ویزای استارتاپ) برای جذب و حمایت از بنیان‌گذاران استارتاپ با پتانسیل بالا به منظور حضور در اکوسیستم پرجنب‌وجوش و دوستانه فنلاند طراحی شده است. مجوز ویزای استارتاپ فنلاند برای حداکثر دو سال صادر می‌شود که می‌توان آن را تمدید کرد.

چرا ویزای استارتاپ فنلاند؟

جمهوری فنلاند (Finland)  یا به زبان فنلاندی « Suomi»، سیزدهین کشور برتر دنیا از نظر فضای کسب‌وکار است. این کشور، لقب شادترین مردم دنیا را دارد و یکی از نشانه‌های این شادی را می‌توان در اکوسیستم پویا و فعال استارتاپ فنلاند به وضوح مشاهده کرد.

در حال حاضر بیش از 4,000 استارتاپ در کشور فنلاند فعالیت می‌کنند و ارزش کل دارایی آنها به بیش از 48 میلیارد یورو می‌رسد.

درواقع کشور فنلاند را می‌توان یکی از پر جنب‌وجوش‌ترین اکوسیستم‌های استارتاپی در دنیا دانست. این کشور دارای زیرساخت‌های قدرتمند، نیروی کار ماهر و همچنین اسپانسرها و سرمایه‌گذاران بسیار ثروتمند است.

تنها در هلسینکی، پایتخت فنلاند که قلب اکوسیستم استارتاپی این کشور است، بیش از 500 استارتاپ فعالیت می‌کنند. نکته جالب اینکه چندین غول بزرگ استارتاپی دنیا مانند وولت، سوپرسل، رلکس سولوشن و … نیز در فنلاند مستقر هستند؛ به همین دلیل، بسیاری از سرمایه‌گذاران دنیا برای آمدن به این کشور ترغیب شده‌اند.

از طرفی، اگر نگران تامین سرمایه لازم برای پیشرفت استارتاپ‌ خود هستید و می‌خواهید یک تکیه‌گاه مالی قدرتمند پیدا کنید، فنلاند بهترین فرصت برای شما است. به عنوان مثال، ماریا۰۱ (MARIA01)  بزرگترین پردیس استارت‌آپی کشورهای حوزه نوردیک است که از استارتاپ‌ها حمایت می‌کند.

از طرفی هر ساله کنفرانس فناوری مشهور اسلش  (slush.org) کل شهر هلسینکی را تحت‌الشعاع خود قرار می‌دهد. این کنفرانس یکی از بهترین کنفرانس‌ها برای حمایت از استارتاپ‌ها در فنلاند است. شما می‌توانید با شرکت در آن، سرمایه‌گذاران و اسپانسرهای مناسب خود را پیدا کرده و با آنها ارتباط برقرار کنید.

ویزای استارتاپ فنلاند

ویزای استارتاپ فنلاند چیست؟

به زبان ساده، ویزای استارتاپ فنلاند، یکی از انواع ویزاهای این کشور است که برای کارآفرینان با پتانسیل رشد بین المللی درنظر گرفته می‌شود. متقضایان می‌توانند با کمک این ویزا، یک شرکت استارتاپی را در جمهوری فنلاند تاسیس کنند و به عنوان عضوی از اکوسیستم پررونق استارتاپ‌های این کشور شناخته شوند.

با این حال، قبل از اینکه بخواهید برای این ویزا درخواست دهید، باید ارزیابی دقیقی از بیزینس و ایده تجاری خود داشته باشید. باید بررسی کنید که آیا واقعا کسب‌وکار شما پتانسیل رشد و پیشرفت در سطح جهانی را خواهد داشت یا نه!

پس از ارزیابی می‌توانید با درنظر گرفتن شرایط، برای دریافت این ویزا از طریق اداره مهاجرت فنلاند اقدام کنید.

در حال حاضر کشور فنلاند برای کسب‌وکارها در حوزه‌های زیر، ویزای استارتاپ صادر می‌کند:

  • الکترونیک، نرم افزار و فناوری
  • بازی‌های موبایلی
  • دستگاه‌های هوشمند تناسب اندام
  • مهندسی
  • اقتصاد
  • گردشگری و محیط زیست
  • دریانوردی هوشمند
  • لجستیک هوشمند
  • استارتاپ های مرتبط با درمان سرطان
  • هوش مصنوعی

با اینکه دولت فنلاند در سال 2024 همچنان حامی مالی قدرتمندی برای استارتاپ‌ها در این کشور است؛ اما حمایت‌های مالی این کشور از استارتاپ‌های مرتبط با هوش مصنوعی خیلی بیشتر از دیگر حوزه‌های کسب‌وکار است.

بیزینس فنلاند و ویزای استارتاپ

آشنایی با BUSINESS FINLAND

بیزینس فنلاند (Business Finland) یک سازمان دولتی فنلاندی است که هدف اصلی آن ترویج نوآوری، بین‌المللی‌سازی و سرمایه‌گذاری در فنلاند است. این سازمان به شرکت‌ها و سازمان‌های فنلاندی کمک می‌کند تا در بازارهای جهانی رقابت کنند و به نوآوری و رشد اقتصادی کمک کنند.

بیزینس فنلاند (وبسایت بیزینس فنلاند) از طریق ارائه خدمات مشاوره‌ای، تأمین مالی، و شبکه‌سازی به شرکت‌ها و استارتاپ‌ها کمک می‌کند.

وظایف و خدمات اصلی بیزینس فنلاند:

  1. ترویج نوآوری: بیزینس فنلاند با ارائه بودجه و حمایت‌های مالی به پروژه‌های تحقیق و توسعه، به شرکت‌ها کمک می‌کند تا محصولات و خدمات جدید و نوآورانه‌ای را توسعه دهند.
  2. بین‌المللی‌سازی: این سازمان به شرکت‌ها کمک می‌کند تا وارد بازارهای بین‌المللی شوند و صادرات خود را افزایش دهند. خدمات شامل مشاوره، تحقیق بازار، و شبکه‌سازی با شرکای بین‌المللی است.
  3. جذب سرمایه‌گذاری: بیزینس فنلاند به جذب سرمایه‌گذاری خارجی در فنلاند کمک می‌کند. این سازمان به سرمایه‌گذاران بین‌المللی اطلاعات و پشتیبانی لازم را ارائه می‌دهد تا بتوانند در پروژه‌های فنلاندی سرمایه‌گذاری کنند.
  4. حمایت از استارتاپ‌ها: بیزینس فنلاند به استارتاپ‌های فنلاندی کمک می‌کند تا منابع مالی، مشاوره، و شبکه‌های ارتباطی لازم را برای رشد و توسعه کسب‌وکار خود پیدا کنند.

دستاوردها و تاثیرات:

بیزینس فنلاند تا کنون موفق به حمایت از هزاران شرکت و استارتاپ شده است. طبق آمار، 1300 شرکت فنلاندی که توسط بیزینس فنلاند حمایت شده‌اند، توانسته‌اند حدود 7 میلیارد یورو سرمایه‌گذاری جذب کنند و 1.4 میلیارد یورو در تحقیق و توسعه هزینه کنند. این شرکت‌ها مجموعاً 6.4 میلیارد یورو گردش مالی داشته‌اند و بیش از 25,000 نفر را استخدام کرده‌اند.

همینطور که بیان شد قبل از اقدام برای دریافت مجوز استارتاپ از اداره خدمات مهاجرتی فنلاند، کارآفرینان باید مدل کسب‌وکار خود را توسط بیزینس فنلاند (Business Finland) ارزیابی کنند.

بیزینس فنلاند مدل کسب‌وکار و منابع شما را بررسی می‌کند تا اطمینان حاصل کند که ایده کسب‌وکاری شما پتانسیل رقابت در بازار بین‌المللی را دارد. پس از اتمام فرآیند ارزیابی، شما یک بیانیه صلاحیت دریافت خواهید کرد که باید همراه با درخواست ویزای استارتاپ خود ارائه دهید.

معیارهای ارزیابی استارتاپ از نظر دولت فنلاند

در بررسی طرح کسب‌وکار شما، اداره مهاجرت این کشور اطمینان حاصل می‌کند که برنامه شما اهداف زیر را برآورده می‌کند:

  • نیازهای برآورده‌شده: محصول یا خدماتی که ارائه می‌دهید چه نیازها و تقاضاهایی را برطرف می‌کند؟
  • پتانسیل درآمدی: کسب‌وکار شما باید پتانسیل ایجاد درآمد بین‌المللی حداقل به ارزش ده‌ها میلیون را داشته باشد.
  • نوآوری و رقابت‌پذیری: ایده‌ کسب‌وکار باید منحصر به فرد، قابل‌توسعه و رقابتی باشد.
  • تحقیقات بازار: تیم استارت‌آپ باید تحقیقات کاملی در مورد دستیابی به پایگاه مشتری و مدل درآمدزایی انجام داده باشد.
  • مخاطب هدف: تیم باید از قبل مخاطب هدف را تخمین زده باشد.
  • تجربه‌ی متنوع: تیم باید از تجربیات متنوعی برخوردار باشد.
  • ارزش‌آفرینی در فنلاند: ارزش ایجاد شده در شرکت جدید باید به اقتصاد فنلاند منتفع شود.
  • دفتر مرکزی در فنلاند: شرکت باید دفتر مرکزی خود را در فنلاند تأسیس کند.

مزایای ویزای استارتاپ فنلاند چیست؟

از جمله مزایای ویزای استارتاپ فنلاند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • با این ویزا، نیازی به سرمایه‌گذاری اولیه در کشور فنلاند ندارید؛ این یعنی شما می‌توانید برای دریافت این ویزا به راحتی از طریق سرمایه‌گذاران یا کارآفرینان در خود فنلاند، سرمایه خود را تامین کنید.
  • مالیات شرکت‌ها و استارتاپ‌ها در جمهوری فنلاند، فقط 20 درصد است؛ این مقدار در مقایسه با بسیاری از کشورهای اروپایی جزو کمترین مقادیر مالیات است.
  • فنلاند دارای یک بازار رقابتی بسیار پویا و فعال است و اکوسیستم استارتاپی شگفت‌انگیزی دارد.
  • پایتخت این کشور از نظر فرصت تعامل و همکاری در بین کارآفرینان، کارشناسان و سرمایه‌گذاران رتبه اول دنیا را دارد.
  • استاندارد زندگی در فنلاند بسیار بالا است و این کشور رتبه اول شادترین مردم دنیا را به خود اختصاص داده است.
  • سیستم آموزشی برجسته: فنلاند به دلیل سیستم آموزشی عالی، نوآوری فناوری پویا در زمینه سلامت، محیط زیست پاک، محیط کسب‌وکار پایدار و مساعد و دستیابی‌های بالا در همه زمینه‌ها شناخته شده است.
  • فنلاند، در رده پایین‌ترین نرخ فساد در دنیا قرار دارد.
  • این کشور جزو بهترین کشورها از نظر آزادی مطبوعات و همچنین سیستم آموزشی است؛ بنابراین می‌توانید استارتاپ خود را در بهترین بستر و زیرساخت راه‌اندازی کنید.
  • ویزای استارتاپ فنلاند فرصت اقامت در این کشور را برای شما فراهم می‌کند. شما می‌توانید پس از دریافت این ویزا برای کسب اجازه اقامت در این کشور درخواست دهید.

با داشتن ویزای استارتاپ فنلاند، خانواده شما می‌توانند همراه شما به این کشور بیایند؛ علاوه بر این شما می‌توانید برای اقامت آنها نیز درخواست دهید.

این ویزا برای چه کسانی مناسب است؟

ویزای استارتاپ فنلاند برای افرادی مناسب است که می‌خواهند کسب‌وکار خود را براساس یک ایده تجاری نوآورانه راه‌اندازی کنند. این ویزا مخصوص افرادی است که تبعه کشورهای غیر از اتحادیه اروپا هستند.

دولت فنلاند به ایده‌هایی که قابلیت توسعه و پیشرفت واقعی داشته باشند، اهمیت زیادی می‌دهد؛ خصوصا اینکه در یک سال اخیر، توجه این کشور به کسب‌وکارهای حوزه هوش مصنوعی و فناوری‌های عمیق بیشتر شده است.

سیاست‌های مالیاتی در فنلاند چگونه است؟

  • نرخ مالیات شرکتی:

فنلاند دارای نرخ مالیات شرکتی 20٪ است که نسبت به بسیاری از کشورهای توسعه‌یافته پایین‌تر است. این نرخ مالیاتی رقابتی، موقعیت رقابت هزینه‌ای کشور را بهبود می‌بخشد، به‌ویژه از نظر رقابت‌پذیری نسبی دستمزد.

  • عدم وجود مالیات بر ثروت:

در فنلاند مالیات بر ثروت وجود ندارد. اما شما با مالیات بر ارزش افزوده (VAT) و مالیات‌های شرکتی روبرو خواهید شد.

  • مالیات بر ارزش افزوده (VAT):

نرخ استاندارد VAT در فنلاند 24٪ است که توسط مصرف‌کننده نهایی پرداخت می‌شود. شرکت‌ها به‌عنوان جمع‌آوری‌کننده VAT عمل می‌کنند، به این صورت که VAT فروش‌های خود را پرداخت می‌کنند و VAT خرید‌های خود را کسر می‌کنند.

اگر گردش مالی سالانه شرکت شما کمتر از 100,000 یورو باشد، می‌توانید VAT را به‌صورت فصلی ثبت و پرداخت کنید. اما اگر گردش مالی کمتر از 30,000 یورو باشد، می‌توانید VAT را به‌صورت سالانه ثبت و پرداخت کنید.

شرایط دریافت ویزای استارتاپ فنلاند چیست؟

اگر به عنوان یک کارآفرین مبتکر و نوآور می‌خواهید ویزای استارتاپ فنلاند بگیرید، بهتر است بدانید که این ویزا به همه افراد تعلق نمی‌گیرد.

برای مثال، تیم استارتاپی شما باید از حداقل دو بنیان‌گذار با تجربه تشکیل شده باشد. همچنین طرح کسب‌کار شما باید نوآورانه و خلاقانه باشد؛ طوری که در آینده بتوانید آن را توسعه داده و در سطح جهانی ارتقا دهید.

علاوه بر این، باید اثبات کنید که تیم استارتاپی شما، حداقل 60 درصد از مالکیت شرکت را در اختیار دارد؛ این یعنی ریسک بیزینسی و سرمایه‌گذاری کسب‌وکار شما در آینده پایین است.

مدارک ویزای استارتاپ فنلاند

از جمله مدارک موردنیاز برای دریافت ویزای استارتاپ کشور Finland می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • پاسپورت معتبر: در زمان ارائه درخواست اقامت باید آن را ارائه دهید.
  • بیانیه‌ واجد شرایط بودن از بیزینس فنلاند « Startup Permit Eligibility Statement Application»
  • صورت‌حساب مالی: (مانند صورت‌حساب بانکی یا بیانیه‌ای در مورد سایر دارایی‌هایی که قابل انتقال به فنلاند هستند)
  • اسناد حمایتی برای منابع مالی کافی جهت پوشش هزینه‌های زندگی در فنلاند
  • طرح کسب‌وکار نوآورانه که سهم سهامداران و پیش‌بینی‌های مالی را مشخص کند.
  • تحقیقات بازار در مورد بازار فنلاند
  • رزومه و مشخصات تیم مطابق با استانداردهای اروپا
  • طرح بازاریابی
  • معرفی محصولات و خدمات

فرایند درخواست ویزای استارتاپ فنلاند چگونه است؟

در این بخش، به فرایند درخواست ویزای استارتاپ فنلاند به صورت گام به گام و اصولی اشاره خواهیم کرد.

1- دریافت تاییدیه واجد شرایط بودن

برای دریافت ویزای استارت‌آپ فنلاند، ابتدا باید با ارائه طرح تجاری و مدارک خود، تاییدیه واجد شرایط بودن را از «بیزینس فنلاند» بگیرید. این سایت، مرجع رسمی تایید درخواست‌های ویزای استارتاپ فنلاند است.

لینک فرم درخواست

بیزینس فنلاند (Business Finland) مدارک شما را بررسی می‌کند تا ببیند ایده کسب‌وکار شما برای رشد سریع مناسب است یا خیر. برای درخواست تاییدیه واجد شرایط بودن، محدودیت زمانی وجود ندارد.

2- درخواست ویزا از اداره مهاجرت فنلاند

پس از دریافت تاییدیه مثبت از «بزنس فنلاند»، می‌توانید برای ویزای استارت‌آپ فنلاند درخواست دهید. اعتبار تاییدیه واجد شرایط بودن دو ماه است. هنگام درخواست ویزا از اداره مهاجرت این کشور باید تاییدیه از بیزینس فنلاند را ضمیمه کنید.

توجه داشته باشید که هر عضو تیم باید به صورت جداگانه درخواست ویزا بدهد.

3- اثبات توانایی مالی

برای دریافت ویزا باید ثبات و تمکن مالی خود را ثابت کنید و نشان دهید که حداقل ۱۰۰۰ یورو در ماه برای اقامت در فنلاند دارید.

4- ثبت شرکت در فنلاند

پس از دریافت ویزای استارت‌آپ فنلاند، می‌توانید برای ثبت شرکت خود در این کشور اقدام کنید.

5- تمدید ویزای اقامت

ویزای اقامت شما هر دو سال نیاز به تمدید دارد. می‌توانید مستقیماً از اداره مهاجرت فنلاند برای تمدید درخواست دهید.

نکته: رسیدگی به درخواست ویزای الکترونیکی استارت‌آپ و اقامت فنلاند حدود ۱۴ روز طول می‌کشد. رسیدگی به درخواست‌های کاغذی حدود یک تا دو ماه زمان می‌برد. تمدید ویزای اقامت نیز در هر دو حالت یک تا دو ماه به طول می‌انجامد.

هزینه ویزای استارتاپ فنلاند

یکی از دغدغه‌های اصلی برای دریافت ویزای استارتاپی، هزینه‌های مربوط به آن است. خوب است بدانید که فنلاند، جزو بهترین کشورهای دنیا از نظر هزینه دریافت ویزا است. این کشور با هزینه پایین صدور ویزای استارتاپ به یکی از برترین مقاصد تجاری دنیا تبدیل شده است.

در ادامه، هزینه ویزای استارتاپ فنلاند آورده شده است:

  • هزینه درخواست الکترونیکی: 400 یورو
  • هزینه مجوز تمدید شده: 170 یورو
  • هزینه درخواست کاغذ: 480 یورو
  • هزینه مجوز تمدید شده: 430 یورو

جمع‌بندی و سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم به بررسی کامل ویزای استارتاپ فنلاند به عنوان یکی از بهترین فرصت‌ها برای صاحبان استارتاپ بپردازیم. آیا شما هم به دنبال ویزای استارتاپ جمهوری فنلاند هستید؟ بنظر شما آیا فنلاند برای سرمایه‌گذاری مناسب است؟

باعث افتخار ماست که نظرات خود را با ما در میان بگذارید. شما می‌توانید هرگونه سوال یا ابهام در رابطه با این ویزا را از طریق راه‌های ارتباطی سایت با کارشناسان در میان بگذارید.

سوالات متداول

چه کسانی واجد شرایط ویزای استارتاپ فنلاند هستند؟

کارآفرینان جهانی باید شرایط خاصی مانند: ایجاد تیم استارتاپی، هدف‌گذاری رشد سریع، مدل کسب و کار نوآورانه، تایید ارزیابی و تامین مالی را برآورده کنند تا واجد شرایط درخواست ویزای استارتاپ فنلاند شوند.

پردازش درخواست ویزای استارتاپ فنلاند چقدر طول میکشد؟

متوسط زمان پردازش برای ارزیابی درخواست شما حدود 30 روز است.

هزینه‌های درخواست ویزای استارتاپ فنلاند چقدر است؟

برای ویزای استارتاپ فنلاند باید مبلغ 400 یورو به عنوان هزینه درخواست پرداخت کنید.