Search
Close this search box.

حفظ اقامت موقت در کانادا

طبق قوانین کانادا همه کسانی که اقامت موقت در این کشور دارند، باید قبل از به پایان رسیدن دوره مجاز اقامت خود کانادا را ترک کنند. اما طبق بند ۱۸۱ از مقررات حفاظت از مهاجرت و پناهندگان (IRPR یا Immigration and Refugee Protection Regulations) کسانی که اقامت موقت کانادا را دارند، می‌توانند برای تمدید مدت اقامت مجاز خود اقدام کنند.

کسانی که از بند 181 استفاده می‌کنند می‌توانند تا زمانی که اداره مهاجرت کانادا (IRCC) درخواست آن‌ها را بررسی میکند، در کانادا تحت وضعیت حفظ‌ شده بمانند.

حفظ اقامت موقت کانادا | سوگیموتو ویزا

وضعیت حفظ‌ شده (Maintained Status) چیست؟

وضعیت حفظ شده در کانادا، که قبلاً به‌عنوان وضعیت ضمنی (Implied Status) شناخته می‌شد، زمانی است که یک فرد محصل، شاغل یا توریست در کانادا قبل از به پایان رسیدن اعتبار پرمیت یا ویزا فعلی خود برای تمدید یا تغییر شرایط اقامت موقت درخواست می‌دهد. اگر پرمیت یا مجوز قبلی شما برای اقامت موقت در کانادا منقضی شده باشد اما وضعیت درخواست تمدید اقامت موقت شما مشخص نباشد، طبق قوانین کانادا اجازه دارید تحت وضعیت حفظ‌ شده در کانادا بمانید.

وضعیت حفظ‌ شده به شما، و در صورت وجود خانواده‌‌تان، اجازه می‌دهد تا طبق روال گذشته در کانادا بمانید و تا زمانی که درباره‌ی وضعیت شما تصمیم‌گیری می‌شود، به کار یا تحصیل در کانادا بپردازد.

شرط لازم برای حفظ اقامت موقت در کانادا

تنها در صورتی می‌توانید تحت وضعیت حفظ‌ شده در کانادا بمانید که تا قبل از به پایان رسیدن پرمیت خود برای تمدید آن اقدام کرده باشید. به همین دلیل مطمئن شوید که تاریخ انقضای پرمیت خود را می‌دانید تا فرصت داشته باشید برای تمدید اقامت موقت خود اقدام کنید.

آیا برای اینکه تحت وضعیت حفظ‍ شده قرار بگیرید، باید درخواستی ارائه دهید؟

خیر. اگر شما، و در صورت وجود خانواده‌تان، برای تمدید استادی پرمیت یا ورک پرمیت خود اقدام کرده باشید، پس از انقضای پرمیت فعلی به طور خودکار تحت وضعیت حفظ‌ شده قرار می‌گیرید و می‌توانید به تحصیل یا کار خود طبق روال گذشته بپردازید.

درخواست برای تمدید پرمیت به طور کلی به‌عنوان مدرکی برای قرارگیری در وضعیت حفظ‌ شده پذیرفته می‌شود. اگر درخواست در زمانی ارائه شده باشد که پرمیت قبلی شما معتبر بوده است، تحت وضعیت‌ حفظ‌ شده باقی می‌مانید.

شرایط کار یا تحصیل تحت وضعیت حفظ‌ شده

بسیار مهم است که بدانید چگونگی تمدید اقامت موقت می‌تواند بر شرایط اقامت در کانادا تأثیر بگذارد.

اگر برای تمدید ورک پرمیت خود اقدام کرده‌اید…

تنها تحت شرایط ورک پرمیت فعلی خود، وضعیت حفظ‌ شده به شما امکان ادامه کار در کانادا را می‌دهد. این بدان معناست که نمی‌توانید کارفرمای خود را تغییر دهید و برای اینکه تحت وضعیت حفظ‌ شده باقی بمانید، باید همچنان  برای او کار کنید.

با این حال اگر درخواست شما برای ورک پرمیت جدید برای کارفرمای دیگری باشد، مجبور هستید بعد از به پایان رسیدن اعتبار ورک پرمیت فعلی خود دست از کار بکشید و منتظر باشید تا نتیجه درخواست شما مشخص شود.

اگر برای تمدید استادی پرمیت خود اقدام کرده‌اید…

تنها تحت شرایط استادی پرمیت فعلی خود، وضعیت حفظ‌ شده به شما امکان ادامه تحصیل در کانادا را می‌دهد. اگر شما قبل از انقضای استادی پرمیت خود برای یک استادی پرمیت جدید اقدام کردید، می‌توانید تا زمانی که استادی پرمیت جدید شما صادر شود، به تحصیل در کانادا ادامه دهید. 

اگر قصد دارید برای پرمیت دیگری درخواست دهید…

به‌عنوان مثال در حال حاضر ورک پرمیت دارید اما قصد دارید برای اخذ استادی پرمیت اقدام کنید، باید در روزی که ورک پرمیت شما منقضی می‌شود، کار را متوقف کنید و منتظر بمانید تا IRCC در مورد درخواست‌تان تصمیم‌گیری کند.

تنها استثنا اقدام برای اجازه کار بعد از تحصیل Post Graduation Work Permit است که شما بعد از اقدام آنلاین می‌توانید بلافاصله کار کنید. در صورتی که شرایط زیر را داشته باشید، می‌توانید پس از اینکه گواهی پایان تحصیل خود را دریافت کردید و برای اخذ PGWP درخواست دادید، بلافاصله برای هر کارفرمایی کار تمام وقت خود را شروع کنید و منتظر IRCC باشید:

  •   ویزای تحصیلی شما اعتبار داشته باشد و ظرف ۱۸۰ روز اول پس از دریافت گواهی پایان تحصیل، درخواست داده باشید و در زمان ارسال درخواست خود، دوره تحصیلی خود را به طور کامل به پایان رسانده باشید
  • در طول تحصیل واجد شرایط کارِ بدون نیاز به اجازه کار در خارج از دانشگاه بوده باشید
  • بیش از ۲۰ ساعت در هفته، خارج از دانشگاه، کار نکرده باشید

همچنین برای اقدام جهت اجازه کار بعد از تحصیل PGWP، شما میتوانید از روش فلگ پولینگ استفاده کنید.

تا چه زمانی می‌توانید برای تمدید اقامت موقت خود اقدام کنید؟

اداره مهاجرت کانادا (IRCC) از ساعت هماهنگ جهانی (UTC) استفاده می‌کند تا مطمئن شود که زمان برای همه یکسان است. ساعت هماهنگ جهانی تنها ۰.۹ ثانیه با ساعت گرینویچ اختلاف دارد.

به این ترتیب، همه درخواست‌ها برای تمدید پرمیت باید قبل از نیمه شب UTC در تاریخی که پرمیت فرد به اتمام می‌رسد، ارسال شود. درخواست‌هایی که بعد از نیمه‌شب UTC ارسال شوند، سبب می‌شود فرد حق خود را برای حفظ وضعیت خود از دست بدهد.

ترک کانادا وقتی که تحت وضعیت حفظ‌ شده هستید

مهم است به این نکته توجه شود که وضعیت حفظ شده تنها تا زمانی قابل اجرا است که فرد در کانادا بماند. اگر یک مقیم موقت کانادا تحت وضعیت حفظ شده کشور را ترک کند، ممکن است به او اجازه داده شود که به عنوان مقیم موقت کانادا دوباره وارد شود اگر:

  • الزامی برای داشتن ویزای اقامت موقت کانادا (TRV یا Temporary Resident Visa) نداشته باشد.
  • یک TRV داشته باشد.

با این حال فرد نمی‌تواند تا زمانی که درخواست تمدید پرمیت او مشخص نشده است، کار یا تحصیل خود را در کانادا ادامه دهد. علاوه بر این، زمانی که می‌خواهد دوباره وارد کانادا شود، ممکن است لازم باشد به آفیسر اداره مرزبانی کانادا (CBSA) مدارکی را ارائه کند که نشان دهد توانایی تامین مخارج خود را دارد. 

اکیداً توصیه می‌شود اگر کانادا را تحت وضعیت حفظ‌ شده ترک می‌کنید، مدرکی مبنی بر ارسال درخواست تمدید پرمیت به همراه داشته باشید تا در ورود مجدد به شما کمک کند. به طور خلاصه، بهتر است تا زمانی که منتظر تصمیم IRCC در مورد درخواست تمدید پرمیت و اقامت موقت خود هستید، کانادا را ترک نکنید. 

اگر IRCC درخواست تمدید پرمیت شما را بپذیرد

اگر با درخواست شما تمدید پرمیت شما موافقت شود، شما (و در صورت وجود اعضای خانواده‌تان) می‌توانید با توجه به شرایط جدید پرمیت خود در کانادا بمانید. در پرمیت جدیدتان تاریخ صدور آن ذکر می‌شود.

ممکن است بین تاریخ انقضای یک پرمیت و تاریخ صدور پرمیت بعدی فاصله افتاده باشد. در این صورت اگر در آینده بخواهید برای اقامت دائم اقدام کنید، نباید برای شما مشکلی ایجاد شود زیرا آفیسرهای مهاجرت قبول کرده‌اند که شما در مدت مذکور تحت پوشش وضعیت حفظ‌ شده قرار داشته‌اید.

همچنین در پرمیت جدید شما قید می‌شود که در آن بازه زمانی تحت وضعیت حفظ‌ شده قرار داشتید.

اگر IRCC درخواست تمدید شما را نپذیرد

اگر با درخواست تمدید پرمیت شما موافقت نشود، دیگر تحت وضعیت حفظ‌ شده نخواهید بود و از آن به بعد اجازه کار یا تحصیل در کانادا را ندارید.

در این مرحله ۹۰ روز فرصت دارید تا برای بازگرداندن وضعیت خود به IRCC درخواست دهید. در حالی که منتظر تصمیم IRCC هستید، اجازه کار یا تحصیل در کانادا را ندارید اما می توانید در کانادا بمانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *