Search
Close this search box.

ویزای کار آلمان

ویزای کار آلمان – راهنمای کامل 2024

ویزای کاری آلمان نوعی از روادید این کشور است که به شهروندان کشورهای خارج از اتحادیه اروپا اجازه می‌دهد، در مشاغل مختلف در آلمان به صورت قانونی مشغول به کار شوند.

اگر هنوز برای دریافت ویزای کاری آلمان و استخدام در این کشور تردید دارید، مطالعه آخرین آمارهای جهانی درباره اشتغال در آلمان می‌تواند توجه شما را جلب کند.

آلمان یکی از پیشرفته‌ترین کشورهای دنیا (پنجمین کشور برتر از نظر اقتصادی) است و به عنوان قلب تپنده صنعتی اروپا شناخته می‌شود. این کشور از نظر نرخ رشد اشتغال در جایگاه 12 دنیا قرار دارد.

متوسط حقوق نیروی کار در این کشور تقریبا 50 تا 70 هزار دلار در سال است. در آلمان می‌توانید تا 36 ساعت در هفته کار کرده و از 25 درصد مرخصی سالانه هم بهره‌مند شوید.

با این مزایای منحصربه‌فرد، این کشور را می‌توان دروازه فرصت‌های جذاب ویزای کار دانست. برای اینکه شما هم از فرصت رویایی کار در آلمان بهره‌مند شوید، اولین کار دریافت ویزای کاری یا ویزای جستجوی کار آلمان است.

ویزای کار آلمان

ویزای کاری آلمان چیست؟

همینطور که اشاره شد با داشتن ویزای کار در کشور آلمان می‌توانید به دنبال یک شغل باشید و ضمن برخورداری از تمام مزایای کار در آلمان از لحاظ حقوق شهروندی نیز دارای جایگاه مناسبی در این کشور باشید. در ادامه مجدد به این موارد و مزایای ویزای کار آلمان اشاره خواهیم کرد.

مهم ترین نکته قابل توجه این است که این ویزا برای افرادی صادر می‌شود که از طرف یک کارفرما یا شرکت در داخل آلمان، درخواست و پیشنهاد کاری دریافت کرده‌اند.

در صورتی که شما هنوز پیشنهاد کاری ندارید یا در حال جستجو برای کار در این کشور هستید، می‌توانید از ویزای جستجوی کار استفاده کنید. این ویزا نوعی ویزای کار موقت است و به افراد اجازه می‌دهد تا 6 ماه در آلمان به دنبال کار مناسب بگردند.

با ویزای کار آلمان می‌توانید در طیف گسترده‌ای از مشاغل آلمان مشغول به کار شوید. در سال‌های اخیر، دولت آلمان به حوزه‌های فنی و مهندسی، فناوری اطلاعات، مالی و انرژی‌های پاک و سازگار با محیط زیست اهمیت زیادی می‌دهد.

اگر به دنبال کار حوزه‌های استارتاپی و حتی دریافت ویزای استارتاپ آلمان هستید، برلین بهترین شهر برای شماست. از طرفی اگر به دنبال کار در صنعت و امور مهندسی هستید، استان‌های جنوبی آلمان بهترین گزینه است.

چرا ویزای کار آلمان؟

آلمان یکی از کشورهایی است که سرعت بالایی در افزایش نرخ اشتغال دارد؛ این یعنی تلاش دولت این کشور روی افزایش نیروهای متخصص و حرفه‌ای و کاهش نرخ بیکاری تمرکز کرده است.

از جمله مزایای کار در این کشور می‌توان به 24 روز کاری در سال، کمک هزینه مرخصی والدین، سیاست‌های سخت‌گیرانه برای حفظ امنیت شغلی و مقابله با تبعیض در محیط کار اشاره کرد. از طرفی حداقل دستمزد ساعتی در آلمان، 12 یورو است. هرچند این مقدار می‌تواند در سالهای آینده تغییر کند.

به‌طورکلی اگر ویزای کار آلمان را دریافت کنید، از مزیت‌های زیر بهره‌مند خواهید شد:

 • با ویزای کاری یا حتی ویزای جستجوی کار آلمان، شانس موفقیت شما در کسب مجوز اقامت بیشتر می‌شود؛ در نهایت اگر با اقامت دائم شما موافقت شد می‌توانید برای اقامت اعضای خانواده و بستگان درجه یک نیز اقدام کنید.
 • برای ویزای جستجوی کار اصلا نیاز نیست که شما حتما آزمون زبان بدهید. این مزیت برای بسیاری از متقاضیان که فرصت کافی برای گذراندن دوره‌های آموزشی زبان را ندارند، واقعا آرامش‌بخش است.
 • کار در یکی از قدرتمندترین کشورهای دنیا از نظر اقتصادی و سیاسی، یکی دیگر از مزیت‌های ویزای کاری آلمان است.
 • از مزایای دریافت این ویزا، ورود به کشوری با فرصت‌های شغلی بسیار زیاد است. از داروسازی، مهندسیو الکترونیک گرفته تا کارهایی مثل بانکداری و امور اداری و …!
نرخ اشتغال کشورهای جهان
آلمان رتبه 12 را در بین کشورهای برتر از نظر نرخ اشتغال دارد

ویزا کار آلمان برای چه کسی مناسبت است؟

خوب است بدانید که ویزای کار آلمان هیچ محدودیت سنی ندارد؛ از طرفی همه شهروندان دنیا می‌توانند برای دریافت آن اقدام کنند.

البته متقاضیان باید برخی شرایط موردنیاز را داشته باشند (در بخش بعد به این شرایط اشاره می‌شود). به‌طورکلی تمام افرادی که به دنبال کار کردن در گروه‌های شغلی مختلف با حقوق مناسب هستند در صورت داشتن شرایط لازم می‌توانند برای این ویزا درخواست دهند.

از کجا می‌توانم برای ویزای کار اقدام کنم؟

برای درخواست ویزای کاری آلمان باید از طریق وبسایت رسمی سفارت آلمان در ایران اقدام کنید. پس از ورود به این سایت از بخش روادیدها می‌توانید برای دریافت ویزای کاری یا جستجوی کار آلمان اقدام کنید.

دقت کنید که تمام مدارک درخواست‌شده در این سایت را به دقت فراهم کنید.

شرایط ویزای کار آلمان چیست؟

در ادامه به برخی از مهمترین شرایط می‌پردازیم.

 • پیشنهاد شغلی از یک کارفرما در آلمان

 شرایط استخدام شما باید معادل یا بهتر از شرایطی باشد که به کارگران محلی در موقعیت‌های مشابه ارائه می‌شود (برای مثال از نظر میزان حقوق). اداره فدرال اشتغال آلمان پس از درخواست ویزا، این مورد را بررسی خواهد کرد.

شغلی که قرار است در آن کار کنید می‌تواند کوتاه‌مدت یا حتی پاره‌وقت باشد، اما کارهای دورکاری یا فریلنسری قابل قبول نیست.

 • قرارداد استخدام از کارفرمای جدید:

پس از دریافت پیشنهاد شغلی، باید قرارداد استخدام رسمی با کارفرمای خود امضا کنید. کارفرما از نظر دولت آلمان باید دارای دفتر و آدرس مشخص باشد.

 • مجوز کار:

اگر قرار است در حوزه‌هایی مانند مهندسی یا پزشکی مشغول به کار شوید، باید گواهی یا صلاحیت این کار را داشته باشید.

 • مدرک تحصیلی معتبر یا تجربه کاری مرتبط:

داشتن مدرک دانشگاهی که در آلمان به رسمیت شناخته شده یا معادل مدرک دانشگاهی آلمان باشد، ترجیح داده می‌شود. در صورتی که تجربه کاری مرتبط قابل توجهی داشته باشید، ممکن است بدون مدرک دانشگاهی نیز واجد شرایط باشید.

مدارک ویزای کار آلمان چیست؟

مدارک موردنیاز برای دریافت ویزای کاری آلمان به شرح زیر است:

 • پاسپورت معتبر
 • عکس پاسپورت
 • تاییدیه بیمه سلامت
 • قرارداد کار
 • فرم شرح شغلی
 • مدارک مربوط به آدرس و نشانی محل کار در آلمان
 • مدارک تحصیلی دانشگاهی
 • دعوت‌نامه رسمی از طرف کارفرما یا شرکت آلمانی
 • رزومه حرفه‌ای
 • فرم درخواست ویزا از سایت سفارت آلمان
 • پرداخت هزینه درخواست ویزا
 • قرارداد اجازه (قولنامه)

ممکن است در مسیر درخواست ویزای جستجوی کار یا ویزای کاری آلمان نیاز به مدارک بیشتری داشته باشید، شما می‌توانید با مراجعه به سایت سفارت آلمان در ایران، تمام مدارک موردنیاز برای ویزای کاری خود را مشاهده کنید.

برای ورود به صفحه مدارک براساس نوع ویزا به اینجا مراجعه کنید.

انواع ویزای کار آلمان

اگر بخواهید برای کار به آلمان بروید، اولین قدم این است که نوع ویزای خود را مشخص کنید. دولت آلمان برای شهروندان کشورهای مختلف دنیا، ویزاهای مختلفی را درنظر گرفته است تا از طریق آنها بتوانند در این کشور مشغول به کار شوند.

در ادامه به معرفی انواع ویزاهای کاری این کشور خواهیم پرداخت.

ویزای جاب آفر

اگر شخصی یا شرکتی در آلمان از شما برای استخدام در شرکت خود دعوت کرده باشد، شما می‌توانید ویزای کاری آلمان بگیرید و از طریق آن در این کشور اقامت کنید.

این روش، بهترین مسیر برای اخذ اقامت آلمان از طریق کار است. اگر قبل از درخواست ویزا، هماهنگی لازم را با کارفرمای خود انجام داده‌اید، فرایند درخواست ویزا به راحتی انجام می‌شود و جای نگرانی نیست.

البته بعد از اینکه ویزای کاری گرفتید، باید در آلمان به اداره ثبت محلی مراجعه کنید و از این اداره تاییدیه ویزای خود را دریافت نمایید.

ویزای جاب سیکر (Job Seeker)

ویزای جاب سیکر، مخصوص متقاضیانی است که هنوز یک فرصت شغلی در آلمان پیدا نکرده‌اند یا از طرف هیچ کارفرمایی به آنها پیشنهاد کار داده نشده است.

در این صورت این افراد می‌توانند با کمک ویزای جستجوی کار آلمان به مدت شش ماه در این کشور به دنبال یک کار خوب بگردند و شغل مناسب خود را پیدا کنند. در صورتی که نتوانید در این شش ماه یک شغل مناسب برای خود دست و پا کنید، ناچار باید آلمان را ترک نمایید.

ویزای کارت آبی

کارت آبی اتحادیه اروپا مجوز اقامت ویژه برای کارگران خارجی با مهارت بالا است که به دنبال یافتن شغل واجد شرایط در آلمان هستند.

این کارت برای مدت قرارداد کاری کارمند به همراه سه ماه اضافی صادر می‌شود و حداکثر تا 4 سال اعتبار دارد. شرایط لازم برای دریافت کارت آبی اتحادیه اروپا به شرح زیر است:

 • مدرک تحصیلی آلمان، مدرک تحصیلی عالی خارجی شناخته شده یا مدرک تحصیلی عالی خارجی قابل مقایسه با مدرک تحصیلی عالی آلمان.
 • پیشنهاد شغلی مشخص از یک شرکت در آلمان.
 • موقعیت شغلی باید مرتبط با مدرک تحصیلی دانشگاهی متقاضی باشد.

درآمد ناخالص سالانه برای احراز این موقعیت در آلمان باید حداقل ۵۸،۴۰۰ یورو (براساس آخرین تغییرات قانونی در سال ۲۰۲۳) باشد. برای مشاغل کمبود نیروی کار، حداقل حقوق ناخالص سالانه ۴۵،۵۵۲ یورو مورد نیاز است. این مشاغل عبارتند از:

 • دانشمندان علوم طبیعی
 • ریاضیدانان
 • معماران
 • طراحان داخلی
 • شهرسازان
 • برنامه ریزان حمل و نقل
 • طراحان صنعتی
 • مهندسان
 • مهندسان علمی
 • پزشکان (به جز دندانپزشکان)
 • و افراد دارای مدارک تحصیلی دانشگاهی در زمینه فناوری اطلاعات و ارتباطات.

روش‌های دیگر کار در آلمان چیست؟

اگر فردی که قصد استخدام او را دارید شرایط لازم برای اخذ کارت آبی اتحادیه اروپا را ندارد، گزینه‌های دیگری برای مجوز کار وجود دارد.

 • ویزای کار تعطیل و ویزای جوانان: برای افراد جوان از کشورهای خاص. این ویزا به شما اجازه می‌دهد تا به مدت 1 سال در آلمان کار کنید. برای دریافت این ویزا نیازی به داشتن حداقل حقوق یا مدرک تحصیلی خاصی نیست.
 • ویزای کارآموزی: برای دانشجویان دانشگاهی. با این ویزا می‌توانید تا 6 ماه دوره کارآموزی خود را در آلمان بگذرانید.
 • ویزای پیوست به خانواده: برای همسران و فرزندان شهروندان آلمانیدر صورت داشتن ویزای پیوسه به خانواده، این فرصت را دارید که در آلمان کار کرده و درس بخوانید یا به صورت آزاد فعالیت کنید. برای دریافت این ویزا نیازی به داشتن حداقل درآمد یا مدرک تحصیلی خاصی نیست.
 • اقامت دائم یا شهروندی اتحادیه اروپا: اگر اقامت دائم یا شهروندی اتحادیه اروپا داشته باشید، می‌توانید بدون نیاز به مجوز اقامت در آلمان زندگی و کار کنید.

چه زمانی برای ویزای کار اقدام کنیم؟

اگر برای ویزای کار در سفارت یا کنسولگری آلمان اقدام می‌کنید، به طور کلی می‌توانید تا 90 روز قبل از تاریخ مهاجرت مورد نظر خود درخواست دهید.

در صورت درخواست زودتر از این زمان، به احتمال زیاد از شما خواسته می‌شود تا برای تاریخی نزدیکتر به زمان مهاجرت، وقت مصاحبه خود را مجددا تنظیم کنید.

اگر بعد از ورود به آلمان، در اداره مهاجرت (Ausländerbehörde) برای ویزای کار درخواست می‌دهید، باید در 90 روز اول حضور خود در آلمان درخواست خود را تکمیل کنید.

 توجه داشته باشید: تنها شهروندان استرالیا، کانادا، اسرائیل، ژاپن، نیوزیلند، کره جنوبی، انگلستان یا ایالات متحده می توانند بدون ویزا وارد آلمان شوند و پس از ورود برای ویزای کار آلمان درخواست دهند.

درخواست ویزای کار آلمان به صورت گام به گام

برای درخواست ویزای جستجوی کار آلمان یا ویزای کاری این کشور، مراحل زیر را دنبال نمایید.

1- پیشنهاد کاری

قبل از اینکه برای ویزای کاری درخواست دهید، بهتر است با یک شرکت یا کارفرما در آلمان هماهنگ کنید. این یعنی باید پیشنهاد کاری خود را قبل از درخواست به دولت آلمان، آماده داشته باشید.

بعد از اینکه موفق شدید با یک کارفرما هماهنگ کنید، به سایت سفارت آلمان در ایران مراجعه کنید.

2- تکمیل فرم درخواست

پس از آماده کردن یک پیشنهاد کاری، از طریق سایت سفارت، فرم موردنظر برای درخواست ویزا را تکمیل کنید.

3- رزرو نوبت مصاحبه

پس از تکمیل فرم، باید یک نوبت برای مصاحبه با کارشناس مهاجرتی در سفارت رزرو کنید. این نوبت را می‌توانید به صورت آنلاین از طریق سایت سفارت بگیرید.

رزرو وقت مصاحبه

4- مصاحبه با کارشناسان مهاجرتی

در این مرحله یک جلسه مصاحبه با کارشناس یا افسر مهاجرت خواهید داشت. پس از مصاحبه باید تمام مدارکی که آماده کرده‌اید را به سفارت تحویل دهید. در پایان منتظر بمانید تا فرایند درخواست شما سپری شود.

پروسه بررسی درخواست ویزای کار چقدر طول می‌کشد؟

به‌طورکلی پروسه بررسی درخواست ویزا برای هرکسی ممکن است متفاوت باشد، اما معمولا فرایند درخواست ویزای کاری آلمان بین 2 تا 8 هفته زمان می‌برد.

هزینه ویزای کار آلمان

جدول زیر، هزینه ویزای کاری آلمان را نشان می‌دهد:

نوع ویزاهزینه‌های ویزا
ویزای اقامت کوتاه مدت (بزرگسالان)80 یورو
کودکان (6-12 سال)40 یورو
ویزای اقامت طولانی مدت (بزرگسالان)75 یورو
کودکان (زیر 18 سال)37.5 یورو
بودجه مورد نیاز11208 یورو
هزینه بیمه سلامت100 تا 500 یورو در ماه

مشاغل پرتقاضا در آلمان

در جدول زیر، مشاغل پرتقاضا در آلمان آورده شده است:

صنعت و شغل‌هاحقوق سالانه (یورو)
مهندسی58380 یورو
فناوری اطلاعات43396 یورو
حمل و نقل35652 یورو
دارایی، مالیه، سرمایه گذاری34339یورو
فروش و بازاریابی33703یورو
مراقبت از کودکان و آموزش و پرورش33325 یورو
ساخت و ساز و نگهداری30598 یورو
هنر26625 یورو
حسابداری و مدیریت26498 یورو
حمل و نقل و ساخت24463 یورو
خدمات غذایی24279یورو
خرده فروشی و خدمات مشتری23916یورو
خدمات درمانی و اجتماعی23569یورو
صنعت هتلداری21513 یورو

اگر علاقه‌مند به بررسی شرایط ادامه تحصیل در این کشور هستید مقاله تحصیل در آلمان را بخوانید که شامل جزئیات مربوط به شرایط و نحوه درخواست است.

نتیجه‌گیری

در این مقاله سعی کردیم به بررسی کامل شرایط ویزای کاری آلمان بپردازیم. در پایان خوب است به این نکته اشاره کنیم که حتما قبل از درخواست ویزا با یک وکیل مهاجرتی یا مشاور متخصص مشورت کنید.

با این کار، جلوی طولانی شدن فرایند دریافت ویزا را خواهید گرفت. آیا تجربه زندگی در آلمان را داشته‌اید؟ بنظر شما این کشور چقدر برای کار مناسب است؟ آیا اطلاعات این مقاله برای شما مفید بود؟ لطفا نظر خود را با ما از طریق بخش نظرات در میان بگذارید.

سوالات متداول

آیا می‌شود چند بار ویزای کار آلمان گرفت؟

بله، می‌توانید. ویزای کار اولیه آلمان برای مدت قرارداد کاری شما صادر می‌شود. اگر قرارداد شما دائمی باشد، ویزای کار شما احتمالا برای ۳ تا ۴ سال صادر خواهد شد. پس از اتمام اعتبار ویزا، می‌توانید برای تمدید آن اقدام کنید.

همچنین، اگر قصد دارید در آلمان کارفرمای خود را عوض کنید، برای دریافت ویزای کار جدید نیاز به درخواست مجدد خواهید داشت.

اعتبار ویزای کاری شما برابر با مدت قرارداد کاری به همراه سه ماه اضافی صادر می‌شود و حداکثر تا 4 سال اعتبار دارد.

متاسفانه با داشتن ویزای کار آلمان اجازه شرکت در یک برنامه تحصیلی رسمی را ندارید. برای تحصیل در آلمان به ویزای دانشجویی نیاز دارید.

با این حال، اگر با ویزای کار در آلمان زندگی می‌کنید، امکان شرکت در دوره‌های زبان در یک آموزشگاه زبان آلمانی برای شما وجود دارد.