Search
Close this search box.

درباره اداره مهاجرت کانادا (IRCC)

اداره مهاجرت کانادا Immigration, Refugees and Citizenship Canada که به اختصار IRCC نامیده می‌شود سال‌ها است که در حوزه فعالیت خود عملکرد درخشانی داشته است. رسالت این اداره دولتی سه پایه اساسی دارد؛ مدیریت مهاجرت (Immigration)، پناهندگان (Refugees) و شهروندی (Citizenship) در کانادا وظایف اصلی این سازمان محسوب می‌شوند.

می‌دانیم که کانادا همواره عملکرد درخشانی در مهاجرپذیری داشته است. پذیرش افراد خارجی در یک کشور به‌عنوان مقیم موقت یا دائم نیاز به اخذ سیاست‌های هوشمندانه‌ای دارد. IRCC با بررسی جنبه‌های مختلف اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی به پذیرش مهاجران و پناهندگان می‌پردازد و در عین حال رفاه حال شهروندان خود را نیز درنظر می گیرد.

این اداره مهاجرتی با گزینش مهاجرانی که می‌توانند به اقتصاد کانادا کمک کنند آینده این کشور را تضمین می‌کند. از طرفی با ارائه کمک‌ها و آموزش‌های متنوع به پناهجویان سعی می‌کند آن‌ها را نیز به عناصری تأثیرگذار در جامعه تبدیل کند.

درباره اداره مهاجرت کانادا | سوگیموتو ویزا

اداره مهاجرت کانادا و کنترل پذیرش مهاجران

همانطور که اشاره شد می‌د‌انیم که یکی از رسالت‌های IRCC مدیریت ورود مهاجران به این کشور است. این سازمان سعی دارد که در مرحله اول با تعیین استانداردهای لازم نیازهای کانادا به اقشار مختلف خارجی را مشخص کند. در مرحله بعد با تعیین ظرفیتی متناسب‌ با نیازهای جامعه به پذیرش مهاجران واجد شرایط می‌پردازد و در نهایت به اسکان، زندگی، کار و تحصیل آن‌ها در کانادا کمک می‌کند.

از جمله خدمات IRCC به مهاجران می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • آموزش زبان انگلیسی یا فرانسوی (در صورت نیاز)
  • ارائه اطلاعات در رابطه با زندگی در کانادا
  • اجرای برنامه اسکان و انطباق مهاجران
  • کمک به پیدا کردن شغل مناسب
  • اجرای برنامه میزبانی

اداره مهاجرت کانادا و پناهندگان

امروزه مدیریت پناهندگان در کشورها به یکی از اساسی‌ترین مسائل سیاسی-اجتماعی تبدیل شده است. تعداد زیادی از مردم کشورهای مختلف جهان به دلایلی ملزم به ترک خانه و سرزمین مادری خود می‌شوند و در جستجوی یک زندگی بهتر به کشورهایی که بستر مناسبی برای زندگی دارند پناه می‌برند.

از آنجایی که کانادا از جمله بهترین و مترقی‌ترین کشورها در حوزه‌های مختلف از جمله اقتصاد به حساب می‌آید پناهندگان زیادی این کشور را برای آغاز یک زندگی جدید انتخاب می‌کنند. دولت کانادا وظیفه محافظت صحیح توانسته فرایند اخد اقامت و شهروندی کانادا برای این پناهجویان را آسان کند و به این شکل به ارتقاء اجتماعی کانادا کمک کند.

از آنجایی که پناهجویان می‌توانند شامل هر قشر و از هر فرهنگی باشند انطباق و اسکان صحیح آن‌ها برای رفاه حال شهروندان کانادا نیز اهمیت زیادی دارد. بنابراین IRCC نه تنها برای پناهجویان بلکه برای شهروندان کانادا نیز بسیار مهم است.

از جمله خدمات IRCC به پناهندگان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • اجرا و مدیریت برنامه اسکان مجدد (برای اسکان پناهندگان در کانادا)
  • آموزش زبان انگلیسی یا فرانسوی (در صورت نیاز)

اداره مهاجرت کانادا و اعطای شهروندی

اشاره کردیم که یکی از رسالت‌های اداره مهاجرت کانادا کمک به مهاجرین و پناهجویانی است که به دنبال اقامت دائم و اخذ شهروندی کانادا هستند.

اداره مهاجرت با فراهم کردن بسترهای مناسب واجدین شریط را شناسایی می‌کند و از راه‌های مختلف به آن‌ها در کسب شهروندی کانادا کمک می‌کند. از طرفی به آن دسته از متقاضیان شهروندی که شرایط لازم را ندارند نیز فرصت آموزش و اصلاح داده می‌شود.

راه‌های ارتباطی با اداره مهاجرت کانادا

 توصیه می‌شود که پیش از آغاز فرایند مهاجرت خود به کشور کانادا با IRCC تماس‌ برقرار کنید تا تمام ابهامات خود در رابطه با مهاجرت و زندگی در این کشور را برطرف کنید. از طرفی پس از دریافت ویزا و حتی شهروندی کانادا نیز می‌توانید در زمینه‌های مختف از راهنمایی‌های این سازمان بهره‌مند شوید.

شماره تلفن اداره مهاجرت کانادا: ۲۱۰۰-۲۴۲-۸۸۸-۱ می‌توانید ۲۴ ساعت شبانه روز و ۷ روز هفته از این طریق با اداره مهاجرت کانادا ارتباط برقرار کنید.

سایت اداره مهاجرت کانادا: www.canada.ca

آدرس ایمیل اداره مهاجرت کانادا برای پرسش‌های عمومی: question@cic.gc.ca

آدرس ایمیل اداره مهاجرت کانادا برای پرسش‌های تخصصی: web-tech-support@cic.gc.ca

جمع بندی

اداره مهاجرت کانادا تأسیس شده است تا فرایند پذیرش مقیمان موقت و دائم کانادا را مدیریت و تسهیل کند. این سازمان علاوه بر مدیریت ورود مهاجران به فرایند اسکان و ورود پناهجویان نیز نظارت دارد و سعی دارد تا بهترین شرایط را برای آن‌ها فراهم کند.

در صورتی که هرگونه سؤال یا ابهامی در رابطه با این سازمان، وظایف و خدمات آن داشتید می‌توانید به‌طور مستقیم با آن ارتباط برقرار کنید. کارشناسان IRCC در ۲۴ ساعت تمام اوقات هفته آماده پاسخگویی به شما هستند.

سوالات متداول

چگونه می‌توان فرایند مهاجرت به کانادا را پیگیری کرد؟

می‌توان با مراجعه به وبسایت www.canada.ca‌ فرایند مهاجرت خود به کانادا را به‌طور دقیق تحت بررسی قرار دهید.

چگونه می‌توان با اداره مهاجرت کانادا ارتباط برقرار کرد؟

امکان ارتباط با اداره مهاجرت کانادا از طریق تماس با شماره تلفن ۲۱۰۰-۲۴۲-۸۸-۱ یا آدرس ایمیل‌های question@cic.gc.ca یا web-tech-support@cic.gc.ca‌  وجود دارد.

آیا رسیدگی به امور پناهجویان نیز در حوزه وظایف IRCC قرار می‌گیرد؟

بله

فرایند صدور پاسپورت در IRCC چقدر طول می‌کشد؟

این فرایند حداقل ۲۰ روز طول می‌کشد.

آیا اعطای شهروندی نیز بر عهده IRCC است؟

بله، سازمان مهاجرت کانادا به‌طور دقیق بر اقامت دائم و فرایند اخذ شهروندی مهاجران نظارت می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *