Search
Close this search box.

چگونه از تقلب مهاجرتی جلوگیری کنیم؟

مهاجرت به کانادا رویای افراد زیادی در سراسر جهان است. باز کردن صفحه جدیدی از زندگی در یک کشور با مناظر طبیعی خیره کننده، فرهنگ غنی و فرصت‌های شغلی و تحصیلی عالی، جذابیت بسیاری دارد اما در مسیر مهاجرت به کانادا، تهدیداتی مانند تقلب‌های مهاجرتی وجود دارد که ممکن است رویای مهاجرت را به کابوس تبدیل کنند. در این مقاله به بررسی انواع تقلب‌های مهاجرتی کانادا و راهکارهایی که برای جلوگیری از این تقلب‌ها می‌توان به کار برد، خواهیم پرداخت.

جلوگیری از کلاه برداری در مهاجرت به کانادا | سوگیموتو ویزا

انواع کلاهبرداری بعد از مهاجرت به کانادا

برخی از مرسوم ترین کلاهبرداری‌هایی که مهاجران تازه‌وارد به کانادا در معرض آن‌ها قرار می‌گیرند به شرح زیر است :

افرادی که به عنوان کارکنان دولت کانادا ظاهر می شوند

در این نوع کلاهبرداری، افرادی به عنوان نماینده‌های دولت کانادا خود را معرفی می‌کنند و از اعتبار و احترامی که نمایندگان دولتی معمولاً در بین مهاجران دارند سوء استفاده می‌کنند. این متقلبان تلاش می‌کنند با تماس تلفنی یا ارسال پیام به مهاجران آنها را متقاعد کنند که برای انجام خدمات مهاجرتی پول پرداخت کنند. در این تماس‌ها، اغلب از عناوینی تهدیدآمیز استفاده می‌شود تا از مهاجران هزینه‌های نادرستی دریافت کنند.

مثال:

شخصی که به تازگی به کانادا مهاجرت کرده است تماس تلفنی دریافت می‌کند. فرد پشت خط ادعا می‌کند که به عنوان نماینده دولتی کانادا با او صحبت می‌کند و مهاجر باید بابت مدارک اشتباهی که ارسال کرده است هزینه بپردازد و در غیر این صورت خطر از دست دادن ویزا و اقامت کانادا و اخراج او و خانواده‌اش وجود دارد. در این موارد باید نکات زیر را رعایت کنید:

نام شخص تماس گیرنده را پرسید: اگر شما تماس مشکوکی دریافت کنید، مهم است که نام فردی که با شما صحبت می‌کند را پرسیده و یادداشت کنید.

گزارش به پلیس محلی: هرگونه فعالیت مشکوک یا تقلبی باید به پلیس محلی گزارش داده شود تا اقدامات لازم انجام شود.

تماس با مرکز IRCC: برای تایید واقعی بودن تماس، با مرکز مهاجرت و شهروندی کانادا (IRCC) تماس بگیرید. این مرکز می‌تواند اطلاعات لازم را برای شما فراهم کند.

گزارش به مرکز مبارزه با کلاهبرداری کانادا (CAFC)اگر تماس تقلبی باشد این مورد باید به مرکز مبارزه با کلاهبرداری کانادا (CAFC) گزارش شود تا اقدامات لازم در مقابل تقلب‌ انجام شود.

ایمیل‌های جعلی

مهاجران تازه وارد ممکن است ایمیل‌هایی دریافت کنند که رسمی به نظر می‌رسند با این عنوان که مثلا قرار است وامی دریافت کنند یا تشویق به سرمایه گذاری شوند و از آنها اطلاعات شخصی و رمزهای حساب‌های بانکی خواسته شود. این ایمیل‌ها معمولاً معتبر به نظر می‌رسند و ممکن است مهاجران به دلیل نداشتن تجربه کافی اطلاعات شخصی خود را فاش کنند.

وب‌سایت‌های جعلی

یکی از رایج‌ترین راه‌هایی که کلاهبرداران از آن استفاده می‌کنند، ایجاد وب‌سایت‌های جعلی و شبیه به وب‌سایت‌های رسمی دولتی یا سازمان‌های مهاجرتی است. این وب‌سایت‌ها به طور معمول ادعا می‌کنند که خدماتی را ارائه می‌دهند که در واقعیت تنها دولت یا سازمان‌های معتبر ارائه می‌کنند و از شما درخواست هزینه می‌کنند. برخی از نکات مهم برای شناسایی اینگونه وب‌سایت‌ها عبارتند از:

درخواست دسترسی به اطلاعات مالی: وب‌سایت‌های دروغین از شما می‌خواهند که اطلاعات مالی یا سپرده بانکی ارائه دهید تا به شما خدمات مهاجرتی ارائه کنند. دولت کانادا فقط هزینه‌های بررسی درخواست‌ها را دریافت می‌کند.

وعده‌های غیر واقعی: وب‌سایت‌های جعلی معمولاً قول‌هایی می‌دهند که برنامه‌های مهاجرتی آسان و بدون مشکل را تضمین می‌کنند .مثلا تضمین ورود به کانادا، مشاغل با درآمد بالا یا پردازش سریع‌تر درخواست شما را ارائه می‌دهند.

عدم وجود اطلاعات تماس معتبر: در وب‌سایت‌های کلاهبرداری اغلب از شما خواسته می‌شود که اطلاعات شخصی خود را وارد کنید. پیش از وارد کردن اطلاعات سایت را برای یافتن اطلاعات تماس بررسی کنید، اگر نمی‌توانید با افراد ذکر شده در وب‌سایت تماس بگیرید یا اطلاعات تماس مشخصی در دسترس نیست، این یک نشانه قوی از کلاهبرداری است.

آدرس وب‌سایت: وب‌سایت‌های دولتی کانادا باید به “gc.ca” ختم شود و یا دارای آدرس اینترنتی Canada.ca باشد اگر چنین نیست باید به آن سایت شک کنید.

درخواست پرداخت هزینه برای دسترسی به فرم‌ها و راهنماها: سازمان مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا (IRCC) فقط هزینه‌ها را برای پردازش درخواست‌ها دریافت می‌کند و هزینه‌ای برای ارائه فرم‌ها و راهنماها ندارد.

جوایز جعلی

یکی از انواع کلاهبرداری, جوایز جعلی است. در این نوع کلاهبرداری، افراد تماس تلفنی یا پیامکی دریافت می‌کنند که ادعا می‌کنند در یک مسابقه‌ خاصی برنده شده‌اند، حال آنکه در واقعیت در آن مسابقه شرکت نکرده‌اند و از افراد خواسته می‌شود که اطلاعات شخصی ارائه دهند یا حتی پولی را برای دریافت جایزه واریز کنند.

نمایندگان/وکلای جعلی

بسیاری از کلاهبرداران خود را به عنوان مشاور مهاجرت یا وکیل خدماتی معرفی می‌کنند. توصیه می‌شود نماینده یا وکیل مهاجرتی خود را از طریق دایرکتوری‌ها و دفاتر معتبر بررسی کنید.

چگونه می‌توانید بررسی کنید که آیا یک مشاور یا وکیل مجوز نمایندگی در زمینه مهاجرت یا شهروندی کانادا دارد یا خیر؟

 برای اطمینان از اینکه آیا فرد مورد نظر یک وکیل یا مشاور رسمی مهاجرتی مورد تایید اداره مهاجرت کانادا است به موارد زیر توجه کنید:افرادی که خدمات مشاوره در زمینه مهاجرت و شهروندی ارائه می‌دهند، باید عضو کالج مشاوران مهاجرت و شهروندی کانادا CICC باشند. مشاوران و وکلای مهاجرتی تحت نظر این کالج مشغول به کار هستند. با استفاده از خود وبسایت CICC می‌توان عضویت مشاوران مهاجرتی در این کالج را مورد بررسی قرار داد. می‌توان با وارد کردن اطلاعات هویتی یا اطلاعات محل سکونت مشاوران مهاجرتی عضویت آن‌ها در CICC را صحت سنجی کرد.برای اطلاع از اینکه آیا یک وکیل مهاجرت در CICC ثبت شده است یا خیر، اطلاعات مربوط به آن وکیل( نام، شماره ثبت، و نام شرکت یا موقعیت مکانی خاصی) را در فرم مربوطه در وب‌سایت وارد کنید.

انجمن های حقوقی در هر استان و ایالت

پیشنهادهای شغلی تقلبی

 برخی از کلاهبرداران جاب آفر جعلی ارائه می‌دهند و از شما درخواست مبلغی برای گرفتن شغل می‌کنند. توصیه می‌شود اعتبار پیشنهاد کاری که دریافت می‌کنید را بررسی کنید و به نکاتی مثل غرامت غیر واقعی، ادعای گرفتن کار بدون مصاحبه قبلی با کارفرما، اطلاعات تماس نادرست یا ناقص کارفرما، نامه‌های پیشنهادی با فرمت عجیب و غریب یا با دستور زبان ضعیف توجه داشته باشید.

نامه‌های پذیرش از موسسات آموزشی نامعتبر

 دانشجویان بین‌المللی ممکن است به نامه‌های پذیرش جعلی از موسسات آموزشی نامعتبر برخورد کنند. دانشجویان برای مطمئن شدن از اعتبار موسسه آموزشی باید بررسی کنند که آیا آن موسسه در فهرست موسسات آموزشی تعیین شده (DLIs) کانادا قرار دارد یا خیر.

راهکارهای جلوگیری از تقلب‌

با انواع تقلب‌هایی که ممکن است بعد از مهاجرت به کانادا با آن مواجه شوید آشنا شدید، حال بهترین راه برای محافظت از خود در مقابل این تقلب‌ها چیست؟ در این بخش به راهکارهایی برای جلوگیری از تقلب‌های مهاجرتی می‌پردازیم:

 عدم اشتراک گذاری اطلاعات حساب بانکی

هیچگاه اطلاعات حساب بانکی، رمزها و دیگر اطلاعات شخصی خود را به افرادی که هویت آنها تأیید نشده ارائه ندهید.

احتیاط در برابر ایمیل‌های ناشناخته

از باز کردن ایمیل‌های ناشناخته یا کلیک روی لینک‌های مشکوک در ایمیل‌ها پرهیز کنید.

عدم پاسخ به پیام‌های متنی مشکوک

به هیچ وجه به پیام‌های متنی که از منابع ناشناخته ارسال می‌شوند پاسخ ندهید. اغلب کلاهبرداران از این روش برای تأیید وجود شماره تلفن واقعی استفاده می‌کنند.

گزارش به ارائه دهندگان خط های تلفن

 افراد در کانادا می‌توانند متن پیامک را به شماره 7726 ارسال کنند. این اقدام به ارائه دهندگان خط‌های تلفن اجازه می‌دهد پیامک‌های ارسالی را از شماره‌های مشکوک مسدود کنند.

عدم عجله در تصمیم‌گیری

متقلبان ممکن است سعی کنند شما را شتابزده کنند تا تصمیمات نادرست بگیرید. همیشه برای تصمیم‌گیری زمان کافی را در نظر بگیرید و بدون فکر و تحلیل اطلاعات تصمیم‌گیری نکنید.

در صورت مواجهه با تقلب چگونه عمل کنیم؟

اگر شک کرده‌اید که گرفتار کلاهبرداری شده‌اید باید اقدامات زیر را انجام دهید:

تماس با بانک

در صورت مشاهده هر نوع تقلب مالی یا فعالیت مشکوک، با بانکی که در آن حساب دارید تماس بگیرید تا اقدامات لازم برای مسدود کردن حساب و جلوگیری از خسارت‌های بیشتر انجام دهند.

گزارش به مرکز ضد تقلب کانادا (CAFC):

تقلب‌ها و کلاهبرداری‌ها را به مرکز ضد تقلب کانادا (CAFC) گزارش دهید. این مرکز از منافع شما در برابر متقلبان محافظت می‌کند.

نکات مهم در مهاجرت به کانادا

تازه واردان به کانادا باید به نکات مهمی توجه داشته باشند:

  • هیچ کس نمی‌تواند به شما تضمینی در رابطه با اخذ شغل یا ویزای کانادا بدهد.
  • فقط افسران مهاجرت کانادا و در سفارت‌خانه‌ها و کنسولگری‌های کانادا مجوز صدور ویزا دارند.
  • هزینه‌های پردازش خدمات IRCC در سراسر دنیا یکسان است.
  • همچنین باید در مقابل نمایندگانی که برای ارائه مدارک مثل مدرک ارزیابی تأثیر بر بازارکار (LMIA)هزینه می‌گیرند، احتیاط کرد.

جمع‌بندی

مهاجرت به کانادا رویا بسیاری از افراد است، اما به دلیل وجود تقلب‌های مهاجرتی، باید با دقت و اطلاعات کافی انجام شود. با رعایت راهنمایی‌ها و اقدامات ایمنی در مقابل تقلب‌ها، می‌توانید ایمن به کانادا مهاجرت کنید و رویاهای خود را به واقعیت تبدیل کنید.

سوالات متدوال

آیا اداره مهاجرت کانادا اطلاعات شخصی را تلفنی سوال می‌کند؟

خیر

آیا افسر مهاجرت برای دریافت هزینه اقامت به مهاجران ایمیل می‌زند؟

خیر

در صورت مشاهده اقدامات مشکوک چه اقدامی انجام دهیم؟

فورا با پلیس تماس بگیرید. مسئله را مرکز مهاجرت و شهروندی IRCC و همینطور مرکز مبارزه با کلاهبرداری کانادا (CAFC) گزارش دهید.

چطور از خطر کلاهبرداری در امان باشیم؟

از استفاده از خدماتی موسساتی که بدون ارائه اطلاعات مشخص فرم‌هایی را در اختیار شما می‌گذارند خودداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *