Search
Close this search box.

موسسات آموزشی مورد تأیید کانادا (DLI)

در اکثر موارد، دانشجویان بین‌المللی که مایل به تحصیل در دانشگاه‌های کانادا یا کالج‌های کانادا هستند، باید هنگام درخواست اجازه تحصیل در کانادا یا واجد شرایط شدن برای دریافت اجازه کار پس از تحصیل در کانادا، نامه پذیرش از یکی از مؤسسات معتبر کانادایی(DLI) ارائه دهند. این که یک مؤسسه آموزشی منتخب یا DLI چیست و چقدر در دریافت ویزای تحصیلی کانادا نقش دارد را در ادامه این مقاله خواهیم خواند.

موسسات آموزشی مورد تایید DLI کانادا | سوگیموتو ویزا

Designated Learning Institutions

مؤسسات آموزشی منتخب کانادا دانشگاه‌ها یا کالج‌هایی در کانادا هستند که از سوی دولت این کشور تعیین شده‌اند و یک شماره خاص (به جز برای دانشگاه‌ها و کالج‌های کبک) به آنها تعلق گرفته است. اگر قصد مهاجرت تحصیلی به کانادا را دارید و می‌خواهید ویزای تحصیلی کانادا را دریافت کنید، داشتن یک نامه پذیرش از یکی از این مؤسسات برای شما اهمیت خواهد داشت.

یک موسسه آموزشی منتخب کانادا (DLI) چه ویژگی‌هایی دارد؟

مؤسسه آموزشی تعیین شده یا منتخب (DLI) مؤسسه‌ای است که دانشجویان بین‌المللی را می‌پذیرد. برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا، باید نامه پذیرش را از یکی از این موسسات را دریافت کنید. اگر قصد دارید پس از تحصیل در کانادا بمانید و برای اجازه کار پس از فارغ التحصیلی (PGWP) درخواست دهید، انتخاب مؤسسه مناسب و برنامه مناسب از میان دانشگاه های کانادا نیز بسیار مهم است، زیرا فقط برخی از این مؤسسات آموزشی شما را واجد شرایط دریافت این ویزا می‌کنند.

متقاضیان باید شماره مؤسسه آموزشی منتخب(DLI) را برای موسسه انتخابی خود ارائه دهند. شماره DLI عددی است که با حرف O در فرم درخواست اجازه تحصیل در کانادا شروع می‌شود.

در چه مواردی نیاز به ارائه شماره DLI نیست؟

در موارد خاصی، ممکن است دانشجویان برای مهاجرت تحصیلی به کانادا از ارائه نامه از مؤسسات آموزشی منتخب کانادا یا ارائه شماره DLI در درخواست خود معاف شوند. این موارد ممکن است شامل موارد زیر باشد، اما محدود به آنها نیست:

 •   دانش‌آموزانی که در یک مؤسسه آموزشی ابتدایی یا متوسطه به تحصیل در کانادا مشغول هستند. این مدارس همه به طور خودکار تعیین می‌شوند و هیچ شماره DLI برای آنها ارائه نمی‌شود.
 •   اگر یکی از اعضای خانواده یک تبعه خارجی که درخواستش برای اجازه کار یا ویزای تحصیلی کانادا قبل از ورود آن تبعه خارجی به کانادا به صورت کتبی تایید شده باشد، یکی از اعضای خانواده می‌تواند اجازه تحصیل آزاد این کشور دریافت کند.
 •   برخی از مؤسسات در کبک توسط دولت استانی تعیین شده‌اند اما شماره DLI منحصر به فرد ندارند و در این صورت نیازی به ارائه این شماره نخواهد بود.

اگر مؤسسه‌ای موقعیت DLI خود را از دست بدهد، چه اتفاقی برای دانشجو می‌افتد؟

این مسئله گاهی اوقات پیش می‌آید که مؤسسه‌ای وضعیت منتخب بودن یا DLI خود را از دست می‌دهد. بسته به زمانِ از دست دادن وضعیت DLI، این اتفاق می‌تواند بر وضعیت دانشجوی بین‌المللی هم تاثیر بگذارد.

 •  اگر فردی درخواست ویزای تحصیلی کانادا را همراه با نامه پذیرش از مؤسسه‌‌ای که DLI نیست ارائه کند، درخواست اجازه تحصیل وی رد می‌شود.
 • اگر فردی درخواست اجازه تحصیلی کانادا را همراه با نامه پذیرش از یک مؤسسه DLI ارائه کند، اما آن مؤسسه قبل از صدور مجوز تحصیل وضعیت DLI خود را از دست بدهد، سه راه پیش روی دانشجو وجود دارد:
 1. درخواست خود را لغو و کنسل کند؛
 2. یک نامه پذیرش از یک مؤسسه DLI جدید ارسال کند؛
 3. هیچ کاری انجام ندهد (در این صورت درخواست طبق اطلاعات ارائه‌ شده پردازش و درنتیجه درخواست رد خواهد شد).
 •     اگر فردی ویزای تحصیلی کانادای خود را از یک مؤسسه DLI دریافت کرده و آن مؤسسه پس از صدور اجازه تحصیل وضعیت DLI خود را از دست بدهد، دانشجو دو گزینه پیش رو  دارد:
 1. تحصیل خود را به یک مؤسسه DLI دیگر منتقل کند؛
 2. تا زمان پایان ویزای تحصیلی، در همان مؤسسه غیر DLI به تحصیل ادامه دهد. البته در این صورت، اجازه تحصیل کانادا برای یک مؤسسه غیر DLI قابل تمدید نخواهد بود.
دانشجویان بین المللی | سوگیموتو ویزا

گروه مهاجرتی سوگیموتو با سابقه طولانی و پرونده‌های موفق در زمینه مهاجرت تحصیلی به کانادا، کلیه مراحل پذیرش و ویزا را انجام داده و می‌تواند در انتخاب رشته و دانشگاه با بالاترین شانس دریافت ویزای تحصیلی کانادا شما را یاری کند.

تاثیر تحصیل در مؤسسات منتخب کانادا بر اجازه کار PGWP

تغییر در ساعات کاری خارج از دانشگاه

اگر شرایط لازم را برآورده کنید، ممکن است واجد شرایط کار بیش از ۲۰ ساعت در هفته خارج از محوطه دانشگاه باشید که البته موقتی است. مثلا یکی از این شرایط این است که شما دانشجوی تمام وقت در یک DLI باشید و برنامه تحصیلی شما حداقل  ۶ ماه طول بکشد و به اخذ مدرک ختم شود.

تغییرات در اجازه کار پس از فارغ‌التحصیلی در استان کبک

از اول سپتامبر ۲۰۲۳، تغییراتی در واجد شرایط شدن برای اخذ اجازه کار پس از فارغ التحصیلی (PGWP)  برای برنامه‌های خاص در برخی از مؤسسات منتخب در کبک ایجاد می‌شود. البته قبل از ثبت نام، حتما صفحه جزئیات مربوط به DLI خود را در لیست زیر بررسی کنید:

 •  اگر برنامه تحصیلی خود را قبل از ۱ سپتامبر ۲۰۲۳ به پایان برسانید و ظرف ۶ ماه پس از اتمام تحصیلات خود برای PGWP درخواست دهید، طبق معیارهای فعلی به PGWP دسترسی خواهید داشت.
 • اگر یک برنامه تحصیلی را بعد از ۱ سپتامبر ۲۰۲۳ شروع کنید، تنها در صورتی می‌توانید برای PGWP  درخواست دهید که از یک برنامه تحصیلی یارانه‌ای فارغ‌التحصیل شده باشید که پس از ۱ سپتامبر ۲۰۲۳ واجد شرایط PGWP باشد.
 • اگر برنامه‌ تحصیلی شما به گونه‌ای است که پس از ۱ سپتامبر ۲۰۲۳ دیگر واجد شرایط PGWP نخواهد بود، ممکن است زمانی که قبل از آن تاریخ در این برنامه تحصیل کرده‌اید به عنوان PGWP  برای شما محاسبه شود.

شما باید بدانید که آیا پس از فارغ‌التحصیلی واجد شرایط کار در کانادا هستید یا خیر. همه مؤسسات آموزشی منتخب کانادا و همه برنامه‌های تحصیلی این مؤسسات شما را واجد شرایط برنامه اجازه کار پس از فارغ‌التحصیلی در کانادا نمی‌کنند. با جستجو در فهرست مؤسسات آموزشی منتخب کانادا می‌توانید ببینید آیا مؤسسه آموزشی مد نظر شما برنامه‌هایی را ارائه می‌دهد که شما را واجد شرایط اجازه کار پس از فارغ التحصیلی می‌کند یا خیر.

در ابتدا باید استان یا منطقه‌ای که مؤسسه مد نظر خود را انتخاب کنید. سپس کلمات کلیدی مانند نام مؤسسه، شهر و غیره را وارد کنید. پس از یافتن مؤسسه، شماره DLI را پیدا خواهید کرد و باید آن را در بخش جزئیات تحصیل در کانادا در درخواست اجازه تحصیلی خود وارد کنید.

از طریق مراجعه به صفحه مربوطه در وب سایت رسمی دولت کانادا می‌توانید به فهرست موسسات آموزشی منتخب کانادا دسترسی پیدا کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *