Search
Close this search box.

اسپانسرشیپ والدین

برای کسانی که قصد مهاجرت به کشور دیگری را دارند، کانادا همیشه یک گزینه‌ی احتمالی است. اقتصادی با رشد پایدار، بازار کار پویا، در دسترس بودن آموزش و خدمات بهداشتی-درمانی برای همه و پذیرش فرهنگ‌های مختلف با روی باز از جمله دلایلی است که کانادا را تبدیل یک مقصد مهاجرتی پرطرفدار کرده است. تنها این دلایل ذکر شده نیستند که کانادا را جز مقاصد برتر برای مهاجرت قرار داده است.

تسهیلاتی که برای مهاجران در نظر گرفته است، می‌تواند این کشور را تبدیل به انتخاب اول برای مهاجرت کند. با توجه به اینکه دولت کانادا همیشه توجه ویژه‌ای به کنار هم قرار گرفتن اعضای خانواده‌ها داشته است، از جمله‌ی تسهیلاتی که در این راستا برای مهاجران در نظر گرفته، برنامه اسپانسرشیپ والدین است.

شاید یکی از نگرانی‌ها شما در هنگام مهاجرت به کانادا دوری از والدین و نزدیکان‌تان باشد. شاید در بلندمدت برنامه داشته باشید که والدین را نزد خود بیاورید. برنامه اسپانسرشیپ والدین به نگرانی‌های شما درباره‌ی دوری از والدین‌تان پایان می‌دهد. با ما همراه باشید تا بیشتر با این برنامه آشنا شوید.

اسپانسرشیپ والدین | سوگیموتو ویزا

برنامه اسپانسرشیپ خانوادگی در کانادا، امکان پذیرایی و حمایت اقتصادی از اعضای خانواده، از جمله پدر و مادر و پدربزرگ و مادربزرگ را به شهروندان و دائمی-مقیمان این کشور می‌دهد. این برنامه به افراد کانادایی اجازه می‌دهد تا برای ویزای خانوادگی برای اعضای خانواده‌ی خود در خارج از کشور اقدام کنند. اما این امکان فقط برای کسانی که قادر به حمایت مالی از اعضای خانواده‌ی خود برای حداقل ۳ تا ۲۰ سال (بسته به سن و رابطه) هستند، فراهم است. در ضمن، این افراد باید توانایی مالی خود را برای حمایت از خود و خانواده‌ی خود به اضافه اعضای خانواده‌ی مورد حمایت را نیز اثبات کنند.

اسپانسرشیپ والدین کانادا چیست؟

شهروندان کانادایی و افرادی که مقیم دائمی(PR) هستند، می‌توانند از والدین و پدربزرگ و مادربزرگ خود برای مهاجرت به کانادا حمایت کنند. والدین و پدربزرگ و مادربزرگ‌هایی که توسط برنامه اسپانسرشیپ والدین کانادا تایید شوند، اقامت دائم کانادا را دریافت کرده و حتی ممکن است این موقعیت برای آن‌ها فراهم شود که برای شهروندی کانادا در ادامه اقدام کنند.

برنامه اسپانسرشیپ والدین کانادا نه تنها به شهروندان کانادایی و ساکنان دائمی کمک می‌کند تا ویزای پدر و مادر کانادا را دریافت کنند و دوباره در کنار عزیزانشان جمع شوند، بلکه این برنامه می‌تواند به اقتصاد کانادا کمک کند.

مزیت برنامه اسپانسرشیپ والدین برای کشور کانادا چیست؟

با شرکت در این برنامه، والدین و پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها از مزایای اقامت دائم مانند توانایی کار در کانادا، دسترسی به مراقبت‌های بهداشتی و در نهایت شهروندی کانادا برخوردار می‌شوند. علاوه بر این، تحقیقات نشان داده است که والدین و پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها از نظر اقتصادی به کانادا کمک کرده‌اند. این بدان معناست که قدرت خرید خانوارها افزایش می‌یابد و در نتیجه به نفع اقتصاد است.

والدین و پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها علاوه بر مشارکت در بازار کار، به فرزندان و نوه‌های خود اجازه می‌دهند در صورت لزوم ساعات بیشتری کار کنند. به این صورت که والدین و پدربزرگ ها و مادربزرگ ها می توانند در حین کار از کودکان فرزندان و نوه‌های خود مراقبت کنند.

اگرچه ممکن است برخی از برنامه اسپانسرشیپ والدین را به دلیل این تصور که والدین و پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها کمک چندانی به اقتصاد نمی کنند ولی در مقابل احتمالاً منافع مالی قابل توجهی را به دست می آورند، نظر مثبتی به این برنامه نداشته باشند. با این حال، مهم است که به یاد داشته باشید که والدین و پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها تنها 6 درصد از کل مهاجرانی را تشکیل می دهند که هر ساله کانادا از آنها استقبال می‌کند.

همچنین اداره مهاجرت کانادا (IRCC) اذعان دارد که کنار هم قرار گرفتن اعضای خانواده‌  مانند حمایت والدین و پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها برای اقامت دائم، یکی از “اولویت‌های اصلی” دولت است.

آمار افزایش مجدد محبوبیت برنامه اسپانسرشیپ والدین و پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها در کانادا

 • بر اساس آمار اداره مهاجرت کانادا در ماه مارس ۲۰۲۳ محبوبیت برنامه اسپانسرشیپ والدین دوباره افزایش یافته است.
 • در سه ماهه اول سال جاری این برنامه ۶,۷۶۰ مهاجر جدید را پذیرفته است که ۱,۴۸۰ نفر (۲۸ درصد) بیشتر از دوره مشابه سال گذشته است.
 • افزایش در این برنامه تقریبا همزمان با رشد ۲۷.۷ درصدی کل مهاجرت به کانادا در این سه ماهه بوده است.
 • کانادا در این سه ماهه ۱۴۵,۳۳۰ مهاجر جدید را پذیرفته در حالی که این رقم در سال قبل ۱۱۳,۸۰۰ نفر بوده است.
 • انتاریو، پرجمعیت‌ترین استان کانادا، بیشترین سهم از ورودی‌های جدید برنامه اسپانسرشیپ والدین را با ۳,۱۸۵ مقیم دائم جدید (۴۷.۱ درصد از کل) در سه ماهه اول سال جاری داشته است.
 • دومین مقصد محبوب آلبرتا با ۱,۲۶۵ نفر (۱۸.۷ درصد) و بعد از آن بریتیش کلمبیا با ۱,۲۰۰ نفر (۱۷.۸ درصد) بوده اند.
 • تعداد ورودی‌های جدی
 • د برنامه اسپانسرشیپ والدین به این استان‌ها در سه ماهه اول سال ۲۰۲۳.

رشد 30 درصدی برنامه اسپانسرشیپ والدین و پدربزرگ‌ و مادربزرگ

در هر سال از میان تمام کسانی که خواستار شرکت در برنامه‌ی اسپانسرشیپ کانادا هستند، برای تعدادی از افراد دعوت‌نامه فرستاده می‌شود. تعداد این دعوت‌نامه‌ها با توجه به هدفی که دولت کانادا برای پذیرش مهاجر از طریق برنامه اسپانسرشیپ والدین دارد، تغییر می‌کند. معمولا تعداد دعوت‌نامه‌های ارسالی بیشتر از هدف نهایی است. زیرا تمام افراد دعوت‌شده در نهایت در این برنامه شرکت نخواهند کرد.

اسپانسرشیپ والدین | سوگیموتو ویزا
نمودار میزان رشد برنامه اسپانسرشیپ والدین و پدر بزرگ و مادر بزرگ

با توجه به هدف‌گذاری دولت برای مهاجرت در سال‌های ۲۰۲۳ تا ۲۰۲۵، برنامه‌ریزی کانادا به شرح زیر است:

 • سال ۲۰۲۳: پذیرش ۴۶۵,۰۰۰ مقیم دائم جدید (PR).
 • سال ۲۰۲۴: پذیرش ۲۸۵,۰۰۰ مقیم دائم جدید (PR).
 • سال ۲۰۲۵: پذیرش ۵۰۰,۰۰۰ نفر جدید.

در مجموع، کانادا در سه سال آینده قصد دارد ۱.۴۵ میلیون مهاجر را پذیرایی کند.

 • د برنامه اسپانسرشیپ والدین به این استان‌ها در سه ماهه اول سال ۲۰۲۳.

رشد 30 درصدی برنامه اسپانسرشیپ والدین و پدربزرگ‌ و مادربزرگ

در هر سال از میان تمام کسانی که خواستار شرکت در برنامه‌ی اسپانسرشیپ کانادا هستند، برای تعدادی از افراد دعوت‌نامه فرستاده می‌شود. تعداد این دعوت‌نامه‌ها با توجه به هدفی که دولت کانادا برای پذیرش مهاجر از طریق برنامه اسپانسرشیپ والدین دارد، تغییر می‌کند. معمولا تعداد دعوت‌نامه‌های ارسالی بیشتر از هدف نهایی است. زیرا تمام افراد دعوت‌شده در نهایت در این برنامه شرکت نخواهند کرد.

نحوه شرکت در برنامه لاتاری اسپانسرشیپ والدین کانادا

در سه سال گذشته، IRCC از یک سیستم قرعه‌کشی یا همان لاتاری استفاده کرده است تا به طور تصادفی متقاضیان برنامه اسپانسرشیپ والدین را انتخاب کرده و برای منتخبان شرکت در این برنامه دعوت‌نامه (ITA) ارسال کند. شرکت در این برنامه ۱۰۵۰ دلار هزینه دارد و فرایند آن بین ۲۰ تا ۲۴ ماه زمان می‌برد.

هنگامی که یک شهروند یا مقیم دائم(PR) کانادا قصد دارد زمینه‌ی مهاجرت والدین یا پدربزرگ و مادربزرگ خود را به کانادا از طریق برنامه اسپانسرشیپ والدین مهیا کند، در صورت دریافت دعوت‌نامه باید دو اپلیکیشن زیر را ارائه دهد:

متقاضیان باید این دو اپلیکیشن را باید همزمان و به صورت آنلاین تا موعد مقرر مشخص شده در دعوت‌نامه تحویل دهند. برای این امر فرم‌های مربوطه باید توسط اسپانسر و وابستگان او پر شود.  سپس هزینه شرکت در برنامه، حق اقامت دائم و بیومتریک را پرداخت کرده  تا در نهایت اپلیکیشن مورد نظر ثبت شود. اگر مدارک و فرم‌ها ناقص باشند، به افراد اطلاع داده شده و به آن‌ها مهلت سه روزه داده می‌شود تا نواقص اپلیکیشن خود را برطرف کند. اگر این مدت زمان تمام شود و افراد مدارک خواسته شده را ارسال نکنند،  اپلیکیشن آن‌ها کنار گذاشته شده و دیگر بررسی نخواهد شد.

بعد از ثبت درخواست، IRCC از افراد می‌خواهد مدارک دیگری مانند معاینات پزشکی، عدم سو سابقه و مشخصات بیومتریک خود و اعضای خانواده‌اشان را نیز ارائه دهند. بعد از صدور نامه بیومتریک هر فرد تا سی روز مهلت دارد برای انجام فرایند بیومتریک اقدام کند. تمامی افراد ملزم هستند که در فرایند بیومتریک شرکت کنند. حتی اگر در گذشته انجام داده باشند و هنوز اطلاعات آن‌ها معتبر باشد.

اگر با هر دو درخواست مذکور موافقت شود، فرد اسپانسر قراردادی به نام تعهد را امضا می‌کند که تاریخ شروع آن مصادف با ورود والدین یا پدربزرگ و مادربزرگ به خاک کانادا است.

شرایط لازم برای شرکت در برنامه اسپانسرشیپ والدین کانادا

اگر فردی تمایل دارد که اسپانسر والدین و پدربزرگ و مادربزرگ خود برای مهاجرت به کانادا شود و ویزای پدر و مادر کانادا را برای آن‌ها تهیه کند، باید شرایط زیر را داشته باشد:

 • دریافت دعوتنامه برای درخواست شرکت در برنامه اسپانسرشیپ والدین کانادا.
 • داشتن حداقل ۱۸ سال سن.
 • اقامت در کانادا.
 • شهروند کانادایی، مقیم دائم کانادا یا به‌عنوان بومی تحت قانون بومیان کانادا ثبت شده باشد.
 • بودجه کافی برای حمایت از والدین یا پدربزرگ و مادربزرگ داشته باشد.
 • اثبات درآمد. درآمد همسر یا شریک قانونی مشترک هم می‌تواند به درآمد فرد متقاضی برای اسپانسرشیپ اضافه شود.
 • رعایت سایر الزامات ذکر شده در قانون و مقررات حفاظت از مهاجرت و پناهندگان.

قرارداد تعهد برای برنامه اسپانسرشیپ والدین کانادا چیست؟

تمام اسپانسرهایی که در خارج از استان کبک زندگی می‌کنند(کبک سیستم مهاجرتی خاص خود را دارد)، باید قول بدهند که والدین یا پدربزرگ و مادربزرگ خود را از نظر مالی برای مدت زمانی حمایت کنند.

آن‌ها باید متعهد شوند که:

 • از زمانی که اعضای خانواده‌ی آن‌ها اقامت دائم خود را گرفتند، به مدت ۲۰ سال آن‌ها را به صورت مالی حمایت کنند.
 • موظف‌ به بازپرداخت هرگونه کمک‌های اجتماعی استانی (از طرف دولت) که اعضای خانواده تحت حمایت در این مدت دریافت می کنند، هستند.
 • موافقت با برعهده‌ گرفتن برخی مسئولیت‌ها در طول دوره تعهد با توجه به قرارداد اسپانسرشیپ.

این قرارداد اسپانسرشیپ به این معنا است که فرد حامی نیازهای اساسی شخص مورد حمایت را تامین می کند، از جمله:

 • غذا
 • لباس
 • خدمات رفاهی
 • نیازهای شخصی
 • سرپناه
 • سوخت
 • لوازم خانگی
 • مراقبت های بهداشتی که تحت پوشش بیمه سلامت عمومی نیستند، مانند مراقبت‌های چشم و دندان

قرارداد اسپانسر قراردادی نیست که به سادگی وارد آن شد. زیرا تمام اسپانسرهایی که در قرارداد شرکت می‌کنند، ملزم هستند که حتی در شرایط زیر به مفاد آن پایبند باشند:

 • جدایی یا طلاق
 • شکاف های خانوادگی
 • بیکاری
 • تغییر شرایط مالی
 • فوت متقاضی اصلی برای اسپانسرشیپ

حامیانی که در کبک زندگی می کنند باید پس از تایید IRCC برای شرکت در برنامه اسپانسرشیپ والدین کانادا، شرایط حمایت مالی آن استان را برآورده کنند. مدت این تعهد برای کبک ۱۰ سال است.

در چه صورت برای شرکت در برنامه اسپانسرشیپ والدین کانادا رد صلاحیت می‌شویم؟

با توجه به نیاز حامیان مالی به پذیرش مسئولیت در قبال والدین و پدربزرگ و مادربزرگ خود از طریق قراردادهای حمایتی تحت PGP، جرم و جنایت گذشته و مشکلات مالی جدی می تواند یک شهروند کانادایی یا مقیم دائم را واجد شرایط این برنامه کند.

با توجه به اینکه والدین و پدربزرگ و مادربزرگ باید تحت حمایت فرد اسپانسر قرار بگیرند و آن‌ها موظف‌اند که مسئولیت‌هایی را در قبال اعضای خانواده خود با توجه به قرارداد اسپانسرشیپ قبول کنند، داشتن سابقه کیفری و مشکلات مالی جدی می‌تواند صلاحیت یک شهروند کانادایی یا مقیم دائم را خدشه‌دار کند.

متقاضیان ممکن است واجد شرایط اسپانسرشیپ والدین یا پدربزرگ و مادربزرگ خود نباشند اگر:

 • در زندان، زندان یا ندامتگاه هستند.
 • وام مهاجرتی یا ضمانت اجرا را بازپرداخت نکرده‌اند.
 • هزینه‌های حمایتی خانواده به دستور دادگاه مانند نفقه را پرداخت نکرده باشند.
 • در گذشته حمایت مالی مشخص شده تحت یک قرارداد حمایت مالی را برای حمایت مالی از شخص دیگری ارائه نکرده باشد.
 • اعلام ورشکستگی کرده باشد.
 • کمک‌های اجتماعی به دلیلی غیر از معلولیت دریافت کرده باشد.
 • به دلیل جرائم خشونت‌آمیز یا هرگونه اذیت و آزار برای یکی از بستگان خود یا هر آزار جنسی در داخل یا خارج از کانادا محکوم شده باشد.
 • نمی توانند به طور قانونی در کانادا بمانند و باید کشور را ترک کنند زیرا از کشور اخراج شده‌اند.

برای اسپانسرشیپ والدین و پدربزرگ و مادربزرگ درآمد فرد باید چقدر باشد؟

اگر از شما برای شرکت در برنامه دعوت شده است، باید مدرکی ارائه دهید که نشان دهد حداقل درآمد لازم را برای اسپانسرشیپ والدین و پدربزرگ و مادربزرگ خود دارید. حداقل درآمد لازم به عوامل متعددی بستگی دارد از جمله:

 •  تعداد اعضای خانواده‌ای که در کانادا حمایت می کنید.
 •  تعداد اعضای خانواده ای که می‌خواهید حمایت مالی کنید.
 • محل زندگی شما (کبک یا سایر استان های کانادا).

برای تمامی استان‌های کانادا به غیر از کبک:

در سه سال مالیاتی گذشته (برای سال ۲۰۲۳ سال‌های ۲۰۲۲، ۲۰۲۱ و ۲۰۲۰ خواهد بود) باید درآمدی بالاتر از حداقل درآمد لازم (۱.۳ برابر کف درآمد سال مذکور) را برای اینکه بتوانید متقاضی قابل قبولی برای شرکت در برنامه اسپانسرشیپ والدین کانادا باشید، داشته باشید. حداقل درآمد لازم برای شرکت در برنامه اسپانسرشیپ والدین ۲۰۲۲ به صورت زیر است:

تعداد افراد تحت حمایتحداقل درآمد لازم
دلار کانادا
۲۲۶,۸۷۷
۳۳۲,۸۹۸
۴۴۰,۴۴۴
۵۵۵,۶۹۴
به ازای هر نفر اضافی یشتر از ۵ نفر۷,۱۲۰

برای استان کبک:

حداقل درآمد لازم در ۱۲ ماه گذشته باید مطابق با جدول زیر باشد: 

تعداد افراد برای درخواست اسپانسرشیپدرآمد لازم به دلار کانادا
(سال 2022)
درآمد لازم به دلار کانادا
(سال 2021)
درآمد لازم به دلار کانادا
(سال 2020)
۲۳۳,۱۴۰۳۲,۸۹۸۳۲,۲۷۰
۳۴۰,۷۴۲۴۰,۴۴۴۳۹,۶۷۲
۴۴۹,۴۶۶۴۹,۱۰۶۴۸,۱۶۷
۵۵۶,۱۰۴۵۵,۶۹۴۵۴,۶۳۰
۶۶۳,۲۷۶۶۲,۸۱۴۶۱,۶۱۳
۷۷۰,۴۴۸۶۹,۹۳۴۶۸,۵۹۸
به ازای هر فرد اضافه۷,۱۷۲۷,۱۲۰۶,۹۸۵

نکات تکمیلی

برنامه اسپانسرشیپ کانادا فقط برای والدین خود متقاضی است

برنامه اسپانسرشیپ والدین کانادا محدود به والدین و پدربزرگ و مادربزرگ خود متقاضی است که از طریق خون یا فرزندخواندگی به او مرتبط هستند. فرد متقاضی نمی‌تواند به طور مستقیم متقاضی اسپانسرشیپ والدین همسر یا شریک قانونی مشترک خود شود اما می‌تواند همراه با قرارداد اسپانسرشیپ را برای شریک شدن در مخارج و کمک به او در برآوردن حداقل درآمد مورد نیاز امضا کند. این فرد باید مدارکی برای اثبات درآمد خود در ۳ سال گذشته مالیاتی قبل از تاریخ درخواست برای شرکت در برنامه اسپانسرشیپ والدین کانادا ارائه دهد. آنها واجد شرایط ذکر شده در قسمت‌های قبل باشند و باید موافقت کنند که به دوره قرارداد تعهد اسپانسری ۲۰ ساله پایبند باشند (دوره تعهد در کبک ۱۰ سال است).

IRCC اضافه می‌کند «در صورت طلاق، برای شرکت در برنامه اسپانسرشیپ برای والدین و پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌های مطلق خود باید درخواست‌های جداگانه ارسال کنید». اگر والدین یا پدربزرگ و مادربزرگ مطلقه شما دارای همسر فعلی، شریک زندگی مشترک یا شریک زناشویی باشند، این افراد نیز می‌توانند از طریق این برنامه برای مهاجرت به کانادا اقدام کنند.

اطلاعات خود را به‌روز نگه دارید

زمانی که IRCC با اطلاعاتی مواجه شود که دیگر دقیق و معتبر نیستند، فرایند پردازش برنامه می‌تواند به سرعت به تاخیر بیفتد. بنابراین مقامات مهاجرت کانادا متقاضیان را تشویق می‌کنند که اطلاعات تماس و جزئیات درخواست خود را برای برنامه اسپانسرشیپ والدین به روز نگه دارند.

اطلاعات مهمی که باید به روز شوند عبارتند از:

 • تغییر در وضعیت روابط.
 • تولد یا فرزندخواندگی.
 • مرگ اسپانسر یا فرد تحت حمایت.
 • اطلاعات تماس مانند آدرس های ایمیل، شماره تلفن و آدرس های پستی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *