Search
Close this search box.

تبدیل ویزای تحصیلی به اقامت دائم کانادا

کانادا از جمله کشورهای دارای سیستم آموزشی برتر در جهان است. از آنجا که افراد در طول تحصیل خود با زندگی و فرهنگ این کشور آشنا می‌شوند، به دنبال راهی برای تبدیل ویزای تحصیلی به اقامت دائم کانادا هستند.

در صورتی که افراد، واجد شرایط برنامه مهاجرتی باشند، می‌توانند اقامت دائم کانادا بعد از تحصیل را دریافت کنند.

آیا می‌توان به عنوان یک دانشجوی بین‌المللی به کانادا مهاجرت کرده و اقامت دائم کانادا از طریق تحصیل را اخذ کرد؟ چه شرایطی برای تبدیل ویزای تحصیلی به اقامت دائم کانادا وجود دارد؟

در ادامه این مقاله به طور دقیق به شرایط اقامت دائم کانادا بعد از تحصیل می‌پردازیم.

اقامت دائم کانادا از طریق تحصیل | سوگیموتو ویزا

شما برای دریافت اقامت تحصیلی کانادا ابتدا در یکی از مراکز آموزشی این کشور پذیرش گرفته، سپس می‌توانید جهت دریافت ویزا و اقامت تحصیلی اقدام کنید.

تحصیلات در مقاطع مختلف مانند مدرسه یا دانشگاه انجام می‌گیرد. از آنجایی که کانادا یکی از باکیفیت‌ترین و بهترین سیستم‌های آموزشی در دنیا را دارد، سالانه افراد زیادی در مقاطع مختلف برای تحصیل و اقامت دائم کانادا اقدام می‌کنند.

مزایای تحصیل در کانادا

کانادا از جمله کشورهایی است که همه ساله مهاجران زیادی را جذب می‌کند. به دلیل امکانات، فضای خوب و برترین سیستم آموزش، علاقه‌مندان زیادی در فکر تحصیل و اقامت دائم کانادا هستند. اقامت از طریق تحصیل در کانادا از مزایایی است که کانادا در اختیار دانشجویان خود قرار می‌دهد. برای تبدیل ویزای تحصیلی به اقامت دائم کانادا چندین راه مختلف بسته به نیاز و تلاش افراد وجود دارد.

 • دانشگاه‌ها و کالج‌های معتبر
 • سطح علمی عالی
 • محیط امن
 • جامعه مهاجرپذیر
 • اقامت در کانادا در حین تحصیل
 • اخذ اقامت دائم کانادا
 • امکان کار حین تحصیل
 • بورسیه تحصیلی متنوع
 • پایین بودن هزینه زندگی و تحصیل
 • یادگیری دو زبان انگلیسی و فرانسه
 • کیفیت خوب زندگی

راه‌های اقامت از طریق تحصیل در کانادا

در مورد شرایط اقامت دائم کانادا می‌توان به دو روش برای دانشجویان علاقه‌مند به ‌دریافت اقامت در کانادا از طریق تحصیل، اشاره کرد.

اخذ اقامت دائم کانادا از طریق سیستم (Express Entry)

استفاده از برنامه اکسپرس انتری از روش‌های اقامت دائم در کانادا است. این برنامه از سال ۲۰۱۵ برای اقامت کانادا از طریق تحصیل راه اندازی شده تا برای افراد امتیازات ویژه‌ای برای اقامت بعد از تحصیل در کانادا در نظر بگیرد.

در صورتی که افراد شرایط اقامت دائم در کانادا و برنامه مهاجرتی را داشته باشند، می‌توانند امتیازات بالایی در این برنامه کسب کنند. این سامانه، از طریق رتبه بندی، داوطلبان را ارزیابی می‌کند. در این ارزیابی، سن، مدرک تحصیلی، تجربه کاری و تسلط به زبان فرانسه، انگلیسی یا هر دو ضروری است.

حداقل امتیاز مورد نظر در اخذ اقامت دائم کانادا از طریق تحصیل در سیستم اکسپرس انتری ۳۰ می‌باشد. در ادامه به معرفی برنامه‌هایی در این سامانه برای اقامت دائم کانادا بعد از تحصیل می‌پردازیم.

کلاس تجربه کانادایی (Canadian Experience Class)

 برنامه کلاس تجربه کانادایی از مشهورترین و سریع‌ترین راه‌ها بین دانشجویان برای تبدیل ویزای تحصیلی به اقامت دائم کانادا است. از طریق سیستم اکسپرس انتری انجام شده و به مواردی برای افزایش امتیاز نیاز است.

از جمله این موارد، سن، مقطع تحصیلی، مهارت زبان و تجربه کاری در کانادا می‌باشد. افراد باید بعد از تحصیل خود یک سال تجربه شغلی در کانادا را کسب کنند. همچنین باید به این نکته توجه داشت که در حین مهاجرت تحصیلی به کانادا تجربه کاری پاره وقت یا کارآموزی، جزئی از تجربه کاری محسوب نمی‌شود.

نیروی کار ماهر فدرال (Federal Skilled Worker)

FSW از دیگر برنامه‌های اکسپرس انتری محسوب می‌شود. برای افرادی که تجربه شغلی در کشورهایی به جز کانادا را دارند، برای دریافت اقامت بعد از تحصیل در کانادا مناسب است.

در صورتی که فارغ‌التحصیلان، تجربه کار نداشته باشند، این روش برای اقامت دائم کانادا بعد از تحصیل مناسب نخواهد بود.

کلاس حرفه‌ای فدرال (Federal Skilled Trades Class)

همانطور که از نام آن مشخص است، کلاس حرفه‌ای فدرال برای افرادی با مهارت‌های خاص مناسب است. بنابراین فردی با مهارتی خاص، از طریق این روش اکسپرس انتری، می‌تواند اقامت از طریق تحصیل در کانادا را اخذ کند.

شرایط اقامت دائم در کانادا از طریق برنامه مهاجرتی استانی (Provincial Nominee Programs)

از گزینه‌های دیگر و محبوب دانشجویان برای اخذ اقامت کانادا از طریق تحصیل استفاده از شرایط PNP است. این روش در مقایسه با دیگر راه‌های مهاجرتی سریع‌تر پردازش می‌شود. متقاضیان بعد از فارغ‌التحصیلی می‌توانند به این روش اقدام کنند.

هر یک از استان‌ها برنامه‌های مهاجرتی خاص خود را ارائه می‌دهند. بنابراین شرایط و عملکرد هر استان با دیگر استان‌ها متفاوت است. معمولا این برنامه برای افرادی با سابقه کار یا تحصیل در استان مورد نظر مناسب است.

پس از دریافت اقامت دائم کانادا از طریق تحصیل در یک استان، الزامی برای زندگی در همان استان نبوده و افراد می‌توانند استان دیگری از کانادا را برگزیده و در آن به زندگی و کار خود بپردازند.

از مزایای این روش می‌توان به شناسایی و تأمین نیازهای اقتصادی داوطلبان اشاره کرد. برخی استان‌ها امکان تحصیل و دریافت اقامت دائم کانادا را برای فارغ التحصیلان خود در سیستم قرار داده‌اند.

شرایط اقامت دائم کانادا در استان کبک

کبک، محبوب ترین و دومین استان بزرگ برای اخذ اقامت دائم کانادا از طریق تحصیل، محسوب می‌شود. سیستم مهاجرتی در این استان نسبت به دیگر استان‌ها متفاوت است.

دانشجویانی که برنامه تحصیلی خود را در این استان به پایان رسانده‌اند، از مهارت زبان فرانسه نیز برخوردار هستند.

دو برنامه اصلی برای مهاجرت استان کبک وجود دارد:

برنامه تجربی کبک (Quebec Experience Program-PEQ): در این برنامه، تحصیل داوطلبان در یکی از مؤسسات یا دانشگاه‌های کبک به پایان رسیده و مهارت گفتاری زبان فرانسه در افراد در سطح پیشرفته قرار دارد.

نیروی کار ماهر در کبک (Quebec Skilled Worker-QSW): در این برنامه تحصیلات متقاضیان به پایان رسیده یا در حال اتمام است. الزامی به یادگیری زبان فرانسه نیست. اما فارغ‌التحصیلان برای دریافت اقامت دائم کانادا از طریق تحصیل به حداقل امتیاز نیاز دارند.

روش‌هایی دیگر برای گرفتن اقامت دائم در کانادا

دو روش سیستم اکسپرس انتری و برنامه استانی از روش‌هایی محبوب برای اخذ اقامت دائم کانادا از طریق تحصیل محسوب می‌شوند. افراد معمولا از این دو روش برای تبدیل ویزای تحصیلی به اقامت دائم کانادا استفاده می‌کنند.

علاوه براین روش‌ها، افراد می‌توانند برای دریافت اقامت دائم کانادا بعد از تحصیل، از راه‌هایی چون اسپانسرشیپ خانوادگی، تبدیل اقامت موقت به اقامت دائم، پناهندگی، ویزای استارت‌آپ، سرمایه‌گذاری در کانادا، برنامه آتلانتیک، ویزای کارآفرینی، خود اشتغالی یا پرستار خانگی استفاده کنند.

تحصیل در کانادا | سوگیموتو ویزا
اقامت از طریق تحصیل در کانادا از مزایایی است که کانادا در اختیار دانشجویان خود قرار می‌دهد.

مزایای اخذ اقامت دائم کانادا

اقامت از طریق تحصیل در کانادا، بدون نیاز به تغییر تابعیت افراد صورت می‌پذیرد. از مزایای اقامت در کانادا از طریق تحصیل، زندگی در ایالت‌ مختلف است.

دریافت اقامت دائم کانادا، امکان سکونت در ایالت‌ دلخواه را برای افراد مختلف به همراه دارد و به راحتی می‌توانند در کانادا رفت‌و‌آمد داشته باشند. همچنین پس از دریافت اقامت دائم کانادا بعد از تحصیل، افراد از اکثر حقوق زندگی در کشور کانادا بهره‌مند می‌شوند.

شغل از شرایط اقامت دائم کانادا محسوب می‌شود. متقاضیان، در مشاغل متفاوت به جز شغل‌های سیاسی خاص می‌توانند مشغول به کار شوند.

تمدید کارت اقامت در کانادا

کارت‌های اقامت اکثراً دارای ۵ سال اعتبار هستند. افراد باید در صورت منقضی شدن کارت یا نزدیک شدن تاریخ انقضای آن، کارت خود را تمدید کنند. جهت تمدید، لازم است ۵۰ دلار پرداخت آنلاین داشته باشند. رسید پرداخت پس از چاپ شدن به درخواستِ تمدید، پیوست می‌گردد.

مدت زمان تمدید کارت حداقل ۴۹ روز و حداکثر یک سال است. البته در شرایطی سریع‌تر از موعد، تمدید می‌گردد. در صورت بهره‌مند بودن افراد از شرایط تبدیل ویزای تحصیلی به اقامت دائم کانادا، کارت اقامت آن‌ها، تمدید می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *