Search
Close this search box.

کارت اقامت دائم PR Card

زمانی که برای اقامت دائم کانادا اقدام کرده و درخواست شما مورد موافقت قرار می‌گیرد، می‌توانید برای اخذ کارت اقامت دائم کانادا اقدام کنید. کارت اقامت دائم مدرکی است که نشان می‌دهد شما اقامت دائم کانادا را دارید و به‌عنوان یک کارت شناسایی هر زمان که وارد خاک کانادا می‌شوید، می‌توانید از آن استفاده کنید. کارت اقامت دائم و تراول داکیومنت اقامت دائم (PRTD) تنها مدارکی هستند که به مقیمان دائم کانادا اجازه ورود به این کشور را می‌دهد.

کارت اقامت دائم کانادا یا PR کارت، مدرکی رسمی است که برای مهاجرانی که با دریافت اقامت دائم به کانادا مهاجرت کرده‌اند، توسط دولت کانادا صادر می‌شود. این کارت به صاحب آن اجازه می‌دهد تا بدون نیاز به ویزای ورود، به کانادا سفر کند و از آنجا خارج شود. این کارت دارای اهمیت بالایی است زیرا افرادی که اقامت دائم کانادا را دریافت می‌کنند، می‌توانند از برخی حقوق شهروندان کانادایی برخوردار شوند.

شرایط کلی دریافت این کارت شامل: داشتن سابقه کاری مرتبط، مهارت‌های زبانی مناسب، تحصیلات کافی و جزئیاتی که بر اساس سیستم امتیازبندی کانادا در نظر گرفته می‌شود، می‌باشد.

کارت اقامت دائم PR Card | سوگیموتو ویزا

کارت اقامت دائم (PR) چیست؟

کارت اقامت دائم (PR Card یا Permanent Residence (PR) Card) یک مدرک شناسایی است که توسط اداره مهاجرت کانادا (IRCC) صادر می‌شود. بر روی این کارت، عکس فرد درج می‌شود و مدرکی برای مقیم کانادا بودن فرد است. یک مدرک مسافرتی معتبر در هنگام ورود به کانادا و معمولا 5 سال اعتبار دارد. اما در موارد بسیار کمی ممکن است فقط یک سال اعتبار داشته باشد.

توصیه می‌شود تمام کسانی که اقامت دائم کانادا را دارند، برای دریافت کارت اقامت دائم اقدام کنند تا به‌‌ راحتی بتوانند وضعیت قانونی خود را اثبات کنند. از سال 2002 از این کارت به جای مدارک مهاجرتی چاپ‌شده استفاده می‌شود.

تاریخچه کارت اقامت دائم

این کارت که در ابتدا با نام کارت برگ درخت افرا (Maple Leaf Card) معرفی شده بود، اولین بار در سال 2001 به عنوان بخشی از اصلاحات اساسی دولت کانادا در قوانین مهاجرتی و امنیتی پس از حملات 11 سپتامبر در ایالات متحده پیشنهاد شده بود. پس از تصویب قانون جدید مهاجرت و حفاظت از پناهندگان در سال 2001، اولین کارت‌های اقامت دائم در 28 ژوئن 2002 توزیع شد.

مانند پاسپورت کانادایی، تمامی کارت‌های اقامت دائم توسط اداره مهاجرت کانادا (IRCC) صادر می‌شود، دارایی دولت کانادا است و اگر درخواست شود، باید برگردانده شود.

چه کسانی باید برای دریافت کارت اقامت دائم کانادا اقدام کنند؟

اگر مقیم دائم جدید کانادا هستید، نیاز نیست برای دریافت کارت اقامت دائم خود اقدام کنید. هنگام مهاجرت به کانادا و بعد از مشخص شدن آدرس پستی خود در کانادا، به طور خودکار کارت اقامت دائم برای شما ارسال می‌شود. فقط افرادی که واجد یکی از شرایط زیر هستند، باید برای دریافت کارت اقامت دائم اقدام کنند:

 • کارت اقامت دائم خود را در مدت 180 روز پس از مهاجرت به کانادا دریافت نکرده باشید.
 • کارت اقامت دائم شما منقضی شده است یا کمتر از 9 ماه دیگر منقضی می‌شود.
 • کارت اقامت دائم شما مفقود، دزدیده یا از بین رفته باشد.
 • شما به طور قانونی نام خود را تغییر باشید و در این صورت باید کارت اقامت دائم خود را به‌ روز کنید.

مدت زمان اخذ کارت اقامت دائم کانادا

تقریبا 30 روز طول می‌کشد تا اداره مهاجرت کانادا (IRCC) کارت اقامت دائم (PR) را صادر کند. البته ممکن است شرایط مختلف روی  فرایند صدور کارت اقامت دائم توسط IRCC تاثیر بگذارد و مدت زمان تحویل کارت اقامت تفاوت کند. 

همچنین تمدید کارت اقامت دائم یا جایگزینی کارت‌های گمشده توسط IRCC حدود 60 روز زمان می‌برد.

مدت زمان اعتبار کارت اقامت دائم کانادا

معمولا کارت‌های اقامت دائم 5 سال اعتبار دارند. گاهی اوقات ممکن است فقط یک سال اعتبار داشته باشند. نکته مهم این است که وضعیت اقامت دائم شما همراه با انقضای کارت اقامت دائم تغییر نمی‌کند. صرفا لازم است برای اثبات وضعیت اقامت دائم خود در کانادا به طور قانونی کارت اقامت دائم خود را تمدید کنید.

با تمام شدن اعتبار کارت اقامت دائم شما دیگر نمی‌توانید به‌عنوان یک سند مسافرتی از آن استفاده کنید. اگر زمانی که خارج کانادا هستید و کارت اقامت دائم شما منقضی شود، هنگام ورود به کانادا دیگر نمی‌توانید از این کارت استفاده کنید و اعتباری نخواهد داشت.

به دارندگان کارت اقامت دائم توصیه می‌شود که ظرف 6 ماه پس از انقضا برای تمدید کارت اقامت دائم خود اقدام کنند.

مزایای کارت اقامت دائم کانادا

مزیت اصلی دریافت کارت اقامت دائم این است که می‌توانید به طور قانونی ثابت کنید که شما اقامت دائم کانادا را دارید و بدون محدودیت یا مانعی، وارد کانادا شوید.

به عنوان یک مقیم دائم کانادا، شما مزایای زیر را خواهید داشت:

 • زندگی و کار در هر نقطه از کانادا
 • دسترسی به خدمات بهداشتی و اجتماعی همگانی
 • از اعضای خانواده خود برای سفر و حتی زندگی در کانادا حمایت مالی کنید.
 • دسترسی به آموزش رایگان برای فرزندان خود
 • دریافت شهروندی کانادا بعد از برآورده کردن شرایط لازم
 • دسترسی به حقوق و آزادی‌های گسترده‌تری نسبت به ساکنان موقت کانادا
کارت اقامت دائم PR Card | سوگیموتو ویزا
دریافت اقامت دائم کانادا از اصلی‌ترین اهداف مهاجران به کاناداست.

تراول داکیومنت اقامت دائم (PRTD)

برای سفر به کانادا به کارت اقامت دائم نیاز دارید، زیرا این کارت به صورت قانونی وضعیت شما را به‌عنوان یک مقیم دائم نشان می‌دهد. اما اگر هنگام انقضای کارت اقامت دائم خود خارج کانادا باشید، چه باید بکنید؟ در این حالت می‌توانید برای دریافت تراول داکیومنت Travel Document اقامت دائم اقدام کنید.

تراول داکیومنت اقدام دائم (PRTD یا Permanent Residence Travel Document) یک مدرک قانونی موقت است که ثابت می‌کند شما مقیم دائم کانادا هستید. این یک مدرک موقتی است و عمدتاً برای کمک به افرادی است که کارت اقامت دائم آن‌ها خارج از کانادا منقضی شده است. از تراول داکیومنت PRTD می‌توان یک مرتبه استفاده کنید تا به شرکت‌های مسافرتی و آفیسرهای مرزی ثابت کنید که شما به‌عنوان مقیم دائم کانادا می‌توانید وارد کشور شوید.

مهم است بدانید که اگر کارت اقامت دائم معتبر یا تراول داکیومنت PRTD نداشته باشید و قصد داشته باشید به‌عنوان یک مقیم دائم به کانادا سفر کنید، ممکن است نتوانید سوار هواپیما، قطار، اتوبوس، قایق و سایر وسایل نقلیه به مقصد کانادا شوید.

دریافت کارت اقامت دائم فوری

تحت شرایط خاصی،  اداره مهاجرت کانادا (IRCC) براساس مولفه‌های مشخصی فرایند صدور کارت اقامت دائم شما را کوتاه‌تر می‌کند. برای اینکه واجد شرایط دریافت کارت اقامت دائم فوری شوید، باید ظرف سه ماه آینده به دلایل زیر سفری داشته باشید:

 • یک فرصت شغلی
 • بیماری جدی خود یا یکی از اعضای خانواده‌تان
 • فوت یکی از اعضای خانواده
 • مسائل مرتبط با شغل فعلی شما

حتی اگر واجد شرایط هم باشید، IRCC تضمین نمی‌کند که کارت اقامت دائم شما به موقع تمدید یا جایگزین شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *