Search
Close this search box.

ویزای استارتاپ آلمان – راهنمای کامل 2024

ویزای استارتاپ آلمان – شرایط و هزینه ها

ویزای استارتاپ آلمان (Germany Start-up Visa)، یکی از بهترین فرصت‌ها برای کارآفرینان سراسر دنیا است تا در این کشور ثروتمند و پیشرفته، فعالیت اقتصادی داشته باشند.

به‌طورکلی استارتاپ به کسب‌وکارهای نوپایی گفته می‌شود که براساس یک ایده نوآورانه تاسیس شده‌اند. اگر شما هم به دنبال راه‌اندازی یک استارتاپ هستید و آلمان را برای این کار انتخاب کرده‌اید؛ باید به شما تبریک گفت، زیرا این کشور در رده‌بندی 100 کشور برتر استارتاپی دنیا در جایگاه هفتم قرار دارد.

علاوه بر این، برلین پایتخت آلمان نیز به عنوان یازدهمین شهر برتر استارتاپی دنیا شناخته می‌شود.

شما می‌توانید با کمک این ویزا از ۲ روش خود اشتغالی (Self Employed Entrepreneurs) یا کار آزاد در آلمان (Freelancer)، اجازه اقامت دریافت کنید.

این مقاله به عنوان یک راهنمای کامل از آخرین قوانین و شرایط ویزای استارتاپ آلمان نوشته شده است؛ ما سعی کرده‌ایم به تمام سوالات پیرامون این ویزا پاسخ دهیم تا در فرایند درخواست ویزا با مشکل مواجه نشوید!

ویزای استارتاپ آلمان

ویزای استارتاپ آلمان چیست؟

به زبان ساده، ویزای استارتاپ آلمان (Germany Startup Visa) یکی از انواع ویزاهای این کشور است که به کارآفرینان غیر از اتحادیه اروپا امکان می‌دهد به عنوان یک کارآفرین خوداشتغال یا فریلنسر (دورکار یا آزاد کار) در این کشور کسب‌وکار راه‌اندازی کنند.

یکی از شرایط اصلی دریافت این ویزا، داشتن یک ایده تجاری کارآمد و با دوام است؛ این یعنی کسب‌وکاری که قرار است راه‌اندازی کنید، بتواند در بلندمدت درآمدزایی داشتد؛ بنابراین هر بیزینسی در آلمان طرفدار ندارد.

نکته جالب اینکه شما با داشتن ویزای استارتاپ آلمان می‌توانید برای اقامت در این کشور به راحتی درخواست دهید. البته برای اقامت نیاز به شرایط خاصی است که باید درنظر بگیرید.

چرا ویزای استارتاپ آلمان؟

به جرات می‌توان گفت، آلمان یکی از جذاب‌ترین اکوسیستم‌های استارتاپی دنیا را دارد؛ این موضوع را می‌توان از آخرین آمار سال 2023 و 2024 بررسی کرد.

برای مثال، این کشور براساس گزارش جهانی اکوسیستم استارتاپ (Global Startup Ecosystem Report 2023)، همچنان جزو 5 کشور برتر استارتاپی اتحادیه اروپا قرار دارد و شهر برلین نیز با 48356 استارتاپ، رتبه 11 جهانی را به خود اختصاص داده است.

شاید برایتان جالب باشد بدانید که شهر برلین، به عنوان شهر استعدادها، شهر توانمندسازی، تنوع و تعامل کاری در دنیا معروف است.

از طرفی، دولت آلمان توجه بسیار ویژه‌ای به بخش اکوسیستم استارتاپی این کشور دارد و 2 درصد از کل یونیکورن‌های دنیا از آلمان هستند؛ برای مثال، توجه شما را به بخشی از مصاحبه «فرانزیسکا گیفی»، سناتور برجسته آلمانی و وزیر اقتصاد، انرژی و شرکت‌های عمومی جلب می‌کنیم:

آلمان حضور قدرتمندی در چشم‌انداز جهانی استارتاپ‌ها دارد. این کشور در رتبه هفتم جهانی ایستاده است. آلمان در حال حاضر دارای 17 اکوسیستم متنوع در بین 300 اکوسیستم برتر جهانی است. این کشور همچنین سومین رتبه را در بین کشورهای اروپایی دارد.

تعداد استارتاپ در آلمان

از جمله دیگر مزایای آلمان برای راه‌اندازی استارتاپ می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • با قانون حمایتی جدید دولت آلمان به نام «دستور کار دیجیتال 2020»، برلین به پناهگاهی برای شرکت‌های نرم افزاری نوآور، طراحان وب و بازاریابان تبدیل شده است.
 • بروکراسی و فرایند اداری در آلمان بسیار ساده است؛ خصوصا اینکه اخیرا قوانین استخدامی برای کارهای انعطاف‌پذیر و استارتاپ‌ها تغییر کرده‌ و بهتر شده‌اند.
 • دولت آلمان، یارانه‌هایی برای صاحبان استارتاپ‌ها در نظر گرفته است.
 • بنیادها و موسساتی در آلمان از استارتاپ‌ها حمایت مالی می‌کنند.

کدام شهر آلمان برای استارتاپ‌ها بهتر است؟

یکی دیگر از شگفتی‌های آلمان این است که 8 شهر این کشور جزو برترین شهرهای استارتاپی در فهرست 50 شهر برتر دنیا قرار دارند. در این میان، شهرهای برلین، مونیخ، هامبورگ، فرانکفورت و کلن را می‌توان اشاره کرد. با این تعریف، اگر می‌خواهید در این کشور از طریق ویزای استارتاپ، کار کنید، بهتر است یکی از این شهرها را به عنوان مقصد  درنظر بگیرید.

چه کسب‌وکارهایی در آلمان طرفدار دارد؟

 این بخش را با دقت بیشتری بخوانید؛ زیرا اگر به دنبال دریافت ویزای استارتاپ آلمان هستید، باید بدانید آلمان از چه بیزینس‌هایی استقبال می‌کند و به چه استارتاپ‌هایی روی خوش نشان نمی‌دهد.

برای شروع، خوب است بدانید که به‌طورکلی بعد از فروپاشی بانک سیلیکون ولی، چالش‌های جدی برای استارتاپ‌ها در دنیا ایجاد شده است. با این حال، یونیکورن‌ها (استارتاپ‌های با ارزش بیشتر از 1 میلیارد)، همچنان محبوبیت دارند.

در این شرایط، کسب‌وکارهای مرتبط با حوزه‌های نرم افزار و داده، فناوری عمیق (Fintech) و فناوری سلامت (Healthtech) در آلمان، بیشتر مورد اقبال قرار دارند و سرمایه‌گذاری زیادی روی آنها انجام می‌شود.

علاوه بر اینها، حوزه هوش مصنوعی نیز به شدت در حال رشد است و آلمان یکی از بهترین کشورها برای راه‌اندازی استارتاپ در این حوزه است. با این حال، خبر بد برای علاقه‌مندان به حوزه ارزهای دیجیتال این است که این کشور و به طور کلی اتحادیه اروپا، خیلی به تریدرها و صرافی‌های ارز دیجیتال روی خوش نشان نمی‌دهند.

از جمله دیگر حوزه‌های کسب‌وکار پرطرفدار در بازارهای آلمان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • فناوری مرتبط با آب و هوا
 • استارتاپ‌های مرتبط با نیمه‌هادی‌ها
 • سخت افزارها
 • آشپزی و فناوری غذایی
 • حمل و نقل

مزایای ویزای استارتاپ آلمان چیست؟

ویزای استارتاپ آلمان برای کارآفرینان، افراد خوداشتغال و خانواده‌هایشان مزایای زیادی دارد. در اینجا به چند مورد از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • محیط کسب‌وکار مناسب: آلمان شرایط مناسبی برای راه‌اندازی کسب‌وکار دارد و بنیان‌گذاران می‌توانند از اقتصاد بالغ آن بهره‌مند شوند. راه‌اندازی کسب‌وکار در آلمان دروازه‌های بازار گسترده‌تر اروپا را به روی شما باز می‌کند.
 • مسیر اخذ اقامت: ویزای استارتاپ آلمان به شما امکان می‌دهد تا برای مجوز اقامت موقت جهت کارآفرینی اقدام کنید. اگر پس از ورود به آلمان شرایط لازم را همچنان داشته باشید، این ویزا مسیر را برای اخذ اقامت دائم کامل برای شما و خانواده‌تان هموار می‌کند.
 • مشارکت در اقتصاد آلمان: ویزای استارتاپ Germany شرط سرمایه‌گذاری حداقلی برای راه‌اندازی کسب‌وکار در این کشور ندارد. با این حال، سرمایه‌گذاری و فعالیت تجاری شما برای نیروی کار محلی فرصت‌های شغلی کافی ایجاد می‌کند و همین موضوع برای دولت آلمان حائر اهمیت است.

شرایط دریافت ویزای استارتاپ آلمان چیست؟

ویزای استارتاپ کشور آلمان برای کارآفرینان غیراتحادیه اروپا که به دنبال راه‌اندازی استارتاپ هستند مناسب است؛ البته با شرایط زیر:

 • فعالیت تجاری متقاضیان این ویزا، باید روی یک ضرورت و نیاز داخل کشور آلمان تمرکز کند.
 • کسب و کارهای استارتاپی باید تاثیر مثبتی روی اقتصاد آلمان بگذارند.
 • کسب‌وکار شما به عنوان یک صاحب استارتاپ باید سرمایه و وام کافی برای دوام و پیشرفت در آلمان را داشته باشد یا بتواند تهیه کند.

دقت کنید که کسب‌وکار و ایده تجاری شما باید هر سه شرط بالا را داشته باشد.

لیست مدارک مورد نیاز

مدارک کلی برای ویزای استارتاپ آلمان که باید قبل از درخواست آنها را فراهم کنید؛ دقت کنید که تمام مدارک باید فراهم شوند تا در مسیر درخواست ویزا با مشکل مواجه نشوید؛ زیرا درخواست‌هایی که در آنها مدارک ناقص هستند رد می‌شوند. این مدارک عبارت هستند از:

 • گذرنامه معتبر
 • عکس گذرنامه
 • فرم تکمیل شده درخواست ویزا
 • اثبات داشتن بیمه درمانی
 • مدرکی دال بر وجود منابع مالی کافی برای کسب و کار و اقامت شما

بنیان‌گذاران کسب‌وکار باید مدارک زیر را به صورت اضافی ارائه دهند:

 • معرفی‌نامه شرکت
 • طرح و مفهوم کسب‌وکار
 • نیازمندی‌های سرمایه و برنامه تأمین مالی
 • پیش‌بینی سود
 • رزومه کاری (CV)

متقاضیان فریلنس باید اطلاعات زیر را ارائه دهند:

 • دو نامه تمایل از مشتریان بالقوه یا فعلی
 • قراردادها و فاکتورهای حق‌الزحمه موجود، در صورت نیاز
 • رزومه کاری (CV)
 • مدرک قراردادهای تجاری یا کاری
 • برنامه تأمین مالی و پیش‌بینی سود
چند استارتاپ در آلمان

درخواست ویزای استارتاپ آلمان

به طور کلی، برای Germany Startup visa، از طریق سفارت آلمان در کشور خودتان یا سازمان‌های مجاز اقدام می‌کنید.  برای مثال، شهروندان ایران باید از طریق سفارت آلمان در تهران برای این ویزا درخواست دهند. در ادامه روند درخواست ویزای استارتاپ آلمان توضیح داده می‌شود.

مرحله 1- آماده‌سازی درخواست

فرم درخواست ویزا را با دقت کامل کنید و مدارک لازم را تهیه نمایید. شما می‌توانید این کار را به صورت الکترونیکی انجام دهید.

لینک درخواست الکترونیکی ویزای استارتاپ آلمان

در پر کردن این فرم به صحت و کامل بودن اطلاعات دقت کنید. همچنین باید اطلاعات تماس اضافی و نماینده قانونی (در صورت نیاز) خود را ارائه دهید.

اگر برای ویزای الحاق به خانواده درخواست می‌دهید، یک پرسشنامه اضافی برای شما درنظر گرفته می‌شود. در این مرحله اگر بیمه درمانی هم دارید، باید ارائه کنید.

پیشنهاد می‌کنیم از یک انکوباتور (شتاب‌دهنده استارتاپ‌ها) برای دریافت این ویزا و آسان شدن مراحل ثبت درخواست کمک بگیرید. این شتاب‌دهنده‌ها با داشتن کارشناسان باتجربه به شما در این مسیر کمک می‌کنند.

مرحله ۲ – تعیین وقت ملاقات

با مراجع ذیربط برای تعیین وقت ملاقات اقدام کنید. در این مرحله باید هزینه‌ ویزا را پرداخت نمایید.  سپس فرم درخواست و مدارک را ارائه دهید. پس از آن، مراحل بیومتریک را طی کنید.

مرحله ۳ – بررسی توسط نمایندگی آلمان

سفارت آلمان پرونده‌ شما را به صورت موردی بررسی و در مورد آن تصمیم‌گیری می‌کند. آن‌ها طرح‌های تجاری شما را مطالعه کرده و اطمینان حاصل می‌کنند که تمام شرایط برآورده شده باشد.

مرحله ۴ – بازگرداندن پاسپورت

در صورت تکمیل بودن مدارک، سفارت درخواست ویزای شما را پردازش می‌کند و پاسخی دریافت خواهید کرد. در این مرحله در صورت تایید، می‌توانید پاسپورت و ویزای خود را از سفارت یا کنسولگری دریافت کنید. روی ویزای شما مدت اعتبار آن ذکر شده است.

نکات تکمیلی برای کارآفرینان با ویزای استارتاپ آلمان:

 • استخدام کارمند: اگر قصد استخدام کارمند یا نیروی کار محلی را دارید، برای اطمینان از رعایت قوانین و مقررات مربوطه، سعی کنید در این فرآیند از مشاوره مهاجرتی کمک بگیرید. این موارد می‌تواند شامل مزایای اجتماعی و حمایت‌های کارکنان و همچنین دریافت پوشش بیمه‌ای برای کسب و کار شما باشد.
 • استخدام فریلنسر: اگر به جای استخدام کارمند به دنبال استخدام فریلنسر یا پرسنلی هستید که خارج از آلمان زندگی می‌کنند، بهتر است به دنبال حساب بانکی بین المللی باشید.

فرایند دریافت ویزا چند روز طول می‌کشد؟

مدت زمان پردازش ویزای استارتاپ آلمان حدود ۱۲ هفته پس از دریافت کل مدارک است.

مدت اعتبار این نوع ویزا چقدر است؟

پس از دریافت ویزای استارتاپ آلمان، می‌توانید به آلمان نقل مکان کرده، شرکت خود را تأسیس نمایید و یک حساب بانکی آلمانی افتتاح کنید. این ویزا در ابتدا برای مدت موقت شش ماه تا سه سال صادر می‌شود. در صورتی که ویزای شما برای کمتر از سه سال صادر شده باشد، می‌توانید برای تمدید آن اقدام کنید.

هزینه ویزای استارتاپ آلمان چقدر است؟

در جدول زیر هزینه ویزای استارتاپ کشور آلمان به صورت میانگین اشاره شده است:

بخش هزینههزینه برحسب یورو
هزینه ویزای استارتاپ75
مجوز اقامت موقت اولیه100
اجازه اقامت موقت اولیه - برای همسر100
تمدید مجوز اقامت موقت100
تمدید مجوز اقامت موقت - برای همسر93
مجوز تسویه حساب (PR)123
مجوز تسویه حساب (PR) - برای همسر113
هزینه تابعیت255
هزینه تابعیت - برای همسر255

هزینه زندگی در آلمان چقدر است؟

خلاصه هزینه زندگی در آلمان براساس گزارش‌ها و اطلاعات به صورت زیر است:

 • هزینه ماهانه تخمینی برای یک خانواده چهار نفره بدون احتساب اجاره خانه، 3609 دلار (3318 یورو) است.
 • هزینه ماهانه تخمینی برای یک نفر بدون احتساب اجاره خانه، 1061 دلار (976 یورو) است.
 • به طور متوسط، هزینه زندگی در آلمان نسبت به ایران 141 درصد گران‌تر است.
 • به طور متوسط، اجاره خانه در آلمان نسبت به ایران 194 درصد گران‌تر است.

توجه داشته باشید که این ارقام تقریبی هستند و هزینه‌های واقعی می‌تواند بسته به سبک زندگی، شهر محل سکونت و سایر عوامل، متفاوت باشد.

اصطلاحات مهم آلمانی قبل از مصاحبه درخواست ویزا:

برای اینکه بتوانید بدون دردسر در آلمان، استارتاپ خود را ایجاد کنید، بهتر است اصطلاحات خاصی را یاد بگیرید. آشنایی با واژگان کلیدی، راهی عالی برای ورود به فرهنگ کاری آلمان است.

برخی از کلماتی که همه باید بدانند وجود دارد عبارت هستند از:

 • Finanzamt (اداره مالیات)
 • Gewerbeschein (مجوز تجارت)
 • der Arbeitgeber (کارفرما)
 • der Vorstand (هیأت مدیره)
 • die Unterlage (اسناد و مدارک)

اما اصطلاحات دیگری نیز وجود دارد که با آن‌ها برخورد خواهید کرد.

به عنوان مثال، کلمه‌ بازرگان در آلمانی برای مرد Geschäftsmann و برای زن Geschäftsfrau است.

ممکن است قبل از اینکه شرکت شما در Handelsregister (ثبت تجاری) ثبت شود، نیاز به برگزاری یک یا دو Telefonkonferenz (کنفرانس تلفنی) داشته باشید.

از طرفی هنگام اداره شرکت، احتمالا باید با Angestellter  (کارمندان پاره وقت) و Gewerbesteuer (مالیات مشاغل محلی) یا برای دریافت der Lebenslauf (رزومه CV) اقدام کنید.

۶ نکته جالب درباره فضای کار در آلمان

برای اینکه بتوانید با خیال راحت یک استارتاپ پرسود و کارآمد را در آلمان تاسیس کنید، بهتر است با نکات زیر آشنا شوید:

 1. ایده‌های خود را با دیگران به اشتراک بگذارید؛ این کشور به ایده‌های خلاقانه اهمیت زیادی می‌دهد. شاید در روزهای اول تصور کنید، مردم آلمان فرهنگ سخت و غیرقابل انعطافی‌ دارند، اما فریب نخورید. آلمانی‌ها تفکر خلاقی دارند و به کارهای پردرآمد و ایده‌های تجاری خوب اهمیت می‌دهند.
 2. در آلمان، خیلی از مردم به رسمی بودن و پرستیژ داشتن اهمیت می‌دهند. آلمانی‌ها عاشق افرادی هستند که خوب و هوشمندانه صحبت می‌کنند. بنابراین بهتر است آداب معاشرت در این کشور را به خوبی یاد بگیرید.
 3. تقریبا همه کارآفرینان از اینکه به زبان آلمانی مسلط شده‌اند سود زیادی کسب کرده‌اند. از همان ابتدا شما هم روی یادگیری زبان آلمانی سرمایه‌گذاری کنید.
 4. آلمانی‌ها معمولا به صریح‌گویی و رک بودن شهرت دارند. بنابراین شاید در روزهای اول کار کمی متعجب شوید؛ اما این رک بودن آنها به معنای توهین نیست!
 5. یک فکت مهم این است که آلمانی‌ها از منتظر ماندن و عقب افتادن کارها به شدت متنفر هستند؛ خصوصا ادارات دولتی! بنابراین به برنامه‌های زمان‌بندی شده دقت کنید و اجازه ندهید هیچکدام از کارهایی که اداره مهاجرت آلمان از شما درخواست کرده است به تعویق بیفتد.
 6. اصلا دیر نکنید! به طور کلی آلمانی‌ها اصلا دیر آمدن سر قرار را نمی‌شناسند و بلد نیستند. بهتر است اگر با یک سرمایه‌گذار یا شریک آلمانی جلسه کاری دارید، دقیقا سر وقت حاضر شوید.

اگر علاقه‌مند به بررسی این نوع ویزا هستید، مقالات استارتاپ در کانادا، استارتاپ در فرانسه، استارتاپ در آمریکا، استارتاپ در ایرلند، استارتاپ در استونی هم برای مطالعه در دسترس است.

اگر به فکر این هستید که در آلمان تحصیلات خود را ادامه دهید مقاله تحصیل در آلمان را بخوانید و اگر به سایر ویزاهای مرتبط با کار علاقه دارید محتوای ویزای کار آلمان را بررسی کنید.

نتیجه‌گیری و سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم به بررسی دقیق و کامل ویزای استارتاپ آلمان بپردازیم و به سوالات شما پاسخ دهیم.

خوب است در پایان به این نکته اشاره کنیم که هرچند آلمان یکی از بهترین کشورها برای کار استارتاپی است اما اگر می‌خواهید برای ویزای استارتاپ این کشور اقدام کنید، بهتر است به نوع ایده تجاری خود اهمیت دهید.

این کشور معمولا ایده‌هایی را پذیرش می‌کند که باعث کمک به وضعیت اقتصادی آلمان شوند. بنابراین قبل از هر کاری، ببینید آیا این کشور پذیرای ایده شما هست یا خیر!

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟ شما می‌توانید هر گونه سوال یا ابهامی که درباره ویزای استارتاپ کشور آلمان دارید، از طریق راه‌های ارتباطی سایت یا در پایین همین مقاله در بخش نظرات با کارشناسان در میان بگذارید و در اسرع وقت پاسخ خود را دریافت کنید.

سوالات متداول

چه کسانی می‌توانند برای ویزای استارتاپ آلمان درخواست دهند؟
 • کارآفرینان با ایده‌های نوآورانه و خلاقانه از کشورهای غیر اروپایی
 • افراد خوداشتغال با سابقه‌ی فعالیت موفق در حوزه‌ی مرتبط با ایده‌هایشان
 • دانشجویان و فارغ‌التحصیلان رشته‌های مرتبط با ایده‌های تجاری
 • داشتن پاسپورت معتبر
 • ارائه طرح تجاری جامع و قانع‌کننده
 • اثبات تمکن مالی برای تامین هزینه‌های زندگی و راه‌اندازی کسب‌وکار در آلمان
 • تسلط به زبان آلمانی یا انگلیسی در حد قابل قبول
 • عدم سوءپیشینه کیفری
 • تکمیل فرم درخواست ویزا
 • جمع‌آوری مدارک لازم
 • تعیین وقت ملاقات در سفارت یا کنسولگری آلمان
 • حضور در مصاحبه و ارائه مدارک به افسر ویزا
 • انتظار برای صدور ویزا (معمولاً 3 تا 6 ماه)
 •  
 • امکان اقامت و کار در آلمان
 • دریافت مجوز کار برای اعضای خانواده
 • دسترسی به خدمات آموزشی و درمانی باکیفیت
 • امکان اخذ اقامت دائم پس از گذشت 5 سال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *