Search
Close this search box.

دوره‌ های آموزشی کوتاه مدت در کانادا (2024)

دوره‌های تابستانه و کوتاه مدت در دانشگاه کانادا برای دانشجویانی که قصد دارند طی مدت زمان کوتاهی تحصیل خود را پشت سر گذاشته یا گواهی آموزش معتبری بگیرند، فرصت بسیار ایده‌آلی است.

این دوره‌ها شامل ارائه گواهی‌های تحصیلی، دوره‌های آموزشی، دیپلم حرفه‌های مختلف و سایر برنامه‌هاست. تعداد کمی از این دانشگاه‌ها برنامه‌های تابستانی برگزار می‌کنند که پذیرش آنها اغلب در پاییز و زمستان است.

در این مطلب بعد از معرفی 5 مورد از بهترین دوره‌های تابستانه کانادا، در مورد نحوه حضور در آنها و مزایای آن سخن خواهیم گفت.

دوره‌های تابستانی دانشگاه در کانادا کلاس‌های کوتاه‌مدتی هستند که توسط بسیاری از مؤسسات آموزش عالی در طول تعطیلات تابستانی، معمولاً بین ماه می و آگوست برگزار می‌شوند.

این دوره‌ها فرصتی برای دانشجویان فراهم می‌کند تا بتوانند تحصیلات خود را ادامه داده یا اینکه در کلاس‌های تقویتی شرکت کنند. در واقع برخی از این دوره‌ها به دانشجویان کمک می‌کند تا بتوانند در مدت زمان کوتاه‌تری فارغ‌التحصیل شوند.

بهترین دوره تابستانی دانشگاه در کانادا

انواع دوره‌های تابستانی در دانشگاه‌های کانادا برگزار می‌شود و دانشجویان بر حسب شرایط و برنامه خود می‌توانند در آن شرکت کنند. در این قسمت ما بهترین دوره تابستانی دانشگاه در کانادا را به شما معرفی کرده‌ایم که برای ادامه تحصیل می‌توانید در آن شرکت کنید.

برنامه تابستانی ونکوور

برنامه تابستانی ونکوور (VSP) یک دوره دانشگاهی است که در دانشگاه بریتیش کلمبیا برگزار می‌شود و دانشجویان می‌توانند به مدت 4 هفته در ونکوور به تحصیل بپردازند. دو دوره آکادمیک و معمولی در این دانشگاه برگزار شده و دانشجویان از دانشگاه‌های دیگر کانادا می‌توانند در آن شرکت کنند.

در دوره‌های معمولی به مباحثی چون سخنرانی‌ها و بحث‌های تعاملی، تکالیف و تست‌ها پرداخته می‌شود. برخی از این دوره‌ها شامل برگزاری کلاس درس و سفرهای میدانی در داخل یا خارج از محوطه دانشگاه می‌شوند. دانشجویان طی این دوره می‌توانند از حمایت اساتید و مربیان خود استفاده کرده و در نهایت گواهی قبولی را دریافت کنند.

برنامه تابستانی بین‌المللی کلگری

برنامه تابستانی بین‌المللی کلگری شامل دو دوره آکادمیک یا یک دوره آکادمیک + آموزش ESL با سفر میدانی و اقامت در محوطه دانشگاه برای دانشجویان بین‌المللی است که تابستان قصد بازدید از دانشگاه کلگری را دارند. دوره‌های آموزش زبان انگلیسی و دوره‌های آکادمیک توسط اساتید متخصص در این دوره برگزار می‌شود.

طی این دوره دانشجویان در کنار یادگیری زبان و آموزش‌های آکادمیک از فضای دانشگاه دیدن کرده و با فرهنگ این کشور و دانشگاه آشنا می‌شوند. دو فرمت برنامه برای دوره تابستانه کلگری وجود دارد که این دوره‌ها به شرح زیر است:

 • برنامه اول: انگلیسی + یک دوره آکادمیک که در آن دانشجویان 50 ساعت در یک دوره ESL و بیش از 50 ساعت را در یک دوره آکادمیک می‌گذارنند. هزینه این دوره 3700 دلار است.
 • برنامه دوم: دوره دوم ویژه رشته‌های مهندسی، پرستاری، آموزش و علوم انسانی بوده و شامل دو دوره آکادمیک با بیش از 100 ساعت آموزش است. هزینه این دوره 4500 دلار است.

برنامه تابستانی بین‌المللی دانشگاه آلبرتا

برنامه تابستانی بین‌المللی دانشگاه آلبرتا به مدت 4 هفته در این دانشگاه برگزار می‌شود. طی این دوره آموزش‌هایی جهت آشنایی بیشتر دانشجویان با فرهنگ کانادایی و مهارتهای ارتباطی ارائه می‌شود. علاوه بر این دانشجویان با نحوه کار کردن روی پروژه‌های فارغ‌التحصیلی آشنا خواهند شد.

 این برنامه همچنین شامل سخنرانی‌ها و بازدید از سایت بوده و به موضوعات مختلفی از جمله مطالعات کانادایی، ارتباطات بین فرهنگی، تحقیقات فارغ‌التحصیلان و مشارکت اجتماعی پرداخته خواهد شد. این برنامه شامل 20 روز برنامهریزی آکادمیک سفر به ادمونتون و دانشگاه آلبرتا، اقامت در اتاق های دو نفره، سفر راکی ​​کانادا (2 شب، 2 روز) با هواپیما است.

مدرسه جهانی هامبر

این دوره ویژه دانش‌آموزان کالج است که به مدت سه هفته می‌توانند با دانشجویان دانشگاه‌های مختلف همکاری داشته باشند. برخی از دوره‌های این کالج شامل مهاجرت و فرهنگ، مفاهیم سلامتی، ارتباطات بین فرهنگی و رسانه‌های اجتماعی است. در واقع این دوره به دانشجویان کمک می‌کند تا بتوانند علاوه بر درک فرهنگ‌های مختلف با شبکه‌های اجتماعی نیز آشنا شوند.

برنامه‌های متنوعی در این دوره وجود دارد که یکی از آنها بازدید دریاچه آنتاریو است. علاوه بر این، دانشجویان به یک برنامه سفر اجتماعی کامل در خارج از کلاس‌ها، از جمله پذیرایی از استقبال، تور شهر تورنتو، سفر به آبشار نیاگارا و موارد دیگر دسترسی خواهند داشت.

این برنامه شامل اسکان، صبحانه و ناهار، تحویل دوره‌های تحصیلی، سفرهای دوره و بازدید از صنعت، هزینه حمل و نقل و ورودی برای کلیه فعالیت‌های فرهنگی و بیمه سلامت برای مدت زمان برنامه می‌شود.

مطالعات تابستانی دانشگاه مک گیل

دانشگاه مک گیل یکی از دانشگاه‌های مشهور کانادا است که در آن برنامه‌های مطالعاتی فشرده برگزار می‌شود. بیش از 27500 دانشجوی کارشناسی و 10000 دانشجوی کارشناسی ارشد از 150 کشور مختلف در دانشگاه حضور دارند. فضای آموزشی در این دانشگاه باعث می‌شود تا دانشجویان ارتباطات علمی بیشتری باهم داشته و بتوانند ایده‌پردازی کنند.

مک گیل علاوه بر اینکه شهری پرجنب‌وجوش، پیچیده، امن، سرگرم‌کننده و مقرون‌به‌صرفه است، موقعیت بسیار خوبی را برای شما فراهم می‌کند تا با فرهنگ فرانسه و زبان فرانسوی آشنا شوید. مک گیل بیش از 300 دوره تابستانی را طی سه جلسه در دو پردیس مانند تجزیه و تحلیل تجاری، یادگیری ماشین، مدیریت پروژه و اصول هوش مصنوعی ارائه می‌دهد.

مقالات مرتبط: مهاجرت به کانادا با مدرک فنی حرفه ای

مزایای شرکت در دوره تابستانه کانادا

بسیاری از دانشجویان به دلیل مزایای دوره‌های تابستانه کانادا در آن شرکت می‌کنند. دوره‌های تابستانه این امکان را برای دانشجویان فراهم می‌کنند تا بتوانند طی مدت زمان کوتاهی برخی دروس را مطالعه کرده و بنابراین زودتر وارد بازار کار شوند. از دیگر مزایای این دوره می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • از آنجایی که متقاضیان برای دوره‌های تابستانه کمتر است و تعداد کمی از دانشجویان در آن شرکت می‌کنند کلاس‌ها متمرکزتر بوده و به یادگیری بیشتر دانشجویان کمک می‌کند.
 • برنامه‌های تحصیلی تابستانه شامل آموزش سرفصل‌هایی است که در سایر دوره‌ها به آن پرداخته می‌شود. اما مدت زمان این دوره فشرده‌تر بوده و امکان فارغ‌التحصیلی دانشجویان فراهم خواهد شد.
 • از آنجا که دانشجویان کمتری برای این دوره درخواست می‌دهند، نرخ رقابتی برای پذیرش نسبتاً پایین‌تر است، و این بدان معناست که دانشجویان راحت‌تر وارد دانشگاه مورد نظر خود می‌شوند.
 • این دوره برای دانشجویانی که به هر دلیلی نتوانسته‌اند در دوره‌های پاییز و زمستان شرکت کرده یا پذیرش بگیرند شرایط خوبی است؛ بنابراین آنها بدون نیاز به اینکه یک سال منتظر بمانند می‌توانند در این دوره شرکت کنند.

هزینه دوره‌های تابستانه دانشگاه کانادا

برنامه تابستانه دانشگاه کانادا بسته به امکانات و دوره‌هایی که در آن برگزار می‌شود، هزینه متفاوتی دارد. به همین دلیل ما در جدول زیر هزینه بهترین برنامه تابستانه دانشگاه کانادا را بررسی کرده‌ایم. علاوه بر این رشته‌هایی که در این برنامه برگزار می‌شود شرح داده شده است.

در کانادا، دانشجویان بین‌المللی با طیف گسترده‌ای از هزینه‌ها در طول دوران تحصیل یا دوره‌های کوتاه مدت تابستانه مواجه هستند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در این مورد پیشنهاد می‌کنیم مقاله هزینه مهاجرت تحصیلی به کانادا را مطالعه کنید.

نام دانشگاههزینه دوره (اعلامی)دوره‌های محبوب با برنامه‌های تابستانی
دانشگاه بریتیش کلمبیا19000 دلار کاناداکارشناسی ارشد علوم کاربردی در مهندسی شیمی و بیولوژیکی
دانشگاه آلبرتا20155 دلار کاناداکارشناسی ارشد مهندسی عمران و محیط زیست
دانشگاه واترلو46176 دلار کاناداکارشناسی ارشد زیست‌شناسی - اکولوژی و زیست‌شناسی محیطی
دانشگاه اتاوا144643 دلار کانادالیسانس علوم اجتماعی در انسان‌شناسی
دانشگاه کارلتون28708 دلار کاناداکارشناسی ارشد مهندسی در مهندسی هوافضا

فرآیند پذیرش در دوره تابستانه دانشگاه کانادا

برای شرکت در دوره‌های تابستانه دانشگاه کانادا لازم است تا چند مرحله مهم را پشت سر بگذارید. مراحل اخذ پذیرش در دانشگاه‌های مختلف ممکن است تفاوت‌هایی داشته باشد اما به‌صورت کلی در برخی از مراحل مشابه هم هستند. به همین منظور ما در زیر به بررسی این مراحل پرداخته‌ایم.

مرحله 1: در محله اول لازم است تا تحقیق کنید که کدام دانشگاه‌ها برنامه‌های تابستانه برگزار می‌کنند. سپس لیستی از آنها تهیه کرده و بهترین گزینه را انتخاب کنید.

مرحله 2: برای اینکه در برنامه‌های تابستانه دانشگاه‌های کانادا شرکت کنید ممکن است نیاز باشد تا در یکی از آزمون‌های GRE، GMAT یا SAT شرکت کنید. این آزمون‌ها معمولاً در ماه‌های سپتامبر و دسامبر برگزار می‌شوند.

مرحله 3: شما برای ثبت درخواست پذیرش دانشگاه‌های کانادا یک زمان مشخص دارید که در دانشگاه‌های مختلف متفاوت است. در اکثر دانشگاه‌ها ثبت درخواست در ماه فوریه است اما در عین حال ممکن است در اواسط ماه ژانویه نیز مهلت ثبت درخواست باشد.

مرحله 4: درصورتی‌که برای برنامه تابستانه دانشگاه کانادا پذیرش شده باشید یک نامه دریافت خواهید کرد. سپس باید در یک مصاحبه دانشگاهی شرکت کرده تا تصمیم‌گیری نهایی انجام شود. این اتفاق ممکن است در ماه فوریه تا مارس به طور بینجامد.

مرحله 5: پس از دریافت پیشنهاد از دانشگاه، باید برای درخواست ویزای دانشجویی کانادا اقدام کرد. درخواست ویزا ممکن است زمان‌بر باشد به همین دلیل باید سریعتر برای این کار اقدام کنید (به طور ایده آل در آوریل یا مه).

شرایط و مدارک شرکت در برنامه تابستانه دانشگاه کانادا

برای شرکت در برنامه تابستانه کانادا الزامیست که شرایط لازم را داشته و همچنین اسناد و مدارک مورد نیاز را ارائه دهید. بهتر است که این اسناد و مدارک را از قبل به طور کامل تهیه کرده و به موقع تحویل دهید. این شرایط و اسناد و مدارک شامل موارد زیر می‌شود:

 • توصیه‌نامه یا LOR (حداقل 2-3، یا مطابق درخواست دانشگاه)
 • ریز نمرات رسمی (تصدیق شده) کلیه سوابق تحصیلی
 • پاسپورت معتبر برای سفر به کانادا
 • کارت امتیازی آزمون‌های GRE/GMAT
 • عکس‌های اخیر (اندازه پاسپورت)
 • اثبات تسلط به زبان انگلیسی (فرم گزارش آزمون آیلتس)
 • بیانیه هدف یا SOP

نکاتی برای شرکت در برنامه تابستانه دانشگاه کانادا

برای اینکه در دوره‌های تابستانه دانشگاه کانادا موفق‌تر عمل کنید به شما پیشنهاد می‌کنیم که نکات زیر را مد نظر داشته باشید:

 • تایم مشخصی را برای درس خواندن در نظر بگیرید تا بتوانید نمرات بالایی از آن کسب کنید.
 • یادگیری مهارت‌های جدید را در کنار تحصیل در کانادا مدنظر قرار دهید.
 • در همه کلاس‌ها شرکت کرده و نکته‌برداری کنید.
 • در دورهای شرکت کنید که برای تحصیل و آینده شما کارایی داشته باشد.

سخن آخر

دوره‌های تابستانه در دانشگاه‌های کانادا برای ارائه گواهی به دانشجویان و پیشرفت تحصیلی آنها برگزار می‌شود. این دوره‌ها ممکن است آکادمیک یا معمولی بوده و دانشجو بر حسب نیاز خود می‌تواند در آن شرکت کند. در این مطلب بهترین برنامه و دوره‌ها تابستانه کانادا را معرفی کرده و شرایط و مزایای آن را بیان کردیم.