Search
Close this search box.

ویزای استارتاپ فرانسه

ویزای استارتاپ فرانسه – راهنمای کامل 2024

ویزای استارتاپ فرانسه، فرصتی استثنایی برای کارآفرینان و سرمایه‌گذاران خلاق و ایده پرداز فراهم می‌آورد تا با بهره‌مندی از پتانسیل‌ها و زیرساخت‌های مساعد کشور فرانسه، ایده‌های نوآورانه خود را به مرحله اجرا درآورند و در مسیر خلق ارزش و کارآفرینی گام بردارند.

درواقع فرانسه یکی از محبوب‌ترین و بهترین کشور‌های اروپایی جهت اخذ ویزای استارتاپ است. این کشور در سال‌های اخیر از نوآوری و کارآفرینی به شدت استقبال می‌کند.

با دریافت این ویزا پس از گذشت 5 سال می‌توانید در شرایطی تابعیت فرانسه را اخذ کنید. برای دریافت این نوع ویزا شما باید یک بیزینس پلن کامل و قابل توجیه و البته مبتنی بر الگو‌های کشور فرانسه ارائه دهید تا توسط یکی از شتاب‌دهنده‌های این کشور تایید شود.

از دیگر شرایط اخذ ویزای استارتاپ فرانسه، تعهد مالی حداقل 225 یورویی است.

source: welcometofrance.com

جهت اخذ ویزای استارتاپ فرانسه هیچ الزام قانونی مبنی بر صحبت کردن به زبان فرانسوی یا حتی انگلیسی وجود ندارد و به سادگی می‌توانید با هر میزان دانش زبان نسبت به دریافت آن اقدام نمایید.

در ادامه به چگونگی دریافت این نوع ویزای محبوب می‌پردازیم و شرایط و مدارک اخذ آن را بیان می‌کنیم، پس تا انتها با ما همراه باشید.

ویزای استارتاپ فرانسه

ویزای استارتاپ فرانسه چیست؟

ویزای استارتاپ یا کارآفرینی فرانسه یکی از جدید‌ترین تکنیک‌های اخذ اقامت این کشور است که ایده‌های تجاری جدید در دنیا را جذب می‌کند. همانطور که گفتیم این ویزا برای کارآفرینان و بنیانگذارانی مناسب است که به دنبال راه‌اندازی کسب‌و‌کار در این کشور هستند.

امروزه مشاغل بسیاری به دنبال اخذ این نوع ویزای کشور فرانسه هستند، اما این نکته را در نظر داشته باشید که شما تنها زمانی ویزای استارتاپ دریافت خواهید کرد که یک ایده تجاری نوآورانه داشته باشید و بتواند مشاغل جدیدی به این کشور اضافه کنید.

پیش از درخواست ویزای استارتاپ فرانسه این نکته را در نظر داشته باشید که مراحل درخواست باید حداقل 3 ماه پیش از تاریخ ورود برنامه‌ریزی‌شده شما انجام گیرند و اگر در فرانسه زندگی می‌کنید، این زمان 2 ماه پیش از انقضای ویزا یا مجوز قبلی شما است.

چرا ویزای استارتاپ فرانسه؟

 اگر با خود می‌گویید چرا برای اخذ ویزای استارتاپ باید کشور فرانسه را انتخاب کنیم؟ این نکته را در نظر داشته باشید که فرانسه، واقع در مرکز اروپا قرار دارد و امروزه به عنوان یکی از تأثیرگذارترین و موفق‌ترین کشورهای جهان معرفی و شناخته می‌شود.

این کشور به عنوان یک دموکراسی پارلمانی، کشوری بسیار توسعه یافته بوده و با سیستم‌های میراث قضایی و دادگاهی معتبر، نرخ جرم پایین، مراقبت های بهداشتی همگانی، سیستم آموزشی معتبر و فرهنگی غنی خود یک کشور مناسب برای شروع کسب‌و‌کار شما است.

سرمایه‌گذاری این کشور در زیرساخت‌های حمل‌ونقل توسعه‌یافته و کارآمد است و همین امر منجر به ایجاد سومین شبکه بزرگ راه‌آهن در اروپا، شبکه اول هوایی و بنادر بین‌المللی در آن شده است.

زیرساخت های مخابراتی آن تا حد بسیاری مشابه دیگر کشور‌های اروپایی بوده و حداقل 90 درصد از کشور تحت پوشش 4G  است. البته فیبر نوری نیز روز به روز در حال گسترش است.

بر اساس یک مطالعه از شاخص شهر دیجیتال اروپا در سال 2016، پاریس رتبه دوم را در دسترسی به سرمایه برای استارتاپ‌ها دارد.

در‌نهایت می‌توان گفت دانش در فرانسه به خوبی توسعه یافته است و این به معنای نفوذپذیری بین تحقیقات عمومی و دانشگاهی و تنوع آن در نوآوری‌های بازاریابی در بخش خصوصی اشاره دارد.

در واقع می‌توان گفت این کشور از لحاظ نوآوری در کل اروپا رتبه اول را دارد. در ادامه دیگر دلایل محبوبیت ویزای استارتاپ فرانسه را بررسی می‌کنیم.

 • کاهش نرخ مالیات

از سال 2022 تا ابتدای امسال، نرخ مالیات شرکت‌های فرانسه به تدریج از 33 درصد به 25 درصد کاهش یافته است. این نرخ هنوزهم چندان کم نیست، اما با توجه به کیفیت و پتانسیل موجود می‌توان آن را مناسب در‌نظر گرفت.

خوب است بدانید که فرانسه برای استارتاپ‌هایی که دارای برچسب گواهی شرکت‌های نوآور جوان هستند، بستری را فراهم کرده که به مدت یک‌سال معافیت کلی از مالیات بر درآمد دارند و به مدت هفت‌سال نیز برای افرادی که خود را وقف تحقیق و توسعه کرده‌اند، معافیت جزئی از هزینه‌های اجتماعی درنظر می‌گیرد.

 • ارائه انواع کمک به نوآوران

این کشور برای کسب‌و‌کار‌های نوآور و جدید کمک‌های مختلفی فرآهم می‌آورد که مهم‌ترین و آشنا‌ترین آن‌ها عبارت است از:

 • کمک به ایجاد شرکت و بلوغ پروژه
 • ارائه اعتبار مالیاتی
 • ارائه وام مشارکتی
 • ارائه وام افتخاری
 • و…
 • استقبال گسترده از استارتاپ‌های خارجی

فرانسه از لحاظ سرمایه‌گذاری مستقیم کشور‌های خارجی در رده هفتم جهان و سوم اروپا قرار می‌گیرد و این امر نشان‌دهنده اعتماد بسیار بالای سرمایه‌گذاران خارجی به این کشور است. فرانسه دارای ارز ثابت بوده و از مالکیت معنوی در سطوح محلی و اروپایی محافظت می‌کند.

مطابق با آمار‌های به دست‌آمده تا سال 2015، بیش از 20000 استارتاپ و 200 شرکت بزرگ در این کشور راه‌اندازی شده است که در حال حاضر این تعداد چندین برابر است. لازم به ذکر است که بلیط فناوری فرانسه این تعداد شرکت را تا حد بسیاری افزایش داد.

این برنامه با هدف جذب باهوش‌ترین افراد از سراسر جهان طراحی و برنامه‌ریزی شد و به مدت یک‌سال افراد انتخابی را برای توسعه و راه‌اندازی استارتاپ، حمایت می‌کند. این طرح تا به امروز به 230 کارآفرین خارجی کمک کرده است که در فرانسه مستقر شوند.

انواع ویزای استارتاپ فرانسه

همزمان با جهانی شدن مجموعه استعداد‌های فناوری یعنی از سال 2017، ویزای فناوری فرانسه به سه گروه سرمایه گذاران، بنیانگذاران و کارمندان غیر اروپایی ارائه می‌شود.

این ویزا با نام گذرنامه استعداد معرفی و شناخته می‌شود و بستری را فرآهم می‌آورد که افراد شروع به زندگی و کار در فرانسه کنند. از زمان ایجاد این طرح تا به امروز، بیش از 1200 شرکت قادر به جذب کارمندان خارجی شده‌اند.

1- ویزای بنیانگذاران

همانطور که از نام این نوع ویزای کارآفرینی مشخص است، برای بنیانگذاران استارتاپ‌های شناخته‌شده در سراسر جهان صادر می‌شود که توسط انکوباتور‌ها یا سازمان‌های حمایت‌کنندخه شناخته می‌شوند.

2- ویزای کارمندان

ویزای کارمندان مختص به کارمندان بین‌المللی استخدام‌شده توسط شرکت‌هایی است که در فرانسه قرار دارند. لازم به ذکر است که این شرکت‌ها باید توسط وزارت اقتصاد فرانسه به‌عنوان شرکت نوآور معرفی شوند و صدور این ویزا به قرارداد کاری نیاز دارد.

3- ویزای سرمایه‌گذاران

این نوع ویزا برای سرمایه‌گذاران و البته سرمایه‌گذاری در استارتاپ‌های فرانسوی است و برای شما بستری فرآهم می‌آورد که کسب‌و‌کار خود را به خوبی توسعه دهید. ویزای سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاران تجاری و فصلی خصوصی یا حتی شرکت‌های VC خارجی که قصد افتتاح یک دفتر یا شعبه در کشور فرانسه دارند، کاملا مناسب و کاربردی است.

حداقل سرمایه لازم برای سرمایه‌گذاری و اخذ ویزای سرمایه‌گذاران، 3000000 یورو است. همچنین سرمایه‌گذاری ایجاد‌شده باید 4 سال در کشور فرانسه حفظ شود.

در نمودار زیر می‌توانید رتبه کشور محبوب فرانسه از لحاظ استارتاپ‌ها را مشاهده نمایید.

مواردی از اکوسیستم استارتاپ در فرانسه
برخی از موارد اکوسیستم استارتاپی فرانسه

شرایط اخذ ویزای استارتاپ فرانسه

اخد این ویزا همانند اخذ ویزای استارتاپ دیگر کشور‌ها به شرایط خاصی نیاز دارد که مهم‌ترین آن‌ها به شرح زیر است.

 • داشتن منابع مالی کافی

دولت فرانسه همانند دیگر دولت‌ها این قانون را تصویب کرده است که کارآفرینان برای راه‌اندازی کسب‌و‌کار خود باید میزان منابع مالی کافی داشته باشند. خوب است بدانید که این مقدار در ژانویه 18655 یورو بود که البته متناسب با حداقل دستمزد این کشور افزایش می‌یابد.

 • ارائه یک بیزینس پلن خلاقانه و نوآورانه

طرح پیشنهادی شما باید جدید و نوآور باشد. همچنین این طرح باید اثبات کند که یک استارتاپ رو به رشد و سودآور برای کشور فرانسه است. مهم‌ترین ویژگی‌های این نوع بیزینس پلن عبارت است از:

نوآورانه بودن

تمام یا بخشی از طرح ارائه‌شده توسط شما باید در قالب یک طرح نوآور و جدید باشد.

مقیاس‌پذیر بودن

منظور از مقیاس‌پذیر بودن این است که بیزینس پلن شما باید با هزینه کم درآمد‌زایی بالایی به همراه داشته باشد.

تکرار‌پذیر بودن

از دیگر ویژگی‌های یک بیزینس پلن موفق، توسعه‌پذیر بودن آن است.

سودآور بودن

آنچه اهمیت بسیاری در یک طرح استارتاپی دارد، سودآوری آن در کوتاه‌مدت و طولانی‌مدت است. البته طرح شما باید با پهارچوب‌های استارتاپی کشور فرانسه نیز کاملا سازگار باشد.

 • به رسمیت شناختن استارتاپ توسط یک نهاد عمومی

طرح پیشنهادی شما باید توسط یک نهاد عمومی نظیر: دولت، مقامات محلی، موسسات عمومی، شرکت‌های دولتی و… تایید شده باشد یا اینکه از سمت نهاد‌های ذکر‌شده حمایت شود.

 • اثبات تمکن مالی

از دیگر شرایط اخذ ویزای استارتاپ فرانسه این است که شما باید مدارکی نظیر: صورتحساب بانکی یا اثبات درآمد را به این کشور ارائه دهید تا به این ترتیب اثبات شود که شما می‌توانید هزینه‌های مورد‌نیاز در این کشور را تامین نمایید.

پرداخت هزینه‌های درخواست

علاوه بر هزینه‌های ذکر‌شده شما باید به‌عنوان یک کارآفرین، هزینه‌های اخذ ویزای استارتاپ فرانسه نظیر: هزینه حق تمبر(25 یورو)، هزینه ویزای طولانی‌مدت(99یورو) و هزینه ارائه طرح به سازمان‌های حمایت‌کننده(200یورو) را نیز پرداخت نمایید. خوب است بدانید که مجوز اقامت کوتاه‌مدت در کشور فرانسه نیاز به پرداخت هزینه ندارد و کاملا رایگان است.

 • ارائه مدرک تحصیلی

برای اخذ ویزای استارتاپ فرانسه بر‌خلاف بسیاری از کشور‌های اروپایی هیچ الزامی مبنی بر ارائه مدرک دانشگاهی وجود ندارد و شما با مدرک تحصیلی دیپلم، می‌توانید یک طرح نوآور ارائه دهید.

 • مدرک زبان

همانطور که گفتیم برای دریافت ویزای کارآفرینی فرانسه هیچ نیازی به ارائه مدرک زبان وجود ندارد.

 • شرایط سنی

برای دریافت این ویزا متقاضی اصلی باید کم‌تر از 65 سال سن داشته باشد.

مدارک ویزای استارتاپ فرانسه

مدارک اخذ ویزای استارتاپ فرانسه

برای اخذ این ویزا به مدارک و اسناد مختلف نیاز است که اصلی‌ترین آن‌ها عبارت است از:

 • پاسپورت معتبر صادر‌شده طی 10 سال گذشته و دارای یک سال اعتبار
 • شناسنامه و کارت ملی
 • فرم تکمیل و امضا‌شده درخواست ویزای بلند‌مدت
 • رسید پرداخت هزینه ویزای فرانسه
 • سه قطعه عکس رنگی در ابعاد پاسپورت
 • اثبات وضعیت تاهل و ملیت فرد با ارائه مدرک
 • مدارک اثبات‌کننده این موضوع که متقاضی در حال اجرای یک شرکت است یا اینکه حداقل 30 درصد از سهام یک کشور را در اختیار دارد.
 • فیش پرداخت هزینه حق تمبر
 • ارائه گواهی یا نامه رسمی مبنی بر نوآور بودن طرح و ایده
 • گواهی اثبات تایید طرح توسط نهاد یا سازمان‌های دولتی
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • مدارک اثبات تمکن مالی با حداقل دستمزد قانونی
 • مدارک مبنی بر روابط خانوادگی و مدارک تمام افراد تحت تکفل
 • مدارک ارائه تعهد برای کارآفرینی و محافظت از مشاغل موجود در یک تجارت برای 4 سال حضور در کشور فرانسه و راه‌اندازی یک استارتاپ اروپایی. این مدارک شامل یک نامه تعهد بوده و عناوین شغلی برنامه‌ریزی شده برای در آینده با ذکر جزئیات در آن شرح داده شده است.

نکات مهم و مزایای ویزای استارتاپ فرانسه

این نوع ویزا همانند ویزای دیگر استارتاپ‌ها مزایا و نکات قابل توجه مختلفی دارد که در جدول زیر مهم‌ترین و آشنا‌ترین آن‌ها شرح  داده شده است:

مزایای ویزای استارتاپ فرانسهنکات قابل توجه
عدم نیاز به تمکن مالی بسیار بالادشوار بودن تهیه بیزنس پلن حرفه‌ای
امکان دریافت ویزا برای اعضای خانوادهپیچیده و زمان‌بر بودن یادگیری زبان فرانسوی
امکان دریافت پاسپورت و اقامت شهروندی پس از گذشت 5 سالدر پروسه اخذ اقامت دائم، افراد بیش‌تر از 6 ماه اجازه خروج از خاک کشور فرانسه را ندارند.
امکان افتتاح حساب بانکیبرخی از شرکت‌های حمایت‌کننده طرح‌های استارتاپی، درخواست مبلغ بسیاری از متقاضی می‌کنند.
عدم نیاز به ارائه مدرک زبان و مدرک دانشگاهیجهت دریافت ویزای استارتاپ رقابت بسیاری وجود دارد که این امر موجب می‌شود دریافت حمایت به سادگی و سرعت انجام نگیرد.
حضور در یکی از بزرگ‌ترین و آشنا‌ترین اکوسیستم‌های استارتاپی جهانزمان پردازش ویزای استارتاپ برای اقامت دائم کمی طولانی است.
برخورداری از حمایت‌های مالی دولت و حتی صندوق‌های سرمایه‌گذاری کشور فرانسهدر اقامت برخی ملیت‌ها ممکن است مشکلاتی به وجود آید و به این ترتیب زمان اخذ ویزای آن‌ها کمی طولانی شود.

اعتبار ویزای استارتاپ فرانسه

اعتبار ویزای استارتاپ اروپا به عوامل مختلف از‌جمله نوع استارتاپ و مدت زمان پروژه وابسته است. اما به‌طور‌کلی این نوع ویزا 4 سال اعتبار دارد و در صورت نیاز می‌توانید نسبت به تمدید آن اقدام نمایید. لازم به ذکر است که برای تمدید این نوع ویزا شما باید نشان دهید که بیزینس شما در حال فعالیت است و گزارشی از امور انجام‌شده، وضعیت پیشرفت بیزینس، اقدامات باقی‌مانده و… ارائه دهید.

این ویزا یک تکنیک محبوب برای دریافت اقامت دائم و شهروندی کشور فرانسه است و در‌صورتی که شرایط زیر را داشته باشید، نسبت به دریافت آن اقدام کنید:

 • سابقه کیفری نداشته باشید.
 • در فرانسه پنچ‌سال متوالی زندگی کرده باشید.
 • سطح زبان روزمره شما برای زندگی در فرانسه و مکالمات روزانه مناسب باشد.

باید اثبات کنید که فرهنگ شهروندی فرانسه را به خوبی درک کرده‌اید.

هزینه‌های اخذ ویزای استارتاپ

این نوع ویزا یکی از ارزان‌ترین تکنیک‌های دریافت اقامت این کشور است و همانطور که در پرداخت هزینه‌های درخواست بیان کردیم، شما باید 25 یورو هزینه حق تمبر، 99 یورو هزینه ویزای طولانی‌مدت و 200 یورو هزینه ارائه طرح به سازمان‌های حمایت‌کننده پرداخت نمایید. جدول زیر هزینه‌های اخذ ویزای استارتاپ را نشان می‌دهد:

 • هزینه ویزا برای متقاضی اصلی: 99 یورو
 • هزینه ویزا برای هر‌یک از اعضای خانواده یا همراه متقاضی: 99 یورو
 • مالیات به اداره مهاجرت شهروندی فرانسه(این هزینه را باید زمانی پرداخت کنید که اجازه اقامت 4 ساله فرانسه را دریافت کرده‌اید.): 225 یورو
 • هزینه حق تمبر: 25 یورو

 

مراحل اخذ ویزای استارتاپ اروپا

برای دریافت این ویزا باید چند مرحله را پشت سر بگذارید که به ترتیب انجام عبارتند از:

 • درخواست برای شروع کسب‌و‌کار نوآور در فرانسه یا راه‌اندازی یک شرکت استارتاپ: پیش از هر‌چیزی و در گام اول شما باید درخواست کسب‌و‌کار مورد‌نظر خود که نوآور است را ثبت و برای یک مرکز مورد‌تایید در فرانسه ارسال نمایید. این مرکز یک انکوباتور یا حتی یکی از نهاد‌های استارتاپی کشور فرانسه است.

برای ثبت این درخواست باید به سایت سفارت کشور فرانسه مراجعه نمایید و مراحل ذکر‌شده در آن را به‌طور کامل انجام دهید.

فرم درخواست ویزای استارتاپ فرانسه

 • دریافت نامه قبول درخواست و حمایت از ایده مطرح‌شده: در صورت تایید بیزینس پلن شما توسط نهاد‌های استارتاپی کشور فرانسه،، نامه حمایتی دریافت خواهید کرد
 • اخذ تاییدیه‌های نوآورانه بودن طرح پیشنهادی: پس از دریافت نامه حمایتی، باید برای دریافت گواهی نوآورانه بودن بیزنس مورد‌نظر خود اقدام کنید. برای دریافت این گواهی وارد شوید و یک اکانت بسازید و فرم‌های مورد‌نیاز را تکمیل کنید. فراموش نکنید که نوآورانه بودن بیزنس پلن پیشنهادی شما، مطابق با معیار‌های وزارت اقتصاد فرانسه بررسی و در‌صورت تایید برای شما گواهی صادر می‌شود.
 • مراجعه به سفارت کشور مورد‌نظر و ارائه مدارک مورد‌نیاز جهت دریافت ویزا: در این مرحله درخواست کامل خود را با مدارک مورد‌نیاز به سفارت ارائه دهید.
 • سفر به کشور فرانسه پس از دریافت ویزا: در صورت تایید پرونده شما، ویزای استارتاپ فرانسه صادر خواهد شد و می‌توانید به این کشور سفر کنید.
 • ثبت درخواست آنلاین جهت اقامت در فرانسه: حال به یک دفتر دولتی در کشور فرانسه مراجعه کنید یا بصورت آنلاین درخواست اقامت خود را ارائه دهید.
 • دریافت اقامت فرانسه: در‌نهایت اقامت چهار‌ساله برای شما صادر خواهد شد و می‌توانید شروع با راه‌اندازی کسب‌و‌کار خود نمایید.

مدت زمان اخذ ویزای استارتاپ فرانسه

تعیین زمان اخذ ویزای استارتاپ فرانسه پس از ثبت درخواست به‌طور دقیق مشخص نیست و به پارامتر‌های مختلف از‌جمله جایگاه شما به‌عنوان درخواست‌دهنده (بنیانگذار بودن، سرمایه‌گذار بودن و کارمند بودن)، شرایط سفارت و… وابسته است.

البته می‌توان گفت از زمان ثبت درخواست ویزا تا دریافت آن، 4 تا 6 ماه زمان نیاز است. لازم به ذکر است که زمان ذکر‌شده در صورتی است که بیزنس پلن شما بصورت حرفه‌ای نگارش شده باشد و در غیر‌اینصورت ممکن است هر‌بار اصلاحیه‌ای به طرح شما اضافه شود و همین امر زمان دریافت ویزا را به تاخیر اندازد.

بهترین شهر‌های فرانسه برای ویزای استارتاپ:

آشنایی با بهترین شهر‌های این کشور موجب می‌شود که موفقیت بیش‌تری در کسب‌و‌کار خود به دست آورید. مطابق با آمار‌های به دست‌آمده بهترین شهر‌های فرانسه برای شروع کسب‌و‌کار عبارت است از:

 • پاریس
 • لیون
 • مونپولیه
 • نیس

اگر علاقه‌مند به بررسی این نوع ویزا هستید، مقالات استارتاپ در کانادا، استارتاپ در آلمان، استارتاپ در آمریکا، استارتاپ در ایرلند، استارتاپ در استونی هم برای مطالعه در دسترس است.

جمع‌بندی و سخن پایانی

در این مقاله به بررسی کامل ویزای استارتاپ فرانسه پرداختیم و شرایط و نکات اخذ آن را بیان کردیم. فرانسه یکی از محبوب‌ترین کشور‌ها برای اخذ انواع ویزا از‌جمله ویزای فناوری با ارز ثابت است و شما می‌توانید با مدرک دیپلم و بدون مدرک زبان نسبت به دریافت آن اقدام نمایید. در این کشور بیش از 20 هزار استارتاپ و 200 شرکت بزرگ وجود دارد که روز به روز درحال افزایش است.

مدت زمان دریافت ویزای استارتاپ فرانسه نسبت به ویزای استارتاپ بسیاری از کشور‌های اروپایی کم‌تر است و در صورت ارائه یک بیزینس پلن نوآور و قابل توجیه، این زمان کم‌تر نیز خواهد شد.

 در مسیر اخذ ویزای کارآفرینی، هر پرسشی و ابهامی دارید، کارشناسان مهاجرتی ما آماده شنیدن آن‌ها هستند و در هر ساعتی از شبانه‌روز با ما تماس گیرید. همچنین شما می‌توانید نظرات و پیشنهادات خود را نیز با ما در میان بگذارید.