Search
Close this search box.

اجازه کار بعد از تحصیل در کانادا

ویزای کار بعد از تحصیل در کانادا (PGWP) که در واقع یک نوع اجازه اقامتی یا Permit است، یکی از ارکان اصلی سیستم مهاجرتی کانادا به شمار می‌رود که به دانشجویان بین‌المللی که از دانشگاه‌ها و کالج‌های کانادا فارغ‌التحصیل می‌شوند اجازه می‌دهد تا حداکثر سه سال پس از فارغ‌التحصیلی در کانادا بمانند و کار کنند. اجازه کار بعد از تحصیل در کانادا همچنین به فارغ‌التحصیلان کمک می‌کند تا وضعیت خود را به وضعیت اقامت دائم در کانادا تبدیل کنند. در اصل PGWP یک اجازه کار آزاد است که فرد با داشتن آن می‌تواند برای هر کارفرمایی در هر مکانی در کانادا کار کرده و آزادانه کارفرمای خود را عوض کند.

اجازه کار بعد از تحصیل | سوگیموتو ویزا

چرا ویزای کار بعد از تحصیل در کانادا بگیرم؟‌

اجازه کار پس از فارغ التحصیلی در کانادا که گاهی در میان ایرانی‌ها با نام ویزای کار هم شناخته می‌شود، به متقاضی تحصیل در کانادا امکان می‌دهد پس از تمام شدن دوره تحصیلی خود در کانادا بمانید و تجربه کاری در کانادا به دست آورید. به این ترتیب، فارغ التحصیلان می‌توانند بعد از مدت معینی درخواست اقامت پس از تحصیل در کانادا بدهند. در حالت کلی، دانشجویان بین‌المللی که اجازه کار بعد از تحصیل در کانادا دارند، اقامت موقت این کشور را به دست می‌آورند، اما اگر فارغ‌التحصیل نیاز به اقامت طولانی‌تری داشته باشد، می‌تواند برای اخذ اقامت دائم کانادا نیز اقدام کند. تبدیل ویزای کار به اقامت دائم کانادا به دارنده مزایای اجتماعی فراوانی اعطا می‌کند و او می‌تواند در هر نقطه از این کشور پهناور زندگی، کار یا تحصیل کند.

به علاوه، اخذ PGWP منجر به تمدید طرح خدمات پزشکی (MSP) و تمدید شماره بیمه اجتماعی (SIN) شما می‌شود و شما را واجد شرایط درخواست ویزای اقامت موقت جدید (TRV) یا مجوز سفر الکترونیکی (eTA) می‌کند.

آیا من واجد شرایط PGWP هستم؟

شما پس از دریافت نمرات نهایی خود از یک موسسه آموزشی منتخب (DLI)، واجد شرایط PGWP خواهند بود. بعد از دریافت نمرات، ۱۸۰ روز فرصت دارید تا برای PGWP اقدام کنید. اکثر کالج‌ها و دانشگاه‌ها برنامه‌هایی را ارائه می‌دهند که شما را واجد شرایط ویزای کار بعد از تحصیل در کانادا (PGWP) می‌کند. به علاوه، شما می‌توانید از خارج از کانادا برای اخذ این ویزا اقدام کنید.

 برای واجد شرایط شدن به منظور دریافت ویزای کار پس از تحصیل در کانادا، باید شرایط زیر را داشته باشید:

 •  داشتن یک برنامه تحصیلی تمام وقت از یک موسسه آموزشی منتخب کانادا (DLI) که حداقل هشت ماه به طول انجامیده باشد و در انتهای دوره مدرک، دیپلم یا گواهی دریافت کرده باشید.
 • داشتن ویزای تحصیلی معتبر در زمانی که برای اجازه کار بعد از تحصیل در کانادا PGWP درخواست می‌کنید.
 • داشتن سابقه تحصیل تمام‌وقت به جز دو استثناء زیر:
 1. فقط در آخرین دوره تحصیلی (ترم) به صورت پاره‌وقت تحصیل کرده باشید.
 2. در دوره تحصیلی خود یک گپ تایید‌شده داشته باشید که کمتر از ۱۵۰ روز طول کشیده باشد.

در صورتی که موارد زیر شامل حال شما شود، واجد شرایط PGWP نخواهید بود:

 • قبلا یک بار PGWP دریافت کرده باشید.
 • انگلیسی یا فرانسوی را به عنوان زبان دوم (و نه زبان اول خود) مطالعه کرده باشید.
 • دوره‌های عمومی یا خودسازی (که به اخذ مدرک دانشگاهی منتهی نمی‌شوند) را گذرانده باشید.
 • بیش از نیمی از یک برنامه تحصیلی را با آموزش از راه دور (دوره‌های آنلاین، آموزش الکترونیکی یا مکاتبه‌ای) گذرانده باشید.
 • یک برنامه تحصیلی را در یک موسسه غیرکاناداییِ واقع در کانادا به پایان رسانده باشید.

چه زمانی باید برای اخذ اجازه کار بعد از تحصیل در کانادا درخواست بدهیم؟

در لحظه‌ای که نمرات نهایی شما منتشر می‌شود، می‌توانید برای اخذ اجازه کار پس از فارغ التحصیلی در کانادا اقدام کنید. با این حال، ممکن است از شما خواسته شود که گواهی پایان تحصیل که کالج یا دانشگاه صادر می‌کنند را هم ارسال کنید. لطفا توجه داشته باشید که تاریخ دریافت گواهی پایان تحصیل با روز اعطای مدرک و روز فارغ التحصیلی متفاوت است. ضمنا، فرایند رسیدگی به درخواست PGWP بین ۸۰ تا ۱۸۰ روز طول می‌کشد.

آیا می‌توانم پس از درخواست PGWP در کانادا کار کنم؟

همانطور که می‌دانید، تا پیش از اتمام تحصیلات خود می‌توانید کار دانشجویی در کانادا را تجربه کنید. اما در صورتی که شرایط زیر را داشته باشید، می‌توانید پس از اینکه گواهی پایان تحصیل خود را دریافت کردید و برای اخذ PGWP درخواست دادید، بلافاصله برای هر کارفرمایی کار تمام وقت خود را شروع کنید و منتظر تصمیم اداره مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا (IRCC) باشید:

 •   ویزای تحصیلی شما اعتبار داشته باشد و ظرف ۱۸۰ روز اول پس از دریافت گواهی پایان تحصیل، درخواست داده باشید و در زمان ارسال درخواست خود، دوره تحصیلی خود را به طور کامل به پایان رسانده باشید.
 • در طول تحصیل واجد شرایط کارِ بدون نیاز به اجازه کار در خارج از دانشگاه بوده باشید.
 • بیش از ۲۰ ساعت در هفته، خارج از دانشگاه، کار نکرده باشید.

توجه داشته باشید که اگر از تاریخ دریافت گواهی پایان تحصیل شما ۱۸۰ روز گذشته باشد و بعد از آن، برای اجازه کار بعد از تحصیل در کانادا PGWP درخواست دهید، تا زمانی که یک PGWP معتبر از IRCC دریافت نکنید، اجازه کار در کانادا را نخواهید داشت.

مشاور مطمعن | سوگیموتو ویزا


گروه مهاجرتی سوگیموتو با سابقه طولانی و پرونده‌های موفق در زمینه مهاجرت تحصیلی به کانادا، کلیه مراحل پذیرش و ویزا را انجام داده و می‌تواند در انتخاب رشته و دانشگاه با بالاترین شانس دریافت ویزای تحصیلی کانادا شما را یاری کند.

مدت زمان اجازه کار بعد از تحصیل در کانادا چقدر است؟

مدت زمان اجازه کار پس از تحصیل در کانادا به طول برنامه تحصیلی شما بستگی دارد. اگر برنامه تحصیلی شما کمتر از هشت ماه بوده باشد، شما اصلا واجد شرایط برنامه PGWP نخواهید بود. اگر این مدت بیش از هشت ماه و کمتر از دو سال باشد، می‌توانید برای دوره‌ای معادل مدت دوره تحصیلی خود، اجازه کار در کانادا دریافت کنید. اگر تحصیل شما در کانادا دو سال یا بیشتر به طول انجامیده باشد، برای مدت حداکثر سه سال به شما اجازه کار اعطا می‌شود. البته در صورتی که مدرک کارشناسی ارشد یا دکترا را در کانادا گذرانده باشید و موسسه آموزشی منتخب شما یک تأییدیه کتبی گواهی پایان تحصیل بدهد مبنی بر اینکه مدت این مدرک ۱۶ تا ۲۳ ماه است، ممکن است بتوانید مجوز کار ۳ساله پس از فارغ التحصیلی را دریافت کنید.

توجه داشته باشید که پس از انقضای مدت زمان PGWP، این ویزا قابل تمدید نیست و تنها یک بار در طول عمر برای افرادی که واجد شرایط آن هستند صادر می‌شود.

تغییرات در PGWP توسط اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا

دولت کانادا به دلیل شیوع گسترده بیماری همه‌گیر کرونا، اقدامات جدیدی را در مورد مجوز کار بعد از تحصیل در کانادا PGWP ارائه کرده است، زیرا به دلیل شروع کووید-۱۹، بسیاری از دانشجویان بین‌المللی به دلیل محدودیت‌های سفر نتوانسته بودند وارد کانادا شوند. اداره مهاجرت کانادا در اعلامیه‌ای عنوان کرد که آموزش از راه دور که تا ۳۱ دسامبر ۲۰۲۰ صورت گرفته باشد، در معیارهای دریافت PGWP لحاظ خواهد شد. قبل از شیوع کرونا، آموزش از راه دور به عنوان معیاری برای واجد شرایط بودن PGWP در نظر گرفته نمی‌شد و با توجه به این اعلامیه، شرایط برای دانشجویان آسان‌تر شده است.

به این ترتیب بر اساس قوانین واجد شرایط بودن جدید برای اجازه کار بعد از تحصیل در کانادا PGWP، دانشجویان تا ۳۰ آوریل ۲۰۲۳ می‌توانند در خارج از کشور به صورت آنلاین تحصیل کنند، بدون اینکه هیچ زمانی از PGWP آنها کم شود. البته این شرط تنها در صورتی در نظر گرفته می‌شود که دانشجویان نیمی از تحصیلات خود را در کانادا گذرانده باشند.

همچنین، دانشجویانی که بیش از یک برنامه‌ی واجد شرایط را گذرانده باشند، می‌توانند طول برنامه‌های خود را هنگام درخواست برای PGWP با هم جمع کنند. البته باید توجه داشت که این قانون برای دانشجویانی قابل اجرا است که از ماه می ‌تا سپتامبر ۲۰۲۰ در دوره تحصیلی خود ثبت نام کرده باشند و تا آوریل ۲۰۲۱ به صورت آنلاین تحصیل کرده باشند. به علاوه، دانشجویانی که دوره‌های کوتاه‌مدت (۸ تا ۱۲ ماه) از ماه می‌ تا سپتامبر ۲۰۲۰ را گذرانده‌اند، واجد شرایط درخواست برای اجازه کار بعد از تحصیل در کاناداPGWP خواهند بود. این دانشجویان باید قبل از شروع برنامه تحصیلی در موسسه منتخب در ترم زمستان/ تابستان/ پاییز ۲۰۲۱ یا برای ترم زمستان ۲۰۲۳ درخواست ویزای تحصیلی بدهند تا واجد شرایط این قوانین اقدامات جدید معرفی شده توسط IRCC باشند.

پس از انقضای مدت زمان PGWP، این ویزا قابل تمدید نیست و تنها یک بار برای افراد واجد شرایط صادر می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *