Search
Close this search box.

تأیید اقامت دائم کانادا (COPR)

اخذ اقامت دائم کانادا و تأیید آن یکی از دغدغه‌های اصلی افرادی است که با انواع مختلف ویزا به این کشور مهاجرت کرده‌اند. تاییدیه اقامت دائم (Confirmation Of Permanent Residence) که به اختصار COPR نامیده می‌شود نوعی سند رسمی است که برای تأیید اقامت دائم در کانادا تبعه‌های خارجی استفاده می‌شود. اگر شما هم در مراحل دریافت اقامت دائم کانادا هستید و می‌خواهید در مورد ماهیت COPR اطلاعات لازم را به‌دست آورید تا انتها با سوگیموتو ویزا همراه باشید.

تأیید اقامت دائم کانادا | سوگیموتو ویزا

پس از تایید اقامت دائم یک فرد مهاجر توسط اداره مهاجرت کانادا، مدرک تایید اقامت دائم (COPR) به فرد داده می‌شود. یک افسر مهاجرت در مرز ورودی یا دفتر CIC این سند را امضا کرده و  تاریخ زمانی که اقامت دائم به فرد اعطا شده است را درج می‌کند. ساکنان دائم کانادا از این سند برای ارائه به سازمان‌های استانی و منطقه‌ای جهت دسترسی به خدمات عمومی استفاده می‌کنند.

شرایط دریافت مدرک تأیید اقامت دائم در خارج از کانادا

همان‌طور که در ابتدای مطلب اشاره کردیم، COPR مدرکی است که ساکنان دائمی جدید از اداره مهاجرت کانادا (IRCC) بعد از تأیید و گرفتن اقامت دائم کانادا دریافت می‌کنند. اگر اولین بار است که برای تکمیل PR (اقامت دائم) خود به کانادا سفر می‌کنید باید مدارک لازم برای اقامت دائم کانادا و COPR را به همراه داشته و به مقامات مرزی تحویل دهید. 

البته توجه کنید که COPR سندی مسافرتی نیست و در صورت تأیید اقامت دائم کانادا و مواردی از این دست و نیاز به ویزا، ویزای مخصوصی برای شما صادر می‌شود که از طریق آن اجازه سفر به کانادا و ورود به خاک این کشور را دریافت می‌کنید.

چنانچه تا زمان ورود به کانادا نتوانستید COPR خود را دریافت کنید و سفر شما از یکی از کشورهای بدون نیاز به ویزا انجام می‌شود باید به سراغ تهیه‌ی مجوز الکترونیکی سفر (eTA) بروید.

دریافت COPR در داخل کانادا

مراحل دریافت COPR در داخل کانادا تا حدودی مشابه قبل است: بعد از طی‌کردن راه های گرفتن اقامت دائم کانادا در صورت موفقیت در این زمینه COPR برای شما صادر می‌شود. البته در این حالت COPR یک نسخه‌ی الکترونیکی است که افراد دارای اقامت دائم آن را از طریق پورتال آنلاین دریافت می‌کنند. روند انجام این کار به شرح زیر است:

بعد از تأیید شما برای PR، ایمیل‌های مشخصی از طرف آدرس ایمیلی که به cic.gc.ca ختم می‌شود دریافت خواهید کرد که اهداف مشخصی دارند:

 • درخواست تأیید آدرس شما
 • درخواست برای تأیید حضور فیزیکی شخص در کانادا
 • ارائه اطلاعات در مورد پورتال اقامت دائم (PRP) و گزینه‌های جایگزین در صورت عدم امکان استفاده از آن

نکات مهم در زمان دریافت COPR

یکی از نکات مهمی که باید بعد از اخذ اقامت دائم در کانادا و دریافت COPR به آن توجه کنید جدا بودن پورتال اقامت دائم از حساب شما در IRCC است؛ بنابراین بهتر است که از ساخت حساب شخصی در پورتال پرهیز کنید، چرا که می‌تواند مدت زمان انجام فرآیند را با تاخیر جدی مواجه کند. مسئله‌ی دیگری که باید در نظر بگیرید مطلع کردن IRCC در صورت ترک کانادا پیش از دریافت PR است.

بعد از اخذ اقامت دائم کانادا و ثبت نام در پورتال اقامت دائم، IRCC یک نسخه‌ی الکترونیک از COPR برای شما صادر می‌کند که می‌توان از طریق پورتال به آن دسترسی پیدا کرد. توجه کنید که این سند در حقیقت مدرکی است که وضعیت جدید شما را در کشور کانادا نشان می‌دهد. 

در طول مدت زمانی که منتظر دریافت کارت PR خود هستید می‌توانید از نسخه‌ی الکترونیکی COPR در موارد مختلف زیر استفاده کنید:

تأیید اقامت دائم کانادا | سوگیموتو ویزا

چنانچه به دنبال تأیید اقامت دائم کانادا از طریق خرید ملک و روش‌های دیگر هستید، اما نمی‌دانید که چطور باید این کار را انجام دهید کافی است با مشاوران ما تماس گرفته و این پروسه حساس را به آن‌ها واگذار کنید. کارشناسان مجموعه اطلاعات لازم را در مورد هزینه اقامت دائم کانادا در اختیار شما قرار داده و به پرسش‌های شما مانند چگونه اقامت دائم کانادا بگیریم؟ پاسخ می‌دهند.

اطلاعات مندرج در COPR

طی کردن راه های اقامت دائم کانادا از قبیل تأیید اقامت دائم کانادا از طریق سرمایه گذاری در نهایت شما را به مدرکی به نام COPR می‌رساند که علاوه بر نام قانونی و عکس اطلاعات مختلف زیر در آن درج شده است:

اطلاعات موجود در ردیف اول

 • نام خانوادگی
 • نام
 • نام مستعار و شناسه

اطلاعات موجود در ردیف دوم

 • تاریخ تولد به فرمت (سال/ماه/روز)
 • محل تولد
 • کشور محل تولد

اطلاعات موجود در ردیف سوم

 • جنسیت در زمان ورود به کانادا
 • وضعیت تاهل در زمان ورود به این کشور
 • تابعیت در زمان ورود بر مبنای گذرنامه مورد استفاده 

اطلاعات موجود در ردیف چهارم

 • شماره پاسپورت در زمان ورود به کانادا
 • اعتبار پاسپورت
 • کشور صادرکننده اسناد

اطلاعات موجود در ردیف پنجم

 • کد مهاجرتی
 • قد
 • رنگ چشم

خط ۱۴: اعضای خانواده همراه

خط ۱۵: آدرس اولین اقامتگاه در کانادا و نام میزبان (در صورت وجود)

خط ۱۶، ۱۷ و ۱۸: معرف دولتی

تاریخ و امضا: تأیید اطلاعات مندرج از جمله تاریخ ورود

خطوط زیر وضعیت اقامت فرد را به ماموران مهاجرتی نشان می‌دهند:

خط ۳۹: اظهارات افسر CBSA

خط ۴۱: شماره پرواز

خط ۴۲: مقدار پولی که همراه دارید

خط ۴۳: وضعیت PR

خط ۴۵: تاریخ دریافت PR

خط ۴۶: شهر محل ورود به کانادا

خط ۴۷: امضای افسر مهاجرت

منقضی شدن COPR

یکی از دغدغه‌های افراد بعد از تأیید اخذ اقامت دائم کانادا از طریق ثبت شرکت این است که در صورت منقضی شدن COPR چه کاری باید انجام دهند. در مجموع این مدرک بعد از صدور به مدت یک سال اعتبار دارد و در طول این مدت متقاضیان باید وارد خاک کانادا شده و فرآیند PR خود را به صورت رسمی کامل کنند. 

اداره مهاجرت کانادا در زمان همه‌گیری کرونا COPR را تمدید کرد؛ اما در حال حاضر امکان انجام این کار وجود ندارد. 

بنابراین در صورتی که بعد از دریافت COPR نتوانستید به صورت رسمی وارد خاک کانادا شده و فرآیند PR را کامل کنید؛ باید مجدداً برای آن درخواست داده و تمامی پروسه را از ابتدا آغاز کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *