Search
Close this search box.

تعهدات اقامت دائم

اقامت دائم کانادا فرصتی را برای شما فراهم می‌کند تا به بسیاری از حقوق و آزادی‌ها مانند یک شهروند کانادایی دسترسی پیدا کنید. اما با این حال، وضعیت اقامت دائم نیز قابل لغو است. تعهدات و الزامات خاصی برای حفظ آن وجود دارد که هر مقیم دائم کانادا باید رعایت کند تا در نهایت بتواند شهروندی کانادا را اخذ کند.

تعهدات اقامت دائم کانادا شامل مجموعه ای از الزامات و مسئولیت ها هستند که مهاجران باید آنها را رعایت کنند. این تعهدات شامل حضور فیزیکی در کانادا برای دوره زمانی معین، پیروی از قوانین و مقررات کانادا و همچنین عدم ارتکاب جرم می باشد. همچنین، افراد باید تلاش کنند تا از زبان رسمی کانادا (انگلیسی یا فرانسوی) یاد بگیرند تا در جامعه کانادایی حضور پیدا کنند. رعایت این الزامات بسیار مهم است زیرا عدم رعایت آنها می تواند منجر به از دست دادن وضعیت اقامت دائم شود. بنابراین، این تعهدات نه تنها به افراد کمک می کند تا با فرهنگ و جامعه کانادا آشنا شوند، بلکه از حقوق و آزادی هایی که به عنوان یک مهاجر دائمی کانادا برخوردار هستند نیز محافظت می کند.

تعهدات اقامت دائم | سوگیموتو ویزا

وضعیت اقامت دائم کانادا (PR یا Permanent Residence) چیست؟

مقیم دائم کانادا (PR یا Permanent Residence) به شخصی گفته می‌شود که با مهاجرت به کانادا حق زندگی دائمی در این کشور را کسب کرده است، هرچند که شهروند کانادایی نیست. این بدان معناست که این افراد شهروند کشور دیگری هستند اما بسیاری از حقوق و امتیازات مشابه شهروندان کانادایی را دریافت می‌کنند. اقامت دائم در کانادا توسط اداره مهاجرت کانادا (IRCC) اعطا می‌شود.

چگونه ثابت کنیم که مقیم دائم کانادا هستیم؟

اگر به تازگی اقامت دائم کانادا را اخذ کرده‌اید، می‌توانید از تاییدیه اقامت دائم کانادای خود (COPR یا e-COPR یا Confirmation of Permanent Residence) به‌عنوان سندی برای اثبات وضعیت اقامت دائم خود استفاده کنید. هنگامی که کارت اقامت دائم خود را دریافت کردید، می‌توانید از این کارت برای اثبات وضعیت اقامت دائم خود بهره بگیرید.

تعهدات اقامت دائم | سوگیموتو ویزا
دریافت اقامت دائم کانادا از اهداف مهاجرت بسیاری از افراد به شمار می‌رود.

کارت اقامت دائم کانادا چیست؟

کارت اقامت دائم کانادا یک مدرک شناسایی صادر شده توسط اداره مهاجرت کانادا (IRCC) است که شامل عکس و اثباتی برای وضعیت اقامت دائم یک شخص است. این کارت به ساکنان دائم کانادا اجازه می‌دهد تا وضعیت خود را هم در کانادا و هم در هنگام ورود مجدد به کشور پس از سفر به خارج از کشور اثبات کنند.

با اخذ اقامت دائم کانادا از چه حقوقی برخوردار می‌شویم؟

مقیمان دائم کانادا از بسیاری از حقوق مشابه شهروندان کانادایی برخوردار هستند. یک مقیم دائم کانادا می‌تواند:

 • از اکثر مزایای اجتماعی مانند پوشش هزینه‌های مراقبت‌های بهداشتی همچون شهروندان کانادایی استفاده کند.
 • در هر نقطه از کانادا که بخواهد به زندگی، کار و تحصیل بپردازد.
 • برای شهروندی کانادا درخواست دهد و از حقوق و حمایت منشور حقوق و آزادی‌های کانادا برخوردار شود..

با این حال، به‌عنوان یک مقیم دائم در کانادا، همچنان باید مالیات بپردازد و از تمام قوانین قابل اجرا در سطوح فدرال، استانی و شهری پیروی کند.

به‌عنوان مقیم دائم کانادا مجاز به انجام چه کارهایی نیستیم؟

قابل ذکر است، کارهای خاصی وجود دارد که مقیمان دائم کانادا نمی‌توانند در کانادا انجام دهند. آن‌ها نمی‌توانند:

 • در انتخابات سیاسی (ایالتی یا فدرال) مشارکت داشته باشند و رای بدهند.
 • نمی‌توانند برخی از مشاغلی را که نیاز به مجوز امنیتی سطح بالا دارند، انجام دهند.

تعهدات اقامت دائم کانادا چیست؟

برای حفظ وضعیت اقامت دائم خود، باید در پنج سال گذشته حداقل ۷۳۰ روز را در کانادا سپری کرده باشید. نیازی نیست که این ۷۳۰ روز پیوسته باشد و ممکن است بعضی از روزهایی را که خارج از کانادا گذارنده‌اید، در این ۷۳۰ روز حساب شوند.

برای پیگیری بهتر زمان سپری شده در کانادا:

 • می‌توانید از ژورنال سفر (travel journal) اداره مهاجرت کانادا (IRCC) استفاده کنید. 
 • هنگام ورود به کانادا، می‌توانید از یک آفیسر مرزی کانادا در مورد جزییات آن سوال کنید.

راه دیگر برای پیگیری زمان سپری شده در کانادا، درخواست برای یک کارت اقامت دائم جدید است. این فرآیند همچنین به شما کمک می‌کند تا بفهمید همچنان واجد شرایط وضعیت اقامت دائم هستید یا خیر

چگونه اقامت دائم کانادا را از دست می‌دهیم؟

نکته مهم این است که وضعیت اقامت دائم شما با منقضی شدن کارت اقامت دائم شما از دست نمی‌رود. اما  با انجام کارهای خاصی ممکن است اقامت دائم خود را از دست بدهید. یک مقیم دائم کانادا ممکن است وضعیت اقامت دائم خود را از دست بدهد اگر:

 • تعیین وضعیت اقامت غیر دائم توسط یک قاضی پس از تحقیق یا تجدید نظر PRTD انجام شود.
 • داوطلبانه از وضعیت اقامت دائم خود دست بکشد.
 • حکم حذفی (removal order) علیه او صادر شده و قابل اجرا باشد.
 • شهروندی کانادا را دریافت کند.

اگر دیگر نخواهیم مقیم دائم کانادا باشیم!

ممکن است بخواهید دیگر مقیم دائم کانادا نباشید اگر:

 • مایل به پذیرش یک سمت دیپلماتیک یا رسمی با یک دولت خارجی باشید.
 • شما به دنبال دریافت شهروندی یا وضعیت اقامت دائم از کشور دیگری هستید و قبل از آن باید وضعیت اقامت دائم کانادا خود را لغو کنید.
 • می‌دانید که برای مدت طولانی در خارج از کانادا بوده‌اید و از پیامدهای عدم انجام تعهدات اقامت دائم کانادا آگاه هستید.
 • نمی‌خواهید منتظر یک آفیسر ویزا باشید تا وضعیت اقامت دائم شما را ارزیابی کند. شما می‌خواهید برای ویزای اقامت موقت یا مجوز الکترونیکی سفر (eTA) درخواست دهید.
 • می‌خواهید هنگام ورود به کانادا از تاخیر جلوگیری کنید.
 • شما دیگر قصد اقامت دائم در کانادا را ندارید.

توجه داشته باشید که هنگامی که شهروند کانادا شوید، مجبور نیستید وضعیت اقامت دائم خود را لغو کنید.

اگر وضعیت اقامت دائم خود را لغو کنیم، چه می‌شود؟

اگر داوطلبانه از وضعیت اقامت دائم خود صرف نظر کنید، از روزی که درخواست شما توسط آفیسر تایید شود، دیگر مقیم دائم کانادا محسوب نمی‌شوید. توجه به این نکته ضروری است که تصمیمی که توسط آفیسر گرفته می‌شود، قطعی است و قابل اعتراض به بخش تجدیدنظر مهاجرت (IAD یا Immigration Appeal Division) نیست. علاوه بر این، شما نمی‌توانید برای شهروندی کانادا اقدام کنید. هر درخواستی که در حال حاضر در حال بررسی است، به طور خودکار رد می‌شود.

در این صورت وضعیت اقامت دائم اعضای خانواده‌مان چه می‌شود؟

اگر تصمیم به انصراف از وضعیت اقامت دائم خود بگیرید، اعضای خانواده شما مجبور نیستند راه شما را دنبال کنند. ممکن است بخواهند همچنان مقیم دائم کانادا بمانند. لازم به ذکر است که زمانی که اداره مهاجرت کانادا (IRCC) درخواست شما را برای انصراف از اقامت دائم دریافت می‌کند، هرگونه درخواست اسپانسرشیپ خانواده که ارسال .کرده‌اید به حالت تعلیق در می‌آید

چه زمانی به‌عنوان مقیم دائم کانادا واجد شرایط اخذ شهروندی کانادا می‌شویم؟

برای اینکه واجد شرایط اخذ شهروندی کانادا شوید، باید:

 • مقیم دائم کانادا باشید.
 • حداقل ۳ سال از ۵ سال گذشته را در کانادا گذرانده باشید.
 • در صورت نیاز صورت‌های مالیاتی خود را ثبت کرده باشید.
 • آزمون حقوق و مسئولیت‌های شهروندان کانادایی را گذرانده باشید و با کشور کانادا آشنا باشید.
 • قادر به اثبات مهارت زبان خود باشید.

چگونه به‌عنوان یک مقیم دائم کانادا برای شهروندی کانادا اقدام کنیم؟

روند درخواست یک مقیم دائم کانادا برای اخذ شهروندی کانادا (در صورت واجد شرایط بودن) ساده است:

 1. متقاضیان باید درخواست را به صورت آنلاین یا کاغذی به پورتال شهروندی اداره مهاجرت کانادا ( IRCC) یا دفتر آن‌ها ارسال کنند.
 2. هزینه‌های درخواست مرتبط را بپردازند.
 3. پس از بررسی و تایید درخواست، متقاضیان (بالای ۱۸ سال) ملزم به ثبت‌نام و شرکت در آزمون شهروندی و جلسه مصاحبه به صورت آنلاین یا حضوری هستند. این آزمون شامل سوالاتی در مورد تاریخ، جغرافیا، اقتصاد، دولت، قوانین، نمادها و موارد دیگر کانادا است و منابع مطالعاتی متفاوتی دارد.
 4. پس از گذراندن این آزمون، متقاضیان موفق برای برگزاری مراسم شهروندی و ادای سوگند شهروندی (چه به صورت آنلاین یا حضوری) دعوت خواهند شد.

سوالات متداول

در زیر پاسخ به متداول‌ترین سوالات در مورد برنامه‌های استانی کانادا را خواهید یافت:

در چه صورت واجد شرایط اخذ شهروندی کانادا می‌شویم؟

اگر قصد دارید برای شهروندی کانادا درخواست دهید، لطفاً توجه داشته باشید که زمان سپری شده در خارج از کانادا نمی‌تواند در شرایط اقامت شهروندی حساب شود. در حال حاضر، شما باید حداقل ۳ سال از ۵ سال گذشته (۱۰۹۵ روز) را در کانادا به عنوان مقیم قانونی کانادا بگذرانید تا واجد شرایط درخواست شهروندی کانادا شوید.

اگر قصد داشتم باشم از کانادا خارج شوم، چگونه می‌توانم در هنگام ورود مجدد وضعیت اقامت دائم خود را اثبات کنم؟

باید منتظر بمانید تا کارت اقامت دائم خود را دریافت کنید. اگر نمی‌توانید این کار را انجام دهید، باید قبل از ورود مجدد به کانادا برای تراول داکیومنت (PRTD یا Permanent Resident Travel Document) درخواست دهید. این درخواست برای مقیمان دائم خارج از کانادا است که نیاز به مدرکی دال بر وضعیت خود دارند تا بتوانند به کانادا بازگردند.

در چه صورت روزهای سپری شده در خارج از کانادا جزء زمان اقامت دائم شما محسوب می‌شود؟

اگر برای مدت طولانی در خارج از کانادا هستید، در موقعیت‌های زیر روزهای سپری شده جزء تعهدات اقامت شما محسوب می‌گردد:
با همسر یا شریک زندگی قانونی کانادایی یا فرزند زیر ۱۹ سال خود به سفر رفته باشید.
به طور تمام وقت توسط یک بیزینس کانادایی یا خدمات عمومی (Public Services) کانادا استخدام شده و موظف به انجام وظایف کاری خود در خارج کانادا هستید.
همسر، شریک زندگی قانونی یا فرزند شما خارج از کانادا به صورت تمام وقت در یک بیزینس کانادایی یا خدمات عمومی کانادا مشغول به کار باشد.

اگر وضعیت اقامت دائم خود را از دست بدهیم، می‌توانیم درخواست تجدیدنظر کنیم؟

اگر وضعیت اقامت دائم خود را از دست دادید، می‌توانید ظرف ۶۰ روز پس از مشخص شدن وضعیت شما، درخواست تجدید نظر کنید. در صورت درخواست تجدیدنظر،آفیسر مهاجرتی ممکن است دلایل بشردوستانه و دلسوزانه را قبل از تصمیم‌گیری نهایی در مورد وضعیت اقامت دائم شما در نظر بگیرد.

ژورنال سفر چیست؟

به‌عنوان یک مقیم موقت یا دائم کانادا، ایده خوبی است که سفرهای خود را به خارج از کانادا یادداشت کنید. هنگام ثبت درخواست کارت اقامت دائم جدید و درخواست شهروندی به این اطلاعات نیاز خواهید داشت.
ژورنال سفر راهی آسان برای ثبت سفرهای خارج از کانادا است. آن را در کنار پاسپورت یا سایر اسناد مسافرتی یا تراول داکیومنت‌های خود نگه دارید. این یک سند رسمی نیست. ژورنال سفر فقط به شما کمک می‌کند تا تعداد روزهایی را که خارج از کانادا سپری کرده‌اید، به یاد داشته باشید. نیازی به ارسال آن همراه با اپلیکیشن خود برای اداره مهاجرت کانادا نیست.

آیا برای حفظ و رعایت تعهدات اقامت دائم کانادا، در صورت ترک این کشور باید ظرف ۶ ماه به کانادا بازگردیم؟


خیر، هیچ تعهدی برای بازگشت به کانادا هر ۶ ماه برای رعایت تعهدات اقامت دائم کانادا وجود ندارد. شاید این سوءتفاهم ناشی از قانون منسوخ شده‌ای باشد که متقاضیان را ملزم می‌کرد حداقل به مدت ۶ ماه برای چند سال مشخص در کانادا حضور داشته باشند تا واجد شرایط شهروندی کانادا باشند. با این حال، همچین الزامی برای حفظ وضعیت اقامت دائم وجود ندارد. شرط کلی حضور فیزیکی در کانادا در مجموع ۷۳۰ روز در ۵ سال گذشته است. نیازی نیست که اقامت شما در کانادا پیوسته باشد. هیچ قانونی وجود ندارد که باعث شود فرد به دلیل حضور بیش از شش ماه در خارج از کانادا به طور خودکار وضعیت اقامت دائم خود را از دست بدهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *