Search
Close this search box.

سوالات آفیسر در فرودگاه کانادا

مهاجرت و سفر به کانادا با هر نوع ویزا (حتی ویزای دانشجوی یا ویزای کارآفرینی) شامل برخی بررسی‌ها، بک‌گراند چک (Background Check) و سوالات آفسیر در فرودگاه خواهد بود.

درواقع از نظر فنی، “ویزا” اجازه ورود به مرز کاناداست، اما هنوز یک قدم دیگر سر راه شما قرار دارد. زمانی که وارد مرزهای کانادا می‌شوید، چه مرز هوایی، آبی یا زمینی باشد، آفیسرهای اداره مرزبانی کانادا CSBA منتظر شما هستند تا مشخص شود که آیا می‌توانید وارد کانادا شوید یا خیر.

این مقاله مفید به شما کمک خواهد کرد تا با فرآیند این سوالات آشنا شوید و بدانید برای چه چیزی و چه سوالاتی هنگام ورود به فرودگاه آماده شوید. همچنین با هدف راهنمایی و کمک و درک بیشتر، جملات و سوالات آفیسر در فرودگاه کانادا به زبان انگلیسی نیز در بخش‌های از مقاله قرار گرفت.

سوالات آفیسر مرزی کانادا

هنگام ورود به کانادا، آفیسر مرزی سوالاتی را به زبان انگلیسی از شما می‌پرسد تا اطلاعات لازم را درباره شما و سفرتان به دست آورد.

سوالات آفیسر رسمی اداره مهاجرت (immigration officers) ممکن است شامل:

 • هدف از سفر به کانادا
 • مدت اقامت در کانادا
 • مقصد نهایی و مقصد موقت
 • اطلاعات مالی و اقتصادی
 • اطلاعات شغلی و تحصیلی
 • سوابق سفرهای قبلی

آفیسر مرزی این سوالات را به منظور بررسی صحت و قانونی بودن سفر شما و همچنین ارزیابی ریسک‌های مربوطه مطرح می‌کند.

از آنجا که هر سفر و شرایط آن ممکن است متفاوت باشد، پاسخ به این سوالات باید بر اساس وضعیت و شرایط فردی شما باشد.

نکات مهم پاسخ‌دهی به سوالات آفیسر در فرودگاه:

 • صادقانه و آماده به پاسخ باشید.
 • پاسخ‌های واضح و مختصر ارائه دهید.
 • تمام مدارک مورد نیاز مانند پاسپورت، مجوز‌ها و غیره را به همراه داشته باشید.
 • لباس رسمی و مناسب بپوشید.
 • به موقع و با آرامش برای جلسه پاسخ دهی به سوالات آماده شوید.
 • نسبت به افسر مهاجرت رفتاری محترمانه و مودب داشته باشید تا همین بازخورد برای شما نیز حفظ شود.
 • در طول مصاحبه و پاسخ به سوالات آفیسر، ارتباط چشمی خود را با او حفظ کنید.

اداره مرزبانی کانادا (CBSA)

آژانس خدمات مرزی کانادا (Canadian Border Service Agency) مسئول اجرای قوانین و مقررات مربوط به ورود و خروج افراد و کالاها به کانادا است.

این آژانس مسئول ارزیابی و بررسی مدارک مهاجرتی افراد است و در سوالات افسر مرزی از مهاجران به کانادا نقش مهمی دارد.

آژانس خدمات مرزی کانادا می تواند اطلاعات مورد نیاز افسر مرزی را درباره مهاجرت، وضعیت تاثیری، اقامت و دیگر مسائل مرتبط با مهاجرت به کانادا فراهم کند. همچنین، این آژانس مسئول اجرای قوانین مربوط به ورود و خروج افراد و کالاها است و می تواند در تصمیم گیری های مربوط به ورود و خروج افراد به کانادا نقش داشته باشد.

آفیسر مرزی کیست؟

آفیسرهای اداره مرزبانی کانادا (CSBA) این اختیار را دارند که تصمیم بگیرند که چه کسی می‌تواند وارد کانادا شود و بماند و چه کسی باید برگردد.

حتی در صورت بروز مشکل جدی می‌توانند شما را بازداشت کنند. مانند افسران پلیس، آفیسر مرزی حق بازرسی، دستگیری و ضبط اسناد یا وسایل را دارد. 

چه برای تحصیل یا کار به کانادا می‌روید و چه ویزای توریستی دارید، شما باید پاسخگوی سوالات آفیسرهای مرزی باشید تا استادی پرمیت یا ورک پرمیت شما را صادر کنند و اجازه ورود شما را به کانادا دهند.

هدف از این پرسیدن این سوالات توسط آفیسر مرزی اطمینان یافتن از امنیت کانادا و ساکنان آن است.

فرآیند مصاحبه - مصاحبه اول

وقتی که وارد کانادا می‌شوید، باید پاسخگوی سوالات آفیسر مرزی در دو مرحله باشید. در مرحله اول آفیسر مرزی برای اطمینان یافتن از رعایت قوانین مهاجرتی می‌خواهد بداند هدف و ماهیت شما از سفر به کانادا چیست، چه مدت در این کشور اقامت دارید و منابع مالی شما چیست.

مهم است که به این سوالات با صداقت پاسخ دهید و هرگونه مدارک لازم را برای پشتیبانی از پاسخ‌هایتان ارائه دهید. در مرحله دوم آفیسر مرزی در مورد کالاهایی که با خود به کانادا آورده‌اید سوال می‌پرسد.

مصاحبه اول سوالات آفیسر:

لیست زیر نمونه سوالاتی است که آفیسر مرزی احتمال دارد به طور کلی از شما بپرسد:

 • خودتان را معرفی کنید. تاریخ تولدتان چیست؟

به طور کلی مشخصات شما را می‌پرسند و پاسپورت شما را بررسی می‌کنند. شما باید با تمام اطلاعات شخصی خود در گذرنامه آشنا باشید.

بدیهی است هر پاسخی که با اطلاعات شخصی موجود در پاسپورت شما مغایرت داشته باشد، برای شما دردسرساز می‌شود و در بدترین حالت می‌تواند منجر به عدم پذیرش شما در کانادا شود.

 • هدف از سفرتان به کانادا چیست؟ (Why are you visiting Canada)

آفیسر مرزی می‌خواهد بداند دلیل حضور شما در کانادا چیست. اگر برای تحصیل یا کار آمده‌اید، آماده باشید تا اطلاعاتی در مورد پیشینه خود و محل تحصیل یا کارتان در کانادا ارائه دهید. اگر ویزای توریستی دارید، دلیل سفر خود را بگویید؛ چه دیدار از خانواده، گردش در کانادا یا حضور در کنفرانسی باشد و چه دلایل دیگر.

 • محل اقامت‌تان در کانادا کجاست؟ (Where will you be staying in Canada)

آفیسر مرزی می‌خواهد از برنامه‌ اقامت شما در کانادا مطلع شود. بنابراین مطمئن شوید که جزئیات محل اقامت خود، مانند آدرس هتل، خوابگاه یا خانه خود را به راحتی در دسترس داشته باشید.

 • چه مدت در کانادا می‌مانید؟ ( How long will you be staying in Canada)

 آفیسر مرزی می‌خواهد از مدت اقامت شما در کانادا مطلع شود. اطمینان حاصل کنید که بلیط رفت و برگشت یا برنامه سفر خود را برای زمان خروج از کانادا نشان دهید.

 • چه مقدار پول همراه خود دارید؟ آیا پول کافی دارید؟

Do you have enough funds to support yourself during your stay in Canada

آفیسر مرزی می‌خواهد بداند چه مقدار پول نقد به همراه دارید و شما باید عدد دقیق این مبلغ را اعلام کنید. بنابراین قبل از سفرتان مطمئن شوید چه مقدار پول همراه خود به کانادا می‌برید.

همچنین ممکن است بخواهد بداند چه مقدار پول در حساب‌ خود دارید تا مطمئن شود در طول اقامت‌تان در کانادا توانایی تامین مخارج خود یا خانواده خود را دارید.

 • آیا با خانواده خود به کانادا سفر کرده‌اید؟

اگر با یکی از اعضای خانواده سفر می‌کنید، آفیسر مرزی مدارک سفر آن‌ها را نیز بررسی می‌کند تا مطمئن شود که مدارک آن‌ها نیز معتبر هستند و تا قبل از انقضای ورک پرمیت یا استادی پرمیت شما منقضی نمی‌شوند.

 • آیا خانواده یا دوستی در کانادا دارید؟ (Do you have any family or friends in Canada)

آفیسر مرزی می‌خواهد بداند که آیا شما بستگانی در کانادا دارید یا خیر. اگر خانواده یا دوستانی در کانادا دارید، حتما نام و اطلاعات تماس آن‌ها را به همراه داشته باشید.

 • آیا در گذشته به کانادا سفر کرده‌اید؟

از شما در مورد سفرهای گذشته و بازدیدهای قبلی شما از کانادا سؤال می‌شود. شما باید اطلاعات دقیقی در مورد سفرهای گذشته خود، از جمله تاریخ و مدت بازدید خود از کانادا یا هر کشور دیگری ارائه دهید.

 • آیا بیماری خاصی دارید؟

سلامت افراد برای ورود به کانادا برای اداره مهاجرت مهم است. آفیسر مرزی در مورد وضعیت سلامت جسمانی شما و وجود بیماری خاص سوالاتی می‌پرسد که باید بسته به شرایط سلامت و جسمانی خود پاسخ صحیح بدهید.

 • آیا در گذشته در هنگام دریافت ویزای کانادا یا کشور دیگری ریجکت شده‌اید؟

آفیسر مرزی می‌خواهد از سوابق مهاجرتی شما و هرگونه ریجکتی قبلی آگاهی داشته باشد. در پاسخ خود صادق و صریح باشید و توضیح دهید، چرا در گذشته ریجکت شده‌اید و جزئیات مربوطه را ارائه دهید.

مهم است که نشان دهید از اشتباهات قبلی خود درس گرفته‌اید و متعهد به رعایت مقررات مهاجرتی هستید.

 • سابقه کیفری دارید؟ (Do you have a criminal record)

آفیسر مرزی می‌خواهد اطمینان حاصل کند که شما هیچ سابقه جنایی یا اتهامات شاخصی ندارید که بتواند برای جامعه کانادا خطرآفرین باشد.

به صراحت و با صداقت پاسخ دهید و جزئیات یا توضیحات مرتبط را ارائه دهید. باید نشان دهید که فردی مسئولیت‌پذیر و قانونمند هستید که به قوانین و مقررات کشوری که از آن بازدید می کنید، احترام می گذارد.

سوالات آفیسر مرزی کانادا هنگام ورود | سوگیموتو ویزا

اگر سوال به‌خصوصی یا نگرانی‌هایی درباره فرایند ورود یا سوالاتی که افسران مرزی کانادایی می‌پرسند دارید، توصیه می‌شود از منابع رسمی دولتی مانند وب سایت اداره مرزبانی کانادا (CBSA) استفاده کنید یا به صورت مستقیم با CBSA تماس بگیرید تا اطلاعات دقیق و به‌روز را دریافت کنید.

سوالات آفیسر فرودگاه کانادا از دانشجو:

اگر با ویزای دانشجوی به فرودگاه کانادا وارد شده اید ممکن است آفسیر فرودگاه چند سوال مرتبط با تحصیلات و این نوع ویزا نیز از شما بپرسید.

 • پیشینه تحصیلی شما چیست؟ ( What is your educational background)

آفیسر مرزی می‌خواهد از سوابق تحصیلی شما را بداند. بنابراین برای ارائه اطلاعات در مورد تحصیلات خود آماده باشید.

 • تا چه سالی برای تحصیل در کانادا می‌مانید؟

 آفیسر مرزی می‌خواهد از مدت اقامت شما در کانادا مطلع شود. اطمینان حاصل کنید که بلیط رفت و برگشت یا برنامه سفر خود را برای زمان خروج از کانادا نشان دهید.

 • پس از اتمام تحصیل چه برنامه‌ای دارید؟ در کانادا می‌مانید؟

What are your plans after completing your studies in Canada

آفیسر مرزی می‌خواهد بداند بعد از اتمام تحصیلات خود در کانادا چه برنامه‌ای دارید. در مورد برنامه‌های خود صادق باشید.

نشان دهید که برای آینده خود چه در کانادا و چه در کشور خودتان برنامه‌ای دارید و برای دستیابی به اهداف خود راسخ هستید.

 • برای کدام دانشگاه یا کالج اپلای کرده‌اید؟ (Which university/college have you applied to)

آفیسر مرزی می‌خواهد مطمئن شود که شما قرار است در یک موسسه آموزشی قانونی و شناخته‌شده در کانادا به تحصیل بپردازید. اطمینان حاصل کنید که نام و آدرس کالج یا دانشگاه خود همراه با مدارک و مکاتبات مربوط به پذیرش خود را آماده داشته باشید.

 • در کدام برنامه یا دوره  ثبت‌نام کرده‌اید؟ تاریخ شروع کلاس‌هایتان چه زمانی است؟

آفیسر مرزی می‌خواهد مطمئن شود که شما یک برنامه مشخص برای تحصیل خود در کانادا دارید. نام برنامه یا دوره‌ای را که قرار است در آن شرکت کنید و جزئیات مربوط به برنامه درسی خود را آماده داشته باشید.

 • چرا دانشگاه و رشته مذکور را انتخاب کرده‌اید؟

آفیسر مرزی می‌خواهد بداند که انگیزه و اهداف شما از تحصیل در کانادا چیست. توصیه می‌شود به طور مختصر توضیح دهید چرا دانشگاه مذکور را انتخاب کرده‌اید و علت شرکت شما در این دوره یا برنامه چیست.

علایق پژوهشی و آکادمیکی که باعث شد، شما این دوره را در این دانشگاه انتخاب کنید، مطرح کنید. برای مثال چون این دانشگاه رتبه بالایی دارد یا در رشته تحصیلی من صاحب نظر است.

 • آیا بودجه کافی برای تامین مخارج خود در طول اقامت خود در کانادا دارید؟

آفیسر مرزی می‌خواهد اطمینان حاصل کند که شما برنامه‌ای برای تامین هزینه‌های تحصیل و زندگی خود در کانادا دارید. سعی کنید اطلاعاتی در مورد منابع تامین مالی خود مانند صورتحساب‌های بانکی، بورسیه تحصیلی یا فرصت‌های کاری پاره وقت ارائه دهید.

داشتن یک برنامه واقع‌بینانه و دقیق که توانایی شما را در مدیریت امور مالی در حین تحصیل در کانادا نشان دهد، بسیار مهم است.

اگر برای کار به کانادا می‌روید:

همچنین اگر با ویزای کار به کانادا بروید، افسران مهاجرت کانادا در مصاحبه با متقاضیان کار ممکن است سوالات متعددی را جویا شوند.

هدف اصلی از این سوالات برای ارزیابی واجد شرایط بودن آنها برای کار در این کشور و همچنین متناسب بودن افراد با بازار کار کانادا است. برخی از سوالات رایج عبارتند از:

 • موقعیت شغلی‌تان چیست؟

آفیسر مرزی می‌خواهد مطمئن شود که موقعیت شغلی شما معتبر و قانونی است. بنابراین از شما در مورد شرکتی که به شما پیشنهاد کار داده است و ماهیت خود شغل می‌پرسد.

 • در کدام شرکت استخدام شده‌اید؟ محل کارتان کجاست؟

باید اطمینان حاصل کنید که با شرکتی که در آن کار خواهید کرد، از جمله اینکه رئیس فعلی شما(عنوان و نام) چه کسی خواهد بود، آشنا هستید. هرچه جزئیات بیشتری در این مورد ارائه دهید، بهتر است.

 • چرا برای موقعیت شغلی مذکور مناسب هستید؟

آفیسر مرزی می‌خواهد اطمینان حاصل کند که تجربه کاری و سوابق تحصیلی‌تان شما را واجد شرایط برای موقعیت شغلی مذکور می‌کند. بنابراین آماده پاسخگویی به این سوالات باشید. اطمینان حاصل کنید که به هر گونه گواهینامه، دیپلم، یا مدرکی که  مرتبط با شغل شما در کانادا است، اشاره کنید.

 • تا چه زمانی اجازه کار در کانادا را دارید؟

آفیسر مرزی می‌خواهد بداند که شما چه مدت قصد دارید در کانادا بمانید. باید اذعان کنید که پس از پایان اعتبار ورک پرمیت خود به کشور خود بازمی‌گردید؛ حتی اگر در فکر گرفتن یک شغل تمام وقت و اپلای برای اقامت دائم در کانادا هستید.

لیست سوالاتی که در بالا قرار دارد، تنها یک مجموعه از سوالاتی است که آفیسر مرزی احتمال دارد از شما بپرسد.

او می‌تواند به صلاحدید خویش سوالات دیگری را اضافه کند. همچنین تمامی سوالات بالا توسط آفیسر مرزی از شما پرسیده نمی‌شود و طبق تجربه‌ی افراد مختلف، شما تنها پاسخگوی چند مورد از سوالات خواهید بود.

مصاحبه دوم سوالات آفیسر

پس از مصاحبه اول، با یک آفیسر مرزی دیگر نیز دیدار خواهید کرد. در بعضی از مبادی ورود، همان آفیسر مرزی در مرحله قبل مصاحبه دوم شما را نیز انجام می‌دهد. در این مرحله آفیسر مرزی می‌خواهد فرم اظهار (Declaration Card) شما را ببیند.

اگر برای مهاجرت به کانادا آمده‌اید، باید به او بگویید تا شما را برای انجام کارهای گمرکی به جایی دیگر ببرد.

باید لیست کالاهایی که وارد کانادا کرده‌اید و لیست کالاهایی که بعدا به دست شما در کانادا می‌رسد، ارائه کنید. آفیسر مرزی هر دو لیست را با شما چک می‌کند و امکان دارد چمدان‌های شما را بازرسی کند.

سوالاتی که آفیسر مرزی امکان دارد در این مرحله از شما بپرسد:

 • چه چیزی با خود به کانادا آورده‌اید؟
 • آیا حیوان یا گیاهی با خود دارید؟
 • آیا سلاح گرم، مهمات یا وسایل آتش‌بازی با خود همراه دارید؟
 • آیا گوشت یا لبنیات همراه خود دارید؟
 • آیا میوه یا سبزی تازه همراه خود دارید؟
 • آیا اقلامی از گونه‌های در حال انقراض دارید؟

نتیجه گیری

چه دانشجو هستید، چه ویزای کاری دارید و چه به‌عنوان توریست به کانادا سفر می‌کنید، به یاد داشته باشید که سوال‌های آفیسر مرزی را صادقانه و مطابق با مدارکی که در گذشته تحویل داده‌اید، پاسخ دهید.

اظهارات نادرست جرم بزرگی است. اگر آفیسر مرزی به درستی اطلاعاتی که شما در اختیارش قرار می‌دهید، شک کند یا گفته‌هایتان با مدارکی که در دسترس اوست، مطابقت نداشته باشد، امکان دارد از ورود شما به کانادا جلوگیری کند.

اگر به خوبی آماده شده باشید و هیچ کالای غیرمجاز در کانادا به همراه نداشته باشید، یا رفتار عجیبی نداشته باشید فرایند پاسخ به سوالات آفیسر فرودگاه به سرعت طی خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *