Search
Close this search box.

ارزیابی مدارک تحصیلی کانادا

ارزیابی مدارک تحصیلی (ECA) یکی از مهم‌ترین مراحل برای مهاجرت و تحصیل در کانادا است و به منظور تعیین میزان تطابق مدرک تحصیلی متقاضی با استانداردهای آموزشی کانادا انجام می‌شود. متقاضیان در فرایند ارزیابی شامل بررسی مدرک تحصیلی متقاضی، سیستم آموزشی کشور مبدا، محتوای دروس و نمرات فرد می‌شود، به این ترتیب مدارک تحصیلی فرد اعتبارسنجی شده تا در فرآیندهای مهاجرتی و تحصیلی از آن استفاده کنند. این فرآیند برای افرادی که به دنبال مهاجرت به کانادا، کاریابی در این کشور یا تحصیل در دانشگاه‌های کانادا هستند، الزامی است. در ادامه، به اهمیت و نیاز به ارزیابی مدارک تحصیلی برای ویزاها و برنامه‌های مختلف مهاجرتی در کانادا خواهیم پرداخت.

ارزیابی مدرک تحصیلی کانادا | سوگیموتو ویزل

چرا دریافت ارزیابی مدارک مهم است؟

همانطور که گفته شد ارزیابی تحصیلی (ECA) اعتبار مدرک تحصیلی متقاضی را تعیین می‌کند. مدرک تحصیلی معتبر یک امتیاز محسوب می‌شود و دارنده می‌تواند بعد از ورود به کانادا با صرف زمان و هزینه کمتر، راحت‌تر و سریع‌تر در دانشگاه‌های کانادا تحصیل کند یا جذب بازار کار کانادا شود. بنابراین ارزیابی مدارک تحصیلی یک مرحله بسیار حیاتی و ضروری در مسیر مهاجرت و تحصیل در کانادا است.

انواع ارزیابی مدارک

در کانادا، ارزیابی مدارک مختلف برای مهاجرت و تحصیل در سه مدل کلی انجام می‌شود. مدلهای ارزیابی به شرح زیر هستند:

ارزیابی مدارک تحصیلی برای مهاجرت

(Evaluation for Immigration – ECA):

این روش برای افرادی مناسب است که قصد دارند از طریق برنامه‌های مهاجرتی کانادا به این کشور مهاجرت کنند. موسسه WES مدارک تحصیلی شما را برای مهاجرت به کانادا ارزیابی می‌کند. این ارزیابی به شما امکان می‌دهد تا معادل مدارک تحصیلی خود با مدارک کانادایی را مشخص کنید. این اطلاعات برای شما در فرآیند مهاجرت و درخواست ویزای مهاجرتی به عنوان مثال برای  برنامه‌های مهاجرتی مانند نیروی کار ماهر فدرال اهمیت دارد.

ارزیابی مدرک به مدرک (Document-by-Document):

این روش ارزیابی مدارک تحصیلی را به صورت مدرک به مدرک انجام می‌دهد. اطلاعات مهمی مثل نوع مدرک، مدرک دریافتی، تاریخ دریافت، مدرک‌دهنده و موارد مشابه در این روش تایید می‌شوند. این نوع ارزیابی به عنوان مثال برای ارائه مدارک به سازمان‌های خصوصی و دولتی کانادا مورد نیاز است.

ارزیابی درس به درس (Course-by-Course):

در این روش، مدارک تحصیلی شما به صورت دقیق و درس به درس توسط WES ارزیابی می‌شوند. این ارزیابی به شما امکان می‌دهد تا مدارک تحصیلی خود را به دقت در مقایسه با مدارک کانادایی معرفی کنید. این اطلاعات به دانشگاه‌ها، کالج‌ها، و موسسات آموزشی کانادایی کمک می‌کند تا برای شما معادل مربوطه را تعیین کنند. همچنین، برای اخذ لایسنس‌های مهندسی در استان‌های خاص مانند ساسکاچوان نیز از این نوع ارزیابی استفاده می‌شود.

چه کسانی به ارزیابی مدارک تحصیلی نیاز دارند؟

افرادی که تحصیلات خود را در خارج از کانادا گذرانده‌اند معمولا به ارزیابی مدرک نیاز دارند. ECA به شما این امکان را می‌دهد که معادل مدارک تحصیلی‌تان در کانادا را تعیین کنید. مطالعه و انجام این ارزیابی برای مهاجرت از طریق برنامه‎‎‌های زیر ضروری است:

1.  اکسپرس اینتری

2.   ویزای کار کانادا

3. تحصیل در کانادا

در زیر به شرح هر کدام از این برنامه‌های مهاجرتی کانادا و نیاز آنها به ارزیابی مدرک تحصیلی می‌پردازیم:

1. اکسپرس اینتری کانادا (Express Entry):

در سیستم اکسپرس انتری کانادا، که یکی از معروف‌ترین برنامه‌های مهاجرت به کانادا است، دو برنامه اصلی به نام برنامه نیروی کار ماهر فدرال (FSWP) و برنامه نیروی متخصص فدرال (Federal Skilled Worker) وجود دارد. برای شرکت در این برنامه‌ها و امتیاز‌دهی به متقاضیان مهاجرت، ارزیابی مدارک تحصیلی به عنوان یکی از عوامل مهم برای کسب امتیازات CRS (Comprehensive Ranking System) بسیار حیاتی است.

در صورت تمایل به شرکت در برنامه کارگران ماهر فدرال (FSWP)، می‌بایست قبل از ورود به برنامه اکسپرس اینتری، گزارش ارزیابی مدارک تحصیلی (ECA) داشته باشید. این گزارش به شما امکان می‌دهد تحصیلات خارجی‌تان را با معیارهای کانادا مقایسه کرده و امتیازات مورد نیاز برای ورود به برنامه را کسب کنید. با این حال، اگر مدرک تحصیلی شما از سوی یک مؤسسه کانادایی صادر شده باشد، نیاز به گزارش ECA ندارید.

2. ویزای کار کانادا :

برای کاریابی و کار در کانادا، معمولاً باید مدارک تحصیلی‌تان را ارزیابی کرده و اعتبار آنها را اثبات کنید. این امر برای درخواست ویزای کار کانادا و ورود به بازار کار این کشور گاهی الزامی است.

نکته مهم

توجه داشته باشید که گزارش ECA مدرکی برای اعتبارسنجی یا مجوز فعالیت در یک حرفه مشخص شده نیست. اعتباربخشی حرفه‌ای جدا از فرآیند ECA است و توسط مقامات نظارتی در هر استان تصمیم‌گیری می‌شود.

3. تحصیل در کانادا (Study Permit):

برای تحصیل در دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشی در این کشور و دریافت ویزای تحصیلی کانادا باید مدارک تحصیلی‌تان را ارزیابی کرده و به دانشگاه موردنظر ارائه دهید.

نیروی کار ماهر فدرال | سوگیموتو ویزا

هدف از ارزیابی مدارک تحصیلی، تشخیص میزان معادلیت مدرک تحصیلی شما با مدارک تحصیلی کانادا است تا بتوانید در صورت تمایل، در مقاطع تحصیلی بالاتر در کانادا ادامه تحصیل دهید. با دریافت مدرک ارزیابی تحصیلی کانادا شانس خود را برای مهاجرت، تحصیل و کار در کانادا افزایش دهید.

مراحل دریافت مدرک ارزیابی تحصیلی کانادا

برای دریافت مدارک ارزیابی شده خود (Educational Credential Assessment – ECA) در کانادا، باید مراحل زیر را دنبال کنید:

انتخاب سازمان ارزیابی

 در ابتدا، باید یک سازمان ارزیابی معتبر و تایید شده توسط دولت کانادا را انتخاب کنید. این سازمان‌ها مدارک تحصیلی را بررسی کرده و گزارش ECA را صادر می‌کنند. لیست سازمان‌های معرفی شده از سوی IRCC برای صدور گزارش‌های ECA را در زیر مشاهده می‌کنید:

  • World Education Services
  • Comparative Education Service – University of Toronto School of Continuing Studies
  • International Credential Assessment Service of Canada
  • International Qualifications Assessment Service
  • International Credential Evaluation Service
  • Medical Council of Canada (برای پزشکان)
  • Pharmacy Examining Board of Canada (برای داروسازان)

 

تهیه مدارک مورد نیاز

 سازمان ارزیابی ممکن است مدارک مختلفی را از شما درخواست کند، از جمله مدارک تحصیلی (مانند رونوشت‌ها و گواهی‌نامه‌ها) و اطلاعاتی در مورد مؤسساتی که در آنها آموزش دیده‌اید. شما باید این مدارک را تهیه و آماده کنید.

پرداخت هزینه

 هر سازمان ارزیابی می‌تواند تعرفه‌های مختلفی برای انجام ارزیابی و صدور گزارش ECA داشته باشد. باید هزینه‌های مرتبط با این خدمات را پرداخت کنید.

ارسال مدارک

 ارسال مدارک با توجه به نیازهای سازمان می‌تواند از طریق پست سنتی یا ارسال الکترونیکی باشد.

دانشجویان در حال آزمون | سوگیموتو ویزا
هدف از ارزیابی مدارک تحصیلی، تشخیص میزان معادلیت مدرک تحصیلی متقاضی با مدارک تحصیلی کانادا است.

مدت زمان انتظار برای دریافت گزارش ECA

پس از ارسال مدارک و پرداخت هزینه، سازمان ارزیابی به بررسی و ارزیابی مدارک شما می‌پردازد. پس از اتمام ارزیابی، گزارش ECA صادر می‌شود. زمانی که یک سازمان ارزیابی مدارک تحصیلی (ECA) مدارک شما را دریافت می‌کند و به ارزیابی آنها می‌پردازد، معمولاً به میزان ترافیک کاری و مدارک ارسالی بستگی دارد. زمان اعلام گزارش ECA ممکن است متغیر باشد و در موارد مختلف بین چند هفته تا چند ماه متفاوت باشد.

آیا متقاضیانی که از طریق برنامه‌های خانواده مهاجران ,تقاضای اقامت کرده اند به ارزیابی مدارک نیاز دارند؟

اعضای خانواده (همسر، فرزندان، والدین، و…) که به کانادا مهاجرت می‌کنند و امتیازات CRS (سیستم رتبه‌بندی جامع) را در نظر می‌گیرند، ممکن است برای ادامه تحصیلات خود نیاز به ECA داشته باشند. البته به طور کلی دریافت این ارزیابی برای خانواده‌ها ضروری نیست؛ اما انجام ارزیابی برای متقاضی یک امتیاز محسوب می‌شود.

جمع بندی

در پایان، اخذ مدرک ارزیابی تحصیلی کانادا برای افرادی که به دنبال مهاجرت، تحصیل یا کار در کانادا هستند گامی حیاتی است. این فرآیند یک امتیاز ویژه به درخواست شما برای مهاجرت به کانادا اضافه می‌کند و شانس شما را افزایش می‌دهد. بنابراین اولین گام برای حرکت به سمت یک آینده بهتر و پر از فرصت‌های شغلی و تحصیلی در کانادا ارزیابی مدرک تحصیلی است. با اطلاعات دقیقی که توسط ECA به دست می‌آید، افراد می‌توانند مسیر مهاجرتی خود را بازنگری کرده و به بهترین شکل از فرصت‌های موجود در این کشور بهره‌ ببرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *