Search
Close this search box.

راهنمای جامع مهاجرت به کبک کانادا

کِبِک پهناورترین استان کانادا از نظر مساحت و دومین استان بزرگ از نظر جمعیت به شمار می‌رود. این استان دارای فرهنگی غنی، اقتصادی پویا و محیط‌زیستی زیباست. اقامت در کبک رؤیای بسیاری از مهاجرانی است که کانادا را به‌عنوان مقصد خود انتخاب می‌کنند.

روش‌های مهاجرت به کبک کانادا گوناگون است و فرصت‌های خوبی را برای افراد و خانواده‌هایی که به‌دنبال زندگی بهتر به آنجا می‌روند، فراهم می‌آورد.در این راهنمای جامع، شرایط مهاجرت به کبک کانادا و مسیرهای مهاجرتی مختلفی را که برای تازه‌واردان در دسترس است، بررسی خواهیم کرد؛ مسیرهایی نظیر مهاجرت کارگران به کبک، مهاجرت دانشجویان به کبک، مهاجرت کارآفرینان به کبک، مهاجرت صاحبان شرکت‌ها به کبک و غیره.  علاوه بر این، جنبه‌های فرهنگی و زبانی منحصربه‌فرد کبک را بررسی خواهیم کرد که آن را به مقصدی خاص برای مهاجرت تبدیل می‌کند. چه دانشجوی بین‌المللی هستید که به‌دنبال ادامه تحصیل در کبک است، چه کارگری ماهر که فرصت‌های شغلی جدید را جست‌وجو می‌کند، چه فردی که می‌خواهد بیزینسی را بخرد یا خانواده‌ای که امیدوار است آینده‌ای متفاوت در این استان جذاب بسازد، این راهنما می‌تواند چشم‌انداز مفیدی را برای مهاجرت به کبک فراهم آورد.

راهنمای جامع مهاجرت به کبک کانادا | سوگیموتوویزا

کبک را بهتر بشناسیم

کبک استانی واقع در شرق کاناداست که به‌دلیل تاریخ غنی، فرهنگ متمایز و جمعیت عمدتاً فرانسوی‌زبانش شناخته شده است. پیش از اینکه تصمیم بگیریم مهاجرت کنیم، باید با مقصدمان آشنا شویم. در ادامه به‌طور خلاصه کبک را به شما می‌شناسانیم.

جغرافیای کبک

کبک بزرگ‌ترین استان کانادا از نظر مساحت است که تقریباً ۱.۵ میلیون کیلومتر مربع را پوشش می‌دهد. این کشور در بخش شرقی کانادا واقع شده و از غرب با انتاریو (Ontario)، از شرق با نیوبرانزویک (New Brunswick) و از جنوب با ایالت‌های مین (Maine)، نیوهمپشایر (New Hampshire)، ورمونت (Vermont) و نیویورک ایالات‌متحده مرز مشترک دارد. این استان با جغرافیای متنوع از جمله جنگل‌های وسیع، دریاچه‌ها و رودخانه‌های متعدد، کوه‌های آپالاچی یا آپالاش (Appalachian Mountains) در جنوب و رودخانۀ سنت لورنس (The St. Lawrence River) که از استان می‌گذرد، مشخص می‌شود.

پایتخت کبک

پایتخت استان کبک شهر کبک (Québec City) است که یکی از قدیمی‌ترین شهرهای آمریکای شمالی و میراث جهانی یونسکوست. معماری تاریخی کبک به‌خوبی حفظ شده است.

زبان کبک

فرانسوی، زبان رسمی کبک است و اکثریت مردم به این زبان صحبت می‌کنند. برای حفاظت و ترویج زبان و فرهنگ فرانسوی، کبک برنامه‌هایی را تعریف کرده است. حدود ۸ درصد کبکی‌ها هم به زبان انگلیسی صحبت می‌کنند.

جمعیت کبک

جمعیت کبک حدود ۷٬۶۶۹٬۱۰۰ نفر با تراکمی بسیار کم و در حد ۴٫۹ نفر در هر کیلومتر مربع است.

اقتصاد کبک

اقتصاد کبک متنوع است و شامل تولید، فناوری اطلاعات، کشاورزی، جنگل‌داری و گردشگری است. این استان به‌دلیل صنعت هوافضا نیز معروف است و چندین شرکت بزرگ در این منطقه مستقر هستند. تولید برقِ آبی، بخش چشمگیری از اقتصاد کبک است و به‌دلیل وجود شبکه‌های گستردۀ سدهای برق‌آبی و تولید انرژی پاک شناخته شده است.

فرهنگ کبک

کبک دارای میراث فرهنگی غنی و متنوع است که بیشتر ریشۀ فرانسوی دارد. برخی غذاهای سنتی کبک عبارت‌اند از پوتین (Poutine) و تورتیه (Tourtière).

سیستم آموزشی کبک

کبک دارای سیستم آموزشی توسعه‌یافته است که رشته‌های مختلفی در دانشگاه‌های آن تدریس می‌شود. در ادامه، تعدادی از دانشگاه‌های برجستۀ کبک معرفی شده است:

دانشگاه مک‌گیل (McGill University)

دانشگاه مک‌گیل واقع در شهر مونترال، یکی از معروف‌ترین و برجسته‌ترین دانشگاه‌های کانادا و جهان است. این دانشگاه در زمینه‌های مختلف از علوم تا هنرها و مدیریت، برنامه‌های تحصیلی ارائه می‌دهد.

دانشگاه لاوال (Université Laval)

دانشگاه لاوال در شهر کبک واقع شده و به‌عنوان یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های کانادا شناخته می‌شود. این دانشگاه در زمینه‌های مختلف از علوم پزشکی تا مهندسی دانشجو می‌پذیرد.

دانشگاه مونترال  (University of Montreal)

دانشگاه مونترال نیز یکی از دانشگاه‌های بزرگ کاناداست. این دانشگاه در شهر مونترال واقع شده و در مقاطع مختلف، برنامه‌های تحصیلی ارائه می‌دهد.

سیاست کبک

کبک دارای دولت استانی و قوۀ مقننه است. این استان چشم‌انداز سیاسی منحصربه‌فردی دارد.

گردشگری کبک

کبک، مقصد گردشگری محبوبی است که با مکان‌های تاریخی، زیبایی‌های طبیعی و رویدادهای فرهنگی، بازدیدکنندگان را به خود جذب می‌کند. مونترال، بزرگ‌ترین شهرِ استان، به‌خاطر فستیوال‌ها و فضای چندفرهنگی‌اش شناخته شده است.

حمل‌ونقل کبک

کبک دارای شبکۀ حمل‌ونقل گسترده شامل سیستم جاده‌ای و فرودگاه و راه‌آهن است. همچنین، این استان قطب اصلی کشتیرانی و تجارت است که چندین بندر در امتداد رودخانۀ سنت لورنس دارد.

آب‌وهوای کبک

در کبک، چهار فصل وجود دارد اما فصل‌های مشخص‌تر، زمستان و تابستان‌اند. تابستان گرم و اغلب نمناک و زمستان سرد و نسبتاً طولانی و برفی است. شهرهای ساحلی (شبه‌جزیره‌ای) از هوای معتدل اقیانوس بهره‌مندند.

بررسی اجمالی مهاجرت به کبک کانادا

کبک به‌دلیل هویت فرهنگی و زبانی منحصربه‌فرد، در امور مهاجرتی تا حدی متفاوت است. مهاجرت به کانادا طبق سیاست‌های فدرال انجام می‌شود در حالی که کبک، مهاجران را بر اساس معیارها و اهداف خاص خود انتخاب می‌کند. این موضوع ریشه در توافق‌نامۀ کانادا و کبک دارد که به این استان اختیاراتی می‌دهد تا برنامه‌های مهاجرتی و انتخاب تازه‌واردان را با توجه به معیارهای خود انجام دهد. بر اساس توافق کانادا و کبک، این استان اجازه دارد تا مهاجران اقتصادی خود را در خارج از کشور انتخاب کند. حدود ۵۰ تا ۶۰ درصد مهاجران را کبک انتخاب می‌کند و بقیه را دولت فدرال.

چرا کبک مقصد مناسبی برای مهاجران است؟

سیاست مهاجرتی کبک بر این اساس شکل گرفته است که با جذب مهاجران، به توسعۀ اقتصادی این  استان، رفع نیازهای بازار کار و حمایت از اهداف فرهنگی و جمعیتی آن کمک کنند. ازاین‌رو استان کبک مزایایی را به مهاجران ارائه می‌دهد که آن را به مقصدی جذاب برای تازه‌واردان تبدیل می‌کند. این مزایا عبارت‌اند از:

تنوع فرهنگی: کبک محیطی چند فرهنگی دارد. ویژگی خاص کبک این است که به تنوع فرهنگی احترام می‌گذارد و مهاجران را تشویق می‌کند تا هویت فرهنگی خود را حفظ کنند و درعین‌حال در جامعۀ کبک ادغام شوند.

اقتصاد قدرتمند: بازار کار پویا، صنایع پررونق و فرصت‌های کسب‌ و کاری متعدد، محیط اقتصادی باثباتی را برای مهاجران فراهم می‌کند.

آموزش عالی باکیفیت: کبک، دانشگاه‌ها و کالج‌های مشهور جهان را در خود جای داده است که آن را به انتخابی عالی برای دانشجویانی که به‌دنبال تحصیلات عالی هستند، تبدیل می‌کند.

مراقبت‌های بهداشتی: کبک مراقبت‌های بهداشتی همگانی را به شهروندانش ارائه می‌دهد و تضمین می‌کند که ساکنان، خدمات پزشکی با کیفیتی را دریافت خواهند کرد.

برای مهاجرت به کبک چه نکاتی را باید بدانیم؟

کبک بیش از هر استان دیگری دارای مجوز مهاجرت است. وزارت مهاجرت این استان که در سال ۱۹۶۸ راه‌اندازی شد، اکنون از سیستم مهاجرتی کانادا فعال‌تر است. در آن زمان، کبک تشخیص داد که باید مهاجرانی را جذب کند. در طول این سال‌ها، این استان به‌تدریج اختیارات مهاجرتی بیشتری را از دولت فدرال دریافت کرده است. امروزه مسئولیت انتخاب کارگران ماهر که مایل به مهاجرت به کبک هستند، بر عهدۀ مقامات این استان است.

در مرحلۀ اول، کبک مهاجران را بر اساس معیارها و رویه‌های ویژۀ خود انتخاب می‌کند. اگر کبک مهاجری را انتخاب کند، آن شخص و همراهانش تأییدیهٔ اقامت کبک –(Quebec Selection Certificate (CSQ را دریافت خواهند کرد. این مدرک را وزارت مهاجرت صادر می‌کند و با درخواست یکی از برنامه‌های مهاجرتی کبک، مهاجر آن را دریافت خواهد کرد. دریافت CSQ تأیید می‌کند که شما برای مهاجرت به کبک انتخاب شده‌اید. پس از موفقیت در این مرحله، به مرحلۀ دوم راه پیدا می‌کنید. در این صورت می‌توانید برای اقامت دائم به ادارۀ مهاجرت کانادا درخواست دهید و بررسی‌های پزشکی و امنیتی لازم را بگذرانید.

برنامه‌های مهاجرت به کبک کانادا

کبک برنامه‌های مهاجرتی مختلفی را متناسب با دسته‌های مختلف متقاضیان ارائه می‌دهد. در ادامه، مهم‌ترین برنامه‌های مهاجرت به کبک به‌طور کامل شرح داده شده است. البته ذکر این نکته ضروری است که قوانین مهاجرت هر چند وقت یک بار تغییر می‌کنند. ما سعی می‌کنیم این قوانین را به‌روز نگه داریم.

برنامۀ کارگران ماهر و نیروی متخصص کبک (Quebec Skilled Worker Program)

برنامۀ کارگران ماهر یا مهاجرت کاری به کبک (اسکیل ورکر) برای افرادی طراحی شده است که مهارت‌ها و شرایط لازم برای کمک به اقتصاد کبک را دارند. در این برنامه، داوطلبان بر اساس معیارهایی مانند تحصیلات، تجربۀ کاری، مهارت زبان و موارد دیگر ارزیابی می‌شوند. به متقاضیان واجد شرایط، گواهی انتخاب کبک (CSQ) داده می‌شود و می‌توانند برای اقامت دائم به دولت کانادا درخواست بدهند. این برنامه یکی از اصلی‌ترین شیوه‌های مهاجرت به کبک است.

چگونه با برنامۀ اسکیل  ورکر یا کارگران ماهر به کبک مهاجرت کنیم؟

بررسی الزامات اولیه: در ابتدا و پیش از ارسال درخواست، باید الزامات اولیه بررسی شود. برخی از الزامات عبارت‌اند از:

 • تحصیلات: برای اعتبار در این برنامه باید حداقل یک مدرک تحصیلی داشته باشید. وزارت آموزش و پژوهش کبک باید این مدرک تحصیلی را تأیید کند.
 • سابقۀ کار: باید حداقل ۳ سال سابقۀ کار مرتبط با شغل‌های اعلام‌شده در لیست شغل‌های مورد نیاز کبک داشته باشید.
 • سن: حداکثر سن برای اعتبار در برنامۀ QSWP را دولت کبک تعیین می‌‌کند. تا تاریخ ارسال درخواست، سن شما باید مطابق با مقررات باشد.
 • تسلط به زبان: تسلط به زبان فرانسوی ضروری است. شما باید در آزمون‌های زبان، حداقل نمرۀ لازم را کسب کنید.
 • امتیازهای انتخاب: برای ورود به برنامۀ QSWP یا اسکیل ورکر باید امتیازهای معتبری را در سیستم آریما (Arrima) کسب کنید. این امتیازها بر اساس معیارهایی مانند تحصیلات، سابقۀ کار، تسلط به زبان فرانسوی، سن و غیره معیارها محاسبه می‌شوند.
 • تأیید شغلی: شما باید برای شغل‌هایی درخواست بدهید که در لیست شغل‌های مورد نیاز کبک قرار دارد و متناسب با تحصیلات و سابقۀ کار شماست و در این شغل‌ها تأیید شوید. شاید این سؤال برایتان پیش بیاید که شغل‌های پر تقاضا برای گرفتن اقامت کبک کدام‌اند. حوزۀ بانکداری، اعتبار و سرمایه‌گذاری؛ تبلیغات، بازاریابی و روابط عمومی، کامپیوتر، سیستم‌های اطلاعاتی و نرم‌افزاری؛ حوزۀ بهداشت و درمان؛ خدمات اجتماعی و مشاغل مرتبط در خدمات حفاظت عمومی؛ رستوران و خدمات غذایی؛ ساخت‌وساز و نوسازی بناها؛ تأسیسات؛ حمل‌ونقل؛ توسعۀ وب و برنامه‌نویسی و غیره مشاغل پرتقاضا در استان کبک هستند.
 • تعهد به سکونت در کبک: باید تعهد دهید که پس از ورود به کبک، در این استان سکونت داشته باشید و بمانید.

ایجاد پروفایل آریما: باید یک پروفایل در سیستم آریما ایجاد کنید. آریما سامانه‌ای آنلاین است که برای مدیریت پروفایل‌های متقاضیان مهاجرت به کبک استفاده می‌شود. در این پروفایل، باید اطلاعات مربوط به تحصیلات، سابقۀ کار، زبان، تجربۀ شغلی و سایر جزئیات لازم را ثبت کنید.

درخواست انتخاب کبک: پس از ایجاد پروفایل در آریما، اگر شرایط شما مطابق با الزامات اولیه باشد، می‌توانید درخواست یا گواهی انتخاب کبک (Quebec Selection Certificate  یا  CSQ) را ارسال کنید. گواهی انتخاب کبک نوعی مجوز انتخاب از دولت کبک است که به شما اجازه می‌دهد به این استان مهاجرت کنید.

انتخاب مهاجران: دولت کبک به‌صورت دوره‌ای از میان متقاضیان، مهاجران جدیدی را انتخاب می‌کند. انتخاب بر اساس امتیازهای دریافتی شما در سیستم آریما انجام می‌شود. معیارهایی مانند تحصیلات، سابقۀ کار، تسلط به زبان فرانسوی در تعیین امتیازها در نظر گرفته می‌شوند.

درخواست مهاجرت به کبک: پس از دریافت  CSQ یا گواهی انتخاب کبک، شما باید درخواست مهاجرت به کانادا را به دولت فدرال این کشور ارائه دهید. سپس پروندۀ شما از لحاظ امنیتی، پزشکی و تأییدیه‌های دیگر بررسی خواهد شد.

درخواست مهاجرت دائمی: پس از تأیید درخواست مهاجرت، می‌توانید درخواست مهاجرت دائمی به کانادا را ارائه دهید. این فرایند شامل تکمیل فرم‌های مربوطه، ارائۀ اسناد و پرداخت هزینه‌های مربوط به اقامت دائمی است.

دریافت ویزای مهاجرت به کبک: پس از تأیید نهایی درخواست مهاجرت دائمی، می‌توانید ویزای مهاجرت به کانادا را دریافت کنید و پس از آن مجازید به‌عنوان مهاجر به این کشور وارد شوید.

برنامۀ تجربۀ کبک (PEQ)

هدف برنامۀ تجربۀ کبک، کارگران خارجی، نیروی کار فنی حرفه‌ای و دانشجویان بین‌المللی است که در حال حاضر در کبک هستند. این شیوه مسیری ساده برای اقامت دائم کسانی است که با جامعه و بازار کار کبک سازگار شده‌اند. برنامۀ تجربۀ کبک (Programme de l’expérience québécoise) از سال ۲۰۱۹ راه‌اندازی شده و تاکنون مهاجران بسیاری از این طریق به کبک مهاجرت کرده‌اند.

دولت کبک کارگران خارجی را که در کبک کار می‌کنند و دانشجویان بین‌المللی‌ای که یک مقطع تحصیلی را در کبک تکمیل می‌کنند، تشویق می‌کند تا به‌صورت دائمی در این استان اقامت کنند. در ۲۲ ژوئیۀ ۲۰۲۰، تغییراتی در الزامات برنامۀ تجربه کبک ایجاد شد.

چگونه با برنامۀ تجربۀ کبک به این استان مهاجرت کنیم؟

برای اینکه دانشجویان بتوانند با برنامۀ تجربۀ کبک مهاجرت کنند و از طریق تحصیل اقامت بگیرند، باید به‌صورت تمام‌وقت در کبک تحصیل کرده و یکی از مدارک زیر را اخذ کرده باشند:

 • دیپلم تحصیلات حرفه‌ای (DEP) با مجموع ۱,۸۰۰ ساعت تحصیلی
 •  DEP همراه با گواهی تخصص حرفه‌ای (ASP) با مجموع ۱,۸۰۰ ساعت تحصیلی
 • دیپلم تحصیلات کالجی، آموزش تخصصی (DEC)
 • لیسانس یا کارشناسی (Baccalauréat)
 • فوق‌لیسانس یا کارشناسی‌ارشد (Maîtrise) و ام‌بی‌اِی (MBA)
 • دکترا (Doctorat)

در این برنامه، مدرک تحصیلی باید از سوی دانشگاه یا مؤسسۀ آموزشی در کبک صادر شده باشد و دولت آن را تأیید کند. علاوه بر این، دانشجوی خارجی باید حداقل نصف مدت دورۀ تحصیل خود را در کبک سکونت داشته باشد. در ضمن، دانشجو باید تجربۀ کاری خواسته‌شده را نیز داشته باشد.

نکتۀ مهم دیگر این است که دانشجو باید دانش متوسط تا پیشرفته در زبان فرانسوی داشته باشد و بتواند دانش زبان فرانسوی خود را به یکی از روش‌های زیر اثبات کند:

 • تکمیل یکی از برنامه‌های تحصیلی به زبان فرانسوی
 • تحصیل به‌صورت تمام‌ وقت در رشتۀ زبان فرانسه به‌‌مدت حداقل سه سال در یک مؤسسۀ آموزشی
 • قبولی در یکی از آزمون‌های زبان فرانسه مانند تست ارزیابی زبان فرانسوی و سایر آزمون‌ها
 • کسب الزامات زبانی یک نهاد حرفه‌ای در کبک

 کارگران خارجی که به‌طور موقت در کبک کار می‌کنند و می‌خواهند برای مهاجرت درخواست دهند باید در شغلی مشغول به فعالیت باشند که در فهرست مشاغل موردنیاز PEQ  ذکر شده است. در این فهرست، مشاغل و حرفه‌هایی که در بازار کار کبک تقاضای زیادی دارند آمده است. قبل از ارائۀ درخواست، متقاضی باید حداقل ۱۲ ماه در آن شغل سابقۀ کار داشته باشد. شرایط لازم برای درخواست برنامۀ تجربۀ کبک برای کارگران از این قرار است:

 • متقاضی باید  حداقل ۱۸ سال داشته باشد.
 • در کبک ساکن شود و به کار ادامه دهد.
 • مجوز قانونی برای اشتغال در کبک داشته باشد.
 • حداقل ۱۲ ماه تجربۀ کاری در کبک داشته باشد.
 • در آزمون‌های مهارت زبان فرانسوی نمرۀ لازم را کسب کند.

برنامۀ کارآفرینی یا کسب‌وکار کبک (QEP)

کبک گزینه‌های مختلفی را برای کارآفرینان و سرمایه‌گذاران و صاحبان استارتاپ‌های علاقه‌مند به ایجاد مشاغل ارائه می‌دهد. هدف این برنامه‌ها تحریک رشد اقتصادی و اشتغال‌زایی است.

برنامۀ کارآفرینی کبک (Quebec Entrepreneur Program) مانند سایر برنامه‌ها بر اساس سیستم امتیازبندی است. اگر متقاضی، حداقل امتیاز را دریافت کند، به مصاحبه دعوت خواهد شد. این روش مزایایی دارد که سایر روش‌ها ندارند. برخی از این مزایا عبارت‌اند از:

 • نیازی به مدرک دانشگاهی نیست.
 • متقاضی می‌تواند به‌راحتی برای خودش و اعضای خانواده‌اش اقامت دائم بگیرد.
 • می‌توانید همسر و فرزندانتان را با خود به کانادا ببرید. البته سن فرزندان باید کمتر از ۲۲ سال باشد.

برنامۀ کارآفرینی کبک الزاماتی دارد که در ادامه شرح داده می‌شود.

چگونه با برنامۀ کارآفرینی یا کسب‌وکار کبک به این استان مهاجرت کنیم؟

در کبک کانادا، برنامه‌های کارآفرینی مختلفی وجود دارد که به افراد توانمند و کارآفرین فرصت می‌دهند تا به‌عنوان مهاجر به این استان وارد شوند و یا در آنجا سرمایه‌گذاری کنند. برنامۀ کارآفرینی کبک دو شیوه دارد.

شیوۀ اول

در این شیوه، متقاضیان برنامۀ کارآفرینی کبک باید در این استان اقامت کنند. یک شتاب‌دهندۀ کسب‌وکار، مرکز رشد یا انکوباتور کسب‌وکار یا مرکز کارآفرینی دانشگاهی باید از کسب‌وکار متقاضی اقامت حمایت کند. صاحبان کسب‌وکار می‌توانند طرح خود را به‌تنهایی یا با دیگران (حداکثر تا سه نفر از اتباع خارجی که برای همان برنامۀ کارآفرینی کبک درخواست داده‌اند) اجرایی کنند.

شتاب‌دهندۀ کسب‌وکار (Business Accelerators): سازمان‌هایی در کبک که خدمات پشتیبانی ارائه می‌دهد. به‌ویژه برای یافتن منابع مالی به کارآفرینان که ایده‌های نوآورانه دارند کمک می‌کنند.

انکوباتور کسب‌وکار (Business Incubators): سازمان‌هایی در کبک که خدمات نظارتی را به کارآفرینان ارائه می‌دهند.

مرکز کارآفرینی دانشگاهی (University Entrepreneurship Center): سازمانی که توسط یک دانشگاه یا مؤسسۀ آکادمیک اداره می‌شود و به کارآفرینان، خدمات مشاوره ارائه می‌دهد.

در این شیوه متقاضی باید درخواست خود را به‌صورت یک طرح کسب‌وکاری به کبک ارائه دهد و همۀ فرم‌های موردنیاز را که در وب‌سایت وزارت مهاجرت و  توسعۀ کبک  ارائه شده است، تکمیل کند.

شرایط لازم برای شیوۀ اول

 • کسب حداقل ۴۱ امتیاز 
 • داشتن حداقل دو سال سابقۀ مالکیت یا مدیریت کسب‌وکار در ۵ سال گذشته
 • داشتن دانش زبان فرانسه
 • داشتن مدرک تحصیلی، حداقل دیپلم دبیرستان
 • داشتن تمکن مالی
 • ارائۀ طرح کسب‌وکار
 • ارائۀ گواهی پیشنهاد خدمات از شتاب‌دهنده‌ها، مراکز رشد یا انکوباتورها یا مراکز کارآفرینی دانشگاهی
 • داشتن قصد سکونت در استان کبک

شیوۀ دوم

در این شیوه، متقاضی باید به کبک مهاجرت کرده و کسب‌وکار جدیدی راه‌اندازی کند یا کسب‌وکار موجود را خریداری کرده و مدیریت کند.

شرایط لازم برای شیوۀ دوم

 • کسب حداقل ۸۱ امتیاز 
 • داشتن حداقل دو سال سابقۀ مالکیت یا مدیریت کسب‌وکار در ۵ سال گذشته
 • داشتن حداقل سرمایۀ خالص (Net Worth) به میزان ۹۰۰,۰۰۰ دلار کانادا
 •  سرمایه‌گذاری به میزان حداقل ۳۰۰,۰۰۰ دلار کانادا برای کسب‌وکارهایی که در منطقۀ مونترال بزرگ هستند. یا سرمایه‌گذاری به میزان حداقل ۲۰۰,۰۰۰ دلار کانادا برای کسب‌وکارهای خارج از منطقۀ مونترال بزرگ
 • پرداخت ودیعه به مبلغ ۲۰۰,۰۰۰ دلار کانادا به‌عنوان تضمین اجرای کار
 • داشتن مالکیت حداقل ۲۵درصد سهام کسب‌وکار جدید یا حداقل ۵۱درصد از سهام کسب‌وکار خریداری‌شده
 • کسب‌وکار باید حداقل از ۵ سال پیش فعال بوده باشد.
 • نمی‌توان کسب‌وکاری را که قبلاً در برنامۀ کارآفرینی کبک انتخاب شده است معرفی کرد.
 • داشتن حداقل دانش زبان فرانسوی
 • داشتن مدرک تحصیلی، حداقل دیپلم
 • داشتن استقلال مالی
 • ارائۀ طرح کسب‌وکار
 • سکونت دائم در استان کبک
 • ایجاد حداقل یک کار دائمی تمام‌وقت برای شهروندان یا ساکنان دارای اقامت دائم کانادا

برنامۀ اسپانسرشیپ خانواده در کبک (Family Sponsorship in Quebec)

کبک به شهروندان خود اجازه می‌دهد از اعضای خانواده مانند همسر، فرزندان، والدین و پدربزرگ و مادربزرگ حمایت مالی کنند تا مهاجرت کنند و به آن‌ها بپیوندند. در این زمینه نیز الزامات و شرایطی وجود دارد که متقاضی مهاجرت باید آن‌ها را رعایت کند.

کانادا یکی از بهترین مقاصد مهاجرتی در دنیاست. کبک نیز که از استان‌های بزرگ این کشور است، برنامه‌های مهاجرتی ویژۀ خود را دارد تا بهترین مهاجران را جذب کند. در واقع، کبک مقصدی محبوب برای مهاجران کانادا محسوب می‌شود.

دلایل این محبوبیت عبارت‌اند از اقتصاد پررونق و پویا، فرصت‌های شغلی فراوان، اجاره‌ خانۀ ارزان‌تر نسبت به برخی شهرهای بزرگ کانادا، آب‌وهوای مناسب و محیط‌زیست زیبا، جشنواره‌ها و فستیوال‌های متعدد و وجود امنیت و آمار کم جنایت و خشونت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *