Search
Close this search box.

برنامه مهاجرت آتلانتیک کانادا

برنامه مهاجرتی آتلانتیک کانادا در سال ۲۰۱۷ و به صورت آزمایشی در استان‌های حوزه آتلانتیک کانادا آغاز شد. این برنامه مهاجرتی به دنبال جذب نیروی کار ماهر و نیمه ماهر در استان‌های حوزه آتلانتیک بود و از همان سال تا ابتدای سال ۲۰۲۲ توانست ۱۰ هزار نیروی کار را به چرخه اقتصاد و خدمات این منطقه وارد کند. استان‌های حوزه آتلانتیک شامل نوا اسکوشیا، نیوفاندلند، جزیره پرنس ادوارد و نیوبرانزویک هستند. این شهرها از ابتدای سال ۲۰۲۲ برنامه مهاجرتی آتلانتیک کانادا را به سیستمی رسمی و دائمی برای جذب نیروی کار تبدیل کردند. این برنامه هر سال ۶۰۰۰ نیروی کار را به این منطقه وارد می‌کند و در نهایت شانس اقامت دائم کانادا را به آن‌ها می‌دهد.

برنامه مهاجرت آتلانتیک کانادا | سوگیموتو ویزا

برنامه مهاجرتی آتلانتیک کانادا برای چه افرادی مناسب است؟

برنامه آتلانتیک کانادا مناسب افرادی است که می‌توانند به‌عنوان نیروی کاری وظیفه‌شناس برای وضعیت اقتصادی حوزه آتلانتیک و کانادا مفید باشند. استان‌های عضو این برنامه در تعیین شرایط زبان و تمکن مالی متقاضیان این برنامه سخت‌گیری نکرده‌اند و بنابراین دستیابی به آن برای افرادی که مهارت زبانی پیشرفته و سرمایه چندانی ندارند نیز مناسب است.

درواقع سرزمین‌های حوزه آتلانتیک کانادا در این برنامه به دنبال جذب سرمایه‌های انسانی برای تثبیت و بهبود رشد اقتصادی و اجتماعی خود هستند؛ به همین دلیل می‌توان گفت که در نهایت مهارت متقاضیان در کاری که بر آن ادعای تسلط کرده‌اند می‌تواند مهم‌ترین عامل اهدای اقامت دائم به آن‌ها باشد.

امتیازات برنامه مهاجرت آتلانتیک

برنامه مهاجرتی آتلانتیک مزایای فراوانی دارد و به همین دلیل در سال‌های اخیر محبوبیت زیادی پیدا کرده است. دریافت ویزای آتلانتیک کانادا هیچ محدودیت سنی ندارد و میزان سرمایه متقاضی نیز معیار سنجش قرار نمی‌گیرد. تنها بعد مالی که توسط این سیستم مهاجرتی بررسی می‌شود حداقل تمکن مالی متقاضیان غیر کانادایی است.

از آنجایی که کارفرمایان فعال در این برنامه نیازی به دریافت مجوز LMIA ندارند انجام فرایندهای صدور ویزای متقاضی و دریافت جاب آفر از سوی کارفرما در مدت زمان کوتاه‌تری انجام می‌شوند.

شرایط دریافت ویزای آتلانتیک کانادا

برنامه مهاجرتی آتلانتیک بر اساس توافقات و روابط دوسویه کارفرما و نیروی کار عمل می‌کند. بدین منظور متقاضیان دریافت ویزای آتلانتیک کانادا باید متناسب با مهارت و سابقه کار یا تحصیل خود کارفرمایی مناسب پیدا کنند. توجه داشته باشید که این کارفرما باید جزو کارفرمایان تعیین شده‌ای باشد که هر استان برای این برنامه مشخص کرده است. برای اطلاع از کارفرمایان تعیین شده می‌توانید به وبسایت‌های رسمی استان‌های حوزه آتلانتیک مراجعه کنید.

به جز نیاز ضروری به دریافت جاب آفر آتلانتیک کانادا، متقاضیان باید متناسب با شغلی که انتخاب می‌کنند مدرک تحصیلی و تسلط به زبانی معین ارائه کنند. در صورتی که متقاضی قصد داشته باشد با استفاده از مدرک تحصیل خود به کار مشغول شود آن مدرک تحصیلی باید در یکی از استان‌های حوزه آتلانتیک اخذ شده باشد. در ادامه هر یک از شرایط مدرک تحصیلی، مدرک زبان و سابقه کار مورد نیاز برای شرکت در برنامه مهاجرتی آتلانتیک را به‌طور دقیق مورد بررسی قرار داده‌ایم.

مدرک تحصیلی برای دریافت جاب آفر آتلانتیک کانادا

در صورتی که مدرک تحصیل خود را در یکی از دانشگاه‌های مشارکت کننده در برنامه مهاجرت آتلانتیک اخذ کرده باشید می‌توانید با استفاده از همان مدرک و بدون سابقه کار در یکی از استان‌های این منطقه مشغول به کار شوید. توجه داشته باشید که در این حالت مدرک تحصیلی باید با کاری که قصد اشتغال در آن را دارید تناسب داشته باشد. در ادامه به اسامی این دانشگاه‌ها و استان آن‌ها اشاره کرده‌ایم. تمامی این دانشگاه‌ها در حوزه آتلانتیک واقع شده‌اند.

دانشگاه‌های حوزه آتلانتیک

نام دانشگاهاستان
University of New Brunswickنیوبرانزویک
University of King’s Collegeنوا اسکوشیا
Université de Monctonنیوبرانزویک
Université Sainte-Anneنوا اسکوشیا
Saint Thomas Universityنیوبرانزویک
Saint Mary’s Universityنوا اسکوشیا
Saint Francis Xavier Universityنوا اسکوشیا
Nova Scotia Community Collegeنوا اسکوشیا
Nova Scotia College of Art and Designنوا اسکوشیا
New Brunswick Community Collegeنیوبرانزویک
New Brunswick College of Craft and Designنیوبرانزویک
Mount Saint Vincent Universityنوا اسکوشیا
Mount Allison Universityنیوبرانزویک
Memorial University of Newfoundlandنیوفاندلند و لابرادور
Maritime College of Forest Technologyنیوبرانزویک
Holland Collegeجزیره پرنس ادوارد
Dalhousie Universityنوا اسکوشیا
College of the North Atlanticنیوفاندلند و لابرادور
Collège de l’Îleجزیره پرنس ادوارد
Collège communautaire du Nouveau-Brunswickنیوبرانزویک
Cape Breton Universityنوا اسکوشیا
Atlantic School of Theologyنوا اسکوشیا
Acadia Universityنوا اسکوشیا
University of Prince Edward Islandجزیره پرنس ادوارد

در کل می‌توان گفت که فارغ‌التحصیلان بین‌المللی که شرایط زیر را داشته باشند واجد شرایط برنامه مهاجرتی آتلانتیک هستند.

  • متقاضیان باید دارای مدرک تحصیلی معتبر از یکی از مؤسسات آموزشی یا دانشگاه‌های مشارکت کننده در برنامه آتلانتیک باشند.
  • متقاضیان برای دریافت این مدرک تحصیلی باید حداقل ۲ سال در این مناطق مشغول به تحصیل بوده باشند.(متقاضیان پیش از این دوره دو ساله باید مدرک دیپلم خود را اخذ کرده باشند؛ این تحصیل دوساله نمی‌تواند برای دریافت دیپلم صرف شده باشد.)
  • متقاضیان در طول این دو سال باید دانشجوی تمام وقت بوده باشند.
  • حضور متقاضیان در این دوران دوساله باید قانونی بوده باشد.
  • فارغ‌التحصیلان غیر کانادایی باید حداقل ۱۶ ماه پیش از فارغ‌التحصیلی در یکی از استان‌های آتلانتیک ساکن بوده باشند.

سابقه کار برای دریافت جاب آفر آتلانتیک کانادا

در صورتی که قصد دریافت جاب آفر با سابقه کاری خود داشته باشید نیز ملزم به ارائه مدرک تحصیلی هستید. در این حالت الزامی وجود ندارد که مدرک خود را از کانادا یا استان‌های حوزه آتلانتیک دریافت کرده باشید. صرفا توجه داشته باشید در صورتی که مدرک تحصیلی از کشوری به‌جز کانادا اخذ شده باشد ملزم به معادل‌سازی آن (ECA) هستید. با این کار مدرک تحصیلی شما به مدرکی معادل در کانادا تبدیل می‌شود. شغل‌ها در دسته‌بندی‌های مختلف NOC به مدارک تحصیلی متفاوتی نیاز خواهند داشت.

در جدول زیر مدرک تحصیلی مورد نیاز هر دسته بندی مشاغل آمده است:

مدرک تحصیلی مورد نیاز بر اساس سیستم طبقه‌بندی مشاغل کانادا (NOC)

مدرک تحصیلی مورد نیازمثالسیستم طبقه‌بندی مشاغل کانادا (NOC)
حداقل یک سال تحصیل پس از دبیرستانمدیریت مالی و تجاریTEER 0
حداقل یک سال تحصیل پس از دبیرستانپزشکی، مهندسی کامپیوتر، دندان‌پزشکیTEER 1
حداقل مدرک دیپلمتکنسین حسابداری، کارشناس شبکه‌های کامپیوتریTEER 2
حداقل مدرک دیپلمدستیار داندان‌پزشکTEER 3
حداقل مدرک دیپلمپیش‌خدمت، صندوق‌دارTEER 4

در صورتی که متقاضی قصد داشته باشد با استفاده از سابقه کار خود جاب آفری دریافت کند باید حداقل ۱۵۶۰ ساعت در طول ۱۲ ماه متوالی سابقه‌ کاری مرتبط داشته باشد. همچنین این دوران ۱۲ ماهه باید در ۵ سال گذشته گذرانده شده باشد.

  • امکان محاسبه این تعداد ساعت در مشاغل پاره وقت و تمام وقت وجود دارد.
  • در صورتی که در دوران تحصیل کار دانشجویی می‌کردید می‌توانید ساعات آن را نیز محاسبه کنید (حداکثر ساعات کاری قابل محاسبه این دوران تعداد ساعات قانونی است که دانشگاه تعیین می‌کند.)
  • ساعات کار بدون حقوق در نظر گرفته نمی‌شوند.
  • این ساعات کاری می‌تواند در داخل یا خارج کانادا گذرانده شده باشند. دقت داشته باشید که ساعات کاری شما در کانادا باید قانونی باشند.

مدرک زبان مورد نیاز برای برنامه مهاجرت آتلانتیک کانادا

مدرک زبان مورد قبول برای شرکت در برنامه مهاجرت آتلانتیک کانادا می‌تواند انگلیسی یا فرانسوی باشد. از طرفی این مدرک باید متناسب با نوع شغلی باشد که قصد اشتغال در آن را دارید. نکته حائز اهمیت دیگر این است که از زمان شرکت در آزمون زبان نباید بیش از ۲ سال گذشته باشد. در ادامه نمرات زبان متناسب با هر سطح TEER را آورده‌ایم. این نمرات بر اساس معیار زبان کانادایی (CLB) تعیین شده‌اند. امکان تبدیل نمرات آزمون‌هایی مانند CELPIP ،IELTS ،TEF و TCF به CLB وجود دارد.

حداقل نمره قبولی (CLB) برای برنامه مهاجرت آتلانتیک کانادا

حداقل نمره قبولی (CLB)NOC
۵TEER 0
۵TEER 1
۵TEER 2
۵TEER 3
۴TEER 4

میزان تمکن مالی برای دریافت ویزای آتلانتیک کانادا

در برنامه مهاجرتی آتلانتیک تمکن مالی تعیین شده است تا فرد و اعضای خانواده او بتوانند حداقل‌های زندگی را برای خود فراهم کنند؛ گرچه در این برنامه هیچ‌گونه سرمایه‌گذاری از سوی متقاضیان صورت نمی‌گیرد اما داشتن این میزان تمکن مالی الزامی است. لازم به ذکر است که اثبات تمکن مالی برای افرادی که از پیش و به‌طور قانونی در کانادا به زندگی یا کار مشغول بوده‌اند وجود ندارد.

میزان تمکن مالی برای برنامه مهاجرت آتلانتیک کانادا

مبلغ مورد نیاز (به دلار کانادا)تعداد اعضای خانواده
۳,۴۳۹ دلار۱
۴,۲۸۱ دلار۲
۵,۲۶۳ دلار۳
۶,۳۹۱ دلار۴
۷,۲۴۸ دلار۵
۸,۱۷۵ دلار۶
۹,۱۰۱ دلار۷
۹۲۶ دلارهر عضو اضافه‌ای بیش از ۷ نفر

جمع بندی

برنامه مهاجرتی آتلانتیک کانادا فرصت کار و زندگی در استان‌های منطقه آتلانتیک را به متقاضیان می‌دهد. این برنامه بر اساس تحصیلات دانشگاهی افراد در آتلانتیک یا سابقه کاری آن‌ها در داخل یا خارج کانادا شغلی مرتبط با مهارت آن‌ها به متقاضیان ارائه می‌کند.

در این برنامه به تحصیلات سطح بالا، تمکن مالی بالا و تسلط پیشرفته به زبان انگلیسی یا فرانسوی وجود ندارد. استانداردهای تعیین شده در این حوزه‌ها در حدی است که دولت کانادا اطمینان حاصل کند فرد می‌تواند شرایط زندگی خود و خانواده‌اش را در کانادا مدیریت کند. در نهایت برنامه مهاجرتی آتلانتیک اقامت دائمی کانادا را برای متقاضیان به ارمغان می‌آورد.

سوالات متداول

حوزه آتلانتیک شامل چه استان‌هایی می‌شود؟

این منطقه شامل استان‌های نیوبرانزویک، نوا اسکوشیا، نیوفاندلند و لابرادور و جزیره پرنس ادوارد می‌شود.

آیا برنامه مهاجرت آتلانتیک محدودیت سنی دارد؟

خیر، این برنامه مهاجرتی هیچ محدودیت سنی ندارد.

سرمایه مورد نیاز در برنامه مهاجرت آتلانتیک چقدر است؟

برای شرکت در این برنامه صرفا نیاز به اثبات دارا بودن حداقل تمکن مالی تعیین شده دارید و نیاز به هیچ گونه سرمایه‌گذاری وجود ندارد.

برنامه مهاجرت آتلانتیک به چه سطحی از تسلط به زبان نیاز دارد؟

 متقاضیان TEER 0 تا 3 باید حداقل نمره‌ای معادل CLB 5 کسب کنند و متقاضیان TEER 4 باید حداقل نمره‌ای معادل CLB 4 کسب کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *