Search
Close this search box.

حساب های پس انداز و سرمایه گذاری در کانادا

ورود به هر کشوری نیاز به مدیریت منابع مالی دارد. خوشبختانه دولت کانادا راه‌های متعددی را پیش روی شهروندان و مهاجران به این کشور قرار داده‌ است که ذخیره پول و سرمایه‌گذاری را آسان ‌می‌کند.

می‌توان گفت که مدیریت منابع مالی بیش از هر قشری  برای تازه‌واردان به کشوری خارجی اهمیت دارد. در صورتی که می‌خواهید بهترین راه‌های سرمایه گذاری در کانادا را بشناسید با ما همراه باشید.

در این مطلب چهار مورد از بهترین راه‌های پس‌انداز و سرمایه‌گذاری در این کشور را مورد بررسی قرار داده‌ایم. سپرده گذاری در همه این حساب‌ها به‌طور معمول معاف از مالیات است.

حساب پس انداز در کانادا | سوگیموتو ویزا

بهترین راه‌های سرمایه گذاری و پس انداز در کانادا

بهترین راه سرمایه گذاری و پس انداز در کانادا بستگی به نیازهای شما دارد. درواقع استفاده از هر یک از حساب‌های سرمایه گذاری زیر می‌تواند فواید ویژه خود را داشته باشد:

 • حساب پس انداز خانه اول | (First Home Savings Account (FHSA
 •   صندوق درآمد بازنشستگی ثبت شده | (Registered Retirement Income Fund (RRIF 
 • حساب پس انداز بدون مالیات | (Tax-Free Savings Account (TFSA
 • طرح پس انداز بازنشستگی ثبت شده | (Registered Retirement Savings Plan (RRSP
 • طرح پس انداز تحصیلی ثبت شده | (Registered Education Savings Plan (RESP

برای مثال در صورتی که قصد خرید خانه‌ در کانادا داشته باشید باز کردن حساب FHSA می‌تواند انتخاب بسیار هوشمندانه‌ای باشد، زیرا این حساب به دارندگان اجازه ذخیره ۴۰ هزار دلار سرمایه معاف از مالیات برای خرید اولین خانه را می‌دهد.

حساب پس انداز بدون مالیات

یکی از بهترین راه های پس انداز و سرمایه گذاری در کانادا TFSA (Tax Free Saving Account) یا حساب پس‌انداز معاف از مالیات به دارندگان خود اجازه می‌دهد که تا سقف مبلغی معین در آن سرمایه‌گذاری معاف از مالیات داشته باشند. بدین شکل دارندگان سرمایه‌ می‌توانند تا مدت زمانی دلخواه این مبلغ را در حساب خود ذخیره کنند.

علاوه بر این که سپرده شما در TFSA معاف از مالیات است درآمد حاصل از آن نیز از مالیات معاف خواهد شد. بنابراین می‌توان گفت که استفاده از حساب پس‌انداز معاف از مالیات می‌تواند یکی از بهترین راه های سرمایه گذاری در کشور کانادا باشد.

به علاوه صاحبان TFSA می‌توانند در هر زمانی هر میزان مبلغ دلخواه را از حساب خود بردارند و هیچ مالیاتی پرداخت نکنند. یکی از ویژگی‌های TFSA محدودیت میزان پس‌انداز (Room limit) است. دولت کانادا هر ساله سقف مشخصی را برای میزان سرمایه معاف از مالیات در حساب‌های TFSA مشخص می‌کند.

توجه داشته باشید که هر میزان سرمایه‌ای که بیش از این مبلغ در حساب ذخیره شود مشمول مالیات خواهد شد. سقف مبلغ معاف از مالیات به‌طور سالیانه و بر اساس میزان تورم تعیین می‌شود. در صورتی که تورم سالیانه از حد معینی پایبن‌تر باشد این میزان تغییر نمی‌کند.

در صورت افزایش تورم ۵۰۰ دلار به سقف این مبلغ اضافه می‌شود. در سال ۲۰۲۳ Room limit‌ حساب TFSA  شش هزار و پانصد دلار بوده است.

نکاتی که باید در رابطه با TFSA بدانید

 • برای سپرده‌گذاری در این حساب باید حداقل ۱۸ سال سن داشته باشید.
 • حساب حداکثر میزان سرمایه‌گذاری معاف از مالیات در این حساب مشخص ۶۵۰۰ دلار در سال  ۲۰۲۳ تعیین شده است.
 • برای باز کردن این حساب به شماره بیمه اجتماعی (SIN) نیاز است.
 • اجباری برای واریز به حساب تا سقف تعیین شده وجود ندارد.
 • در صورت عدم استفاده از سهم قابل پس‌انداز در یک سال این سهم به حداکثر مجاز سپرده‌گذاری در سال بعد افزوده می‌شود.
 • آن دسته از تازه واردان به کانادا که اقامت دائم یا موقت این کشور (با ویزای کار یا تحصیل) را داشته باشند می‌توانند از از سرمایه‌گذاری بدون مالیات در TFSA استفاده کنند. افرادی که مقیم کانادا نباشند حتی با سرمایه‌گذاری کمتر از سقف تعیین شده ملزم به پرداخت مالیات ماهیانه ۱ درصدی هستند.
 • هر فرد می‌تواند بیش از یک حساب معاف از مالیات داشته باشد؛ اما بیش از یکی بودن حساب‌های سقف مجاز معاف از مالیات برای او را افزایش نمی‌دهد.

انواع حساب TFSA

در کل دو نوع حساب TFSA وجود دارد. یکی از آن‌ها حساب استاندارد (Standard Account) نام دارد که در آن مؤسسه اعتباری خود به سرمایه‌گذاری در حوزه‌های مختلف می‌پردازد. نوع دیگر حساب خودگردان ( Self-Directed Account) نام دارد که صاحبان حساب در آن خود سپرده‌شان را در امور مختلف سرما‌یه‌گذاری می‌کنند.

طرح پس انداز بازنشستگی

 طرح پس انداز بازنشستگی ثبت شده یکی از بهترین راه‌های پس انداز/ سرمایه گذاری در کانادا است. در صورتیکه از جمله افراد آینده‌نگر هستید یکی از بهترین راه‌های سرمایه گذاری برای شما می‌تواند حساب پس‌انداز بازنشستگی (RRSP) باشد.

سپرده شما در حساب RRSP‌ در صورتی که از حد تعیین شده فراتر نرود از مالیات معاف خواهد بود.

نوع سپرده‌ای که می‌توان در RRSP قرارداد انواع مختلفی دارد. لازم به ذکر است که درآمد حاصل از هر نوع سهامی در حساب پس‌انداز بازنشستگی معاف از مالیات است. در ادامه به انواع دارایی‌های مجاز برای سرمایه‌گذاری در RRSP اشاره کرده‌ایم.

 • انواع ارز خارجی
 • انواع سهام
 • اوراق مشارکت

توجه داشته باشید که سقف پس‌انداز ماهیانه‌ای که می‌توان در RRSP قرار داد بسته به میزان درآمد فرد متفاوت است. در نهایت سرمایه‌گذاری بلند مدت شما می‌تواند در موعدی مشخص درآمدی ثابت برای شما فراهم کند. سن معمول برای آغاز دریافت این درآمد ثابت ۷۱ سالگی است. البته پیش از آن هم امکان دریافت مستمری از حساب RRSP وجود دارد.

در صورتی که سن سرمایه‌گذار در RRSP به ۷۱ سال برسد سرمایه او از RRSP به RRIF یا صندوق درآمد بازنشستگی ثبت شده است (Registered Retirement Income Fund) منتقل می‌شود. پس از آن فرد به‌طور مستمر درآمدی مشخص از این سرمایه دریافت خواهد کرد.

در صورتی که فرد قصد داشته باشد بیش از  ۷۱ سالگی از سپرده خود مستمری دریافت کند می‌تواند با انتقال سرمایه خود از RRSP به RRIF و با گذراندن دوره انتظار یک ساله پس از آن مستمری دریافت کند. میران پرداختی در هر زمانی بر اساس میزان سرمایه و سن فرد محاسبه خواهد شد.

نکاتی که باید در رابطه با RRSP‌ بدانید

 • سرمایه‌گذاری در RRSP تا سقف تعیین شده مشمول مالیات نمی‌شود؛ اما دریافت مستمری از این حساب مشمول مالیات می‌شود.
 • امکان برداشت از این حساب در موارد ضروری (ماندد خرید اولین خانه) وجود دارد.
 • امکان افتتاح مشارکتی RRSP با همسر وجود دارد.
 • در صورت عدم استفاده از سهم قابل پس‌انداز در یک سال این سهم به حداکثر مجاز سپرده گذاری در سال بعد افزوده می‌شود.

انواع RRSP

 • حساب پس‌انداز خودگردان (Self-Directed Account): این نوع از RRSP اجازه می‌دهد که صاحبان حساب خود راه های مختلف سرمایه گذاری را انتخاب کرده و مستقل عمل کنند.
 • حساب پس‌انداز مشترک با همسر (Spousal Account): امکان افتتاح مشارکتی RRSP با همسر قانونی وجود دارد. این نوع حساب می‌تواند برای هر دو طرف مفید باشد. در صورتی که یکی از دو طرف درآمد کم‌تری داشته باشد در زمان دریافت مستمری RRSP مبلغی برایر با شریک پردرآمدتر دریافت می‌کند. از طرفی فرد پر درآمدتر در هنگام پس‌انداز پول خود در RRSP مالیات بر درآمد خود را کاهش می‌دهد.
 • حساب پس‌انداز گروهی (Group Account): در این حالت کارفرما برای کارمندان خود یک RRSP افتتاح می‌کند و بخشی از حقوق آن‌ها را به آن واریز می‌کند.
 • حساب پس‌انداز ترکیبی (Pooled Account): این نوع حساب از ترکیب حساب چند سپرده گذار RRSP مستقل تشکیل می‌شود.

دیگر راه‌های سرمایه گذاری برای تازه واردان

 • حساب پس‌انداز ثبت شده تحصیلی (RESP): این حساب می‌تواند از طرف والدین برای فرزندان باز شود. سرمایه‌گذاری در RESP معاف از مالیات است و با ورود فرزندان به کالج یا دانشگاه به آن‌ها کمک‌هزینه پرداخت می‌کند (این کمک‌هزینه مشمول مالیات خواهد شد). در صورتی که میزان سرمایه سپرده این حساب در سال کم‌تر از ۳۵۰۰ دلار باشد دولت ۵۰۰ دلار به آن اضافه می‌کند.
 • حساب پس‌انداز اولین خانه (FHSA): این حساب ویژه آن دسته از فرادی است که برای اولین بار قصد خرید خانه در کانادا را دارند. می‌توان در این حساب ۸۰۰۰ هزار دلار در سال و نهایتا تا ۵ سال سرمایه‌گذاری معاف از مالیات کرد. در نهایت در صورتی که از خرید خانه منصرف شوید دو راه پیش روی خود خواهید داشت؛ می‌توانید سرمایه خود را به RRSP یا RRIF منتقل کنید و یا کل آن را با پرداخت مالیات از مؤسسه مالی خارج کنید.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله افتتاح حساب بانکی در کانادا را نیز مطالعه کنید.

جمع بندی

در این مطلب به بهترین راه های سرمایه گذاری و پس انداز در کانادا اشاره کردیم. تفاوتی نمی‌کند که شهروندی کانادا را داشته باشید، مقیم دائم یا مهاجری تازه‌وارد، به هر حال سپرده‌گذاری در یک یا چندی از این حساب‌ها به نفع شما خواهد بود.

درواقع انواع حساب پس انداز معاف از مالیات به افراد اجازه می‌دهد که حد معینی از سرمایه خود را برای آینده یا سرمایه‌گذاری‌های مستمر کنار بگذراند. توصیه می‌کنیم که با بررسی دقیق هر یک از این حساب‌ها بهترین گزینه موجود را انتخاب کرده و بخشی از رفاه حال و آینده خود در کانادا را تضمین کنید.

سوالات متداول

حداکثر میزان سرمایه‌ معاف از مالیات در حساب پس انداز بدون مالیات TSFA چقدر است؟

 این مبلغ هر ساله ممکن است براساس میزان تورم سالیانه کانادا ۵۰۰ دلار افزایش پیدا کند. در حال حاضر سقف سپرده معاف از مالیات در این حساب ۶۵۰۰ دلار است.

حداقل سن مجاز برای سپرده‌گذاری در حساب پس انداز بدون مالیات TSFA چقدر است؟

 ۱۸ سال

آیا امکان افتتاح چند حساب پس انداز بدون مالیات  برای یک فرد وجود دارد؟

بله، اما سقف مجاز سرمایه‌گذاری معاف از مالیات تغییری نمی‌کند.

سقف میزان سرمایه‌گذاری معاف از مالیات در  صندوق درآمد بازنشستگی ثبت شده چقدر است؟

این میزان بستگی به درآمد شخص سرمایه‌گذار دارد.

سقف پس‌انداز معاف از مالیات در  حساب پس انداز خانه اولی FHSA  چقدر است؟

۴۰ هزار دلار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *