Search
Close this search box.

تفاوت ویزا با پرمیت کانادا

این سوال ذهن مهاجران بسیاری را درگیر خود کرده است. درحالی که در برخی کشورها دو کلمه ویزا و پرمیت (مجوز) در یک معنا و به جای هم استفاده می‌شوند، اما در کشور کانادا این دو کلمه با هم متفاوت هستند.

بنابراین هر دو قوانین و مقررات خاص خود را دارند و مهاجران باید این قوانین را رعایت کنند.در مجموع ویزا به منظور اجازه ورود به کشور کانادا و پرمیت به منظور اجازه ماندن به صورت موقت جهت تحصیل یا کار به مهاجران اعطا می‌شود. این بدین معنی است که افراد نمی‌توانند تنها با داشتن ویزای کانادا در این کشور مشغول به کار یا تحصیل شوند یا تنها با داشتن مجوز وارد خاک کانادا شوند.

 همچنین باید توجه داشت که تاریخ انقضای هر کدام متفاوت است؛ اما هم اجازه و هم ویزا بسته به تاریخ اعتبار پاسپورت افراد اعتبار خواهند داشت. افراد می‌توانند در صورت انقضای مجوز در شرایطی آن را تمدید نمایند. باید توجه کرد که برخی ورک پرمیت کانادا امکان تمدید ندارند.در ادامه این مقاله به بررسی تفاوت پرمیت و ویزای کانادا در تحصیل و کار مهاجران خواهیم پرداخت.

در کانادا، ویزا و پرمیت دو مفهوم مجزا هستند. ویزا به شما اجازه ورود به کانادا را می‌دهد، اما پرمیت به شما اجازه کار در کانادا را می‌دهد. به عبارت دیگر، ویزا یک مجوز ورود به کانادا است، اما پرمیت به شما اجازه کار کردن یا اقامت در کانادا را می‌دهد.

ویزا چیست؟

ویزا برای افراد متقاضی کار، تحصیل یا حتی برای بازدید از کانادا، اجازه سفر به این کشور را صادر می‌کند. ورود افراد به خاک کانادا بر اساس تصمیم افسران مرزی انجام می‌شود. بنابراین، داشتن ویزا، ورود به کشور کانادا را تضمین نمی‌کند. ویزا مهری است که در داخل پاسپورت ثبت شده و اطلاعاتی مانند نام، تاریخ تولد، نوع ویزا (ویزای تحصیلی، ویزای کاری یا ویزای توریستی)، محل و زمان صدور و همچنین اعتبار در آن وجود دارد.

باید توجه داشت که ویزا، اجازه کار یا تحصیل را به افراد نمی‌دهد. فقط اجازه سفر و ورودی قانونی، را برای افراد به ارمغان می‌آورد. افراد باید قبل از ورود به کشور کانادا برای اخذ ویزای کانادا از سفارت یا VAC (مراکز درخواست ویزا) اقدام کنند.

اعتبار ویزای کانادا موقت است بنابراین بعد از اتمام اعتبار آن، افراد باید کشور کانادا را ترک کرده یا برای تمدید ویزای خود اقدام نمایند.

دریافت ویزا | سوگیموتو ویزا
ویزا به معنای اجازه سفر و ورود قانونی به کشور دیگری است.

پرمیت چیست؟

اعتبار اجازه یا پرمیت مانند ویزا موقتی است. پرمیت مجوزی است که به افراد اجازه ورود به کشور کانادا را نمی‌دهد؛ سندی است شامل بایدها و نبایدهایی که افراد می‌توانند در طول مدت سکونت در کشور کانادا، انجام دهند. بسته به نوع اجازه (ورک پرمیت کانادا یا استادی پرمیت) شرایط و محدودیت‌های افراد با یکدیگر متفاوت خواهد بود. 

در صورت اتمام اعتبار استادی پرمیت در طول زمان تحصیل، افراد می‌توانند آن را تمدید کنند. اما امکان تمدید ورک پرمیت کانادا در برخی مشاغل وجود ندارد.

تفاوت پرمیت و ویزا چیست؟

ویزا و پرمیت دو مفهوم مختلف هستند که برای اقامت و کار در کشورهای خارجی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 • ویزا: ویزا یک مجوز رسمی است که توسط دولت یک کشور ارائه می‌شود و به شخص اجازه می‌دهد تا برای یک دوره زمان محدود وارد این کشور شود. ویزاها می‌توانند برای اهداف مختلفی مانند توریست، کار، تحصیل یا همسری صادر شوند.
 • پرمیت: پرمیت یک اجازه کار یا اقامت است که به شخص اجازه می‌دهد تا برای یک دوره زمان مشخص در یک کشور خاص کار کند یا زندگی کند. پرمیت‌ها معمولا برای افرادی صادر می‌شوند که قصد دارند برای مدت طولانی‌تری در یک کشور اقامت کنند.

به طور کلی، ویزا اجازه ورود به یک کشور را می‌دهد، در حالی که پرمیت اجازه کار و یا اقامت در آن کشور را می‌دهد.

فرم درخواست ویزا | سوگیموتو ویزا
قبل از ورود به کشور کانادا باید برای اخذ ویزای کانادا از سفارت یا VAC (مراکز درخواست ویزا) اقدام کنید.

تفاوت استادی پرمیت کانادا و ویزای تحصیلی کانادا چیست؟

ویزای تحصیلی مهری است که بر پاسپورت افراد درج شده و نشان‌دهنده دلیل ورود افراد به کشور کانادا است. برگه‌ای که در کشور کانادا صادر شده و اجازه ماندن و تحصیل را به افراد متقاضی می‌دهد، استادی پرمیت است. هر دو مدرک باید قبل از تاریخ انقضا تمدید شوند. 

در برخی موارد کلمات استادی پرمیت و ویزای تحصیلی به جای هم استفاده می‌شوند. در صورتی که باید توجه داشت وقتی افراد موفق به دریافت ویزا جهت تحصیل شوند، به طور غیر رسمی اجازه تحصیل را در کشور کانادا پیدا کرده‌اند، اما نامه رسمی آن که اجازه تحصیل است را در خاک کانادا اخذ خواهند کرد. به طور کلی و در بیشتر مواقع اخذ ویزا جهت تحصیل، اخذ اجازه تحصیل را به دنبال دارد ولی یکی نیستند.

تفاوت ورک پرمیت کانادا و ویزای کاری کانادا چیست؟

دو مدرک ورک پرمیت کانادا و ویزای کاری کانادا برای متقاضیان کار ضروری هستند و هر دو کاربردهای خاص خود را دارند. ویزای کار دلیل ورود افراد را به خاک کانادا مشخص می‌کند در حالی که افراد برای سکونت در کشور کانادا به سندی به نام اجازه کار نیاز دارند. ویزای کاری برچسبی است که بعد از اخذ ویزای کانادا در پاسپورت افراد درج می‌شود. در بیشتر شرایط، وقتی افراد موفق به اخذ ویزای کار می‌شوند یعنی ورک پرمیت برای آن‌ها تایید شده و بعد از ورود به کشور کانادا صادر می‌شود و افراد اجازه کار در کانادا را دریافت می‌کنند.

هم ویزای کاری و هم اجازه کار باید قبل از اتمام اعتبار، تمدید شوند. صدور ویزای کاری هم از خارج هم از داخل کشور کانادا انجام می‌شود در عین حال اجازه کار فقط در داخل کشور کانادا صادر می‌شود.

فرم ورک پرمیت | سوگیموتو ویزا
دقت داشته باشید که امکان تمدید ورک پرمیت کانادا در برخی مشاغل وجود ندارد.

ویزا Counterfoil شامل چه مواردی می‌شود؟

ویزا Counterfoil مانند ضمیمه‌ای به پاسپورت فرد متصل می‌شود. در آن اطلاعات شخصی فرد، شماره UCI، هدف فرد از بازدید کشور کانادا دیده می‌شود. برای مثال V-1 برای بازدید کننده یا توریست، B-1 برای بیزنس ویزیتور، W-1 برای نیروی کار خارجی و S-1 برای دانشجوی بین‌المللی درج می‌شود.

پرمیت شامل چه مواردی می‌شود؟

معمولا پرمیت شامل اطلاعات شخصی فرد و اعتبار پرمیت می‌شود. همچنین الزامات و شرایط، ضمیمه مجوز می‌شوند. متداول‌ترین آن‌ها اجازه کار، اجازه تحصیل، ویزیتور رکورد و TRP است.

نکات ضروری در ارتباط با پرمیت و ویزای کانادا

 • افرادی که در کشور کانادا محصل هستند و برنامه‌ای جهت خروج از کشور ندارند، نیازی به تمدید ویزای خود ندارند.
 • متقاضیانی که قصد ترک کشور کانادا را دارند، باید برای ۳ ماه پیش از خروج، ویزای خود را تمدید کنند.
 • مهاجران برای تمدید ویزای تحصیلی یا ویزای کاری کانادا باید پرمیت معتبری داشته باشند.
 • حداقل ۳ ماه پیش از اتمام مجوز، آن را تمدید نمایند. هر اقدامی برای مجوز ملزم به پرداخت هزینه دولتی به کشور کانادا است.
 • ورود افراد به کانادا حتی در چند روز باقی مانده از اعتبار ویزا، قانونی است.
 • در صورت استفاده از ویزای ویزیتوری، افراد می‌توانند بدون مشکل ۶ ماه در کانادا سکونت داشته باشند.
 • افراد ویزیتوری که قصد دارند برای ویزای تحصیلی یا ویزای کاری کانادا اقدام نمایند، می‌توانند قبل از پایان ۶ ماه برای ویزای مورد نظر خود درخواست دهند.
 • در صورت اتمام اعتبار پرمیت، علاوه بر تمدید آن، افراد بهتر است برای Restoration  اقدام کنند.
 • پرمیت و ویزای کانادا دو مدرک ضروری برای مهاجران هستند، بنابراین متقاضیان باید با دقت از این دو مدرک نگهداری نموده و به تاریخ اعتبار آن‌ها توجه داشته باشند.

سوالات متداول

در زیر لیستی از سوالات متداول و پاسخ‌های مربوطه را برای اطلاع بیشتر متقاضیان تهیه کرده‌ایم:

مدت زمان اعتبار ویزای تحصیلی چقدر است؟

به طور معمول مدت زمان اعتبار ویزای تحصیلی به اندازه طول دوره تحصیلی در کانادا است. البته افسر مهاجرتی اعتبار ویزا را بر حسب اعتبار پاسپورت افراد مشخص می‌کند.

مدت زمان اعتبار ویزای کار چقدر است؟

ویزای کار کانادا به طور معمول ۱ الی ۲ سال اعتبار دارد در مواردی اعتبار آن به ۴ سال هم می‌رسد.

آیا امکان تمدید اجازه کار کانادا وجود دارد؟

بله؛ بسته به نوع اجازه آن را می‌توان تمدید کرد. باید توجه داشت در حالی که برخی ورک پرمیت‌ها برای تمدید محدودیتی ندارند، برخی دیگر مانند اجازه کار بعد از تحصیل را نمی‌توان تمدید کرد.

آیا بدون داشتن اجازه تحصیلی می‌توان در کانادا مشغول به تحصیل شد؟

بله؛ در مواردی خاص می‌توان بدون اجازه تحصیلی در کانادا مشغول به تحصیل شد: افراد در دوره‌هایی ۶ ماهه یا کوتاه‌ترشرکت کنند، در صورتی که والدین متقاضی ویزای تحصیلی یا کاری داشته باشند.

آیا بدون داشتن ورک پرمیت می‌توان در کانادا مشغول به کار شد؟

بله؛ دولت کانادا برای افراد در برخی مشاغل خاص مانند نمایندگان خارجی، پرسنل نظامی و… شرایطی را به وجود آورده تا بدون مجوز در کشور کانادا به صورت موقت کار کنند.

آیا افراد می‌توانند با ویزای توریستی در کانادا به تحصیل یا کار بپردازند؟

خیر؛ فرد خارجی با داشتن ویزای ویزیتوری (توریستی) امکان کار در کانادا ندارد ولی افراد می‌توانند در داخل کشور کانادا ویزای توریستی خود را به ویزای تحصیلی یا کاری تبدیل کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *