Search
Close this search box.

چگونه یک رزومه حرفه‌ای کانادایی بنویسیم؟

اگر قصد دارید وارد بازار کار کانادا شوید و برای موقعیت شغلی مورد علاقه خود اپلای کنید، نیاز به یک رزومه کانادایی دارید. رزومه به طور خلاصه نشان می‌دهد چه تحصیلات و مهارت‌هایی دارید، سوابق شغلی شما چیست و دستاوردهای شما تاکنون چه بوده است. برای اینکه بتوانید کارفرما را قانع کنید که شما را استخدام کند، رزومه شما بهتر است مطابق با معیارهای مورد انتظار او باشد. بنابراین اگر قصد مهاجرت به کانادا را دارید و مصمم هستید که در موقعیت شغلی ایده‌آل خود استخدام شوید، با ما همراه باشید تا نکات لازم برای نوشتن یک رزومه کانادایی جذاب را یاد بگیرید.

رزومه کانادایی | سوگیموتو ویزا

رزومه کانادایی، یک رزومه منحصربه‌فرد

یک رزومه کانادایی چارچوب مشخصی دارد که منحصر به کانادا است. ویژگی‌های کلیدی یک رزومه کانادایی عبارتند از:

 • حذف عکس و اطلاعات شخصی: عکس‌ شما و همچنین اطلاعات شخصی مانند سن، تاریخ تولد، جنسیت یا اطلاعات هویتی معمولا جایی در یک رزومه کانادایی ندارند.
 • طول: در حالت ایده‌آل، رزومه کانادایی یک صفحه است. البته موقعیت‌های شغلی سینیور می‌تواند تا دو صفحه افزایش یابد.
 • قالب: ترجیحا رزومه شما باید پاراگراف‌بندی شده و بدون ستون‌های اطلاعاتی باشد. اگرچه بسته به موقعیت، مورد دوم غیرقابل قبول نیست.
 • سرصفحه رزومه: در بالای رزومه، یک سرصفحه (Header) با اطلاعات تماس خود، مانند نام، آدرس، شماره تلفن و ایمیل وارد کنید. همچنین می‌توانید پیوندی به نمایه(های) رسانه‌های اجتماعی مرتبط اضافه کنید.
 • خلاصه حرفه‌ای (Professional summary): مستقیماً در زیر سرصفحه، می‌توانید در یک پاراگراف به طور خلاصه سوابق کاری خود را درج کنید و دستاوردهای شغلی و مهارت‌های مرتبط با موقعیت شغلی مورد نظرتان را برجسته کنید. این بخش را برای هر موقعیت شغلی که قصد دارید برای آن اقدام کنید، باید به طور خاص بازنویسی کنید.
 • تجربه کاری (Work experience): بسیاری از کاندیداها در کانادا تجربه کاری خود را با آخرین موقعیت شغلی شروع می‌کنند که شامل عنوان شغل، تاریخ استخدام، نام شرکت، مکان، و شرح مختصری از وظایف، مهارت‌ها و دستاوردهای مربوطه است.
 • زمینه‌های تخصصی مرتبط (Relevant areas of expertise): این بخش را می‌توانید به صورت اختیاری قبل از درج تجربه کاری وارد کنید و شامل فهرستی از مهارت‌های خاص مرتبط با موقعیت شغلی مورد نظرتان و در صورت امکان ارائه نمونه‌هایی از دستاوردها و نتایج قابل توجه هر کدام است. این مهارت‌ها شامل مهارت‌های فنی، نرم‌افزارهایی که بر آن‌ها مسلط هستید، زبان‌هایی که یاد دارید و هر مهارت مرتبط دیگر باشد.
 • تحصیلات (Education): بخش پایانی شامل اطلاعات مربوط به تحصیلات شماست و شامل هرگونه مدرک، دیپلم و گواهینامه مرتبط با موقعیت شغلی مدنظرتان است. با آخرین مدرک شروع کنید و آن‌ها را به ترتیب زمانی فهرست کنید. اسم موسسه، مکان و سال فارغ‌التحصیلی را درج کنید.

بخش‌های زیر را در صورت نیاز و به طور اختیاری می‌توانید وارد رزومه کنید:

 • دستاوردها/ جوایز (Achievements/Awards): اگر دستاوردهای قابل توجه‌ای دارید یا جوایزی را در رابطه با کار یا تحصیل خود دریافت کرده‌اید، می‌توانید آن‌ها را در این بخش ذکر کنید.
 • پروژه‌ها/ نمونه کارها (Projects/Portfolio): در صورت امکان، پروژه‌های مرتبط یا نمونه کارهایی را که مهارت‌ها و دستاوردهای شما را نشان می‌دهد، در این بخش به نمایش بگذارید.
 • کار داوطلبانه/ مشارکت اجتماعی (Volunteer Work/Community Involvement): اگر کار داوطلبانه انجام داده‌اید یا در فعالیت‌های اجتماعی شرکت کرده‌اید که مرتبط با موقعیت شغلی مذکور هستند یا شخصیت و ارزش‌های وجودی شما را به نمایش می‌گذارند، آن‌ها را در اینجا ذکر کنید.

مراجع (References): معمولاً به جای اینکه مستقیماً در رزومه خود نام مراجع را فهرست کنید، «مراجع در دسترس هستند» را بنویسید. آماده باشید که در صورت نیاز مراجع خود را به کارفرما ارائه دهید.

نمونه روزمه کانادایی | سوگیموتو ویزا
نمونه رزومه

قالب‌های مرسوم رزومه کانادایی

رزومه کرونولوژیکال یا زمانی

 این رزومه بر تجربه کاری تاکید دارد. از آخرین موقعیت شغلی شروع می‌شود و مشاغل قبلی را به ترتیب زمانی فهرست می‌کند. به طور معمول،۱۰ سال گذشته تجربه مرتبط را آورده می‌شود و هر تجربه داوطلبانه مرتبط را نیز شامل می‌شود.

نمونه رزومه کرونولوژیکال یا زمانی | سوگیموتو ویزا
نمونه رزومه کرونولوژیکال یا زمانی

رزومه فانکشنال یا عملکردی

 این رزومه به جای سوابق کاری، بر مهارت‌ها و توانایی‌های مرتبط با موقعیت شغلی  تمرکز دارد. بهتر است مهارت‌ها یا ویژگی‌های مهم ذکر شده در شرح موقعیت شغلی مدنظرتان را برجسته کنید. اگر از یک رزومه عملکردی استفاده می‌کنید، بخش تجربه کاری را بعد از بخش مهارت‌ها قرار دهید.

نمونه رزومه فانکشنال یا عملکردی | سوگیموتو ویزا
نمونه رزومه فانکشنال یا عملکردی

برجسته کردن مهارت‌های خود در رزومه کانادایی

برجسته کردن مهارت‌ها در رزومه کانادایی اغلب می‌تواند به چند استراتژی و بخش ضروری که در ارائه تجربه‌های خود به کار می‌گیرید، خلاصه شود. برخی از بهترین روش‌ها برای برجسته کردن مؤثر مهارت‌ها در رزومه عبارتند از:

 • خلاصه صلاحیت ها: بخشی را برای به نمایش گذاشتن مدارک و مهارت‌های مرتبط موقعیت شغلی مذکور می‌توانید ایجاد کنید. این بخش باید برای هر موقعیت شغلی که برای آن اقدام کرده‌اید، به طور خاص نوشته شود و شامل سه تا پنج مهارت قابل توجه باشد که با الزامات شغلی همخوانی دارد.
 • مهارت های مرتبط: برجسته کردن سه تا چهار مهارت کلیدی و ارائه توضیحات در مورد نحوه کاربرد آنها در موقعیت شغلی مورد نظر راهگشا است. حتی می‌توانید نشان دهید که چه طور از این مهارت‌ها در گذشته استفاده کرده‌اید یا آن‌ها را توسعه داده‌اید.
 • تجربه کاری: اگر تجربه کاری دارید، می‌توانید یک یا دو مثال مرتبط از موقعیت‌هایی که از مهارت‌های مورد نیاز خود استفاده کرده‌اید و نتیجه مثبت گرفته‌اید، ذکر کنید. به جای فهرست کردن وظایف شغلی یا تاریخ استخدام، روی اثری که گذاشتید تمرکز کنید.
 • تحصیلات: به طور کلی توصیه می‌شود این بخش را ساده نگه دارید تا مطمئن شوید که مهارت‌های شما را تحت‌الشعاع قرار نمی‌دهد. نوع مدرک یا دیپلم، رشته، نام موسسه آموزشی، شهر، استان/منطقه و تاریخ اتمام برنامه را درج کنید.

زبان و سبک نوشتاری رزومه

هنگام ساخت یک رزومه کانادایی، مهم است که جنبه‌های مختلف سبک و زبان را در نظر بگیرید که می‌تواند اثربخشی رزومه شما را افزایش دهد:

 • یکی از نکات مهم استفاده از کلمات عملی و صدای فعال برای نشان دادن دستاوردهای خود و برجسته کردن رویکرد فعالانه شما است. با استفاده از این زبان، می توانید اثری قوی بر روی کارفرمایان بالقوه بگذارید. به‌عنوان مثال، یک تغییر ساده این است که به جای اینکه بگویید: “در محل کار قبلی من، بسیاری از کارهای برنامه‌ریزی توسط من انجام می‌شد”، می‌توانید بگویید: “من بسیاری از کارهای برنامه‌ریزی را در محل کار قبلی خود انجام دادم”.
 • حفظ لحن حرفه‌ای و مثبت در سراسر رزومه به شدت توصیه می‌شود. این می‌تواند به انتقال اعتماد به نفس و اشتیاق در حین ارائه صلاحیت‌ها و دستاوردهای شما کمک کند.
 • رعایت املا و دستور زبان کانادایی توصیه می‌شود تا اطمینان حاصل شود که رزومه شما بی‌عیب و نقص و حرفه‌ای به نظر رسد. سازگاری در املا، علائم نگارشی و دستور زبان، توجه به جزئیات را نشان می‌دهد و خوانایی را افزایش می‌دهد.

تطبیق رزومه کانادایی

تطبیق رزومه خود با شغل خاصی که برای آن می‌خواهید اپلای کنید، اغلب توصیه می‌شود. زیرا به استخدام‌کنندگان کمک می‌کند تا بهتر درک کنند که چرا شما برای شرکت و این موقعیت شغلی مناسب هستید. برخی از بهترین استراتژی‌ها برای تطبیق روزمه کانادایی خود عبارتند از:

 • اول از همه صادق باشید. اگر شغل واقعاً مناسب شما نباشد، این واقعیت احتمالاً در طول فرآیند مصاحبه یا بدتر از آن در طول کار جدید شما معلوم می‌شود. دروغ گفتن برای استخدام هرگز توصیه نمی‌شود و تحت شرایط خاصی می‌تواند جرم محسوب شود.
 • مطمئن شوید که می‌دانید شرح موقعیت شغلی موردنظرتان چیست. آگهی استخدام را با دقت بخوانید و صلاحیت‌ها و مهارت‌های مورد نیاز را شناسایی کنید. به کلمات کلیدی و عبارات خاصی که در طول توضیحات آورده شده است، توجه داشته باشید.
 • صلاحیت‌های خود را مطابقت دهید.رزومه خود را مرور کنید و آن را با شرایط  و الزامات شغلی مقایسه کنید. بخش‌های کلیدی را در نیمه اول رزومه خود قرار دهید، مانند بخش خلاصه حرفه‌ای و تجربه کاری. از قالب‌های رزومه‌ای استفاده کنید که مرتبط‌ترین تجربیات شما را برجسته می‌کند.
 • خلاصه حرفه‌ای خود را به روز کنید. بخش خلاصه خود را متناسب با موقعیت شغلی مذکور بازنویسی کنید تا مرتبط‌ترین مهارت‌ها و دستاوردهای خود را با استفاده از کلمات کلیدی که از شرح موقعیت شغلی مذکور استخراج کرده‌اید، درج کرده باشید. برای شخصی‌سازی رزومه خود، عنوان شغلی را که برای آن اپلای می‌کنید، وارد کنید.
 • بخش تجربه کاری خود را برای برجسته کردن تجربیاتی که با الزامات شغلی مطابقت دارند، تنظیم کنید. شغل‌هایی را که کمتر مرتبط هستند، حذف کنید یا به حداقل برسانید. مرتبط‌ترین مسئولیت‌ها یا وظایف را در اولویت قرار دهید.
 • بخش تجربه کاری خود را با ترکیب داده‌ها و دستاوردهای قابل‌سنجشی که اثرگذاری شما را در شغل‌های پیشین شما نشان می‌دهد، تقویت کنید.
 • هر گونه مهارت مرتبط باقی مانده را به بخش مهارت‌های خود اضافه کنید و آن‌هایی را که در شرح موقعیت شغلی آورده شده است، در اولویت قرار دهید. ترجیحا مهارت‌هایی را در نظر بگیرید که می‌تواند شما را به‌عنوان یک کاندید برتر متمایز کند.
 • رزومه خود را به دقت تصحیح کنید تا اشتباهات گرامری و املایی وجود نداشته باشد. اطمینان حاصل کنید که زبانی که استفاده می‌کنید با کلمات کلیدی و عبارات شرح موقعیت شغلی مذکور، همسو باشد. بررسی کنید که آیا خلاصه حرفه‌ای شما دقیقاً الزامات موقعیت شغلی موردنظرتان را منعکس می‌کند و آیا موارد ذکر شده در بخش تجربه کاری متناسب با موقعیت شغلی مذکور است یا خیر.
رزومه حرفه‌ای کانادایی | سوگیموتو ویزا
تهیه یک روزمه کامل و بی‌نقص بدون شک در یافت شغل مورد علاقه شما تاثیر زیادی دارد.

اشتباهات مرسوم در نوشتن رزومه کانادایی

استفاده از رزومه یکسان برای موقعیت‌های شغلی مختلف 

ممکن است استفاده از یک رزومه برای چندین موقعیت وسوسه انگیز باشد، به خصوص زمانی که برای مشاغل متعدد درخواست می دهید. با این حال، سفارشی کردن رزومه خود برای هر شغل به طور قابل توجه‌ای شانس انتخاب شدن شما را افزایش می‌دهد. به دنبال کلمات کلیدی در آگهی استخدام باشید و آن‌ها را در رزومه خود بگنجانید. همچنین، تجربیات مرتبط را درج کنید و موارد غیر ضروری را حذف کنید.

نخواندن شرح موقعیت شغلی قبل از ایجاد رزومه

خواندن شرح شغل اطلاعات ارزشمندی در مورد موقعیت شغلی و نامزد ایده آل این شغل ارائه می‌دهد. این به شما کمک می‌کند تا رزومه خود را متناسب با آن تنظیم کنید و کلمات کلیدی متناسب با الزامات شغلی را در آن بگنجانید. 

فهرست کردن مسئولیت‌های شغلی به جای دستاوردها

رزومه‌های کانادایی به جای اینکه فقط مسئولیت‌ها را مشخص کنند، بر برجسته کردن دستاوردها تمرکز دارند. با ذکر دستاوردها، اعداد، داده‌ها یا چالش‌هایی که بر آن‌ها غلبه کرده‌اید، ارزش خود را نشان دهید. با نشان دادن توانایی‌ها و آورده‌های منحصر به فرد خود را از سایر متقاضیان با تجربه مشابه متمایز کنید.

ایجاد یک رزومه خیلی طولانی یا خیلی کوتاه

طول رزومه شما به موقعیت شغلی مورد نظر و تجربه کاری شما بستگی دارد. به طور کلی، رزومه باید یک تا دو صفحه باشد. اگر تجربه بیشتری دارید، رزومه دو صفحه‌ای قابل قبول است، در حالی که یک صفحه برای کسانی که تجربه کمتری دارند مناسب است. رزومه خود را با حذف تجربیات اولیه در حین پیشرفت در حرفه خود به‌روز کنید.

عدم استفاده از افعال عملی

برای تاثیرگذاری رزومه خود، از افعال عملی استفاده کنید که ابتکار و دستاوردهای شما را نشان می‌دهد. از جملات مفعولی خودداری کنید و در عوض از افعالی مانند “led”، “managed”، “succeeded”، “surpassed”، “created و “delivered” استفاده کنید.  کلمات خود را تغییر دهید تا از تکرار جلوگیری شود.

ارسال یک رزومه به هم ریخته یا با فرمت نامناسب

رزومه خود را به شیوه‌ای تمیز و خوانا سازماندهی کنید. از فضای سفید کافی، فاصله خطوط مناسب و فونت ثابت (مانند Times New Roman، Arial یا Calibri) استفاده کنید. از مخلوط کردن فونت‌ها، برجسته کردن بیش از حد، خط کشی یا ایتالیک کردن کلمات خودداری کنید.

فهرست کردن اطلاعات تماس نادرست

اطمینان حاصل کنید که اطلاعات تماس شما از جمله شماره تلفن و آدرس ایمیل شما دقیق و به‌روز است. از یک آدرس ایمیل حرفه‌ای با فرمت نام خود استفاده کنید. از نام مستعار یا زبان عامیانه اجتناب کنید.

چه کسانی در نوشتن رزومه به شما می‌توانند کمک کنند؟

منابع مختلفی وجود دارد که مهاجرین تازه‌وارد برای نوشتن رزومه می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند. از جمله:

 •  سازمان‌های اسکان تازه‌واردان (Newcomer Settlement Organisations)
 •  مراکز کاریابی دانشگاهی (University Career Centres)
 •  سازمان‌های غیرانتفاعی (Non-for-profit Organisations)

سازمان‌های اسکان تازه‌واردان

کانادا دارای شبکه گسترده ای از سازمان‌های خدمت‌رسانی به مهاجران است که توسط اداره مهاجرت کانادا (IRCC) به صورت فدرال یا از طریق دولت‌های استانی و شهری تامین مالی می‌شود و برای کمک به اسکان تازه‌واردان در زمینه‌های مختلف از جمله پیدا کردن شغل و مسائل مرتبط با آن مشغول به فعالیت هستند. خدمات این سازمان‌ها برای مهاجرین تازه‌وارد بدون هزینه یا کم هزینه است.

این سازمان‌ها انواع خدمات را برای یافتن شغل ارائه می‌دهند که اغلب شامل کمک برای ساختن یک رزومه کانادایی نیز می‌شود. در واقع بسته به وضعیت شما در کانادا و موقعیت مکانی‌تان، از جمله خدمات این سازمان‌ها عبارتند از:

 • می‌توانید به کمک آن‌ها رزومه خود را تکمیل کنید و از پیشنهادات آن‌ها برای ساخت رزومه خود استفاده کنید.
 • در مصاحبه‌های شبیه‌سازی‌شده (mock یا ماک) آن‌ها شرکت کنید.
 •  در کارگاه‌های مهارت‌آموزی شرکت کنید.
 •  آموزش‌های زبانی مخصوص محیط کاری را دریافت کنید.

توجه داشته باشید که در سطح فدرال، این خدمات فقط برای مقیمان دائم کانادا، افراد حفاظت‌شده و برخی از ساکنان موقت در دسترس است  اما به دلیل اینکه این خدمات در سطح استانی و شهری نیز توسط این سازمان‌ها ارائه می‌شوند، بسته به موقعیت مکانی شما ممکن است شما واجد شرایط این خدمات به‌عنوان یک مهاجر تازه‌وارد شوید، حتی اگر به طور موقت ساکن کانادا هستید یا ویزای کاری و تحصیلی دارید.

توصیه می‌شود قبل از مراجعه به سازمانی که می‌خواهید از آن خدمات دریافت کنید، با آن‌ها تماس بگیرید تا ببینید واجد شرایط دریافت این خدمات هستید و از چه خدماتی می‌توانید استفاده کنید.

مراکز کاریابی دانشگاهی

علاوه بر این، دانشجویان بین‌المللی در کانادا می‌توانند از کمک‌های شغلی مراکز کاریابی دانشگاه یا کالج خود استفاده کنند. این مراکز برای کمک به دانشجویان فعلی و فارغ‌التحصیلان جدید در یافتن شغل طراحی شده‌اند و اغلب خدمات زیر را ارائه می‌دهند:

 • آموزش چگونگی شرکت در مصاحبه‌ها و رزومه‌نویسی 
 • برگزاری رویدادهای شبکه‌سازی و استخدام
 • تسهیل ارتباط فارغ‌التحصیلان با یکدیگر
 •  دسترسی به منتورها و موارد دیگر

سازمان‌های غیرانتفاعی

در نهایت، تازه واردانی که واجد شرایط هیچ کدام از دو دسته قبلی نیستند، ممکن است بخواهند از یک سازمان غیرانتفاعی (NFP) یا سازمان غیردولتی (NGO) در منطقه خود کمک بگیرند . بسیاری از این سازمان‌ها برای کمک به جامعه به طور کلی فعالیت می‌کنند. بنابراین بسته به سازمان، مهاجرین تازه‌وارد نیز ممکن است واجد شرایط باشند.

این سازمان‌ها می‌توانند به ویژه در ایجاد شغل در منطقه خاصی که NFP یا NGO مورد نظر فعالیت می‌کند، بسیار قوی باشند و اغلب تجربه و مهارت کافی برای کمک به تازه‌واردها نیز داشته باشند.

ابزارهای رزومه‌نویسی

ابزارها و منابع آنلاین زیادی وجود دارد که کارجویان می‌توانند هنگام نوشتن رزومه خود از آن‌ها استفاده کنند و برای همه چیز از محتوا گرفته تا طراحی رزومه خود کمک بگیرند. برخی از این ابزارها عبارتند از:

 • فلو سی‌وی (Flow CV): این برنامه مخصوص طراحی و ساخت رزومه است و با دارا بودن انواع قالب‌ها و تمپلیت‌ها در رنگ‌های و طرح‌های مختلف می‌تواند در ساخت رزومه حرفه‌ای و شخصی‌سازی شده برای شما یاری‌رسان باشد.
 • کنوا (Canva): مانند Flow CV، کانوا در طراحی رزومه نیز می‌تواند به شما کمک کند. این برنامه آنلاین به شما کمک می‌تواند تا رزومه خود را متناسب با نیازهای خود طراحی و ویرایش کنید.
 • ربات Chat GPT: این ربات نه تنها یک ابزار قدرتمند برای نوشتن متن رزومه کانادایی شماست، بلکه به شما می‌کند تا برای موقعیت‌های شغلی مدنظرتان اپلای کنید.
 • خدمات حرفه‌ای Indeed: ارائه همه چیز از تجزیه و تحلیل رزومه به طور خودکار گرفته تا کمک تخصصی در ساخت رزومه (با پرداخت هزینه)، Indeed دارای طیف گسترده ای از خدمات شغلی است که به طور خاص برای نوشتن رزومه‌های موثر طراحی شده است.
 • وبسایت Resume.io: یکی دیگر از رزومه‌نویسان آنلاین، resume.io وب‌سایتی است که به متقاضیان کار در نوشتن رزومه‌های بهتر کمک می‌کند. این سایت در نوشتن کاورلتر نیز به شما کمک می‌کند و می‌توانید از نوشته‌های آماده که توسط هوش‌مصنوعی نوشته شده و قالب‌های آماده و متنوع آن استفاده کنید.
 • ابزار Rezi: یک ابزار رزومه مجهز به هوش مصنوعی که نوشته شما را نقد می‌کند و به دنبال بهینه‌سازی محتوای رزومه برای مشاغل خاص است. Rezi یک ابزار قدرتمند و کم‌هزینه برای بهبود محتوا و طراحی رزومه است.

سوالات متداول

در زیر لیستی از سوالات متداول و پاسخ‌های مربوطه را برای اطلاع بیشتر متقاضیان تهیه کرده‌ایم:

کاورلتر (Cover Letter) چیست؟

کاورلتر یک نامه یک صفحه‌ای است که هنگام درخواست برای کار به همراه رزومه خود ارسال می‌کنید. هدف از نوشتن کاورلتر است که کارفرما را متقاعد کنید که شما شخص مناسبی برای موقعیت شغلی مذکور هستید تا شما را استخدام کند. کاورلتر شما تکمیل‌کننده رزومه شما است و به کارفرما کمک می‌کند تا ببیند چگونه تجربه‌ها و علایق شما به این موقعیت شغلی مرتبط است.

چگونه ربات Chat GPT در ساخت رزومه به من کمک می‌کند؟

اگر قصد دارید از Chat GPT برای نوشتن رزومه کمک بگیرید در ابتدا اطلاعات زیر را برای او فراهم کنید:
نام کامل و اطلاعات تماس شما (شماره تلفن، آدرس ایمیل، و در صورت وجود، نمایه لینکدین)
سوابق تحصیلی شما، از جمله نام مدرسه یا کالج، مدرک تحصیلی، تاریخ مورد انتظار فارغ‌التحصیلی و معدل (در صورت لزوم)
هر درس یا پروژه مرتبط با رشته تحصیلی شما یا شغلی که برای آن درخواست می کنید.
جزئیات مربوط به تجربه کاری شما، از جمله عناوین شغلی، نام شرکت، تاریخ استخدام و لیستی از مسئولیت‌ها و دستاوردهای شما در هر نقش
اطلاعات در مورد هر دوره کارآموزی، کار داوطلبانه، یا فعالیت‌های فوق برنامه مرتبط با موقعیت شغلی که برای آن درخواست می‌کنید.
فهرستی از مهارت‌های شما، شامل مهارت‌های سخت (مانند زبان‌های برنامه‌نویسی و  مهارت‌های نرم‌افزاری) و مهارت‌های نرم (مانند ارتباطات و کار گروهی).
اگر شغل یا صنعت خاصی مد نظر دارید، لطفا به او اطلاع دهید تا بتواند رزومه را متناسب با آن تنظیم کند.
هر سوال یا نگرانی خاصی که در مورد رزومه خود دارید.
هنگامی که این اطلاعات را در اختیار او قرار دهید، می تواند پیش‌نویس رزومه را در اختیار شما قرار دهد یا پیشنهادات و نکاتی را برای بهبود رزومه موجود ارائه دهد. با خیال راحت هر چقدر که راحت هستید جزئیات را به او به اشتراک بگذارید تا به شما در ایجاد یک رزومه کارآمد کمک کند که شایستگی‌ها و نقاط قوت شما را برجسته کند.

کانوا یا Flow CV؟ کدام یک برای رزومه‌نویسی مناسب‌تر است؟

هر دو Canva و Flow CV ابزارهای آنلاین محبوبی برای ایجاد رزومه‌های بصری جذاب هستند و هر کدام مجموعه‌ای از ویژگی‌ها و مزایای خاص خود را دارند. انتخاب بین آن‌ها بستگی به ترجیحات و نیازهای خاص شما دارد. 
اگر:
در طراحی و دیزاین مهارت دارید و می‌خواهید کنترل بیشتری بر عناصر بصری رزومه خود داشته باشید، Canva می‌تواند انتخاب خوبی باشد.
رویکرد ساده‌تر و ساختارمندتری را برای ایجاد رزومه ترجیح می‌دهید، Flow CV ممکن است گزینه بهتری باشد.
نیاز به همکاری با دیگران در پروژه رزومه خود دارید، ویژگی های همکاری Canva می‌تواند مفید باشد.

در نهایت، انتخاب بین Canva و Flow CV به ترجیحات شخصی شما، سطح تخصص شما در طراحی و ویژگی‌های خاصی که در یک ابزار رزومه‌سازی برای شما ارزش قائل هستید، بستگی دارد. هر دو پلتفرم می توانند به شما در ایجاد رزومه ای جذاب و حرفه ای کمک کنند. بنابراین می توانید رزومه ای را انتخاب کنید که با نیازها و سبک شما مطابقت دارد.

اگر هیچ تجربه کاری نداشته باشم، چگونه رزومه بنویسم؟

نوشتن یک رزومه زمانی که هیچ تجربه کاری قبلی ندارید، می‌تواند چالش‌برانگیز باشد اما مطمئناً می‌توان یک رزومه موثر ایجاد کرد که مهارت‌ها، تحصیلات و پتانسیل‌های شما را برجسته کند.  چند توصیه برای نوشتن رزومه:
استفاده از یک فرمت رزومه عملکردی یا مبتنی بر مهارت را به جای قالب سنتی زمانی در نظر بگیرید. این فرمت به شما این امکان را می‌دهد که بر روی مهارت‌ها، صلاحیت‌ها و تحصیلات خود تمرکز کنید.
به طور خلاصه شرح دهید که اهداف شغلی شما و نوع کاری که به دنبال آن هستید چه هستند.آنچه را که می‌توانید انجام دهید، حتی بدون تجربه کاری مربوطه، برجسته کنید.
پیشینه تحصیلی خود را با فهرست کردن نام مدرسه یا دانشگاه، برنامه تحصیلی، تاریخ مورد انتظار فارغ‌التحصیلی و معدل (اگر قوی و مرتبط با شغل است) برجسته کنید.
اگر در دوره‌های آموزشی یا پروژه‌های مرتبط با موقعیت شغلی مدنظرتان شرکت کرده‌اید، آن‌ها را در یک بخش جداگانه ذکر کنید. این نشان‌دهنده دانش و مهارت شماست.
اگر روی پروژه‌های شخصی کار کرده‌اید یا به دستاوردهای قابل‌توجهی دست یافته‌اید (مثلاً برنده شدن در مسابقات، تکمیل دوره‌های آنلاین، ایجاد یک وب‌سایت)، آن‌ها را در رزومه خود بگنجانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *