Search
Close this search box.

LMIA مدرک ارزیابی تاثیر بر بازار کار

کشور کانادا از جمله کشورهای در حال توسعه و پیشرفت در زمینه‌های مختلف محسوب می‌شود. از این رو برای زندگی، تحصیل، کار و سفر کشوری مناسب به شمار می‌آید. همه ساله بسیاری از مردم از سراسر جهان برای مهاجرت کاری به کانادا اقدام می‌کنند. سیستم مهاجرتی در کانادا طراحی پیچیده‌ای دارد. با توجه به مسیر مهاجرت برای کار به کانادا افراد با درخواست‌ها، ارزیابی‌ها و همچنین مصاحبه‌هایی از طرف دولت فدرال کانادا مواجه خواهند شد. یکی از روش‌های کار در کانادا دریافت مدرک ارزیابی تاثیر بر بازار کار (LMIA) است. در ادامه مقاله به طور دقیق LMIA و شرایط آن را بررسی خواهیم کرد.

LMIA | سوگیموتو ویزا

عزیمت به کانادا برای کار از جمله دلایلی است که مردم در جهان به فکر مهاجرت به کانادا از طریق پیشنهاد کار هستند. کارفرمایان برای ارائه دعوتنامه کاری کانادا برای نیروهای خارجی در شرایطی به دریافت تأییدیه‌ای به نام LMIA (ارزیابی تاثیر بر بازار کار) نیاز دارند. درخواست و همچنین شرایط این تأییدیه راه‌های مهاجرت به کانادا برای کار را دشوارتر کرده است. اما در صورتی که کارمندان و کارفرمایان مقررات و قوانین دولت کانادا را رعایت کنند، روند دریافت LMIA آسان‌تر صورت می‌پذیرد. هزینه مهاجرت به کانادا از طریق کار برای مشاغلی که به درخواست LMIA نیاز دارند، بر عهده کارفرمایان است. مدت زمان گرفتن ویزای کار کانادا بسته به درخواست‌های ارائه شده در سازمان کار کانادا بین ۱۰ روز تا ۲ ماه کاری طول می‌کشد. هدف از اخذ این تأییدیه آسیب نرسیدن به بازار کار در کانادا و نیروی کار داخلی این کشور می‌باشد.

LMIA یا ارزیابی تاثیر بر بازار کار چیست؟

Labour Market Impact Assessment یک تأییدیه و گزارش موثق از سازمان کار در کانادا محسوب می‌شود. کارفرمایان کانادایی برای ارائه پیشنهاد کاری از کانادا و همچنین استخدام نیروی خارجی، باید تأییدیه‌ای از وزارت کار در کانادا دریافت کرده که نشان‌دهنده تأثیر مثبت یا خنثی نیروی خارجی بر بازار کار در کانادا باشد. از آنجایی که کانادا به نیروهای داخلی در بازار کار خود اهمیت داده و از آن‌ها حمایت می‌کند، ورود نیروی خارجی نباید باعث بیکاری یا کاهش حقوق نیروی داخلی کانادا شود. بنابراین هدف از LMIA  ایجاد اعتماد و اطمینان به ورود کارگران خارجی و آسیب نرسیدن به نیروی داخلی کانادا است. 

اگر مهاجرت برای کار به کانادا و ورود افراد خارجی به این کشور برای بازار کار کانادا مثبت یا خنثی باشد، از طرف ESDC با درخواست کارفرمایان موافقت می‌شود. در عین حال اگر در نتیجه ورود تبعه خارجی به کانادا تأثیر منفی در بازار کار کانادا ایجاد شود، ESDC با درخواست و صدور LMIA مخالفت می‌کند.

LMIA و حقوق دریافتی

رفتن به کانادا برای کار با فرآیند LMIA امکان پذیر است ولی بسته به اینکه نیروهای در نظر گرفته شده در دو دسته حقوق پایین یا بالا قرار می‌گیرند، متفاوت است. در شرایطی که دستمزد دریافتی پایین‌تر از میانگین استانی باشد، در دسته حقوق پایین (Low Wage) و اگر دستمزد دریافتی بیشتر از میانگین استانی باشد، کارمندان حقوق بالا (High Wage) در نظر گرفته می‌شوند. هر کدام از این دسته‌ها قوانین و مقررات خاص خود را دارند که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

کارمندان با حقوق بالا

کارفرمایانی که با دعوتنامه کاری کانادا قصد استخدام نیروی خارجی با حقوق بالا را دارند، باید برنامه انتقال (Transition Plan) به همراه ارزیابی تاثیر بر بازار کار خود را ارائه دهند. کارفرمایان تنها در صورتی می‌توانند از نیروهای خارجی استفاده کنند که نیروی داخلی واجد شرایط شغلی وجود نداشته باشد. اقداماتی مانند سرمایه‌گذاری در بخش آموزش مهارت‌های تخصصی یا استخدام کارآموزان کانادایی نمونه‌هایی از این طرح محسوب می‌شوند. 

این روش مهاجرت کاری به کانادا موقت بوده و برای نیروهایی با مهارت بالا کاربرد دارد. افرادی که اجازه کار در کانادا را دریافت کرده، می‌توانند برای اخذ اقامت دائم خود از کارفرمایان‌شان کمک بگیرند. برای تمدید مجوز LMIA  کار در کانادا و همچنین بازرسی، کارفرمایان باید گزارشی از پیشرفت برنامه انتقالی را ارائه دهند.

کارمندان با حقوق پایین

استخدام کارمندان با حقوق پایین نیازی به ارائه طرح انتقال همراه با LMIA ندارد. اما مقررات دیگری وجود دارد که کارفرمایان باید آن را پیروی کنند. دولت کانادا برای اولویت قرار دادن نیروهای داخلی خود، محدودیتی در ارائه پیشنهاد کاری از کانادا برای نیروهای خارجی در نظر می‌گیرد. همچنین تمام مشاغل از طریق طرح LMIA پذیرفته نمی‌شوند. 

کارفرمایان با حدود بیش از ۱۰ کارمند در شرکت خود، می‌توانند در هنگام درخواست LMIA از ۱۰ درصد نیروهای خارجی با حقوق پایین را استخدام کنند. همچنین از شروط استخدام کارمندان با حقوق پایین می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پرداخت هزینه نیروی کار خارجی
 • دارا بودن کارمندان از اماکن ارزان قیمت
 • پرداخت هزینه‌ بیمه درمانی خصوصی تا زمانی که نیروی خارجی واجد شرایط خدمات درمانی باشد.
 • ثبت نام نیروی کار در هیئت ایمن در محل کار استان
 • ارائه قرارداد بین کارفرما و کارمند
LMIA حقوق | سوگیموتو ویزا
نیروهای در نظر گرفته شده با توجه به شرایط LMIA در دو دسته حقوق پایین یا بالا قرار می‌گیرند.

الزامات تبلیغات

کارفرمایان حداقل حدود ۴ هفته پیش از ارسال پیشنهاد کاری از کانادا و همچنین درخواست LMIA، باید فرصت شغلی را در بازار کار داخلی تبلیغ کنند. این تبلیغات به صورت درج آگهی در Job Bank (بانک کار کانادا) و همچنین کارفرمایان کانادایی باید از طریق دو راه استخدامی دیگر فرصت شغلی را ارائه دهند. تبلیغات و دعوتنامه کاری کانادا باید بر روی قشرهای کانادایی کمتر توجه شده مانند افراد دارای معلولیت ارسال شود.

کارفرمایان برای درج آگهی پیشنهاد کاری از کانادا برای مشاغل با حقوق پایین به ۵ منبع مختلف و مشاغل با حقوق بالا به ۳ منبع مختلف پیش از دریافت LMIA نیاز دارند.

دو زبان فرانسوی و انگلیسی زبان‌هایی هستند که از جمله الزامات دعوتنامه کاری کانادا LMIA محسوب می‌شوند، مگر اینکه با اثبات کارفرما وجود زبان دیگر برای موقعیت شغلی افراد، نیاز باشد.

مشاور مطمعن | سوگیموتو ویزا

گروه مهاجرتی سوگیموتو با سابقه طولانی و پرونده‌های موفق در زمینه مهاجرت به کانادا، می‌تواند در انتخاب مناسب‌ترین روش مهاجرتی با بالاترین شانس دریافت ویزای کانادا شما را یاری کند.

هزینه مهاجرت به کانادا از طریق کار با مجوز LMIA

در صورتی که پیشنهاد کاری از کانادا نیازمند به دریافت تأییدیه LMIA باشد، پرداخت هزینه مهاجرت به کانادا از طریق کار از سوی کارفرما صورت می‌پذیرد. در عین حال اگر دعوتنامه کاری کانادا از تأییدیه LMIA معاف شود، کارفرما هزینه انطباق را می‌پردازد.

 • LMIA (ارزیابی تاثیر بر بازار کار): ۱۰۰۰ دلار کانادا
 • Employer compliance Fee (انطباق): ۲۳۰ دلار کانادا

مشاغل معاف از LMIA

اگرچه برای مهاجرت به کانادا از طریق پیشنهاد کار و تأیید دعوتنامه کاری کانادا به دریافت LMIA از طرف وزارت کار نیاز است، اما برخی مشاغل نیاز به همچنین تأییدیه‌ای ندارند. 

مشاغل معاف از LMIA توسط کارفرما

در صورتی که افراد قصد مهاجرت به کانادا برای کار در یکی از مشاغل زیر را دارند از دریافت تأییدیه LMIA توسط کارفرمای خود معاف خواهند شد.

کار با مزایای قابل توجه

در صورتی که حضور افراد منافع فرهنگی، اجتماعی یا اقتصادی را برای کشور کانادا فراهم آورد.

استخدام متقابل

در صورتی که مردم کانادایی که اشتغال به کار در کشورهای دیگر داشته باشند، نیروهای کار خارجی می‌توانند در کانادا مشغول به کار شوند.

مشاغل تعیین شده از طریق وزیر

هیئت‌های علمی از جمله پروفسورها و محققان، پزشکان، افرادی با جوایز تحصیلی از مؤسسات کانادایی و محققین پست دکترا

خیریه و کارهای مذهبی

این برنامه شامل داوطلبان نمی‌شود، به کارکنان خیریه و نیروهای کار مذهبی تعلق دارد.

مشاغل واجد شرایط LMIA | سوگیموتو ویزا
برخی مشاغل مانند کارکنان خیریه و نیروهای کار مذهبی نیاز به تأییدیه‌ LMIA ندارند. 

مدت زمان گرفتن ویزای کار کانادا با مجوز LMIA

مدت زمان بررسی و رسیدگی به درخواست مجوز کار در کانادا (LMIA) بین ۱۰ روز کاری تا ۲ ماه انجام می‌پذیرد. اگرچه جواب تأییدیه در بعضی مواقع سریع‌تر انجام می‌گیرد، اما مدت زمان گرفتن ویزای کار کانادا به میزان درخواست LMIA در وزارت کار کانادا بستگی دارد. در زیر نوع تقاضا و مدت زمان میانگین برای بررسی درخواست را آورده‌ایم.

مدت زمان رسیدگی به درخواست ویزای کار

نوع تقاضامدت زمان میانگین برای بررسی
مشاغل با حقوق پایین۳۵ روز کاری
مشاغل با حقوق بالا۳۱ روز کاری
پرستار خانگی۲۵ روز کاری
مسیر مهاجرت استعداد جهانی۲۱ روز کاری
اقامت دائم۲۰ روز کاری
برنامه مهاجرت کشاورزی۱۹ روز کاری
مسیر مهاجرت کارگران فصلی کشاورزی۱۴ روز کاری

شرایط دریافت تأییدیه LMIA

کارفرمایان برای اخذ تأییدیه LMIA و اجازه کار در کانادا باید قوانین و مقررات دولت فدرال کانادا را رعایت کنند. در غیر این صورت شرایط گرفتن مجوز LMIA را ندارند. 

 • داشتن کسب و کار قانونی
 • ارائه کالا یا خدمات به مردم 
 • پرداخت حقوق به نیروی کار خارجی
 • در ۱۲ ماه پیش از درخواست LMIA، کارمندان خود را اخراج نکرده باشند.

پیش نیاز دریافت ارزیابی تاثیر بر بازار کار مثبت

در صورت رسیدگی به درخواست LMIA، دریافت ارزیابی تاثیر بر بازار کار مثبت و همچنین اجازه کار در کانادا به موارد زیر نیاز است:

 • نیروی کار خارجی تأثیر مثبت یا خنثی در بازار کار کانادایی داشته باشد.
 • نیروی کار داخلی برای فرصت شغلی مشابه نادیده گرفته نشود.
 • نیروی کار خارجی مزایا و حقوق مطابق با استاندارد فدرال و استانی را دریافت کند.

دلایل دریافت ارزیابی تاثیر بر بازار کار منفی

دلایل متعددی برای رد درخواست LMIA و دعوتنامه کاری کانادا وجود دارد. به چند دلیل می‌پردازیم:

 • عدم نیاز به نیروی کار خارجی
 • عدم انطباق با قوانین و استانداردهای کار در کانادا
 • ارائه هرگونه اطلاعات نادرست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *