Search
Close this search box.

گزینه‌هایی برای یافتن سرمایه گذار یا شریک برای برنامه استارتاپ

کانادا فرصت ویژه‌ای برای کارآفرینان به وجود آورده است که از طریق آن کارآفرینان واجد شرایط، می‌توانند اقامت دائم کانادا را دریافت نمایند. این افراد می‌توانند با ارائه طرحی جدید و خلاق برای دریافت استارتاپ کانادا اقدام نمایند. یکی از شروط اخذ ویزای استارتاپ کانادا، داشتن سرمایه‌گذار معتبر کانادایی است. برقراری ارتباط و یافتن سرمایه‌گذار یا شریک، از چالش‌‌های برنامه استارتاپ محسوب می‌شود، افراد باید با استفاده از منابع و استراتژی مناسب، سرمایه‌گذار استارتاپ در کانادا را پیدا کنند. در این مقاله قصد داریم گزینه‌هایی جهت یافتن سرمایه گذار یا شریک برای برنامه استارتاپ در کانادا را بررسی کنیم.
افراد کارآفرین برای راه‌اندازی، موفقیت، رشد و توسعه استارتاپ کانادا نیازمند یافتن سرمایه‌گذار، شتاب‌دهنده یا شریک هستند؛ زیرا وجود این سازمان‌ها نقش محوری در حمایت از استارتاپ در کانادا و کمک به کارآفرینان واجد شرایط دارد. حال آنکه یافتن سرمایه‌گذار امری ضروری است، افراد باید با رویکردی مناسب، راهکار درست و استراتژی قوی به دنبال یافتن سرمایه‌گذار، شتاب‌دهنده یا شریک برای موفقیت در ویزای استارت آپ باشند.

روش‌های یافتن سرمایه‌گذار استارتاپ در کانادا

سرمایه‌گذاران استارتاپ در کانادا سازمان‌ها یا افرادی هستند که در ایجاد یا توسعه کسب و کار از کارآفرینان حمایت می‌کنند و در ازای این حمایت، کنترل درصدی از کسب و کار را به دست می‌آورند.

مطابقت اهداف 

اهداف کارآفرین باید با اهداف سرمایه‌گذار، مشخصات و انتظارات بیان شده، مطابقت داشته باشد. به عنوان مثال برخی سرمایه‌گذاران به دنبال شرکت‌هایی متناسب با بازار کاری خاص هستند، برخی به دنبال شرکت‌های با سابقه و برخی به دنبال استارتاپ‌های نوپا هستند.

آمادگی برای مصاحبه 

افراد باید برای یکی از مصاحبه‌های شغلی بزرگ، خود را آماده کنند. کارآفرینان باید سرمایه قابل توجهی کنار گذاشته و به سرمایه‌گذاران نشان دهند در موقعیت خوبی از لحاظ مالی قرار دارند. سرمایه، اعتبار عالی و داشتن طرح تجاری (بیزنس پلن) قوی به شرکت‌ها و حتی استارتاپ‌های جدید به در موفقیت در مصاحبه کمک می‌کند.

تحقیق و تهیه لیست

درباره نحوه پیدا کردن سرمایه‌گذار و همچنین برخورد و مصاحبه با آن‌ها می‌توان از سایت‌ها، انجمن‌های تجاری، اتاق‌های بازرگانی محلی و برنامه‌هایی مانند Crunchbase برای تحقیق کمک گرفت. برنامه‌هایی جهت جمع‌آوری کمک مالی نیز می‌تواند به افراد یاری برساند. افراد بهتر است در حین تحقیقات، لیستی از سرمایه‌گذاران منتخب، مشخصات، انتظارات و بازار کاری آن‌ها تهیه کنند.

برقراری ارتباط

ارتباط با سرمایه‌گذاران به افراد در شبکه‌سازی، کسب اطلاعات و مشاوره، کمک می‌رساند. افراد می‌توانند به صورت آنلاین یا حضوری با سرمایه‌گذار مورد نظر ارتباط برقرار کنند.

Pitch قوی و مناسب

افراد برای یافتن و جذب سرمایه‌گذار باید یک ارائه قوی و مختصر در حدود سی ثانیه‌، داشته باشند. در این Pitch باید ایده در راستای پروژه و کسب و کار ارائه شود. بسته به خواسته افراد Pitch می‌تواند بازتاب کسب و کار یا پیشنهاد حمایت مالی باشد. یک ارائه موفق ویژگی‌های زیر را باید داشته باشد: 

  • مفهوم و چشم انداز روشنی را ارائه دهد؛
  • متناسب با مخاطب و سرما‌یه‌گذار ارائه شود؛
  • هدف و خلاصه‌ای واضح از ایده نمایش دهد؛
  • نشانگر حس اشتیاق باشد؛
  • همچینی می‌توان در Pitch خلاصه اجرایی مشابه کسب و کار را ارائه داد.

گزینه‌هایی برای یافتن سرمایه گذار یا شریک برای برنامه استارتاپ در کانادا

کارآفرینان پس از پشت سر گذاشتن مقدمات راه‌اندازی استارتاپ، باید به فکر تولید و معرفی محصولات و خدمات به سرمایه گذاران یا شرکا باشند. افراد باید سرمایه‌گذاران و شرکا را جهت حمایت از ایده استارتاپ ویزا متقاعد کنند. بنابراین باید ایده خود را به خوبی ارائه دهند. در ادامه گزینه‌هایی برای یافتن سرمایه گذار یا شریک جهت موفقیت در اخذ ویزای استارتاپ کانادا را بررسی می‌کنیم.

برنامه استارت آپ ویزا کانادا

ابتدا افراد باید به خوبی با برنامه ویزای استارتاپ کانادا آشنا شوند. برنامه استارت آپ ویزا کانادا برای جذب کارآفرینان خلاق با ایده‌های نو به وجود آمده است. کارآفرینانی که قصد راه اندازی کسب و کار در کانادا را دارند، می‌توانند اقامت دائم کانادا را کسب نمایند. 

دوستان و آشنایان 

شبکه‌سازی و یافتن سرمایه‌گذار در مهاجرت استارتاپ مهم است. افراد می‌توانند از طریق ارائه ایده استارتاپی به دوستان و آشنایان‌ خود، سرمایه‌گذار مورد نظر خود را پیدا کنند. 

Venture Capitalists-VC

سرمایه‌گذاران Venture Capitalists گروهی از سرمایه‌گذاران حرفه‌ای هستند که به کارآفرینان در توسعه کسب و کارشان کمک می‌کنند. Venture Capitalists منابع سرمایه ثابت و قابل اعتمادی را به افراد ارائه می‌دهند از این رو برای استارتاپ‌ها سودمند هستند. این سرمایه‌گذاران با تخصص و تجربه خود می‌توانند در زمینه‌هایی مانند زمینه حقوقی، مالیاتی و شخصی از افراد حمایت کنند. به علاوه، کارآفرینان را به جوامع تجاری مخصوص خود متصل می‌سازند.

Angel Investor

سرمایه‌گذاران Angel Investor معمولا افراد ثروتمندی هستند که پول خود را بر روی استارتاپ‌ها سرمایه‌گذاری می‌کنند. هدف Angel Investor کسب درصدی از سود خالص کسب و کارها است به طوری که هر چه استارتاپی رشد و توسعه پیدا کند، سود کارآفرینان و سود سرمایه‌گذاران بیشتر می‌شود. افراد از طریق منابع آنلاین مانند SeedCrowd، AngelList و Pitchfork می‌توانند با این سرمایه‌گذاران ارتباط برقرار کنند. 

Super Angel Investors

سرمایه‌گذاران Super Angel Investors مانند سرمایه‌گذاران Venture Capitalists جهت حمایت مالی کسب و کارهای جدید، سرمایه جمع‌آوری می‌کنند. این سرمایه‌گذاران، معمولا افراد حرفه‌ای هستند که در استارتاپ‌های نوپا سرمایه‌گذاری می‌کنند. Super Angel Investors منبع مفیدی برای کارآفرینان، توسعه محصول و خدمات است.

Crowdfunding

Crowdfunding کسب و کاری حدود ۲۰ میلیارد دلاری است که جایگزین سرمایه‌گذاران سنتی می‌باشد. به عنوان دموکراتیزه‌سازی تامین مالی کسب و کارهای کوچک شناخته می‌شود. کارآفرینان زیادی از طریق این سرمایه‌گذاران با حمایت مالی کم‌تر یا حمایت افراد عادی برای کسب و کار خود سرمایه تامین کرده‌اند. برخی از سایت‌ها برای حمایت مالی به شرح زیر است:

انکوباتور و شتاب‌دهنده در کانادا

افراد باید شتاب‌دهنده‌ها و انکوباتورهای برجسته در کانادا را شناسایی کنند. این سازمان‌ها با سرمایه‌گذاران ارتباط دارند، می‌توانند از کارآفرینان حمایت مالی کنند و در توسعه و پرورش ایده به افراد کمک می‌کنند. برخی از سازمان‌های مهم عبارتند از:

برنامه‌های منتورشیپ

برنامه‌های منتورشیپ به کارآفرینان در کسب دانش تجاری و همچنین دسترسی به سرمایه‌گذار کمک می‌کند. این برنامه افراد را در فرآیند جستجوی سرمایه‌گذار، مهاجرت استارتاپ و ساخت ارائه‌ای قوی راهنمایی می‌کند. برنامه‌های منتورشیپ در کانادا را می‌توان از طریق سازمان‌هایی ی مانند GrantMatch پیدا کرد. 

رویداد و کنفرانس‌های شبکه‌سازی

شرکت در رویداد‌ها و کنفرانس‌های مخصوص استارتاپ به شبکه‌سازی و ارتباط افراد با سرمایه‌گذار، شتاب‌دهنده یا شرکا کمک می‌کند. Collision Conference و Startupfest از جمله رویدادهایی جهت شبکه‌سازی در ویزای استارتاپ کانادا به شمار می‌آیند.

برنامه‌های آنلاین

استفاده از برنامه‌های آنلاینی مانند LinkedIn یا AngelList به افراد در جهت ارتباط با اکوسیستم استارتاپ کانادا و شناسایی سرمایه‌گذار، شتاب‌دهنده یا شرکا کمک می‌کند. 

منابع دولتی

دولت کانادا از طریق ارائه خدماتی مانند Canadian Trade Commissioner Service (خدمات کمیسیون تجارت کانادا) از افرادی که قصد گسترش و توسعه کسب و کاری در کانادا دارند، حمایت می‌کند. 

اتاق بازرگانی محلی

افراد با ارتباط و تماس با اتاق‌های بازرگانی منطقه مورد نظر خود، می‌توانند علاوه‌بر کسب اطلاعاتی درباره محیط کسب و کار منطقه، از شرکای بالقوه و مناسب آگاهی پیدا کنند.

جوامع استارتاپی

پیوستن به انجمن‌های آنلاین استارتاپ کانادا به افراد درباره کسب اطلاعات و اخبارهای استارتاپ‌های مختلف کمک می‌رساند. دو جوامع آنلاین، سایت BetaKit و برنامه Reddit هستند.

استفاده از وکیل ویزای استارتاپ کانادا

مشورت با خدمات حقوقی، مهاجرتی و وکیل ویزای استارتاپ کانادا که در حمایت استارتاپ‌ها باتجربه و متخصص هستند، می‌توانند به افراد در فرایند درخواست استارتاپ ویزا و نحوه یافتن سرمایه‌گذار، شتاب‌دهنده یا شرکا کمک کنند. 

انجمن تجاری

افراد با ارتباط با انجمن‌های تجاری مربوط با کسب و کار خود، می‌توانند از طریق نت‌ورک با این انجمن‌ها سرمایه‌گذاران و شرکای مد نظر خود را پیدا کنند. 

رویداد Pitching 

شرکت در رویدادهای نمایشی Pitching که توسط شتاب‌دهنده‌ها یا جوامع استارتاپی سازماندهی می‌شوند، به کارآفرینان امکان ارائه و نمایش استارتاپ در حضور سرمایه‌گذاران و شرکا را می‌دهد. 

سهام خصوصی

سهام خصوصی یا سرمایه خصوصی، سرمایه‌گذاران جایگزین هستند. این سرمایه‌ها از طریق اعتبار خصوصی، زیرساخت‌ها و املاک خصوصی به دست می‌آیند. این سرمایه‌گذاری‌ها کم‌تر اتفاق می‌افتند، اما بازدهی آن‌ها قوی است.

نحوه یافتن سرمایه‌گذار یا شریک مناسب

یافتن سرمایه‌گذار یا شریک مناسب می‌تواند به توسعه یا شکست استارتاپ منجر شود. بنابراین نکته مهم در یافتن سرمایه‌گذار یا شریک هدف افراد، زمان مناسب برای پیدا کردن و انتخاب سرمایه‌گذار یا شریک مناسب است. 

سرمایه

ابتدا افراد باید برای کسب و کار خود بودجه تقریبی در نظر بگیرند، سپس بودجه قابل توجهی را برای راه‌اندازی کسب و کار اختصاص دهند. در نهایت باید به سرمایه‌ای که سرمایه‌گذار در اختیار افراد قرار می‎‌دهد، توجه کرد. افراد باید اطمینان حاصل کنند که بودجه مورد نیاز را از طرف سرمایه‌گذار دریافت می‌کنند.

سابقه

نکته مهم دیگر، سابقه و تجربه سرمایه‌گذار در حمایت از کسب و کارهای مشابه است. این سرمایه‌گذاران می‌توانند با اشتراک گذاری تجربیات خود، به راه‌اندازی و توسعه استارتاپ کمک کنند.

شبکه ارتباطی

نت‌ورکینگ و شبکه‌سازی قوی در موفقیت کسب و کارها تاثیرگذار است. بنابراین افراد باید در  شبکه‌سازی استارتاپ هوشمندانه عمل کنند، زیرا ممکن است به یافتن سرمایه‌گذار یا شریک مناسب منجر شود.

انتخاب سرمایه‌گذار

افراد باید در گزینش سرمایه‌گذار با دقت عمل کنند. باید فاکتورهای مختلف مانند تجربه، سابقه، سرمایه، میزان فعالیت و … را برای انتخاب خود در نظر بگیرند.

میزان مشارکت

افراد باید درباره انتظارات‌شان در مورد مشارکت سرمایه‌گذار صحبت کنند. برای مثال کسب و کارهای نوپا به مشارکت فعالانه سرمایه‌گذار جهت توسعه کسب و کار نیاز دارند، در مقابل سرمایه‌گذاران در برخی تیم‌ها جزء شریک غیرفعال محسوب می‌شوند.

نتایج و موفقیت‌ها

افراد باید به سوابق و نتایج قبلی سرمایه‌گذاران در شرکت‌های مشابه توجه کنند. آگاهی از میزان موفقیت و شکست سرمایه‌گذار در انتخاب سرمایه‌گذار و شریکی مناسب، ضروری است.

جمع‌بندی

افراد برای دریافت ویزای استارت آپ نیاز به یافتن سرمایه‌گذار یا شریک دارند، یافتن سرمایه‌گذار یا شریک مناسب برای استارتاپ می‌تواند فرایندی چالش برانگیز باشد. بنابراین افراد نیاز به استراتژی قوی و استفاده از امکانات متنوع دارند. استفاده از سایت‌ها، اپلیکیشن‌ها، شرکت در رویدادها، شناسایی جوامع استارتاپی یا استفاده از حمایت‌های دولتی می‌تواند به افراد در شبکه‌سازی، یافتن و ارتباط با سرمایه‌گذار یا شریک جهت توسعه کسب و کار، کمک کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *