اقامت دائم کانادا

خانه >> اقامت دائم کانادا

اقامت دائم کانادا | سوگیموتو ویزا

اداره مهاجرت کانادا RCIC، از اجرای برنامه‌ای بزرگ به منظور افزایش شمار مهاجران خبر داده است. این طرح نسبت به طرح پیشین در سال ۲۰۲۱ حدود ۲۵ درصد افزایش ظرفیت داشته است و براساس آن  کانادا تا سال ۲۰۲۵، ۵۰۰ هزار مهاجر جدید می‌پذیرد. هدف نهایی اغلب افرادی که از طریق روش‌های مختلف به کشور کانادا مهاجرت می‌کنند، اخذ اقامت دائم کانادا و شهروندی این کشور است. اما برای گرفتن اقامت دائم کانادا، راه‌های مختلفی وجود دارد. 

در این بخش اطلاعات و جزییات مفید و کاربردی در مورد سوالات زیر گردآوری شده است:

شرایط اقامت دائم در کانادا چیست؟ 

راه های اقامت دائم کانادا چگونه است؟

آیا گرفتن اقامت دائم کانادا از طریق تحصیل امکان پذیر است؟

آیا برای دریافت اقامت دائم کانادا محدودیت‌هایی وجود دارد؟

آیا خرید اقامت دائم کانادا امکان دارد؟

مهاجرت به کانادا
روش‌های مختلف مهاجرت به کانادا برای دریافت اقامت دائم

کشور کانادا با بیش از ۱۰۰ برنامه و مسیر مهاجرتی یکی از پویاترین سیستم‌های پذیرش مهاجر را دارد. برنامه‌های مختلفی که به کارگران ماهر، افراد دارای تجربه تجاری و خانواده ها کمک می‌کند تا براساس شرایط و وضعیت خود، بهترین برنامه را انتخاب کرده و به اقامت دائم کانادا برسند.

بررسی اجمالی

افراد به دلایل زیادی مهاجرت به کانادا را انتخاب می‌کنند. خواه دنبال کردن تحصیلات با کیفیت بالا، بهره‌مندی از کیفیت زندگی بهتر، آسایش و امنیت برای خود و خانواده، استفاده از خدمات اجتماعی و مراقبت‌های بهداشتی و بسیاری هدف ‌های ارزشمند دیگر، متقاضیان مهاجرت به کانادا را افزایش می‌دهد.

به همین منظور، دولت کانادا بیش از ۱۰۰ روش مختلف برای مهاجرت را پیش روی متقاضیان قرار داده و هر فرد متناسب با وضعیت و شرایط خود و خانواده قادر خواهد بود بهترین مسیر را انتخاب کند.

مسلما انتخاب مسیر مهاجرتی، با استفاده از توصیه‌های یک وکیل مهاجرت با تجربه شانس موفقیت شما را بالاتر خواهد برد.

به عنوان مثال، راه‌های مختلفی برای افراد حرفه‌ای و کارگران ماهر واجد شرایط برای اخذ اقامت دائم کانادا وجود دارد.

 • برجسته‌ترین گزینه از طریق اکسپرس اینتری است که مسیر اصلی کانادا برای کارگران ماهر طبقه اقتصادی است. بهترین راه برای واجد شرایط بودن تحت اکسپرس انتری این است که شرایط برنامه نیروی کار ماهر فدرال (FSWP) یا کلاس تجربه کانادایی (CEC, Canadian Experience Class) را برآورده کنید.
 • دومین مسیر بزرگ کانادا برای نیروی کار ماهر، برنامه نامزدی استانی (PNP) است. تقریباً هر استان و منطقه‌ایی تحت برنامه PNP مهاجرانی را انتخاب می‌کنند که نیازهای بازار کار محلی خود را برآورده می‌کنند.
 • سومین گزینه اصلی مهاجرت به استان کبک است که مسیرهای قابل توجهی مانند برنامه نیروی کار ماهر کبک و کلاس تجربه کبک را ارائه می‌دهد.

اگر می خواهید اقامت دائم کانادا را به عنوان یک مهاجر تجاری دریافت کنید، چندین گزینه مانند برنامه خوداشتغالی فدرال، ویزای استارت آپ و برنامه های کارآفرینی که تحت PNP و استان کبک اجرا می‌شوند، دارید.

کانادا تعدادی برنامه نیز تحت کلاس اسپانسرشیپ خانواده ارائه می‌دهد. از طریق این برنامه‌ها، شهروندان کانادایی و ساکنان دائمی می‌توانند از اعضای خانواده و عزیزان خود برای مهاجرت به کانادا حمایت کنند.

در پاسخ به سوال "چرا مهاجرت به کانادا رو انتخاب کنیم؟" ویدئو بالا را ببینید.

انواع اقامت کانادا

اقامت کشور کانادا به دو صورت اقامت موقت و اقامت دائم وجود دارد.

اقامت موقت

اقامت موقت کانادا به معنی ماندن در کشور کانادا برای زمانی موقت و محدود است. متقاضیانی که اقامت موقت کشور کانادا را دریافت می‌کنند، باید شرایط اقامت در کانادا و قوانین این کشور که توسط افسر مهاجرتی این کشور وضع شده است را رعایت کنند. مدت زمان تعیین شده برای حضور فرد در کانادا، کار مجاز برای نیروی کار خارجی و رشته تحصیلی مجاز برای دانشجوی بین‌المللی از جمله این شرایط محسوب می‌شوند. افراد برای دریافت ویزای کار، توریستی یا تحصیلی کانادا، اقامت موقت دریافت می‌کنند.

اقامت دائم

افرادی که شرایط اقامت در کانادا را رعایت کرده و ۲ الی ۳ سال در کشور کانادا سکونت داشته‌ باشند، می‌توانند برای دریافت اقامت دائم کشور کانادا که اقامتی بدون محدودیت است، اقدام نمایند. در این صورت افراد بدون نگرانی به کار یا تحصیل در کانادا می‌پردازند و از تمام حقوق اجتماعی و فردی کانادا برخوردار می‌شوند. افراد می‌توانند برای اخذ اقامت دائم از روش‌هایی مانند برنامه اکسپرس اینتری یا کارآفرینی استفاده کنند.

چرا کانادا به مهاجر نیاز دارد؟

کانادا از مهاجران در سه طبقه پذیرایی می‌کند: 

 • طبقه اقتصادی، 
 • طبقه خانوادگی، و 
 • طبقه پناهنده و بشردوستانه

اولین طبقه مهاجر تحت برنامه مهاجرت نیروی کار ماهر در طبقه اقتصادی برای حمایت از کارگران ماهر و با تجربه که به‌دنبال استانداردهای بالای زندگی و دریافت اقامت دائم کانادا هستند مورد استقبال قرار می گیرد .کانادا جمعیت سالخورده و نرخ زاد و ولد پایینی دارد و به همین دلیل است که اکثر مهاجرانی که از آن استقبال می‌کنند، کارگران و نیروی کار ماهر هستند. کانادا برای حمایت از نیروی کار و رشد اقتصادی خود به این کارگران ماهر نیاز دارد. کارگران ماهر که مهارت‌ زبان داشته، تجربه کاری و تحصیلات قوی نیز دارند و به دنبال موفقیت و آینده ‌‌ایی بهتر وارد کانادا می شوند نقشی حیاتی در تلاش های دولت کانادا برای حمایت از رشد اقتصادی و خدمات اجتماعی مانند آموزش و مراقبت‌های بهداشتی همگانی ایفا می کنند.

دومین طبقه بزرگ مهاجر از طریق اسپانسرشیپ خانواده و به دنبال اخذ اقامت دائم کانادا وارد این کشور می‌شوند. از آنجاییکه خانواده ‌های قوی سازنده بستر و پیکره  یک اجتماع سالم هستند ،کانادا برنامه اسپانسرشیپ والدین، فرزندان و پدربزرگ و مادر بزرگ‌ها را برای حمایت از اعضای خانواده ارائه می‌کند.

 سومین طبقه بزرگ مهاجران به عنوان پناهنده و برای اهداف بشردوستانه وارد کانادا می‌شوند. کانادا به عنوان یکی از ممتازترین کشورهای جهان، تعهد اخلاقی دارد که برای کسانی که از آزار و شکنجه و سایر سختی ها فرار می کنند، امنیت ایجاد کند. پس از پایان جنگ جهانی دوم، کشور کانادا سنت طولانی در نشان دادن رهبری بشردوستانه دارد. در سال ۱۹۸۶، سازمان ملل متحد مدال نانسن را که بالاترین افتخار سازمان ملل برای کسانی است که به پناهندگان کمک می‌کنند به مردم کانادا اعطا کرد. در حقیقت کانادا اولین و تنها کشوری است که مدال نانسن را دریافت کرده است.

مهاجران انگلیسی وفرانسوی برای ساختن کشوری جدید به کانادا مهاجرت کردند.

در ویدئو بالا قسمتی از سخنرانی جاستین ترودو، نخست ویزر کانادا را در مورد مهاجرت به کانادا میبینید.

چرا دولت کانادا از مهاجرت حمایت می‌کند؟

یکی از منحصر به فردترین نکات در مورد کانادا این است که قوی‌ترین سطوح حمایت عمومی از مهاجرت را در جهان دارد. از اوایل دهه ۱۹۹۰، حمایت عمومی مردم  از مهاجرت در کانادا به طور پیوسته افزایش یافته است. امروزه حدود 80 درصد از کانادایی ها موافق هستند که مهاجرت برای اقتصاد مفید است. حمایت عمومی قوی به دولت کانادا اجازه می‌دهد تا ورود سالانه  500 هزار مهاجر جدید را هدف خود قرار دهد.

در زیر دلایل حمایت عمومی مردم کانادا از مهاجرت را به اختصار بررسی می‌کنیم:

تاریخچه: کانادا  کشوری با سابقه در مهاجرت است. مهاجران انگلیسی و فرانسوی برای ساختن کشوری جدید به بومیان کانادا پیوستند. از زمان تشکیل کنفدراسیون کانادا در سال ۱۸۶۷، این کشور پذیرای میلیون ها مهاجر از سراسر جهان بوده است. از این رو، به غیر از مردم بومی کانادا، همه کانادایی‌ها مهاجر یا نوادگان مهاجران هستند. همانطور که در موزه مهاجرت کانادا در هالیفاکس، نوا اسکوشیا گفته می‌شود: "کانادایی یک مهاجر با سابقه است."

جغرافیا: به دلیل موقعیت جغرافیایی و احاطه شدن در میان آب‌های وسیع، کانادا فقط با یک کشور، ایالات متحده مرز مشترک دارد. به این معنی که کانادا می‌تواند کنترل زیادی بر افرادی که وارد کشور می شوند اعمال کند. این امر به کانادا اجازه میدهد تا افراد را قبل از ورود به کشور غربالگری و مطمئن شود که آنها اهداف اقتصادی و سیاسی را کانادا برآورده می‌کنند و خطری برای امنیت کشور ندارند.

رویکرد: کانادا هر ساله میلیاردها دلار برای استقبال از مهاجران و ارائه کمک‌های اسکان به آنها مانند آموزش شغلی، سرمایه گذاری می‌‌کند. علاوه بر این کانادا میلیاردها دلار در آموزش، مراقبت های بهداشتی، زیرساخت ها و سایر زمینه های مهم سرمایه گذاری کرده تا استانداردهای زندگی کانادایی ها و مهاجران را بالا نگه دارد.

سیاست: بزرگترین شهرها و استان های کانادا دارای سطوح بالایی از مهاجران هستند. سیاستمداران برای پیروزی در انتخابات دموکراتیک نیازمند حمایت مهاجران هستند.

اکنون که با رویکرد، اهداف و سیاست دولت کانادا در مورد مهاجرت آشنا شدیم، نگاهی به روش های اقامت دائم کانادا خواهیم داشت.

 بهترین روش‌ها و شرایط اقامت در کانادا

وقتی صحبت از بهترین روش‌ها و شرایط اقامت کانادا به میان می‌آید، به کم‌ترین هزینه اقامت دائم در کانادا و روشی سریع اشاره می‌شود. در ادامه به برخی از این روش‌ها می‌پردازیم.

اقامت کانادا از طریق تحصیل

افرادی که به دنبال راهی برای کم کردن هزینه اقامت دائم در کانادا هستند، می‌توانند روش تحصیلی را انتخاب کنند. روش تحصیلی یکی از محبوب‌ترین راه‌های مهاجرت محسوب می‌شود  که بدون در نظر گرفتن هزینه‌های زندگی و شهریه دانشگاه، برای درخواست، افراد نیازی به پرداخت هزینه زیادی ندارند. به علاوه، بعد از دریافت اقامت تحصیلی، شانس افراد برای دریافت ویزای کاری بالا می‌رود. همچنین در برخی استان‌های کانادا، افراد می‌توانند بعد از اتمام تحصیلات خود برای اقامت دائم اقدام نمایند.

اقامت از طریق کار

افراد با سابقه کاری و ماهر ، با مدرک زبان و مدرک تحصیلی معتبر می‌توانند از طریق روش نیروی کار ماهر فدرال که زیر مجموعه برنامه اکسپرس اینتری محسوب می‌شود، برای اقامت خود اقدام نمایند. هزینه اقامت دائم در کانادا در این روش کم‌تر است و درخواست‌ها در زمان کم‌تری پردازش می‌شوند. 

اقامت از طریق کارآفرینی، استارتاپ، ثبت شرکت، سرمایه‌گذاری، برنامه نامزدی استانی و ازدواج از برخی دیگر از بهترین روش‌ها برای اخذ اقامت دائم در این کشور است.

اولین قدم را به سوی زندگی رویایی خود در کانادا بردارید!

شروع کن

راه‌های گرفتن اقامت دائم کانادا | مهاجرت تجاری

برای مهاجرت تجاری چندین گزینه وجود دارد که به شما امکان می‌دهد روند مهاجرت به کانادا را سریع پیگیری کنید.

اگر مایل به مهاجرت به کبک هستید، این استان برنامه‌های مهاجرت تجاری خود را دارد. بسیاری از شاخه‌های برنامه  PNP نیز دارای برنامه‌های مهاجرتی به طور خاص برای کارآفرینان و سایر افراد تجاری هستند.

اقامت کانادا از طریق استارتاپ 

برنامه ويزاي استارتاپ كانادا به افرادی که ایده کسب و کاری نوین دارند که می‌تواند سایر الزامات و شرایط این برنامه را برآورده کند، اعطا شده و در نهایت موفق به اخذ اقامت دائم کانادا می‌شوند.

افراد با استعداد که ریسک پذیری و توانمندی‌های مربوط به پایه‌گذاری یک کسب‌وکار جدید را دارند و به دنبال  یک اکوسیستم بهتر برای راه‌اندازی و یا توسعه کاری  خود هستند، می‌توانند از این روش  اقامت دائم در کانادا را دریافت کنند. 

این برنامه کارآفرینان مهاجر را تشویق می‌کند تا شرکت های خود را در کانادا توسعه دهند. متقاضیان موفق با سازمان های مورد تایید استارتاپ کانادا ارتباط برقرار  کرده و از پشتیبانی مالی برای راه اندازی استارت آپ خود بهره مند می‌شوند. همچنین خدمات راهنمایی و مشاوره تخصصی برای افتتاح و راه‌اندازی شرکت خود در کانادا دریافت می‌کنند.

برای اطلاع از جزییات این برنامه به صفحه ویزای استارتاپ کانادا رجوع کنید.

استارتاپ کانادا راهی مطمئن برای رسیدن به اقامت دائم

اقامت کانادا از طریق کارآفرینی

مانند سایر روش‌های تجاری مهاجرت به کانادا، این برنامه افرادی با توانایی تجاری و خلاقیت بالا، که مایل به اخذ اقامت دائم کانادا از طریق سرمایه گذاری هستند را هدف قرار می‌دهد. افرادی که دارای هوش تجاری بوده، سابقه و توانایی مدیریت یک بیزنس موفق را داشته باشند که به اقتصاد و رشد صنعت کانادا کمک کند.

از مهمترین الزامات این برنامه ایجاد فرصت شغلی برای حداقل یک فرد کانادایی است.

افرادی که قصد دریافت ویزای کارآفرینی کانادا و سرمایه گذاری در کانادا را دارند، اقامت موقت دوساله دریافت خواهند کرد و در طی دو سال فرصت دارند تا بیزنس خود را راه اندازی و مدیریت کنند و در نهایت برای دریافت اقامت دائم کانادا درخواست دهند.

 برای اطلاع از جزییات این برنامه به صفحه ویزای کارآفرینی کانادا رجوع کنید.

ویزای خود اشتغالی کانادا

برنامه ویزای خود اشتغالی کانادا به اتباع خارجی واجد شرایط با تجربه مرتبط در فعالیت‌های فرهنگی یا ورزشی اجازه می‌دهد تا از طریق این برنامه به اقامت دائم کانادا برسند.

متقاضیان برنامه ویزای خود اشتغالی باید تجربه، قصد و توانایی ایفای نقش مهم در زندگی فرهنگی یا ورزشی کانادا  را داشته باشند.

داوطلبان علاقه مند باید واجد شرایط بوده و حداقل نمره قبولی تحت معیارهای سیستم امتیازدهی این برنامه را کسب کنند تا بتوانند به عنوان یک فرد خوداشتغال برای مهاجرت در نظر گرفته شده و شرایط اقامت دائم کانادا را برآورده کنند.

در برنامه ویزای خود اشتغالی کانادا هیچ شرطی مبنی بر داشتن حداقل ارزش خالص دارایی وجود ندارد. با این حال، متقاضیان باید نشان دهند که بودجه کافی برای اقامت در کانادا و تامین هزینه ‌های افراد تحت تکفل خود دارند.

صرف نظر از دلایل شما برای مهاجرت به کانادا، برنامه‌ای متناسب با نیازهای شما وجود دارد که با راهنمایی و پشتیبانی صحیح می‌توانید به رویای کانادایی خود برسید.

شروع کن

تبدیل ویزای تحصیلی به اقامت دائم کانادا

یکی از راه های گرفتن اقامت دائم کانادا از طریق تحصیل می باشد.

دانشجویان بین‌المللی که در کانادا تحصیل می‌کنند می‌توانند در حین تحصیل در کانادا یا پس از اتمام تحصیلات خود برای اقامت دائم کانادا درخواست دهند، مشروط بر اینکه شرایط برنامه مهاجرتی کانادا را داشته باشند. درخواست مجوز تحصیل کانادا و وضعیت اقامت دائم کانادا به طور همزمان به عنوان "نیت دوگانه" (dual intent) نامیده می شود و چنین روشی توسط قانون مهاجرت کانادا رایج و پذیرفته شده است.

برای اخذ اقامت دائم کانادا از طریق تحصیل شما باید ابتدا در یکی از مدارس، کالج ها یا دانشگاه های کانادا پذیرفته شوید و سپس مدارک لازم را برای سفارت کانادا ارسال کنید. برخی از مدارک مورد نیاز عبارتند از:

 • نامه پذیرش از مرکز آموزشی کانادا
 • نامه تمکن مالی
 • اصل و کپی پاسپورت معتبر
 • اصل و کپی شناسنامه
 • یک قطعه عکس
 • هزینه درخواست ویزای تحصیلی که حدود ۲۵۰ دلار کانادا است.

نکته: برای تحصیل در استان کبک  باید نامه CAQ را نیز دریافت کنید.

ویزای تحصیلی کانادا به شما اجازه می‌دهد که در طول تحصیل خود، ۲۰ ساعت در هفته کار کنید و همچنین همسر و فرزندان شما نیز می‌توانند از مزایای کار و تحصیل در کانادا بهره مند شوند.

اگر پس از اتمام تحصیل خود، قصد اخذ اقامت دائم کانادا را داشته باشید، باید از طریق برنامه های مختلف مهاجرتی کانادا اقدام کنید که بسته به شرایط هر فرد متفاوت است.

برنامه‌های تبدیل ویزای تحصیلی به اقامت دائم کانادا

1-کلاس تجربه کانادا (Canadian Experience Class)

برای واجد شرایط بودن برای کلاس تجربه کانادایی، متقاضیان دانشجو باید حداقل 12 ماه سابقه کار در کانادا در یک شغل ماهر داشته باشند (کاندیداها باید ظرف سه سال پس از کسب ۱ سال تجربه واجد شرایط درخواست دهند). دانشجویان می‌توانند با درخواست اجازه کار پس از فارغ التحصیلی کانادا (PGWP)، تجربه کاری لازم را در کانادا به دست آورند. توجه به این نکته مهم است که تجربه کاری پاره وقت که در طول تحصیل یا به عنوان بخشی از یک برنامه تحصیلی (مانند کارآموزی و همکاری) به دست آمده است، جزو الزامات تجربه کاری کانادا محسوب نمی شود.

2- کلاس تجربه در کبک (QEC)

دانشجویان بین المللی که یک برنامه تحصیلی شناخته شده را در کبک به پایان رسانده اند و دارای سطح متوسطی از مهارت در زبان فرانسه هستند، می‌توانند تحت این برنامه مهاجرتی کانادا واجد شرایط شوند. برای این برنامه مهاجرتی کبک به تجربه کاری کانادا نیازی نیست.

3- برنامه های نامزدی استانی (PNP)

بسیاری از استان‌ها برنامه‌های مهاجرتی به کانادا را برای دانشجویان خارجی از طریق برنامه‌های نامزد استانی ارائه می‌دهند. به طور کلی، متقاضیان باید از برنامه تحصیلات تکمیلی کانادا فارغ التحصیل شده باشند. هر استان معمولا  شرایط و الزامات متفاوتی دارد. گاهی اوقات تجربه کاری و جاب آفر مورد نیاز است.  برنامه‌های مهاجرت استانی PNP از گزینه‌های محبوب مهاجرتی به کانادا هستند زیرا درخواست های اقامت دائم کانادا از طریق این برنامه ‌ها، معمولاً در مقایسه با سایر برنامه٬های مهاجرت سریعتر پردازش می شوند. برنامه اسکیل ورکر بریتیش کلمبیا یکی از همین برنامه های نامزد استانی است.

تبدیل ویزای کار به اقامت دائم کانادا

از دیگر روش‌های اقامت دائم کانادا برای اتباع خارجی، اقدام از طریق ورک پرمیت یا اجازه کار موقت است.

در زیر سه برنامه مهاجرتی کانادا را مشاهده می‌کنید که کارگران خارجی موقت می‌توانند از طریق آنها برای تبدیل ویزای کار به اقامت دائم کانادا اقدام کنند:

1. برنامه نیروی کار ماهر فدرال (Federal Skilled Worker Program, FSWP)

اگر با یک کارفرمای کانادایی با اجازه کار موقت کار می‌کنید و کارفرما پیشنهادی برای استخدام دائمی به شما داده است، ممکن است واجد شرایط درخواست اقامت دائم خود تحت برنامه نیروی کارماهر فدرال باشید. به چنین پیشنهادی استخدام سازماندهی شده گفته می‌شود. کارگر موقت باید امتیازات لازم را که تحت برنامه نیروی کار ماهر خارجی لازم است را کسب کند. امتیازها بر اساس عواملی مانند تحصیلات، سن، سازگاری با محیط و فرهنگ کانادا، مهارت های زبانی و پیشنهاد شغلی متقاضی اعطا می‌شود. پروسه درخواست معمولا ۱۲ الی ۱۸ ماه زمان می‌برد.

2. کلاس تجربه کانادایی (Canadian Experience Class, CEC)

آن دسته از کارگران موقت است که امتیازات مورد نیاز برنامه نیروی کار ماهر فدرال را به دست نمی‌آورند و در واقع واجد شرایط نیستند، می‌توانند از تجربه کاری خود در کانادا استفاده کرده و تحت برنامه کلاس تجربه کانادایی درخواست اقامت خود را ارسال کنند.

متقاضیان برنامه مهاجرتی CEC باید حداقل 2 سال سابقه کار در کانادا داشته باشند یا تحصیلات پس از متوسطه را در کانادا گذرانده باشند و ۱ سال سابقه کار داشته باشند. متقاضیانی که واجد شرایط هستند، باید قبل از درخواست برای اقامت دائم کانادا، یکی از شرایط فوق را داشته باشند.

3. برنامه‌های نامزد استانی (PNP)

تقریباً هر استان برنامه نامزد استانی خود را دارد که به استان‌ها اجازه می‌دهد اتباع خارجی را برای درخواست اقامت دائم کانادا خود معرفی کنند. متقاضیان باید برای برنامه استانی درخواست دهند که قصد اقامت در همان استان را دارند. جریان‌ها و گزینه‌های مختلف موجود در هر استان می‌تواند بسیار متفاوت باشد، اما برنامه‌ها اغلب شبیه برنامه‌های مهاجرتی در سطح فدرال هستند. درخواست برای اقامت دائم تحت PNP می تواند ۱۲ تا ۱۸ ماه طول بکشد.

روش‌های دیگر جهت اخذ اقامت دائم کشور کانادا

روش‌ها و شرایط اقامت در کانادا با یکدیگر متفاوت هستند. در ادامه برخی دیگر از روش‌های اخذ اقامت کشور کانادا را بررسی می‌کنیم.

اقامت کانادا از طریق اسپانسرشیپ

از دیگر روش‌های گرفتن اقامت کانادا می‌توان به روش اسپانسرشیپ یا خویشاوندی اشاره کرد. در این روش افراد باید بالای ۱۸ سال باشند، اقامت دائم یا شهروندی کشور کانادا را داشته باشند و همچنین باید از متقاضی مهاجرت به کانادا حمایت مالی کنند. در ادامه، زیر مجموعه‌های روش اسپانسرشیپ را توضیح می‌دهیم.

اسپانسرشیپ همسر و فرزند

افراد بالای ۱۸ سال که در کشور کانادا سکونت دارند و اقامت یا شهروندی کانادا را دریافت کرده‌اند، می‌توانند برای همسر و فرزند زیر ۲۲ سال خود برای درخواست اقامت کانادا از طریق اسپانسرشیپ اقدام نمایند. در این درخواست، قراردادی مبنی بر حمایت مالی ۳ ساله از همسر، حمایت مالی ۱۰ ساله (تا سن ۲۵ سالگی) از فرزند و توان برآورده کردن نیازهای مالی خود را امضا می‌کنند. 

دولت کانادا بر حفظ بنیان خانواده معتقد بوده و برنامه‌های مهاجرتی برای در کنار هم بودن اعضای خانواده ارائه می‌کند.

اسپانسرشیپ والدین

افرادی که از شرایط اقامت در کانادا یا شرایط شهروندی کانادا برخوردارند و بالای ۱۸ سال سن دارند، می‌توانند برای مادر، پدر، مادربزرگ و پدربزرگ خود برای اخذ اقامت کانادا اقدام نمایند. بر مبنای این درخواست افراد باید به مدت ۳ تا ۲۰ سال از متقاضی حمایت مالی کنند و نیازهای اولیه و اساسی متقاضی همچون خوراک، پوشاک و مسکن را تامین نمایند. 

اسپانسرشیپ سایر بستگان

افراد می‌توانند برای بستگان خود که والدین آن‌ها زنده نیستند، مجرد هستند، زیر ۱۸ سال هستند، برای مهاجرت و اخذ اقامت کانادا اقدام نمایند. این بستگان شامل برادر، خواهر، برادرزاده، خواهرزاده، نوه و… می‌شوند. متقاضیان باید با اسپانسر رابطه خونی داشته یا از طریق فرزندخواندگی جزئی از بستگان او محسوب شوند. 

اقامت کانادا از طریق ازدواج

بر اساس شرایط اقامت در کانادا، افراد می‌توانند با فردی که اقامت دائم این کشور را دارد یا شهروند کشور کانادا است، ازدواج کرده و اقامت دائم این کشور را اخذ نمایند. این قانون جهت پشتیبانی از بنیان خانواده در کشورهایی چون کانادا وضع شده است. بر اساس این قانون افراد باید واقعی بودن ازدواجشان را اثبات کنند. برای مثال ارائه عکس، ویدئو و تماس تلفنی که نشان دهد افراد با هم در ارتباط بوده و قصد ازدواج دارند. همچنین شخص کانادایی باید اسپانسر همسر خود شود و از او برای تامین نیازهای مالی حمایت کند.

نکته: در صورتی که ثابت شود ازدواج افراد به صورت غیر حقیقی و صوری انجام شده است، افراد مجرم شناخته شده و مجازات می‌شوند. ممنوعیت ورود به کشور کانادا و جرائم نقدی از جمله این مجازات محسوب می‌شوند.

اقامت کانادا از طریق تولد

کشور کانادا تابع قانون اصل خاک است، این قانون به معنای این است که در صورتی که کودکی در این کشور متولد شود، شهروندی و تابعیت کانادا را به دست می‌آورد؛ حتی اگر والدین او شهروند کانادا نباشند. این فرزندان از برخی از امتیازات و حقوق اقامت کانادا مانند حق سفر و ورود به کشور کانادا بدون نیاز به ویزا و تحصیل رایگان برخوردار می‌شوند. والدین فرزندان امتیاز خاصی برای اخذ اقامت دائم به دست نمی‌آورند ولی می‌توانند با استفاده از ویزای توریستی، کاری یا تحصیلی به همراه فرزند خود در کانادا به طور موقت سکونت داشته باشند.

اقامت کانادا از طریق ویزای توریستی

دولت کانادا با تغییر در برخی شرایط اقامت کانادا، امکان تبدیل ویزای توریستی را به ویزای کار ۳ ساله و سپس اقامت دائم به وجود آورده است. در گذشته افراد با ویزای توریستی می‌توانستند به مدت ۶ ماه در طول ۱ سال به کانادا وارد شوند، اجازه کار نداشتند و پس از ۶ ماه مجبور به ترک کشور کانادا بودند. اما با وجود این تغییرات، افراد متقاضی می‌توانند ویزای توریستی یا ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل کنند. 

از مزایای مهاجرت به کانادا امکان تحصیل رایگان برای فرزندان زیر ۱۸ سال است.

مزایای اقامت دائم کانادا

دریافت شهروندی کانادا مزایای زیادی دارد از جمله حق اقامت دائم در یکی از مرفه‌ترین کشورهای جهان، مشارکت در دموکراسی کشور و داشتن یکی از قوی‌ترین پاسپورت‌های جهان.

کانادا به عنوان دومین کشور برتر جهان برای زندگی و کار رتبه‌بندی شده و به دلیل برخورداری از شرایط پایدار زندگی و فرهنگی، ثبات اقتصادی، حمایت از کارآفرینی و شرایط آسان ثبت شرکت و  شروع کسب و کار و در یک کلام کیفیت بالای زندگی به مقصد اول مهاجران از سراسر دنیا تبدیل شده است.

به طور کلی، مزایای اقامت دائم کانادا عبارتند از:

 • حق زندگی و کار در کانادا
 • انتقال خانواده خود به کانادا
 • تحصیل رایگان برای فرزندان زیر۱۸ سال
 • خدمات بهداشتی و درمانی رایگان
 • مزایای اجتماعی
 • دریافت شهروندی کانادا
 • محیط امن زندگی
 • آزادی رفت و آمد به این معنی که شما می‌توانید با کارت PR کانادا به خارج از کانادا (چند بار) سفر کنید. همچنین شما می‌توانید در بین استان‌های کانادا به دلیل یافتن شغل جدید، فرصت‌های دیگر معیشتی و زندگی جابجا شوید. 
 • تمدید کارت اقامت دائم: اکثر کارت های وضعیت اقامت دائم کانادا به مدت ۵ سال معتبر هستند، اگرچه برخی از آنها فقط 1 سال اعتبار دارند. علاوه بر این، هیچ محدودیتی برای اینکه چند بار می توانید وضعیت ویزای خود را تمدید کنید، وجود ندارد. 

ما در گروه مهاجرتی سوگیموتو ویزا بر این باوریم که همه سزاوار این شانس هستند که زندگی بهتری برای خود و خانواده‌شان بسازند. به همین دلیل تیمی از کارشناسان مجرب مهاجرت که مشتاق کمک به شما برای رسیدن به اهدافشان و تبدیل کانادا به خانه جدیدشان هستند، گرد هم آورده‌ایم.

وب سایت سوگیموتو ویزا | سوگیموتو ویزا

 آیا مجموعه مهارت‌هایی دارید که در کانادا مورد تقاضا باشد؟ ما می‌توانیم به شما کمک کنیم بر اساس شرایط و مهارت‌های امروز خود اولین قدم را به سوی زندگی جدید در کانادا بردارید!

شرایط اخذ اقامت دائم کانادا

شرایط اقامت دائم کانادا بستگی به برنامه‌ای دارد که از آن استفاده می‌کنید. برخی از برنامه‌های رایج عبارتند از:

هر برنامه شرایط خاص خود را دارد، اما برخی از شرایط کلی عبارتند از:

 • داشتن سن قانونی
 • داشتن تحصیلات معتبر
 • داشتن تجربه کاری مرتبط
 • داشتن مهارت زبان انگلیسی یا فرانسوی
 • داشتن سلامت جسمی و روانی
 • داشتن حضور فیزیکی در کانادا

هزینه اقامت دائم کانادا 

هزینه اقامت دائم کانادا بستگی به برنامه‌ای دارد که از آن استفاده می‌کنید. به طور کلی، شما باید هزینه‌های زیر را بپردازید:

 • هزینه درخواست
 • هزینه حق اقامت دائم
 • هزینه آزمون زبان
 • هزینه مدارک
 • هزینه پزشکی

هزینه درخواست برای برنامه مهارت‌های فدرال ۸۲۵ دلار کانادا برای هر بزرگسال و ۲۲۵ دلار کانادا برای هر کودک است. هزینه حق اقامت دائم ۵۰ دلار کانادا برای هر فرد است، اما برای برخی از برنامه‌ها اعمال نمی‌شود. هزینه آزمون زبان بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ دلار کانادا است. هزینه مدارک ممکن است برای ترجمه، تصدیق، ارسال و غیره متفاوت باشد. هزینه پزشکی برای هر فرد حدود ۲۰۰ دلار کانادا است.

برای اطلاعات بیشتر می‌توانید به وبسایت رسمی دولت کانادا مراجعه کنید.

هزینه مهاجرت به کانادا

تفاوت شهروندی و اقامت کشور کانادا

افراد زیادی قصد درخواست برای شهروندی و اقامت کشور کانادا را دارند. اما قبل از درخواست باید شباهت و تفاوت شرایط اقامت کانادا و شهروندی کانادا را بدانند. از جمله شباهت‌های این دو موضوع می‌توان به برخورداری از مزایای دولتی مانند خدمات اجتماعی، بهداشتی و آموزشی یکسان برای همه افراد، حق انتخاب محل سکونت، تحصیل یا کار اشاره کرد. 

برخی تفاوت‌ها و محدودیت‌های اقامت دائم کشور کانادا عبارتند از: 

 • دارندگان شهروندی و اقامت دائم کشور کانادا برای رفت و آمد به کشور کانادا نیاز به دریافت ویزا ندارند، اما دارندگان اقامت دائم این کشور برای ورود به دیگر کشورها باید از پاسپورت کشور مبدا استفاده نمایند.
 • در صورتی که افراد دارنده اقامت دائم کشور کانادا مرتکب جرمی ناخواسته شوند، امکان اخراج از این کشور را دارند، اما افراد شهروند را نمی‌توان اخراج کرد.
 • شهروندان کانادایی می‌توانند بدون محدودیت از کانادا خارج شوند، اما دارندگان اقامت دائم باید حداقل ۲ تا ۳ سال از ۵ سال در کانادا سکونت داشته باشند. در صورتی که افراد مدت زیادی خارج از کشور کانادا سکونت داشته باشند، امکان از دست دادن کارت PR  خود را دارند. 
 • شهروندان کانادایی امکان شرکت در انتخابات را داشته ولی دارندگان PR این امکان را ندارند.
 • کارت PR دارای اعتبار است، بنابراین افراد باید بعد از اتمام اعتبار، آن را تمدید کنند.
 • از جمله شرایط اقامت کانادا، محدودیت در استخدام در بعضی مشاغل دولتی خاص است.

باید توجه داشت که در بیشتر شرایط افراد پس از دریافت اقامت موقت در صورت رعایت قوانین و شرایط می‌توانند برای اقامت دائم اقدام کنند، سپس در صورت سکونت در کشور کانادا، پرداخت مالیات و بیمه و رعایت شرایط اقامت در کانادا می‌توانند برای شهروندی و پاسپورت کانادا درخواست دهند.

اولین قدم را به سوی زندگی رویایی خود در کانادا بردارید!

شروع کن

برای اقامت کانادا چه باید کرد؟

برای اقامت کانادا چه باید کرد؟ این سوالی است که پیش از رفتن به کشور کانادا در ذهن مهاجران به وجود می‌آید. بهتر است قبل از مهاجرت و اقدام برای اقامت کانادا مراحل زیر انجام شوند.

 مدت زمان اخذ اقامت دائم کشور کانادا

مدت زمان گرفتن اقامت دائم، شرایط اقامت در کانادا و تصمیم گیری سازمان مهاجرتی کانادا، بسته به کشور مبدا و روش انتخابی افراد متفاوت است. 

در برخی روش‌ها مانند نیروی کار ماهر فدرال یا ازدواج با شهروند کانادایی، افراد از ابتدای ورود به کشور کانادا، اقامت دائم این کشور را کسب می‌کنند.

در برخی دیگر از روش‌ها مانند برنامه اکسپرس اینتری، ممکن است از زمان درخواست تا اخذ اقامت، ۶ ماه زمان ببرد.

دسته دیگر روش‌هایی همچون کارآفرینی یا تحصیلی محسوب می‌شوند، ابتدا افراد اقامت موقت کانادا را دریافت می‌کنند پس از گذشت  ۲ الی ۳ سال، می‌توانند برای اقامت دائم این کشور اقدام کنند.

تمدید کارت اقامت کانادا

اغلب کارت‌های اقامت به مدت ۵ سال اعتبار دارند. در صورتی که ۹ ماه از اعتبار کار مانده باشد یا کارت منقضی شده باشد، افراد باید برای تمدید آن اقدام نمایند. البته باید توجه داشت که در صورتی که از انقضای کارت گذشته باشد، وضعیت اقامت دائم افراد حفظ می‌شود؛ اما تمدید کارت اقامت یکی از شرایط اقامت در کانادا محسوب می‌شود. گم شدن کارت، خراب شدن کارت، درج اطلاعات نادرست بر روی کارت یا مخدوش شدن کارت از دیگر دلایل تمدید کارت اقامت هستند. برای تمدید کارت اقامت افراد نیاز به پرداخت ۵۰ دلار دارند، این پرداخت به صورت آنلاین انجام می‌شود و رسید آن باید ارائه شود. اغلب، تمدید کارت ۴۹ روز به طول می‌انجامد ولی این زمان در شرایطی کمتر و گاهی تا ۱ سال طول می‌کشد.

در ادامه به برخی شرایط برای تمدید کارت اقامت کانادا می‌پردازیم:

 • حضور فیزیکی در کانادا
 • عدم داشتن سوء پیشینه
 • اقامت دائم در کشور کانادا
 • ارائه مدارک دال بر مفقود شدن کارت (در صورت گم شدن کارت)

در صورت نیاز به تمدید کارت باید مدارکی برای اثبات واجد بودن از شرایط اقامت کانادا ارائه شود، برخی از این مدارک عبارتند از:

 • کپی کارت اقامت کانادا
 • کپی پاسپورت یا سند مسافرتی
 • دو قطعه عکس
 • رسید پرداخت
 • اثبات زندگی در کشور کانادا در ۲ سال از ۵ سال 
 • اسناد مالیاتی اخیر فرد

صرف نظر از دلایل شما برای مهاجرت به کانادا، برنامه‌ای متناسب با نیازهای شما وجود دارد که با راهنمایی و پشتیبانی صحیح می‌توانید به رویای کانادایی خود برسید.

شروع کن

مدارک لازم برای گرفتن اقامت کانادا

به طور کلی مدارک مورد نیاز برای دریافت اقامت دائم به دو دسته عمومی و مخصوص روش‌های مهاجرتی تقسیم می‌شود. برای مثال از جمله مدارک مخصوص برای ویزای کاری، ارائه پیشنهاد کاری به اداره مهاجرت کانادا و برای ویزای تحصیلی ارائه نامه‌ای مبنی بر پذیرش در دانشگاه کانادا به سفارت این کشور است. برخی از مدارک عمومی برای دریافت اقامت دائم کشور کانادا عبارتند از:

 • مدارک شناسایی
 • گواهی پزشکی، آزمایشات و معاینات
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • اثبات تمکن مالی
 • پر کردن فرم اقامت برای درخواست
 • مدرک زبان
 • مدرک تحصیلی
 • سوابق کاری
 • انجام مصاحبه حضوری
 • رسید پرداخت هزینه درخواست
 • سند ازدواج (در صورت تاهل)
 • عکس
 • اثبات سکونت در کشور کانادا به مدت حداقل ۲ سال
 • گواهی پایان خدمت سربازی

سوالات متداول

در زیر لیستی از سوالات متداول و پاسخ‌های مربوطه را برای اطلاع بیشتر متقاضیان تهیه کرده‌ایم:

سایر روش‌های مهاجرتی

بیشتر