Search
Close this search box.

مهاجرت به کانادا از طریق ثبت شرکت

ثبت شرکت در کشور کانادا یکی از راه‌های سرمایه‌‌گذاری و مهاجرت به این کشور است. اگر در کشور خود صاحب کسب و کار هستید و مالکیت و مدیریت آن را بر عهده دارید، می‌توانید برای انتقال بیزنس خود به کانادا اقدام کنید و از طریق ثبت شرکت در این کشور، ویزای کار بگیرید.

پس از اینکه شرکت شما در زمان مشخصی به سوددهی رسید، می‌توانید برای درخواست اقامت دائم کانادا اقدام کنید.

برای ثبت شرکت در کانادا مجوز تجارت توسط اداره فدرال کانادا صادر می شود. برنامه کسب و کار شما باید چشم انداز آینده بیزنس و کارایی اقتصادی آن برای کانادا را نشان دهد. تهیه گزارش‌های شفاف مالی در این زمینه می‌تواند مفید و تاثیر گذار باشد.

ثبت شرکت در کانادا | سوگیموتو ویزا

اقامت کانادا از طریق ثبت شرکت

کشور کانادا پذیرش مهاجران از طریق ثبت شرکت و خرید بیزنس در کانادا را اتفاق خوشایندی در جهت رشد اقتصاد کشور قلمداد می‌کند. این روش مهاجرتی برای صاحبان کسب و کارها و مدیران که به قصد خرید بیزینس و یا ثبت شرکت در کانادا قدم در این راه می‌گذارند، اخذ ویزای کار و اقامت این کشور را به دنبال خواهد داشت.

استان هایی مانند بریتیش کلمبیا، جزیره پرنس ادوارد، کبک و نوا اسکوشیا از شرایط مناسبی برای استقرار بیزنس و ثبت شرکت برخوردار هستند.

راهنمای ثبت شرکت در کانادا

برای شروع کسب و کار طبق قوانین ثبت شرکت در کانادا به طور کلی مراحل زیر را باید طی کنید:

برنامه ریزی یک کسب و کار

ارزیابی آمادگی، انتخاب ساختار کسب و کار، تحقیقات بازار و نوشتن طرح کسب و کار.

انتخاب نام تجاری

انتخاب یک نام خوب، از مهم‌ترین نکات برای شروع کسب و کار و ثبت شرکت خودتان است. نام شرکت باید عنوان کننده فعالیت و بیزنس شما باشد. نام شرکت را می توانید هم به صورت عدد و یا حروف انتخاب کنید. نکته بسیار مهم این است که نام انتخابی شما تشابه نداشته و قبلا ثبت نشده باشد. سپس می‌توانید طبق قوانین ایالتی آن را ثبت کنید.

ثبت کسب و کار خود در دولت

ثبت یا ادغام کسب و کار خود، به علاوه نحوه درخواست برای شماره کسب و کار یا حساب مالیاتی.

درخواست برای تاییدیه‌ها و مجوزهای تجاری لازم

مجوزها و تاییدیه‌هایی که ممکن است برای کسب و کار خود از هر سه سطح دولتی نیاز داشته باشید.

دریافت حمایت و تامین مالی کسب و کار

حمایت از کسب و کار ملی و منطقه ای، از جمله تامین مالی برای کارآفرینان مهاجر و بومی.

دریافت اطلاعات مالیاتی در مورد کسب و کار

جمع آوری اطلاعات لازم در زمینه مالیاتی و حقوقی جهت جلوگیری از اشتباهات رایج، اطلاع از بهترین شیوه های حسابداری، و مالی طبق قوانین کانادا

مزایای ثبت شرکت در کانادا و اقامت

مهاجرت از طریق ثبت شرکت در کانادا مانند هر یک از برنامه‌هایی که دولت کانادا برای متقاضیان مهاجرت به این کشور در نظر گرفته نکات مثبت و مزایایی دارد از جمله:

 • دسترسی به بهترین بازارهای دنیا برای فروش و تبادلات تجاری
 • کشور کانادا در شاخص آزادی اقتصادی جزو ۱۰ کشور برتر است
 • نرخ پایین مالیات و مناسب بودن مالیات برای شرکت‌ها و معافیت‌های مالیاتی
 • شرایط سریع و آسان ثبت شرکت در کانادا
 • دسترسی به نیروی کار ماهر و متخصص
 • حمایت از سرمایه‌گذاران و کسب و کارهایی که در رشد اقتصادی موثر هستند
 • امکان اقدام برای اخذ اقامت دائم بعد از ثبت شرکت

شرایط ثبت شرکت در کانادا

شروع بیزنس در کانادا به عوامل متعددی از جمله ماهیت کسب و کار، محل استقرار یا دفتر مرکزی؛ امور مالیاتی و هزینه‌های مربوطه بستگی دارد. 

همچنین هر یک از ایالات و استان‌های کانادا، قانونی متفاوت برای ثبت شرکت دارند. برای دریافت اقامت دائم کانادا از طریق ثبت شرکت، به دو روش کلی زیر می‌توان اقدام کرد:

ثبت شرکت از طریق شرکت ایالتی در کانادا

در این نوع ثبت شرکت، هر ایالت و استان قوانین و الزامات خود را دارد که باید طی شود. برای این کار باید در ابتدا به اداره ثبت دولت استانی یا منطقه مورد نظر مراجعه کنید. 

ثبت شرکت از طریق فدرال در کانادا

در صورتی که بخواهید شرکت را در سطح فدرال ثبت کنید، باید برای دریافت مدارک و اسناد زیر اقدام کنید:

 • اسناد حقوقی مربوط به ثبت شرکت در سطح فدرال
 • درخواست شماره تجاری فدرال
 • حساب مالیات بر درآمد، مالیات بر کالا و خدمات (GST)، مالیات فروش هماهنگ (HST)، مالیات بر صادرات/واردات (در صورت لزوم)
 • دریافت مجوزهای لازم از دولت فدرال

ثبت شرکت از طریق فدرال در کانادا مزایایی دارد از جمله

 • حق استفاده از نام شرکت در سراسر کانادا
 • مسئولیت محدود
 • کاهش نرخ مالیات شرکت 
 • دسترسی بهتر به سرمایه و کمک‌های مالی
اخذ اقامت از طریق ثبت شرکت | سوگیموتو ویزا
برای شروع کسب و کار طبق قوانین ثبت شرکت در کانادا باید مراحلی را طی کنید.

انواع شرکت های تجاری در کانادا | اخذ اقامت کانادا از طریق ثبت شرکت

 • شرکت خصوصی (Sole Proprietorship)
 • شرکت سهامی (Corporation)
 • شرکت مشارکتی (General Partnership)

شرکت خصوصی (Sole Proprietorship)

در شرکت‌های با مالکیت انحصاری یا خصوصی یک نفر به عنوان مالک و صاحب بیزنس وجود دارد. از نکات مثبت این نوع شرکت هزینه راه اندازی کم و ساختار ساده آن است. همچنین مالک می‌تواند فعالیت‌های شرکت را طبق نظر و سلیقه شخصی خود مدیریت کند و از تمام سود شرکت بهره ببرد. اما در صورت ورشکست شدن یا ضررهای مالی، تمام بدهی ها و خسارت های بوجود آمده نیز بر عهده مالک خواهد بود. 

شرکت سهامی (Corporation)

شرکت‌های سهامی که به صورت استانی و یا فدرال می توانند ثبت شوند، به عنوان یک شخصیت حقوقی (Legal entity) عمل می‌کنند و مستقل از سهامداران شرکت هستند. یکی از مزایای قابل توجه این نوع شرکت ها، مسئولیت محدود سهامداران در زمینه جبران ضررها و بدهی‌های احتمالی و خسارت های شرکت است، به این معنی که هر سهامدار به اندازه سهم خود در شرکت متضرر می‌شود و  مسئولیت هر گونه خسارت و بحران مالی کلی بر عهده شرکت است.

همچنین از مزایای مالیاتی برخوردار هستند اما هزینه ثبت و راه اندازی شرکت سهامی در مقایسه با انواع دیگر، بالاتر است و هزینه‌های جانبی زیادی دارد.

شرکت مشارکتی (General Partnership)

همانگونه که از نام این شرکت‌ها مشخص است، مالکیت شرکت می‌تواند بر عهده  ۲ نفر یا بیشتر باشد. به این ترتیب که توافق نامه‌ایی بین شرکا تهیه شده و میزان سهم هر فرد، مسئولیت‌ها و سایر جزئیات به ثبت می‌رسد. این شرکت‌ها نیز مزایای مالیاتی دارند و با تقسیم شدن هزینه‌ها و سود و زیان بین شرکا ریسک کمتری متوجه شرکا خواهد شد. اما به توافق رسیدن در کلیه تصمیم گیری‌ها ممکن است چالش برانگیز باشد.

روش ثبت شرکت در کانادا

وجود امکانات رفاهی، سهولت برپایی کسب و کار و ثبات اقتصادی از جمله عوامل جذب سرمایه گذاران به این کشور است. یکی از روش‌های اخذ اقامت کانادا از طریق ثبت شرکت یا خرید بیش از ۵۰٪ سهام یک شرکت یا کسب‌ و کار موجود در این کشور است. شما با استفاده از قوانین برنامه owner Operator یا برنامه ICT می‌توانید برای ثبت شرکت در کانادا و اقامت اقدام کنید. در زیر شرح مختصر اما کاربردی از هر دو روش برای اطلاع شما جمع آوری شده است: 

 برنامه Owner Operator

یکی از روش‌های مهاجرتی برنامه Owner Operator است. در این روش فرد متقاضی با دریافت ویزای کار موقت وارد کانادا شده و با شروع کسب و کار و رسیدن به شرایط لازم، می‌تواند برای اقامت دائم کانادا اقدام کند.

این برنامه در حقیقت یک برنامه مهاجرتی رسمی نیست، بلکه یک نوع ورک پرمیت یا همان اجازه کار یا ویزای کار کانادا است که تحت برنامه نیروی کار خارجی موقت فدرال (Federal Temporary Foreign Worker Program -TFWP) صادر می‌شود.

به طور کلی اگر متقاضی مهاجرت به کانادا، مالک بیزنسی در خارج از این کشور بوده و خواستار انتقال آن به کانادا باشد و یا اینکه بخواهد بیزنسی را در کانادا خریداری نماید، می‌تواند در مدت کمتر از یک سال از طریق این برنامه، زمینه ورود و اخذ اقامت کانادا را برای خود و خانواده‌ فراهم نماید. همچنین این برنامه مناسب متقاضیانی است که مالک بیزنسی در کشور خود هستند، اما از سرمایه کلانی برای اخذ اقامت کانادا از طریق برنامه سرمایه‌گذاری برخوردار نیستند.

بر خلاف ویزای استارتاپ که باید از یک شرکت سرمایه گذاری نامه حمایت مالی دریافت کنید، در روش Owner Operator  نیازی به معرفی سرمایه گذار نیست.

برای دریافت ویزای Owner Operator کانادا رشته‌ تحصیلی شما لزوما نباید مرتبط با شغلتان باشد. اما باید سوابق شغلی و سابقه‌ کار مدیریتی‌تان مرتبط با کسب و کار مورد نظر در کانادا باشد. همچنین ارائه مدرک زبان الزامی نیست. 

پس از ثبت شرکت در کانادا باید برای دریافت فرم LIMA اقدام کنید. این فرم در واقع سندی است که نشان می‌دهد یک کارفرمای کانادایی به وجود شما نیاز دارد و تایید کند که هیچ فرد مقیم کانادا برای انجام این کار در دسترس نیست.

فرم  (A Labour Market Impact Assessment (LMIA

فرم LIMA دارای بخش‌هایی است که باید توسط یک کارفرمای کانادایی تکمیل شود. نمونه نسخه PDF فرم را می‌توانید در وب سایت رسمی دولت کانادا مشاهده کنید.

این فرم از ۵ بخش تشکیل شده است:

 1. اطلاعات بیزنس از قبیل نام شرکت، آدرس و…
 2. اطلاعات تماس کارفرمای کانادایی شامل: نام کامل، شماره تماس، آدرس و …
 3. اطلاعات شخص سوم که منظور نماینده یا وکیل کارفرما است. البته در فرم ذکر شده که کارفرما مسئول تمام تصمیماتی خواهد بود که از طرف شخص ثالث اتخاذ می شود.
 4. تاثیر بر بازار کار که تقریبا مهم‌ترین بخش است و کارفرما باید دلایل و اطلاعات کافی مبنی بر کمبود نیروی کار مقیم کانادا ارائه دهد.
 5. اطلاعات و جزئیات شغل و مدت زمان قرارداد 

همچنین  اطلاعاتی در مورد محل، میزان حقوق کارمند (ساعتی و ماهانه)، مزایای شغلی، نحوه انجام کار، هدف از درخواست (اقامت دائمی و صدور مجوز کار) و … در این فرم آورده شده است.

برنامه Intra Company Transfer

در برنامه انتقال درون شرکتی کانادا یا ICT شرکت‌های اصلی که دارای شرکت‌های وابسته می‌باشند، می‌توانند با ثبت شعبه‌ای از شرکت خود، مدیران اجرایی و کارمندان بالا رتبه خود را به کانادا انتقال دهند.

در این روش نیز ابتدا به فرد متقاضی ویزای موقت داده می‌شود، اما نیازی به دریافت نامه LIMA نخواهد داشت. در عین حال دفتر شرکت مستقر در کانادا باید مستنداتی مبنی بر لزوم حضور کارمند عالی رتبه یا مدیر خارجی و جابجایی وی از کشور مبدا ارائه دهد.

صاحبان مشاغل و کسب و کار | سوگیمتو ویزا
در برنامه Owner Operator فرد متقاضی با دریافت ویزای کار موقت وارد کانادا شده و سپس می‌تواند برای اقامت دائم کانادا اقدام کند.

مدارک لازم برای ثبت شرکت در کانادا

 • مدارک هویتی شامل پاسپورت، شناسنامه، سند ازدواج (در صورت وجود)
 • مدارک تحصیلی
 • مدرک زبان انگلیسی یا فرانسه
 • داشتن ۱۸ سال و بالاتر
 • عدم سوء پیشینه
 • داشتن سابقه مدیریتی به مدت حداقل سه سال و ارائه مدارک سابقه مدیریتی
 • عدم ورشکستگی در گذشته
 • ارائه فرم‌های مربوط به آدرس فیزیکی شرکت، نوع شرکت، تایید نام شرکت
 • ارائه بیزینس پلن 
 • پر کردن فرم‌های مربوط به تنظیم اساسنامه شرکت

ثبت شرکت در کانادا چقدر هزینه دارد

توجه داشته باشید که هر استان و قلمرو کانادا قوانین و هزینه‌های ثبت کسب و کار خاص خود را دارد. بنابراین فرآیند شروع کسب و کار شما در کانادا بسته به جایی که قصد فعالیت دارید متفاوت خواهد بود. عوامل متفاوتی در تعیین هزینه ثبت شرکت در کانادا دخالت دارد.

در بعضی از استان‌ها باید هزینه‌ای بابت جستجوی نام شرکت در سامانه NUANS و همچنین هزینه‌ای بابت ثبت اسم شرکت بپردازید.

برای اطلاع دقیق از هزینه هر مرحله می‌توانید به وب سایت رسمی کانادا مراجعه کنید.

در جدول زیر برخی از هزینه‌های کلی ثبت شرکت در استان‌های مختلف کانادا آورده شده است. 

استانهزینه ثبت
استان بریتیش کلمبیا۳۵۰ دلار
استان آلبرتا۴۵۰ دلار
استان انتاریو۳۶۰ دلار
استان مانیتوبا۵۰۰ دلار
استان نیوبرانزویک۳۴۹ دلار
استان نوا اسکوشیا۳۳۷ دلار
استان پرنس ادوارد آیلند۳۰۵ دلار
استان نیوفاندلند و لابرادور۲۰۰ دلار
استان کبک۳۲۶ دلار

بهترین ایالت کانادا برای ثبت شرکت | مهاجرت به کانادا با ثبت شرکت

ایالت بریتیش کلمبیا با تلفیق محیط‌های تجاری دوستانه با کیفیت زندگی بالا یکی از مهم‌ترین مقاصد سرمایه‌گذاری برای ثبت شرکت یا ایجاد نمایندگی در کانادا محسوب می شود.

مزایای مهاجرت به کانادا با ثبت شرکت در بریتیش کلمبیا

 • اعتبار بالای شرکت‌هایی که در ایالت بریتیش کلمبیا فعالیت دارند در کانادا
 • عدم اعمال محدودیت اقامت برای اداره‌کنندگان، سهامداران و کارمندان شرکت در این ایالت
 • صدور مجوز تاسیس شرکت‌های تک شریکی 
 • صدور اوراق سهام به هر تعدادی ( در برخی از ایالات برای صدور اوراق سهام، محدودیت اعمال می‌شود.)
 • صدور سهام با هر شرایطی 
 • عدم تعلق مالیات سالیانه به مدیران و اداره‌کنندگان شرکت در صورتیکه در خارج از کانادا زندگی  می‌کنند 
 • محاسبه مالیات بر اساس درآمد خالص شرکت (قبل از تعیین مالیات، هزینه‌های شرکت از درآمد کسر می‌شود.)

منابع طبیعی غنی، تعهد به نوآوری، نیروی کار ماهر و تحصیل کرده از جذابیت های دیگر این استان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *