Search
Close this search box.

بیمه سلامت دانشجویی کانادا

کانادا از جمله کشورهایی است که به شهروندان و مقیمان دائم خود خدمات درمانی رایگان ارائه می‌کند. بودجه این پوشش سراسری از طریق مالیات پرداختی شهروندان تأمین می‌شود؛ اگرچه بیمه درمانی کانادا در استان‌های مختلف تا حدودی موارد متفاوتی را پوشش می‌دهد.

لازم به ذکر است که این پوشش سراسری به‌طور پیش‌فرض دانشجویان بین‌المللی را تحت حمایت قرار نمی‌دهد؛ در واقع هر دانشجو باید بر اساس نیازها و محل تحصیل بیمه مناسب را انتخاب کند. به این نکته نیز توجه داشته باشید که دریافت بیمه درمانی کانادا برای دانشجویان بین‌المللی الزامی است.

دانشجویان بین‌المللی در دوران تحصیل خود می‌توانند از دو نوع بیمه درمانی دولتی و خصوصی را استفاده کنند. بیمه‌های درمانی خصوصی در اغلب موارد گران‌تر هستند و در عین حال خدمات درمانی گسترده‌تری ارائه می‌کنند.

بیمه سلامت دانشجویی در کانادا | سوگیموتو ویزا

Student Health Insurance

بیمه سلامت دانشجویی در مهاجرت به کانادا از اهمیت بالایی برخوردار است. هرچند کانادا دارای یکی از بهترین سیستم‌های بهداشتی و درمانی در جهان است، اما برای دانشجویان بین‌المللی، استفاده از این خدمات ممکن است هزینه‌بر باشد. بیمه سلامت کمک می‌کند تا هزینه‌های بالای درمان و خدمات بهداشتی را پوشش دهد. بنابراین، داشتن بیمه سلامت برای دانشجویان بین‌المللی که به کانادا مهاجرت می‌کنند، ضروری است. بدون بیمه، هزینه‌های درمانی می‌تواند به سرعت تبدیل به بار مالی سنگینی شود که بر روی بودجه محدود یک دانشجو تاثیر منفی می‌گذارد.

چرا بیمه دانشجویی در کانادا مهم است؟

جدا از این که دریافت بیمه درمانی کانادا برای دانشجویان الزامی است می‌توان داشتن آن را یک تضمین مالی و سلامتی بسیار مهم به حساب آورد. در کانادا مانند بسیاری از دیگر نقاط دنیا هزینه خدمات درمانی به صورت آزاد نسبتا زیاد است. به صورتی که ممکن است یک اسکن MRI‌ بدون حمایت بیمه چیزی در حدود ۹۰۰ تا ۲۴۰۰ دلار برای شما هزینه داشته باشد که مبلغ قابل توجهی است.

نوع دولتی بیمه دانشجویی در کانادا

بیمه‌های درمانی دولتی درواقع‌ همان بیمه‌هایی هستند که به صورت سراسری برای شهروندان کانادا خدمات درمانی ارزان و گاهی رایگان فراهم می‌کنند. البته همانطور که اشاره شد پوشش این خدمات درمانی در استان‌های مختلف این کشور تفاوت‌هایی دارد. امکان دریافت این خدمات دولتی در اغلب استان‌های کانادا برای دانشجویان نیز فراهم شده است.

انواع دولتی بیمه درمانی کانادا در اغلب موارد هزینه‌های مراجعه به دندان‌پزشک، چشم‌پزشک و فیزیوتراپ را پوشش نمی‌دهند؛ اما می‌توان اطمینان داشت که تمام آن‌ها خدمات اضطراری و مراقبت‌های اولیه و عمل‌های جراحی ضروری را تحت پوشش قرار می‌دهند.

نوع خصوصی بیمه درمانی کانادا

تعدادی از شرکت‌های خصوصی نیز به ارائه بیمه دانشجویی در کانادا می‌پردازند. این بیمه‌های خصوصی به مراتب از بیمه‌های دولتی گران‌تر هستند؛ اما خدماتی که ارائه می‌کنند جامع‌تر هستند. برای مثال هزینه‌های فیزیوتراپی، عمل‌های زیبایی دندان‌پزشکی و خدمات چشم‌پزشکی نیز توسط این بیمه‌ها پرداخت می‌شود.

بیمه‌های خصوصی کانادا مناسب آن دسته از دانشجویانی هستند که استان یا دانشگاه محل تحصیل آن‌ها دانشجویان بین‌المللی را تحت پوشش بیمه دولتی قرار نمی‌دهد. از طرفی این بیمه‌ها می‌توانند برای افرادی که تمایل به دریافت خدمات درمانی گسترده‌تری دارند نیز انتخاب بسیار مناسبی باشد.

بیمار و پزشک | سوگیموتو ویزا
دریافت بیمه درمان دولتی در اغلب استان‌های کانادا امکان‌پذیر است اما شرایط دریافت آن تفاوت‌هایی دارد.

نحوه عملکرد استان‌های مختلف کانادا در ارائه بیمه دانشجویی

نام استانپوشش استانی بیمه سلامت دانشجوییشرایط کلیتوضیحات تکمیلی
آلبرتابلهقصد تحصیل و اقامت بیش از ۱۲ ماهه در یکی از شهرهای استان آلبرتابرای دریافت این بیمه توصیه می‌شود که دانشجویان بلافاصله پس از ورود به آلبرتا درخواست خود را ثبت کنند ز یرا در کل ۹۰ روز برای ثبت درخواست بیمه درمانی این استان فرصت وجود دارد.
ممکن است عده‌ای از دانشجویان در ابتدای ورود به آلبرتا اجازه تحصیلی کم‌تر از ۱۲ ماه داشته باشند. در صورتی که این مدت زمان بیش از ۳ ماه باشد و دانشجو بتواند قصد خود برای اقامت و تحصیل بیش از ۱۲ را به اثبات برساند واجد شرایط دریافت بیمه دولتی این استان خواهد بود.
بریتیش کلمبیابلهقصد تحصیل حداقل ۶ ماهه در این استانپوشش درمانی بریتیش کلمبیا پس از سه ماه آغاز می‌شود و در این بین دانشجویان تحت حمایت MSP قرار می‌گیرند که هزینه‌های خدمات درمانی ضروری را می‌پردازد.
ساسکاچوآنبلهارائه مدرکی که نشان دهد قصد تحصیل تمام وقت در یکی از دانشگاه‌های این استان را به اثبات برساند
کبکخیر، تنها در مواردیدر دیدگاهی کلی می‌توان گفت که در استان کبک امکان دریافت بیمه درمانی دولتی برای دانشجویان بین‌المللی وجود ندارد. البته دانشجوانی که شهروند دانمارک، بلژیک، فنلاند، لوکزامبورگ، یونان، فرانسه، سوئد، نروژ یا پرتغال باشند از این قائده مستثنی هستند و می‌توانند بیمه درمانی کانادا در این استان را به شکل دولتی دریافت کنند.
بر این اساس می‌توان نتیجه گرفت که در اغلب موارد سایر دانشجویان بین‌المللی ملزم به ثبت‌نام در بیمه سلامت خصوصی هستند. البته برخی از بورسیه‌های تحصیلی این استان بیمه درمان دانشجویی را نیز پوشش می‌دهند. از طرفی برخی دانشگاه‌ها به‌طور اجباری دانشجویان بین‌المللی را تحت پوشش بیمه‌ای درمانی قرار می‌دهند. در این صورت هزینه بیمه را از شهریه سالیانه دانشجویان کسر می‌کنند.
مناطق شمال غربیبلهداشتن دوره تحصیل حداقل ۱۲ ماهه
نیوفاندلند و لابرادوربلهجواز تحصیل ۱۲ ماهه
نیوبرانزویکبلهحداقل ۳ ماه سکونت قانونی در نیوبرانزویکدانشجویان بین‌المللی ملزم هستند که مدرک ثبت‌نام در یکی از دانشگاه‌های این استان را ارائه کنند و تاریخ دقیق ورود خود به نیوبرانزویک را نیز به‌طور دقیق تعیین کنند
نوآ اسکوشیابلهگذراندن دوره انتظار ۱۲ ماههدر دوره انتظار دانشجویان می‌توانند از خدمات بیمه خصوصی استفاده کنید. پس از اتمام دوره انتظار ۱۲ ماهه دانشجویان می‌توانند با ارائه مدرک اثبات تحصیل به مدت حداقل ۱۲ ماه در نوا اسکوشیا برای دریافت بیمه دانشجویی دولتی درخواست دهند.
بر طبق قوانین این استان اگر دانشجو بیش از ۳۱ روز متوالی در دوره ۱۲ ماهه انتظار از استان خارج شده باشد امکان دریافت بیمه دولتی این استان را تا یک سال آینده نخواهد داشت. پس از دریافت بیمه نیز دانشجویان ملزم خواهند بود که هر ساله گواهی اشتغال به تحصیل و اظهارنامه‌ای برای تمدید اعتبار کارت دریافت خدمات پزشکی نوا اسکوشیا (MSI) به مسئولین این حوزه ارائه کنند.
آنتاریوخیردانشجویان می‌توانند از طرح بیمه سلامت دانشگاه‌های این استان (UHIP) استفاده کنند. این طرح در اکثر دانشگاه‌های آنتاریو اجرا می‌شود.
جزیره پرنس ادواردخیربرخی دانشگاه‌ها و مؤسسات در این استان ممکن است پوشش بیمه‌ای اختیاری یا اجباری به دانشجویان ارائه کنند؛ به علاوه امکان بهره‌مندی از انواع بیمه‌های خصوصی نیز در این استان وجود دارد.
یوکانخیردانشجویان می‌توانند از بیمه‌های خصوصی استفاده کنند
مانیتوبابلهبیمه درمانی کانادا در مانیتوبا سیستمی تحت نظارت دولت مرکزی نیست و به‌طور خاص توسط خود استان برای دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌شود. این طرح استانی دانشجویان بین‌المللی را در خدمات درمانی هزینه‌بر مانند MRI و خدمات ضروری مانند بستری شدن در بیمارستان تحت پوشش قرار می‌دهد. برای دریافت این بیمه دانشجو باید جواز اقامت و تحصیل حداقل ۶ ماهه خود را ارائه کند.

شرایط پوشش بیمه درمانی در کانادا

اول از همه باید به این نکته توجه داشت که حتی افرادی که تحت پوشش بیمه درمانی کانادا نیستند نیز در مواردی که آسیب جدی و خطرناکی دیده باشند به‌طور رایگان درمان می‌شوند؛ اما این درمان محدود و حداقلی است. از طرفی توجه به این نکته نیز ضروری است که بیمه درمانی کانادا در اغلب موارد فقط در استانی که بیمه را از آن دریافت کرده باشید معتبر  است. در صورتی که قصد سفر به استان یا کشور دیگری داشته باشید توصیه می‌شود که از بیمه مسافرتی استفاده کنید.

بیمه مسافرتی

بیمه مسافرتی ویژه آن دست از افرادی است که قصد خروج از استان محل تحصیل یا زندگی خود را دارند. این بیمه علاوه بر خسارات سفر مانند تأخیر و اختلال در پرواز هزینه‌های درمانی و پزشکی که ممکن است در طول سفر متحمل شوید را نیز تحت پوشش قرار می‌دهد.

نحوه درخواست بیمه درمانی کانادا  

براساس مطالبی که تا این قسمت ارائه شد می‌دانیم که قوانین ارائه خدمات بیمه درمانی کانادا در استان‌های مختلف این کشور تفاوت‌هایی دارد. در صورتی که قصد دریافت بیمه سلامت دولتی داشته باشید باید مراحل زیر را طی کنید.

  1. به وبسایت رسمی استان مورد نظر خود مراجعه کرده و فرم درخواست بیمه درمانی را پر کنید.
  2. مبلغ مورد نیاز برای صدور بیمه را پرداخت کنید.

درصورتی که به هر دلیل قصد اخذ بیمه‌ای خصوصی را داشته باشید باید مراحل زیر را طی کنید.

  1. با یک شرکت خصوصی ارائه دهنده بیمه درمانی در کانادا ارتباط برقرار کنید.
  2. طرح بیمه مناسب خود را انتخاب کنید (بسته به دامنه خدمات قیمت بیمه متفاوت خواهد بود).
  3. مبلغ مورد نیاز برای صدور بیمه را پرداخت کنید.

در صورتی که قصد تحصیل در دانشگاهی را داشته باشید که با شرکت‌های بیمه قرار می‌بندد و به‌طور اجباری دانشجویان را تحت پوشش قرار می‌دهد نیاز به هیچ اقدامی از طرف شما وجود ندارد. در این موارد دانشگاه هزینه بیمه شما را از شهریه‌ای که پرداخت می‌کنید می‌پردازد.

هزینه بیمه درمانی کانادا

همانطور که اشاره شد تمام دانشجویان بین‌المللی که قصد تحصیل در دانشگاه‌‌های کانادا را داشته باشند ملزم به ثبت‌نام برای دربافت بیمه هستند. در نهایت بر اساس شرایط و نیازها دانشجو می‌تواند بیمه‌ای خصوصی یا دولتی را برگزیند. به‌طور میانگین هزینه دریافت بیمه یک‌ساله در کانادا در حدود ۶۰۰ تا ۹۰۰ دلار خواهد بود.

انواع بیمه سلامت | سوگیموتو ویزا
بیمه درمانی کانادا در دو نوع دولتی و خصوصی ارائه می‌شود.

بیمه درمانی کانادا، تضمین کننده سلامت و آرامش دانشجویان

بیمه دانشجویی در کانادا می‌تواند تا حد زیادی سلامت دانشجویان بین‌المللی محصل در این کشور را تضمین کند. می‌دانیم که کانادا از جمله برترین کشورها در حوزه علوم پزشکی است و بیمه سلامت می‌تواند تا حد بسیار زیادی استفاده از این خدمات را ارزان و آسان کند.

استان‌هایی مانند آلبرتا، بریتیش کلمبیا، ساسکاچوآن، کبک، مناطق شمال غربی، نیوفاندلند و لابرادور، نیوبرانزویک و نوا اسکوشیا بیمه درمانی دولتی ارائه می‌کنند. در استان‌هایی مانند یوکان و جزیره پرنس ادوارد هیچ گونه بیمه درمان دولتی به دانشجویان بین‌المللی تعلق نمی‌گیرد و آن‌ها موظف به دریافت بیمه خصوصی هستند. در استانی مانند مانیتوبا نیز دانشجویان با شرایطی خاص تحت پوشش بیمه‌ای قرار می‌گیرند که با دانشگاه قرارداد بسته است.

سوالات متداول

آیا دریافت بیمه درمانی برای دانشجویان الزامی است؟

بله

بیمه درمانی دولتی در کانادا به‌طور کلی چه مواردی را پوشش می‌دهد؟

هزینه درمان‌های فوری و ضروری، عمل‌های جراحی درمانی و حیاتی و هزینه ویزیت‌های درمانی.

بیمه درمانی خصوصی بهتر است یا بیمه دولتی؟

اگر هزینه بیمه را در نظر نگیریم می‌توان گفت که بیمه‌های درمانی خصوصی از بیمه‌های دولتی خدمات کامل‌تری ارائه می‌کنند و از این نظر عملکرد بهتری دارند.

چه استان‌هایی بیمه درمانی دولتی ارائه می‌کنند؟

آلبرتا، بریتیش کلمبیا، ساسکاچوآن، مناطق شمال غربی، نیوفاندلند و لابرادور، نیوبرانزویک، نوا آسکوشیا و مانیتوبا

هزینه بیمه درمانی کانادا چقدر است؟

هزینه این بیمه در بازه ۶۰۰ تا ۹۰۰ دلار قرار دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *