Search
Close this search box.

برنامه نامزدی استانی کانادا

برنامه مهاجرت استانی کانادا (Provincial Nominee Program) که اولین بار در سال 1998 راه اندازی شد، راهی برای مهاجرت به کانادا علی الخصوص نیروی کار ماهر است.

تقریباً هر استان و منطقه کانادا از برنامه PNP برای استقبال از نیروی کار ماهر از سراسر جهان در جهت کمک به تقویت اقتصاد خود استفاده می‌کند. روش PNP کانادا به دلیل برنامه‌های مختلفی که نیازهای متقاضیان را برآورده می‌کند، یک گزینه محبوب برای مهاجرت به کانادا بشمار می‌آید.

برنامه نامزدی استانی کانادا | سوگیموتو ویزا

این برنامه، به دلیل زمان پردازش سریع و پیش‌نیازهای کمتر، مهاجران را سریعتر از سایر برنامه‌های مهاجرت به اهداف مهاجرتی خود می‌رساند.

بعلاوه، با اقدام از طریق برنامه PNP کانادا شانس بیشتری برای دریافت اقامت دائم کانادا خواهید داشت، زیرا این برنامه بر داوطلبانی تمرکز دارد که مهارت‌ها و تجربه‌های مورد نیاز استان‌ها و مناطق مختلف کانادا را برآورده می‌کنند.

برنامه نامزد استانی کانادا (PNP) مسیری برای اخذ اقامت دائم در این کشور است که برای رفع نیازهای بازار کار استان‌ها یا مناطق خاص در کانادا طراحی شده است.

این برنامه به نیروی کار خارجی ماهر این فرصت را می‌دهد که بر اساس معیارهای هر استان یا منطقه، به کانادا مهاجرت کرده و در نهایت برای اقامت دائم کانادا درخواست دهند.

راهنمای گام به گام درخواست ویزای استانی کانادا

برنامه PNP مناسب خود را پیدا کنید

با بررسی فهرست استان‌ها و مناطق کانادا مشخص کنید قصد مهاجرت به کدام استان و منطقه کانادا را دارید. مطمئن شوید که شرایط لازم برای برنامه مهاجرت استانی کدام منطقه و استان را دارید.

درخواست خود را برای برنامه PNP انتخابی خود ارسال کنید

درخواست را باید مستقیماً به استان یا منطقه انتخابی خود ارسال کنید.

دریافت گواهی نامزدی ویزای استانی کانادا

اگر درخواست شما موفقیت آمیز باشد، استان یا منطقه شما را برای درخواست اقامت دائم کانادا معرفی می کند.

درخواست خود را برای اقامت دائم کانادا ارسال کنید

اکنون می‌توانید برای اقامت دائم به دولت فدرال کانادا درخواست دهید.

فرآیند برنامه‌های استانی کانادا

بعد از گرفتن دعوت نامه استانی کانادا از یک استان کانادا، شما می‌توانید از دو طریق برای اقامت دائم کانادا اقدام کنید:

درخواست اقامت دائم از طریق روش مستقیم PNP 

هنگامی که شما از طرف یک استان کانادا دعوتنامه استانی کانادا دریافت کردید، می توانید درخواست خود را برای اقامت دائم کانادا از طریق پورتال اقامت دائم آنلاین IRCC به اداره مهاجرت کانادا ارسال کنید.

رسیدگی به درخواست های اقامت دائم پایه PNP بیشتر از درخواست های الکترونیکی ارسال شده از طریق اکسپرس اینتری طول می‌کشد. در حالی که میانگین زمان پردازش برای درخواست اقامت دائم ارسال شده از طریق اکسپرس اینتری 6 ماه است، درخواست مبتنی بر کاغذ به طور متوسط در 18 ماه پردازش می شود.

درخواست اقامت دائم از طریق اکسپرس اینتری

 اگر شما واجد شرایط اقدام برای هر کدام از برنامه‌های اکسپرس اینتری باشید، میتوانید از این طریق برای اقامت دائم اقدام کنید، در غیر اینصورت باید از روش مستقیم PR PNP اقدام کنید. فایده اقدام از طریق برنامه اکسپرس اینتری این است که پروسه بررسی پرونده شما زودتر انجام خواهد شد.

اگر متقاضی از طریق یک روش PNP کانادا که با اکسپرس اینتری هماهنگ است نامزد شود، می‌تواند 600 امتیاز اضافی سیستم رتبه بندی جامع (CRS) را درخواست کند، این روش عملاً تضمین کننده این است که فرد متقاضی دعوت نامه‌ای برای درخواست (ITA) برای اقامت دائم کانادا در قرعه کشی اکسپرس اینتری بعدی دریافت خواهد کرد.

 • یک حساب کاربری ایجاد کنید و یک نمایه اکسپرس اینتری ارسال کنید.
 • برای روش PNP تراز شده با اکسپرس اینتری اعمال کنید.
 • نامزدی  اکسپرس اینتری را دریافت کنید.
 • اکسپرس اینتری را در نمایه خود تأیید کنید و 600 امتیاز اضافی دریافت کنید.
 • منتظر دریافت دعوتنامه برای اقامت دائم باشید.
 • از طریق سیستم اکسپرس اینتری برای اقامت دائم کانادا اقدام کنید.

از آنجایی که هر روش PNP با هم متفاوت هستند، فرآیند درخواست و دریافت نامزدی از طریق سیستم اکسپرس اینتری بسته به برنامه متفاوت است.

برخی از برنامه ‌های مهاجرت استانی به کانادا  همیشه درخواست های متقاضیان واجد شرایط را می پذیرند، بنابراین اگر برای برنامه استانی کانادا واجد شرایط هستید، می توانید هر زمان که آماده بودید درخواست خود ارسال کنید.

سایربرنامه های استانی کانادا از سیستم Expression of Interest استفاده می‌کنند، که در آن متقاضیان واجد شرایط، نمایه ای را ارائه می‌دهند که در یک سیستم مبتنی بر امتیاز رتبه بندی شده است تا شانس دریافت دعوت نامه برای درخواست نامزدی را دریافت کنند.

در نهایت، برخی از PNP ها از اتباع خارجی می‌خواهند تا درخواست خود را ارسال کنند، یا با انتخاب کاندیداها به طور مستقیم از استخر اکسپرس انتری Express Entry Pool و یا با ارسال یک دعوتنامه رسمی از افراد واجد شرایط، دعوت می‌کنند تا از این طریق برای مهاجرت به کانادا اقدام کنند.

روند درخواست برنامه مهاجرت استانی کانادا ممکن است گیج کننده باشد و اگر درخواست ها نادرست ارسال شوند یا ناقص باشند، می‌توانند رد شوند. متقاضیان باید مراقب باشند که درخواست ها به درستی تکمیل شده و از طریق کانال مناسب ارسال شوند.

چند برنامه PNP در کانادا وجود دارد؟

هر یک از استان‌ها و مناطق کانادا، به جز کبک و نوناووت، برنامه PNP خود را در قالب شاخه‌های مختلف اجرا می‌کنند. در مجموع، بیش از 80 برنامه مختلف استانی برای نامزدی وجود دارد.

هزینه مهاجرت از طریق روش PNP کانادا

هزینه مهاجرت به کانادا از طریق برنامه PNP کانادا، بسته به برنامه‌ای که از طریق آن به کانادا مهاجرت می‌کنید، متفاوت و متغیر است. برخی از روش‌ها بدون هزینه و برخی از روش‌ها نیازمند سرمایه‌گذاری‌های تا چند صد هزار دلاری هستند.

با مراجعه به وب سایت رسمی دولت کانادا و وبسایت دولت‌های استانی می‌توانید جزئیات هزینه‌های دولتی را مشاهده کنید، اما بطور کلی هزینه‌های دولتی اقدام برای برنامه PNP کانادا حدود 2300 تا 3800 دلار کانادا است. برخی از استان ها از متقاضیان هزینه پردازش دریافت نمی‌کنند، در حالی که استان‌های دیگر، مانند انتاریو، 1500 دلار کانادا دریافت می‌کنند.

در روش PNP کانادا  هزینه‌های زیر را در نظر داشته باشید:

 • آزمون های زبان: هزینه متوسط – 300 دلار
 • ارزیابی اعتبار آموزشی (ECA) (در صورت وجود): هزینه متوسط – 200 دلار
 • بیومتریک: 85 دلار به ازای هر نفر
 • هزینه های دولتی: 1325 دلار برای بزرگسالان و 225 دلار برای کودک
 • هزینه معاینه پزشکی: هزینه متوسط – 450 دلار برای بزرگسالان و 250 دلار برای هر کودک
 • گواهینامه های ترخیص پلیس: هزینه متوسط – 100 دلار در هر کشور
 • هزینه های پردازش برنامه نامزد استانی: تا 1500 دلار کانادا
برنامه نامزدی استانی کانادا | سوگیموتو ویزا

درک معیارهای واجد شرایط بودن و شاخه‌های مختلف برنامه استانی کانادا برای انتخاب بهترین گزینه برای شما ضروری است، چرا که می‌توانید از گزینه‌های مهاجرتی جذابی که مهاجرت استانی به کانادا ارائه می‌دهد، مانند زمان پردازش سریع‌تر، حداقل نمره CRS کمتر و افزایش شانس پذیرش، استفاده کنید.

شرایط مهاجرت استانی به کانادا

اگر به یک استان وصل هستید یا تجربه کاری یا مهارت‌هایی دارید که به عنوان مورد تقاضا ذکر شده است، ممکن است واجد شرایط PNP کانادا باشید.

فاکتورهای واجد شرایط بودن برای ویزای استانی کانادا از استانی به استان دیگر متفاوت است. از آنجایی که برنامه مهاجرت استانی بخشی از یک استراتژی مهاجرت اقتصادی هستند، معمولاً به گونه ای سازماندهی می‌شوند که کارگرانی را جذب کنند که به راحتی بتوانند به اقتصاد کمک کنند و احتمال زیادی برای ماندن در آن استان دارند.

بنابراین، برخی از برنامه های استانی کانادا مهاجرانی را که در مشاغل مورد تقاضا در آن استان تجربه دارند، در اولویت قرار می‌دهند. سایر برنامه‌های PNP مهاجرانی را ترجیح می‌دهند که با یکی از بستگان خود در استان ارتباط داشته باشند، زیرا این شانس ماندن آنها در استان را افزایش می‌دهد.

مانند اکثر برنامه‌های مهاجرت اقتصادی، متقاضیان جوانی که دارای مهارت‌های زبانی قوی، سطح تحصیلات بالا و تجربه کاری ماهر هستند، برای موفقیت مناسب‌تر هستند.

زمان پردازش برنامه PNP کانادا

زمان پردازش درخواست‌های ویزای استانی کانادا از یک استان به استان دیگر متفاوت است، اما معمولاً چند ماه طول می کشد.

درخواست برای اقامت دائم کانادا از طریق برنامه استانی کانادا یک فرآیند دو مرحله ای است.

ابتدا باید برای استان مورد نظر اقدام کنید. پس از تایید، باید درخواست خود را به دولت فدرال ارسال کنید. 

فقط دولت فدرال کانادا می‌تواند اقامت دائم کانادا را به شما بدهد. زمان رسیدگی به درخواست اقامت دائم شما بستگی به این دارد که آیا درخواست PNP “پایه ‘base’” یا “افزایش یافته ‘enhanced’ ” را ارسال کرده اید.

از طریق مراجعه به لینک مربوطه در وب سایت رسمی اداره مهاجرت کانادا، می‌توانید زمان پردازش درخواست خود را دریابید.

بهترین برنامه‌های استانی کانادا

دو برنامه محبوب مهاجرت استانی کانادا عبارتند از: برنامه مهاجرت نامزد انتاریو (OINP) و برنامه استانی بریتیش کلمبیا (BCPNP).

برنامه استانی انتاریو به دلیل اینکه این استان میزبان چهار شهر از ده شهر ثروتمند کانادا، از جمله اتاوا- مرکز استان انتاریو است متقاضیان زیادی دارد.

PNP های محلی به شاخه‌های «کسب و کار – Business»، «پیشنهاد شغلی کارفرما – Employer Job Offer» و «سرمایه انسانی – Human Capital» تقسیم می‌شوند که مناسب سرمایه گذاران، دانشجویان، فارغ التحصیلان مقطع دکترا و همچنین فرانسوی زبانان است.

برنامه استانی بریتیش کلمبیا (BC PNP) دارای سه شاخه ساده است: یکی برای کارگران، یکی برای کارآفرینان و دیگری برای نامزدهای اکسپرس انتری. برخی از طرح‌های کاری این استان افراد آموزش دیده در بخش‌های هوانوردی (خلبانان) و فناوری را هدف قرار می‌دهند.

مدارک مورد نیاز برای مهاجرت استانی به کانادا

 برخی از مدارک مورد نیاز برای برنامه PNP کانادا عبارتند از:

1. نتایج آزمون مهارت زبان: برای اثبات مهارت خود در زبان انگلیسی یا فرانسوی، باید نتایج آزمون زبان خود را ارائه دهید.

2. ارزیابی اعتبار آموزشی (ECA): این سند تحصیلات خارجی شما را برای تعیین معادل کانادایی آن ارزیابی می‌کند.

3. گواهی نامزدی استانی: این گواهی توسط استان یا منطقه ای که قصد دارید در آن ساکن شوید صادر می‌شود و قصد شما را برای اقامت دائم نشان می‌دهد.

4. پاسپورت معتبر و مدارک سفر: برای ورود به کانادا به پاسپورت معتبر و سایر مدارک سفر نیاز دارید.

5. اثبات سابقه کار: باید مدرکی دال بر تجربه کاری خود در قالب نامه‌های مرجع، فیش حقوقی و سایر مدارک مرتبط ارائه دهید.

6. اثبات وجوه و تمکن: شما باید نشان دهید که بودجه کافی برای حمایت از خود و افراد تحت تکفل خود در کانادا دارید.

7. گواهی عدم سوء پیشینه: شما باید گواهی سوء پیشینه را از هر کشوری که بیش از شش ماه در آن زندگی کرده اید ارائه دهید.

اینها برخی از مدارک مهم مورد نیاز برای برنامه PNP کانادا هستند. مطمئن شوید که الزامات خاص استان یا منطقه‌ای را که قصد دارید در آن مستقر شوید بررسی کنید، زیرا ممکن است مدارک اضافی لازم داشته باشند.

سوالات متداول

در زیر پاسخ به متداول‌ترین سوالات در مورد برنامه‌های استانی کانادا را خواهید یافت.

آیا مهاجرت از طریق برنامه استانی کانادا آسان است؟

گرفتن PNP به عنوان یک فرآیند به نسبت ساده در مقایسه با سایر روشهای مهاجرتی فدرال محسوب می‌شود. محبوبیت این طرح به دلیل وجود ده‌ها شاخه‌ در برنامه PNP، انعطاف پذیری الزامات هر استان، و زمان پردازش سریع است.
با این حال، در روشهای مهاجرت تجاری، PNP ها ممکن است بهترین انتخاب نباشند، و ممکن است از طریق برنامه‌های مهاجرت فدرال مثل ویزای استارتاپ، نتایج مهاجرت سریعتر و مطمئن تری داشته باشید.

آیا داشتن نامزدی استانی در کانادا، دریافت اقامت دائم را تضمین می کند؟

اگر همه الزامات را برآورده کنید به احتمال زیاد، بله! ولی حتی با داشتن نامزدی استانی تضمینی برای گرفتن اقامت دائم نیست! بعد از اقدام برای نامزدی استانی، شما باید برای گرفتن اقامت دائم کانادا به دولت فدرال کانادا درخواست دهید.
در این مرحله افسر مهاجرتی دولت فدرال شرایط شما برای گرفتن نامزدی استانی را دوباره بررسی میکند. و همچنین الزامات دیگر مهاجرتی شما را مانند موارد امنیتی، سوء پیشینه قضایی و وضعیت پزشکی شما و خانواده شما را بررسی می‌کند.
اگر در هر کدام از این موارد مشکلی وجود نداشته باشد، افسر فدرال درخواست شما را قبول و به شما اقامت دائم کانادا PR را اهدا میکند!

آیا می توانم برای برنامه PNP کانادا از خارج از کانادا اقدام کنم؟

بله، شما می‌توانید برای نامزدی استانی هر استان، از خارج از کانادا درخواست دهید. اما برای اینکار حتما شما نیاز به این دارید که واجد شرایط هر کدام از برنامه های نامزدی استانی در هر کدام از استانها باشید.

چه مدت طول می‌کشد تا نامزدی استانی کانادا را دریافت کنم؟

به یاد داشته باشید که شما می‌توانید برای هر کدام از 80 برنامه استانی کانادا در 13 استان یا منطقه کانادا درخواست دهید. برخی از روش‌های PNP کانادا ممکن است زمان کمتری داشته باشند، مانند برنامه استانی بریتیش کلمبیا و طبقه کارگر نیمه ماهر که پس از 2 تا 3 ماه صادر می شود.
برای اقدام اقامت دائم دو روش کلی وجود دارد که  شامل روش اکسپرس انتری است که زمان پردازش آن حدود 6 ماه خواهد بود. شما میتوانید از طریق برنامه PNP مستقیم برای اقامت دائم کانادا اقدام کنید که حدود یک تا دو سال زمان خواهد برد.

آیا می‌توانم برای چندین برنامه مهاجرت استانی به کانادا اقدام کنم؟

بله، ممکن است بتوانید دو برنامه استانی کانادا را به دو استان/منطقه مختلف در کانادا ارسال کنید. اطمینان حاصل کنید که عاقلانه انتخاب کرده اید زیرا در هر استانی، شما ملزم به امضای بیانیه قصد خود از مهاجرت به آن استان هستید.
برخی از استان‌ها، مانند برنامه استانی نیوبرانزویک، ممکن است از شما بخواهند که یک بیانیه تعهد را امضا کنید، که وجه قانونی بیشتری دارد.

آیا می‌توانم بعد از دریافت ویزای استانی کانادا به استان دیگری نقل مکان کنم؟

مهاجرت به کانادا یک تعهد بزرگ است و دولت کانادا از شما می خواهد که به استان انتخابی خود متعهد باشید. به این ترتیب انتقال به استان دیگر پس از اخذ نامزدی PNP مطلوب نیست. بهتر است مثال زیر را مطالعه کنید:
شما یک دعوتنامه PNP برای اقامت در استان یوکان، دومین منطقه کم تراکم در کانادا دریافت کرده‌اید، اما سپس تصمیم گرفتید به استان بریتیش کلمبیا بروید. ممکن است به دلیل ارائه نادرست اطلاعات اولیه، اقامت دائم کانادا را دریافت نکنید- هر چه باشد، اقدامات شما نشان دهنده تعهد اولیه شما به یوکان نیست.
اگر دعوتنامه PNP دارید و منتظر PR هستید، ممکن است به دلیل ارائه نادرست درخواست شما رد شود (یا اگر آن را دریافت کرده‌اید، اجازه اقامت دائم شما لغو شود). حتی ممکن است از کانادا اخراج شوید و به مدت 5 سال از ورود به کانادا منع شوید.
با این حال، پس از دریافت اقامت دائم، شما میتوانید به استان دیگری نقل مکان کنید.‍‍

در صورت کسب نامزدی استانی کانادا آیا خانواده من می توانند با من به کانادا بیایند؟

به طور کلی، اداره مهاجرت کانادا IRCC حامی مهاجرت اعضای اصلی خانواده شما هست که شامل همسر و فرزندان میباشد. با این حال، آوردن کل خانواده خود (والدین، پدربزرگ و مادربزرگ، خواهر و برادر، خواهرزاده/برادرزاده، پسر عمو، خاله/عمو و غیره) به کانادا ممکن است کمی دشوار باشد. گاهی اوقات، فقط دسته‌های خاصی از کارگران می‌توانند خانواده‌های خود را دعوت کنند. به عنوان مثال، کارگران ماهر برخلاف کارگران نیمه ماهر می‌توانند خانواده خود را به کانادا بیاورند.
در صورتی که شک دارید که آیا خانواده شما می توانند پس از دریافت دعوت نامه استانی کانادا با شما به کانادا بیایند، بهتر است در مورد شرایط خود با یک وکیل مهاجرت مشورت کنید.

آیا برای مهاجرت از طریق روش PNP کانادا به تجربه کاری نیاز دارم؟


اکثر برنامه های استانی کانادا حداقل به یک سال تجربه کاری نیاز دارند. با این حال، برخی از برنامه‌های استانی کانادا که برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی طراحی شده‌اند، برای درخواست نیازی به تجربه کاری یا پیشنهاد شغلی ندارند.
نمونه هایی از این برنامه ها عبارتند از جریان فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد انتاریو – Ontario Masters Graduate، جریان فارغ التحصیلان دکتری انتاریو – Ontario PhD Graduate، و شاخه تحصیلات تکمیلی برنامه نامزدی استان بریتیش کلمبیا  BC International Post-Graduate Stream.

آیا می توانم از طریق برنامه PNP کانادا بدون IELTS یا CELPIP مهاجرت کنم؟

تقریباً همه برنامه‌های استانی کانادا از داوطلبان می‌خواهند که برای نشان دادن مهارت خود در یکی از زبان‌های رسمی کانادا، در آزمون زبان فرانسه یا انگلیسی تعیین شده شرکت کنند.
اگر قصد مهاجرت به استان خاصی را دارید، باید شرایط زبان برنامه مورد نظر خود را بررسی کنید تا مشخص کنید چه سطحی از مهارت زبان مورد نیاز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *