Search
Close this search box.

شبکه سازی برای بنیانگذاران استارتاپ در کانادا

کشور کانادا از مقاصد پرطرفدار استارتاپ ویزا به حساب می‌آید. کانادا با ارائه اکوسیستم پویا؛ نوآوری و کارآفرینی را تقویت می‌کند. یکی از مسائل مهم برای متقاضیان استارتاپ ویزا، افراد بنیان‌گذاران استارتاپ، شبکه‌سازی و ایجاد جامعه‌ای حمایتی است. 

وجود کارآفرینان و استارتاپ‌ها در کانادا، باعث رشد و توسعه اقتصاد در این کشور می‌شود. از این رو کشور کانادا برای کسب و کارهای نوپا و افراد کارآفرین اهمیت زیادی قائل است و جامعه‌ای پویا و فعال برای رشد و تقویت آن‌ها به وجود آورده است.

مهاجرت به کانادا از طریق استارتاپ مورد توجه بسیاری از کارآفرینان قرار گرفته است. ایجاد جامعه و نت‌ورک استارتاپی مناسب در کشور کانادا بسیار مهم است زیرا به بنیان‌گذاران استارتاپ در شناخت بازار، افزایش امکانات و دسترسی به منابع کمک می‌کند. 

شبکه سازی برای بنیانگذاران استارت آپ در کانادا | سوگیموتوویزا

جامعه استارت آپ کانادا

جامعه استارتاپ در کانادا از جوامع پویا و متنوع محسوب می‌شود. افراد جهت مهاجرت استارتاپ کانادا، شهرهای بزرگ همچون  تورنتو، مونترال، ونکوور و… را انتخاب می‌کنند. فراگیری، روحیه نوآوری و تشویق و حمایت از کارآفرینان از ویژگی‌های این جامعه است. از جمله مزایای تعامل با این جوامع و انجمن‌های استارتاپ کانادا به شرح زیر است. 

دسترسی به تخصص و دانش

جوامع استارتاپ در کانادا دارای کارآفرینان باتجربه، کارشناسان متخصص و مربیانی است که با به اشتراک‌گذاری دانش، تجربیات و بینش خود به دیگر استارتاپ‌ها کمک می‌کنند. شبکه‌سازی با این افراد، بنیان‌گذاران را در حل مشکلات، چالش‌ها و ریسک‌های استارتاپی راهنمایی می‌کند.

ارتباط با سرمایه‌گذار

پیدا کردن سرمایه‌گذار و ایجاد ارتباط با سرمایه‌گذار از گام‌های مهم در ویزای استارتاپ محسوب می‌شود. سه سرمایه‌گذار معتبر کانادایی، Angel Investors، Venture Capitalists و برنامه Government Funding هستند که می‌توانند از بنیان‌گذاران حمایت مالی کنند. شبکه‌سازی با این جوامع می‌تواند به افراد در مورد ارتباط با این سرمایه‌گذاران یاری رساند. 

فرصت همکاری

استارتاپ کانادا، محیطی برای مشارکت و همکاری بین استارتاپ‌ها به وجود آورده است و برای ارتقای کسب و کارهای جدید تلاش می‌کند. افراد کارآفرین می‌توانند افراد همفکر با مهارت و تخصص مکمل را برای همکاری در پروژه یا طرح‌ها انتخاب کنند.

دسترسی به منابع

فضایی برای همکاری، انکوباتورها (Incubators)، شتاب‌دهنده‌ها (Accelerators) و مراکز نوآوری از جمله منابعی هستند که در دسترس جوامع استارتاپی قرار می‌گیرند. این منابع در اصلاح ایده و توسعه کسب و کار به بنیان‌گذاران کمک می‌رسانند.

شبکه‌سازی استارتاپ در کانادا

شبکه‌سازی یکی از اجزای حیاتی موفقیت استارتاپ در کانادا، محسوب می‌شود. ایجاد شبکه‌ای قوی در اکوسیستم استارتاپ کانادا، ملزم به برنامه‌ای خوب، دقیق و مشارکت فعال است. در ادامه به چند نکته در جهت شبکه‌سازی برای بنیان‌گذاران استارتاپ می‌پردازیم.

محیط استارتاپی

شهرهایی مانند ونکوور، مونترال و تورنتو دارای اکوسیستم استارتاپی هستند. انتخاب این شهرها جهت دریافت ویزای استارتاپ، به افراد در دسترسی آسان‌تر به منابع و تجربه محیط استارتاپی کمک می‌کند. 

شرکت در رویدادها و کنفرانس‌ها

شرکت در رویدادها یا کنفرانس‌های حضوری یا آنلاین، برای بنیان‌گذاران استارتاپ فرصت‌هایی مانند ملاقات با افراد متخصص و مشارکت با آن‌ها، ملاقات با سرمایه‌گذاران و مربیان را فراهم می‌آورد.

پیوستن به جوامع آنلاین

استفاده از اپلیکیشن‌هایی مانند LinkedIn، وب‌سایت Reddit، انجمن‌های تخصصی استارتاپ و پیوستن به گروه‌های شبکه‌های اجتماعی در زمینه کسب و کار می‌تواند به افراد در ارتباط با اشتراک‌گذاری نظرات و بینش‌ها، ارتباط با افراد متخصص و با تجربه، بررسی چالش‌ها و ایده‌های دیگران و همچنین شرکت در بحث‌ها کمک برساند. 

Incubators (انکوباتورها) و Accelerators (شتاب‌دهنده‌ها)

ملحق شدن به برنامه‌های استارتاپی، انکوباتورها یا شتاب‌دهنده‌ها در حوزه کسب و کار یا تخصص افراد، به بنیان‌گذاران در دسترسی به نت‌ورکی متشکل از مربیان، سرمایه‌گذاران و دیگر بنیان‌گذاران یاری می‌دهد.

نت‌ورک دانشگاهی

کالج و دانشگاه‌های کانادایی برنامه‌ها و شبکه‌های کارآفرینی قوی دارند. متقاضیان استارتاپ ویزا می‌توانند برای گسترش نت‌ورک، در کارگاه‌ها، سمینار‌ها و رویداد‌های موسسات دانشگاهی شرکت کنند. 

فضا‌ی کار مشترک

فضای کاری مشترک مانند WeWork  و Techstars، در سراسر کشور کانادا وجود دارند. اغلب رویداد‌ها و گردهمایی‌ها جهت آشنایی افراد با یکدیگر و سپس مشارکت و همکاری، در این محیط‌ها انجام می‌شود.

برنامه‌های دولتی

برنامه‌های دولتی و حمایتی استارتاپ کانادا همچون شورای ملی تحقیقات کانادا و بانک توسعه تجارت (BDC) به افراد فرصت‌هایی مانند پشتیبانی و شبکه‌سازی را ارائه می‌دهند.

نت‌ورک سرمایه‌گذاری

متقاضیان می‌توانند از طریق سازمان‌ها و رویدادها با سرمایه‌گذارانی مانند Angel Investors و Venture Capitalists ارتباط برقرار کنند. این ارتباط در جهت حمایت مالی و راهنمایی برای راه‌اندازی کسب و کار، مفید است.

مسابقات Pitch 

شرکت در مسابقات Pitch (ارائه استارتاپی) در جهت شناخت ایده‌ها و شناسایی کارآفرینان، سرمایه‌گذاران و مربیان مفید است.

ارزش پیشنهادی

شبکه‌سازی به تبادل ارزش‌ها و منافع مشترک نیاز دارد. بنابراین کارآفرینان برای شبکه‌سازی باید به دیگران ارزشی ارائه دهند. این ارزش می‌تواند به اشتراک گذاری تخصص، معرفی یا ارائه کمک باشد؛ برای تقویت نت‌ورک، افراد باید خوش فکر و خلاق باشند.

لیست رویدادهای مهم استارتاپ کانادا

بنیان‌گذاران استارتاپ در کانادا، با شرکت در کنفرانس، مسابقات و رویداد‌های استارتاپی در کانادا، موفق می‌شوند با سایر بنیان‌گذاران استارتاپی، افراد کارآفرین، سرمایه‌گذاران، مربیان و افراد با تجربه آشنا شوند. برخی از رویدادها به شرح زیر است.

همه این رویدادها با هدف کسب تجربه، معرفی و اشتراک‌گذاری ایده‌های کارآفرینان، ایجاد ارتباط، شبکه‌سازی و آشنایی با سرمایه‌گذاران برگزار می‌شود.

نحوه ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ساخت نت‌ورک استارتاپی در کانادا

یکی از قدم‌های مهم در جهت مهاجرت استارتاپ کانادا، ساخت نت‌ورک استارتاپی در کانادا است. زیرا ساخت شبکه استارتاپی به ایجاد فرصت و تبادل اطلاعات بین شرکت‌های نوپا و افراد کارآفرین منجر می‌شود. افراد جهت ساخت نت‌ورکی قوی باید مراحل زیر را در نظر بگیرند.

پژوهش و برنامه‌ریزی

افراد باید در رابطه با نت‌ورک مورد نظر خود، بر اساس کسب و کار و علاقه خود، تحقیق کنند و نیازهای کسب و کار را بشناسند. همچنین باید برای ایجاد کسب و کار، برنامه‌ریزی دقیق داشته باشند تا از سود و زیان نت‌ورک آگاه شوند.

تشکیل اعضا

انتخاب افراد متخصص و با تجربه در زمینه استارتاپ که اهداف مشترکی با بنیان‌گذاران دارند و برای نت‌ورک سودمند هستند، اهمیت دارد. به علاوه، پس از شروع فعالیت‌های نت‌ورک، افراد باید به دنبال جذب نیروهای جدید باشند.

تعیین هدف

مشخص کردن هدف اصلی ایجاد نت‌ورک و اهداف پیش‌رو، به افراد در راستای ساخت نت‌ورک کمک می‌رساند. این اهداف می‌توانند در جهت یادگیری، آموزش یا جستجو سایر کسب و کارها باشند.

برنامه‌ریزی رویداد‌ها

برگزاری جلسات مشورتی یا ورک‌شاپ‌های آموزشی، به اعضا در جهت شناخت یکدیگر و افزایش تعامل یاری می‌دهد.

استفاده از فناوری

برای مدیریت نت‌ورک و ارتباط با اعضا می‌توان از ابزارهای مدرن مانند ایمیل، شبکه اجتماعی، سایت‌ یا نرم‌افزار مدیریت نت‌ورک، استفاده کرد.

تبلیغات

متقاضیان مهاجرت استارتاپ کانادا، باید از نت‌ورک خود تبلیغ کنند؛ برای ارتباط با مخاطب می‌توانند از فناوری‌هایی مانند شبکه‌های اجتماعی، وب‌سایت یا ایمیل استفاده کنند. 

تعهد به مشارکت

اعضا باید تشویق شوند تا تجربیات و منابع خود را به اشتراک بگذارند، این مشارکت و تعامل فعال، برای جذب و نگه‌داشتن اعضا بسیار مهم است.

ارزیابی و به‌روزرسانی

افراد باید به طور دوره‌ای عملکرد نت‌ورک را مورد ارزیابی قرار دهند و در صورت نیاز اصلاحات لازم را اعمال کنند. گرفتن بازخورد از اعضا می‌تواند به بهبود نت‌ورک کمک کند.

همکاری و مشارکت

مشارکت با نت‌ورک و انجمن‌های مشابه در کانادا، به افراد در جهت دسترسی به منابع و تجربیات یاری می‌رساند.

پیگیری و تعامل

افراد باید روابط و تعامل خود را با اعضا تقویت کنند. همچنین اهداف و تعهدات یکدیگر را پیگیری کنند.

جمع‌بندی

کشور کانادا از متقاضیان مهاجرت استارتاپ و افراد کارآفرین استقبال می‌کند و فرصت‌های متنوعی اعم از برقراری ارتباط، یادگیری و رشد کسب و کار را در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد.

تعامل فعال با جوامع استارتاپ کانادا و شبکه‌سازی قوی، به متقاضیان مهاجرت به کانادا از طریق استارتاپ در جهت موفقیت طرح و ایده‌ها، حمایت‌های مالی و نوآوری در سرمایه‌گذاری کمک می‌کند. ساخت نت‌ورک علاوه بر اینکه در توسعه کسب و کار نقش دارد در رشد فردی نیز موثر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *