Search
Close this search box.

درباره کشور کانادا

متقاضیانی که قصد مهاجرت و زندگی در کانادا را دارند، باید درباره جنبه‌های مختلف این کشور و جغرافیای کانادا مطالعه داشته باشند، تا هم اطلاعات مناسبی از این کشور به دست آورند، هم از وضعیت اقتصادی و سیاسی این کشور آگاه شوند.

هر کشوری جغرافیا، فرهنگ و تاریخچه خاص خود را دارد. کشور کانادا نیز از جغرافیا و فرهنگ منحصر به فردی برخوردار است. به عنوان مثال، تاریخچه کشور کانادا به حدود ۲۶ هزار سال پیش برمی‌گردد.

قلمرو یوکان (Yukon) از قدیمی‌ترین نواحی این کشور محسوب می‌شود. بعد از پشت سر گذاشتن جنگ‌ها و اتفاقات متعدد مانند به استعمار گرفتن کانادا توسط انگلستان و فرانسه؛ کانادا توانست از ساختار سنتی خود فاصله بگیرد و در حوزه‌های مختلف مانند بهداشت، آموزش و خدمات اجتماعی پیشرفت کند و با وجود این پیشرفت‌ها در بین کشورهای مهاجرپذیر قرار بگیرد.

در حال حاضر بسیاری از متقاضیان از سراسر جهان به دنبال روش‌های مهاجرتی برای ورود به کانادا مانند مهاجرت از طریق تحصیل، کار و غیره هستند. بنابراین برای این افراد مهم است که قبل از رفتن به کشور کانادا، با جغرافیای کانادا، فرهنگ و آداب و رسوم آن آشنا شوند.

درباره کانادا | سوگیموتو ویزا

جغرافیای کانادا

کانادا در قاره آمریکای شمالی قرار دارد و ۴۱٪ این قاره را تشکیل می‌دهد. کانادا به The Great White North (سرزمین بزرگ سفید شمالی) معروف است. کشور کانادا بعد از روسیه، جزء دومین کشور وسیع جهان محسوب می‌شود.

کشور کانادا در شمال با اقیانوس منجمد شمالی، در غرب با اقیانوس آرام، در شرق با اقیانوس آتلانتیک و در جنوب با ایالات متحده آمریکا همسایه است. 

مساحت این کشور ۹,۹۸۴,۶۷۰ کیلومتر مربع است و تقریبا ۴۰  میلیون نفر جمعیت دارد. این کشور دارای ۳ قلمرو، ۵ منطقه و ۱۰ استان است. به دلیل مجاورت کشور کانادا با قطب شمال آب و هوایی سردسیر و قطبی دارد.

جزیره‌های بسیاری در اطراف مرزهای کشور کانادا وجود دارند، به همین علت، کانادا طولانی‌ترین خط ساحلی را به خود اختصاص داده است.

تراکم جمعیت در کانادا کم و فاصله شهرهای این کشور تقریبا زیاد است. کشوری گسترده، با بارندگی کافی و محصولات و بهره‌برداری مناسب است، جایگاه بالایی از نظر تولید و صادرات منابع طبیعی و محصولات کشاورزی دارد.

ذخایر طبیعی و معادن کشور کانادا، جایگاه ویژه‌ای در سراسر جهان دارد. بیشترین میزان آب شیرین در جهان در کانادا قرار دارد و حدود ۹٪ کانادا متشکل از آب است. رودخانه و دریاچه‌های بسیاری در این کشور قرار دارند. 

کانادا جزء کشورهای رو به رشد و توسعه است، در گروه G8 که کشورهای پیشرو صنعتی آن را تشکیل می‌دهند، قرار دارد. مراکز علمی و پژوهشی کانادا اعتبار بالایی در سطح جهانی دارند. 

جمعیت کم، وسعت زیاد، ثبات اقتصادی، اجتماعی و سیاسی، اولویت قرار دادن شهروندان، از مواردی است که افراد زیادی جهت کار در کانادا، تحصیل در کشور کانادا، سرمایه‌گذاری در این کشور، شروع استارتاپ و دریافت اقامت دائم کانادا، زندگی در کشور کانادا و مهاجرت به کانادا را انتخاب می‌کنند.

بومیان اولیه کانادایی در حال حاضر، ۴٪ از جمعیت را تشکیل می‌دهند.

نام کشورکانادا
پایتخت کانادااتاوا
بزرگ‌ترین شهرتورنتو و مونترال
نوع حکومتحکومت دموکراسی پارلمانی
رئیس کشورپادشاه انگلستان
رئیس دولتنخست وزیر
تاریخ مستقل شدن کانادااول ژوئن سال 1867
روز ملی کانادااول ژوئن
زبان کشور کاناداانگلیسی و فرانسوی
واحد پولدلار کانادا

مناطق کانادا

کشور کانادا از ۵ منطقه تشکیل شده است که هر کدام از این مناطق؛ فرهنگ، پوشش گیاهی و جمعیت مختص به خود را دارند.

درباره کانادا | سوگیموتو ویزا
نقشه مناطق ۵ گانه کانادا

منطقه آتلانتیک (Atlantic)

به دلیل داشتن آب و هوای مطلوب، این منطقه یکی از قطب‌های گردشگری کشور کانادا محسوب می‌شود. همچنین جنگلداری، کشاورزی، معدن و ماهیگیری از صنایع مهم در این منطقه هستند. این منطقه از ۴ استان تشکیل شده است.

استان‌ها در منطقه آتلانتیک: 

 • جزیره پرنس ادوارد (Prince Edward Island)
 • نوا اسکوشیا (Nova Scotia)
 • نیوبرانزویک (New Brunswick)  
 • نیوفاندلند و لابرادور (Newfoundland and Labrador)

منطقه فلات یا علفزار (Prairies)

به دلیل وجود دشت‌های بی درخت و مسطح، این منطقه، ناحیه‌ای ایده‌آل برای کاشت محصولات کشاورزی به شمار می‌آید. کوه‌های راکی در این منطقه واقع شده‌اند که تا غرب استان آلبرتا امتداد دارند. این منطقه از ۳ استان تشکیل شده است.

استان‌ها در منطقه فلات یا علفزار: 

کانادای مرکزی (Central Canada)

پرجمعیت‌ترین بخش کانادا محسوب می‌شود. دشت‌های بزرگی در این منطقه وجود دارند، بنابراین بیشترین محصولات کشاورزی در این ناحیه کشت می‌شوند. این منطقه از ۲ استان تشکیل شده است.

استان‌‌ها در کانادای مرکزی: 

منطقه ساحل غربی (West Coast)

این ناحیه به داشتن جنگل و دامنه‌های انبوه معروف است. آب و هوای مدیترانه‌ای و مطلوب این منطقه، صنعت گردشگری را به وجود آورده است. اقتصاد‌های مهم این ناحیه ماهیگیری و صنعت چوب محسوب می‌شوند. این منطقه از ۱ استان تشکیل شده است.

استان‌ در منطقه ساحل غربی: 

منطقه شمالی (North)

این منطقه سرشار از منابع طبیعی اعم از گاز، نفت، طلا، سرب و روی است. این منطقه از ۳ قلمرو (Territories) تشکیل شده است.

قلمروها در منطقه شمالی: 

 • قلمرو نورت‌وست (Northwest Territories)
 • نوناووت (Nunavut)
 • یوکان (Yukon)

مراکز استان‌ها

استانمرکز
آلبرتا (Alberta)ادمونتون (Edmonton)
انتاریو (Ontario)تورنتو (Toronto)
بریتیش کلمبیا (British Columbia)ویکتوریا (Victoria)
جزیره پرنس ادوارد (Prince Edward Island)شارلوت‌تاون (Charlottetown)
ساسکاچوان (Saskatchewan)رجاینا (Regina)
کبک (Quebec)کبک (Quebec City)
منیتوبا (Manitoba)وینیپگ (Winnipeg)
نوا اسکوشیا (Nova Scotia)هالیفاکس (Halifax)
نیوبرانزویک (New Brunswick)فردریکتون (Fredericton)
نیوفاندلند و لابرادور (Newfoundland and Labrador)سنت جانز (St. John’s)

مراکز قلمروها

قلمرومرکز
نورت‌وست تریتوریز (Northwest Territories)یلونایف (Yellowknife)
نوناووت (Nunavut)ایکالویت (Iqaluit)
یوکان (Yukon)وایت‌هورس (Whitehorse)

شهرهای مهم کشور کانادا

استانشهر/ شهرهای مهم
آلبرتا (Alberta)ادمونتون (Edmonton)، کلگری (Calgary)
انتاریو (Ontario)اتاوا (Ottawa)، تورنتو(Toronto)
بریتیش کلمبیا (British Columbia)ونکوور (Vancouver)
جزیره پرنس ادوارد (Prince Edward Island)شارلوت‌تاون (Charlottetown)
ساسکاچوان (Saskatchewan)ساسکاتون (Saskatoon)
کبک (Quebec)مونترآل (Montreal)
منیتوبا (Manitoba)وینیپگ (Winnipeg)
نوا اسکوشیا (Nova Scotia)هلیفکس (Halifax)
نیوبرانزویک (New Brunswick)فردریکتون (Fredericton)
نیوفاندلند و لابرادور (Newfoundland and Labrador)سنت جانز (St. John’s)

تراکم جمعیت

کشور کانادا با وجود وسعت زیاد، جمعیت کمی دارد. تراکم جمعیت این کشور در نقاط مختلف، متفاوت است. بیشتر کانادایی‌ها در شهرهای جنوبی ساکن هستند. تقریبا سه چهارم جمعیت در ۳۰۰ کیلومتری مرز آمریکا زندگی می‌کنند.

بزرگ‌ترین مراکز در استان‌های انتاریو و کبک وجود دارند، بنابراین تقریبا دو سوم جمعیت، این دو استان را در کشور کانادا برای زندگی انتخاب کرده‌اند.

در سال‌های اخیر، جمعیت کانادا برای زندگی استان‌های غربی مانند بریتیش کلمبیا و آلبرتا را انتخاب کرده‌اند. همچنین مهاجرت کانادا بیش از پیش مورد توجه متقاضیان مهاجرت قرار گرفته است.

اقتصاد کانادا

کشور کانادا از نظر GPD (تولید ناخالص داخلی)، جزء ۱۰ قدرت اقتصادی در جهان محسوب می‌شود. واحد پول این کشور دلار کانادا است که از برترین ارزهای جهان به شمار می‌آید.

کشاورزی، صنعت، معدن، خودروسازی و صنایع غذایی از حوزه‌های اقتصادی کانادا است. به علاوه کانادا از منابع سرشار نفت و گاز طبیعی برخوردار است. بخش اعظمی از درآمد کشور کانادا از استخراج نفت خام در استان‌های غربی مخصوصا آلبرتا به دست می‌آید. 

کانادا از کشورهای مطرح در حوزه هوافضا و جزء کشورهای بزرگ صادر کننده در جهان به شمار می‌آید. بیشترین درصد مبادلات اقتصادی کانادا با کشور آمریکا و همچنین کشورهای اروپایی انجام می‌پذیرد.

کانادا در گروه کشورهای G7 جزء ۵ کشور برتر در زمینه اقتصادی و در  گروه کشورهای G20 جزء بهترین کشورها در انجام کسب و کار و بیزینس است.

دولت کانادا به دنبال فرصت‌های مناسب و خوب همچون جذب نیروی کار جوان و ماهر برای رشد اقتصاد کشور و گسترده کردن بازار خود است.

سیستم سیاسی کانادا

کانادا بر اساس Constitution Act, ۱۸۶۷ (قانون اساسی ۱۸۶۷)، حکومت دموکراسی پارلمانی دارد. این پارلمان از سه جزء پادشاه، مجلس عوام و مجلس سنا تشکیل شده است. پادشاه رئیس دولت فدرال محسوب می‌شود و تمامی تصمیم‌گیری‌های مربوط به امور دفاعی و روابط خارجی بر عهده او است.

نماینده پادشاه در کانادا Governor General (فرماندار کل) است. نخست وزیر در کشور کانادا از قدرت سیاسی بالایی برخوردار است. 

قانون‌گذاری در کشور کانادا توسط دولت فدرال، دولت استانی و دولت قلمروی انجام می‌شود. قوانین مرتبط با نظم و صلح و مسئولیت‌های حکومتی بر عهده دولت فدرال است.

مسئولیت امور آموزش و پرورش، راهنمایی و رانندگی و نظام سلامت بر عهده دولت استانی است. امور بین‌الملل، مهاجرت، دفاع، جرایم، کنترل مرز و گمرک بر عهده دولت  قلمروی است.

پایتخت کشور کانادا، اتاوا، مرکز سیاسی کانادا است که دو خانه مجلس، مجلس سنا (ساختمان بالایی) و مجلس عوام (ساختمان پایینی) در Parliament Hill قرار دارند.  

درباره کانادا | سوگیموتو ویزا
مجلس سنا و مجلس عوام در Parliament Hill

فرهنگ کانادا

کشور کانادا یکی از مهاجرپذیر‌ترین کشورها به حساب می‌آید. کانادا به داشتن محیطی بین‌المللی و چند فرهنگی معروف است. بیشترین تعداد زبان در جهان در کانادا صحبت می‌شود. علاوه بر این بیشترین جشن‌ها و فستیوال‌ها در این کشور برگزار می‌گردد.

تنوع در نژاد و فرهنگ یکی از شاخصه‌های این کشور محسوب می‌شود. پاسپورت این کشور از معتبر‌ترین پاسپورت‌ها به شمار می‌آید. از این رو، بسیاری از افراد مهاجرت به کشور کانادا و زندگی در کشور کانادا را انتخاب می‌کنند. 

نژاد کشور کانادا

همانطور که اشاره شد، به دلیل مهاجرپذیر بودن کانادا، یکی از شاخصه‌های این کشور، تنوع نژادی است. کانادایی‌ها، انگلیسی‌ها، اروپایی‌ها، آسیایی‌ها، سرخپوستان و… جمعیت کانادا را تشکیل می‌دهند. 

مذهب کشور کانادا

به علاوه، کشور کانادا جزء ۱۰ کشور اول جهان در آزادی اعتقادی و اجتماعی است. تفاوت و تنوع مذهبی هم در کانادا دیده می‌شود؛ زیرا مذهب این کشور آزاد و دین رسمی وجود ندارد. جمعیت کانادا را از نظر مذهب می‌توان به صورت زیر بیان کرد: 

 • مسیحیت کاتولیک 
 • مسیحیت پروتستان 
 • مسیحیت ارتدوکس 
 • اسلام 
 • هندو 
 • سیک 
 • بودائیسم 
 • یهود 
 • بی‌دین

زبان کشور کانادا

زبان کشور کانادا، انگلیسی و فرانسوی است. اما با این حال کانادا به زبان‌های مختلف اهمیت می‌دهد و همه افراد برای زندگی در کانادا می‌توانند در کنار یادگیری یکی از زبان‌های انگلیسی یا فرانسوی، زبان اصلی خود را حفظ کرده و استفاده کنند.

آب و هوای کانادا

با وجود اینکه بیشتر مناطق کانادا مخصوصا مناطق شمالی، آب و هوایی سردسیر دارند، اما مناطق جنوبی کانادا آب و هوای معتدل‌تری دارند. با این‌ حال آب و هوای کانادا قابل پیش‌بینی نیست و می‌توان آب و هوای متفاوتی را در این کشور تجربه کرد. 

برخی شهرها به خصوص شهرهای دور از ساحل، در زمستان آب و هوای بسیار سرد را تجربه می‌کنند. در مناطق ساحلی به دلیل مجاورت با اقیانوس آرام، بارش باران وجود دارد. در فصل تابستان، بسیاری از قسمت‌های کانادا هوای گرم (تا حدود ۳۰ درجه سانتی‌گراد) را تجربه می‌کنند.

درباره کانادا | سوگیموتو ویزا
۴ فصل کانادا

بهار در کانادا

در سواحل غربی کشور کانادا، فصل بهار سریع‌تر فرا می‌رسد. اما به طور معمول از اواخر ماه March تا اواخر June بهار اتفاق می‌افتد. در این فصل آب و هوای سرد زمستانی به تدریج به آب و هوای گرم تابستانی تبدیل می‌شود. این فصل روز‌های گرم‌تر و بلند‌تری دارد و اغلب شب‌های آن سرد است.

در فصل بهار می‌توان بارش باران، وزیدن باد و ناپایداری دما را مشاهده کرد.  

پوشاک مناسب بهار

برخی از پوشاک مناسب فصل بهار به شرح زیر است:

 • کت بارانی
 • کفش ضد آب
 • ژاکت سبک

تابستان در کانادا

فصل تابستان معمولا گرم‌ترین زمان سال در کانادا است. از اواخر ماه June تا اواخر September رخ می‌دهد. میانگین دمای هوا در این فصل معمولا 20 درجه سانتی گراد است. اما برخی مناطق به دلیل رطوبت، دمای هوای ۳۰ تا ۳۵ درجه را تجربه می‌کنند.

بریتیش کلمبیا، گرم‌ترین استان کانادا در فصل تابستان است و دمای هوا در این استان تا ۳۵ درجه هم می‌رسد.

پوشاک مناسب تابستان 

برخی از پوشاک مناسب فصل تابستان به شرح زیر است:

 • پارچه‌های تنفسی
 • لباس‌های پارچه‌ای
 • ضد آفتاب
 • کلاه 
 • عینک آفتابی
 • صندل

پاییز در کانادا

برخلاف فصل بهار، در پاییز دمای هوا بین فصل‌های تابستان و زمستان، کاهش می‌یابد. هوای در این فصل ناپایدار است. بادهای شدیدی در فصل پاییز شروع به وزیدن می‌کند. بارش باران در فصل پاییز معروف است و در ماه November اولین بارش‌های برف مشاهده می‌شود. 

دما در این ماه متغیر اما به طور متوسط در ماه September تا ۲۰ درجه سانتی‌گراد و در ماه November تا ۵ درجه می‌رسد.

پوشاک مناسب پاییز

برخی از پوشاک مناسب فصل پاییز به شرح زیر است:

 • بادگیر
 • کفش ضد آب 
 • لباس‌های گرم

زمستان در کانادا

از اواخر December تا اواخر March سرمای شدیدی در بسیاری از مناطق کانادا حاکم است. سواحل بریتیش کلمبیا به طور معمول از زمستان‌های معتدلی برخوردار است. 

زمستان در کوه‌ها معمولا طولانی‌تر است و هرچه ارتفاع بالا برود، بارش برف در آن منطقه بیشتر می‌شود. 

با وجود این، دمای هوا در زمستان از یک استان به استان دیگر و حتی از یک شهر به شهر دیگر، متفاوت است. در شهرهای شرقی مانند مونترال و تورنتو، زمستان طولانی‌تر و سرد‌تر است و دمای هوا از ماه December تا اواخر ماه February پایین صفر درجه است. 

پوشاک مناسب زمستان

برخی از پوشاک مناسب فصل زمستان به شرح زیر است:

 • کلاه
 • دستکش
 • شال‌گردن
 • جوراب ضخیم
 • ژاکتت ضخیم
 • چکمه ضد آب
درباره کانادا | سوگیموتو ویزا
زمستان‌های پر برف کانادا

کانادا برای زندگی

کانادا، کشوری توسعه یافته و رو به رشد است. در بین ۱۰ قدرت اقتصادی جهان قرار دارد، با توجه به سطح رفاه و رضایت زندگی بالا، کشور کانادا برای زندگی مناسب است. 

کانادا جزء ۱۰ کشور برتر از نظر کیفیت و سبک زندگی محسوب می‌شود. بنابراین بسیاری از مردم در سراسر جهان زندگی در کشور کانادا را ترجیح می‌دهند.

سیستم آموزشی در کانادا از کیفیت عالی برخوردار است، به طوری که ۵ مدرسه بیزینس معتبر در جهان در این کشور وجود دارد. بنابراین متقاضیان زیادی برای مهاجرت از طریق تحصیل، کشور کانادا را انتخاب می‌کنند. 

دولت کانادا نیروی کار خود را همیشه در اولویت قرار می‌دهد اما از استخدام نیروی کار خارجی ماهر و متخصص، افراد کارآفرین و صاحبان کسب و کار استقبال می‌کند، از این رو بسیاری از افراد مهاجرت به کشور کانادا از طریق کار و زندگی در کانادا را برمی‌گزینند.

افرادی که تصمیم خود را برای زندگی در کانادا گرفته‌اند، باید آگاه باشند که کانادا کشوری با فرصت‌های شغلی متفاوت، آزادی عقیده و مذهب، امنیت بالا، سیستم آموزشی عالی و رفاه زندگی بالا است.

درباره کانادا | سوگیموتو ویزا
نمایی از شهر ونکوور کانادا

مهاجرت به کانادا

افرادی که قصد مهاجرت کانادا را دارند، می‌توانند از طریق روش‌های مختلف به کشور کانادا مهاجرت کنند. افراد با توجه به روش انتخابی خود اقامت موقت یا اقامت دائم کانادا را دریافت می‌کنند، پس از رعایت شرایط و قوانین می‌توانند شهروندی کانادا را دریافت کنند. برخی از روش‌های مهاجرت به کشور کانادا عبارتند از:

جمع‌بندی

کانادا کشوری پهناور، توسعه‌یافته و مهاجرپذیر است که سالانه بسیاری از افراد از سراسر جهان تصمیم به مهاجرت کانادا و شروع زندگی در کانادا را دارند.

از این رو افراد بهتر است اطلاعاتی درباره ی کشور کانادا کسب کنند تا موقع سفر یا مهاجرت به این کشور، با جغرافیای کانادا، اقلیم، آداب و رسوم و با شرایط این کشور آشنایی داشته باشند.

سوالات متداول

پایتخت کانادا و بزرگ‌ترین شهرهای آن کدامند؟

پایتخت کانادا، شهر اتاوا (Ottawa) است. تورنتو (Toronto)، مونترال (Montreal) و ونکوور (Vancouver) از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین شهرهای کانادا محسوب می‌شوند.

کانادا به چه چیزی مشهور است؟

کانادا به سرمای شدید، هاکی و شیره افرا شهرت دارد.

ریشه نام کانادا از کجا گرفته شده است؟

Canada (کانادا) از کلمه Kanata (کاناتا) که معنی توافق یا روستا را دارد، گرفته شده است.

غذای ملی کانادا چه نام دارد؟

غذای ملی کانادا، پوتین که متشکل از سیب‌زمینی سرخ کرده، پنیر و همچنین سس گریوی است.

مزایای کشور کانادا کدامند؟

طبیعت زیبا
سرزمینی پهناور
شهرهای پاکیزه
کیفیت زندگی بالا
کشوری صلح‌طلب
امنیب بالا
سیستم آموزشی عالی
اقتصادی رو به رشد
کشوری مهاجرپذیر
فرصت شغلی متنوع

انعام در کشور کانادا به چه صورت است؟

در کشور کانادا به عنوان انعام، ۱۵ درصد از کل صورت‌حساب را به پیش‌خدمت می‌دهند. این انعام در صورت‌حساب افراد لحاظ نمی‌شود.

کدام فصل‌ها بهترین زمان مسافرت به کانادا هستند؟

کانادا، کشوری چهار فصل (به خصوص در نواحی جنوب آن) محسوب می‌شود. اما با توجه به وسعت زیاد این کشور آب و هوا در هر منطقه متفاوت است. به طور کلی دو ماه July و August با وجود هوای مطلوب، بهترین زمان مسافرت به کانادا به حساب می‌آیند.

در کدام شهر کانادا بارش برف زیاد است؟

شهر وودی پوینت (Woody Point) در استان نیوفاندلند (Newfoundland) برفی‌ترین شهر کشور کانادا محسوب می‌شود.

دمای کانادا به طور معمول چقدر است؟

با توجه به وسعت کشور کانادا، دمای ثابتی در این کشور وجود ندارد، به طوری که این تغییرات دما و آب و هوا می‌تواند غیر قابل پیش‌بینی باشد. همچنین کانادا برخی مواقع نوسانات شدید دما را تجربه می‌کند.

آب و هوای کدام شهرها مساعد است؟

معتدل‌ترین شهر کشور کانادا، شهر ویکتوریا (Victoria) است. علاوه بر هوای مطلوب و دلپذیر در روز، دما در شب‌ نیز مطلوب و دلپذیر است. همچنین شهر ونکوور (Vancouver) یکی دیگر از مناطق با شرایط اقلیمی مناسب است، به طوری که روزهای گرم زمستانی را می‌توان در این شهر تجربه کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *