Search
Close this search box.

شبکه سازی در کانادا

اگر به دنبال کار در کانادا هستید توصیه می‌شود که با شبکه سازی آشنایی کامل پیدا کنید. نت ورکینگ یا همان شبکه سازی فرایندی است که در آن افراد با گسترش ارتباطات خود فرصت‌های شغلی و حرفه‌ای خود را افزایش می‌دهند. تفاوتی نمی‌کند که این شبکه از چه طریقی گسترش می‌یابد؛ شما می‌توانید با رفتن‌ به کافه‌ای که صاحب کسب‌وکاری موفق در آن قهوه می‌نوشد و باز کردن باب دوستی با این فرد ارتباطات حرفه‌ای خود را افزایش دهید. همین به معنای شبکه سازی است و البته مصداق‌های متنوعی دارد.

شبکه سازی در کانادا | سوگیموتو ویزا

Networking in Canada

امروزه شبکه سازی برای افرادی که به دنبال پیشرفت‌های چشم‌گیر و قابل توجه هستند به مهارتی ضروری تبدیل شده است. دانش شبکه سازی همچنین برای افرادی که قصد مهاجرت از طریق استارتاپ ویزا را دارند نیز بسیار مفید خواهد بود.

 کانادا کشوری مترقی در حوزه اقتصاد است و کارفرمایان، صاحبان کسب‌وکار و استارتاپ‌های کانادایی و سرمایه‌گذاران فراوانی در آن مشغول به فعالیت هستند. این افراد به دنبال اشخاصی هستند که موفقیت کسب‌کارشان را تضمین کنند و شبکه سازی یکی از بهترین راه‌ها برای یافتن افراد شایسته است.

 تفاوتی نمی‌کند که کارفرما باشید یا فردی که به دنبال کار می‌گردد؛ شبکه سازی ( Networking) در نهایت افرادی که از لحاظ فکری و کاری به یکدیگر نزدیک هستند را در یک مسیر قرار می‌دهد؛ بدین شکل می‌توانید با تمام توان در مسیر شغلی مورد نظر خود حرکت کنید و برای موفقیت تلاش کنید. در این مطلب به تمام نکات طلایی که تازه واردان برای یک شبکه سازی حرفه‌ای به آن‌ها نیاز دارند اشاره کرده‌ایم.

هفت دلیل که ثابت می کنند شبکه سازی در کانادا مهم است

یافتن کار در کانادا می‌تواند تازه‌ واردان به این کشور را با چالش‌هایی روبه‌رو کند. البته این در صورتی است که افراد با شبکه‌ سازی در کانادا آشنایی کاملی نداشته باشند. دقت داشته باشید که شبکه سازی نه تنها می‌تواند در یافتن شغل مناسب به شما کمک کند بلکه می‌تواند در آینده نیز برای موفقیت هرچه بیشتر در مسیر شغلی مفید باشد.

همچنین می‌دانیم که عده‌ای از مهاجرین به کشور کانادا خود قصد راه‌اندازی کسب و کار خاص خود را دارند. بدیهی است که بیشتر آن‌ها تمایل به یافتن افراد شایسته‌ای دارند که به موفقیت کسب‌وکار آن‌ها کمک کنند. شبکه سازی برای این دسته از افراد نیز بسیار مهم است و کمک می‌کند که بهترین کارمندان و همراهان ممکن را پیدا کنند.

 1. شبکه سازی کمک می‌کند که از تجارب افراد استفاده کنید

یکی از مهم‌ترین مزایای شبکه سازی یا نت ورکینگ در کانادا به‌ویژه برای تازه واردان این است که به آن‌ها کمک می‌کند از تجارب دیگران استفاده کنند. توجه داشته باشید که در مواردی تجارب افراد شکست خورده در یک مسیر شغلی می‌تواند بسیار مفیدتر از تجارب افراد موفق باشد. در صورتی که سؤالات هوشمندانه‌ای از افراد بپرسید در آینده عملکرد هوشمندانه‌ای خواهید داشت. دانش تجربی افراد کمک می‌کند که بهترین مسیر در کسب‌وکار خود را پیدا کنید.

 1. شبکه سازی امکان کسب اطلاعات از گفت و گوهای غیر رسمی را فراهم می کند

حتی پیش از آغاز کار در کانادا می‌توانید با یافتن افراد مناسب و آغاز گفت‌وگوهای سازنده اطلاعات مفیدی از مسیر پیش روی خود کسب کنید. این گفت‌‌وگوهای غیر رسمی که می‌توانند در زمان و مکان دلخواه شما برگزار شوند اجازه می‌دهند که با فضای کاری کانادا آشنایی پیدا کنید.

در صورتی که تا حدی مسیر شغلی خود را مشخص کرده باشید می‌توانید با یافتن کارمندان شرکت‌های مختلف و ایجاد روابط اجتماعی با آن‌ها ارتباط برقرار کنید. از طریق این ارتباط می‌توانید سیاست‌های استخدام و ارتقاء در شرکت یا سازمانی مشخص را شناسایی کنید و بدین شکل بیش از پیش خود را برای کار در آن‌ها آماده کنید. 

 1. شبکه سازی فرصت های شغلی متعددی برایتان فراهم می کند

جالب است بدانید که در حدود ۶۵ تا ۸۵ درصد مشاغل در کانادا هیچ‌گاه به‌طور عمومی اعلام نیاز برای استخدام نیروی کار نمی‌کنند. بهترین شیوه رسیدن به شغل مورد نظر در این شرکت ها چیست؟ بله، شبکه سازی می‌تواند بهترین گزینه باشد.

هنگامی که با افراد مشغول به کار در شرکت مورد نظر یا یا کارفرمایان ارتباط برقرار می‌کنید سعی داشته باشید به طرق مختلف شایستگی‌های خود برای همکاری با آن‌ها را نشان دهید. در واقع باید نشان دهید که آن‌ها به شما نیاز دارند نه شما به آن‌ها. در این صورت نیازی نیست که به‌طور مستقیم از آن‌ها درخواست همکاری کنید؛ در صورتی که به خوبی ویژگی‌های مثبت خود را ارائه کنید می‌توانید در آینده و در زمان جذب نیرو شانس بیشتری برای استخدام شدن داشته باشید.

حتی اگر فردی که با او ملاقات می‌کنید مسئول استخدام یا کارفرمای اصلی شرکت نباشد نیز ارتباط با او مفید خواهید بود. هر فردی که در کسب‌وکاری مشغول به فعالیت باشد رابطی به حساب می‌آید که قادر است نیازمندی‌ها در کسب‌وکاری که در آن مشغول است را به شما منتقل می‌کند.

 1. شبکه سازی می تواند از شما یک برند بسازد

ساخت برند تنها ویژه محصولات نیست. در صورتی که قصد مهاجرت کاری به کانادا را داشته باشید می‌توانید با برندسازی از مهارت‌ها و استعدادهای خود تا حد زیادی به موفقیت نزدیک شوید. در واقع برند شما ایده کلی است که افراد از ویژگی‌های شما در ذهن خواهند داشت. بدین منظور باید ویژگی‌های مثبت خود را پر رنگ جلوه دهید تا گزینه مناسبی برای برطرف کردن نیازهای ویژه کسب‌وکارها شوید.

 1. شبکه سازی به شما کمک می کند که با افراد با تجربه ارتباط برقرار کنید

می‌توانید با شبکه سازی افراد با تجربه در حرفه مورد نظر خود را پیدا کنید و از تجارب آن‌ها استفاده کنید. در واقع برخی از این افراد نقش راهنمایی شما در مسیر شغلی مورد نظر را بر عهده می‌گیرند. به عنوان یک تازه وارد در کانادا که به قوانین کار، استخدامی و پیشرفت شغلی در کانادا آشنایی زیادی ندارد استفاده از تجارب یک راهنمای با تجربه می‌تواند بسیار مفید باشد.

برای پیدا کردن یک راهنمای شغلی (Mentor) در کانادا می‌توانید از شبکه‌های اجتماعی و پلتفرم های ویژه‌ای که به همین منظور ایجاد شده‌اند استفاده کنید. از جمله این پلتفرم‌ها می‌توان به Linkedin، Ten Thousand Coffees، Skills for change و TRIEC اشاره کرد.

 1. شبکه سازی اعتماد به نفس شما برای مصاحبه های شغلی را افزایش می‌دهد

شبکه سازی در کانادا می‌تواند از راه‌هایی متعدد اعتماد به نفس شما برای داشتن مصاحبه‌های شغلی حرفه‌ای را افزایش دهد. گسترش روابط اجتماعی با شاغلان یا صاحبان کسب‌وکار یک کشور خارجی می‌تواند به تازه واردان کمک کند که با انتظارات کارفرمایان آشنایی پیدا کنند و بدین شکل مصاحبه شغلی دیگر فرایندی مبهم نخواهد بود.

در صورتی که از جمله تازه واردانی هستید که به علت نداشتن تسلط کافی به زبان اعتماد به نفس بالایی ندارند نیز می‌توانید از ارتباطات اجتماعی حداکثر استفاده را بکنید. شبکه سازی به شما اجازه می‌دهد که با ساکنین و شهروندان انگلیسی یا فرانسوی زبان ارتباط برقرار کنید و بدین شکل مهارت‌های زبانی خود را ارتقاء دهید.

 1. شبکه سازی اجازه می‌دهد که ایده های خود را به بحث و اشتراک بگذارید

تفاوتی نمی‌کند که چه مدت است به کانادا وارد شده‌اید، به هرحال می‌توانید دارای ایده‌های نو، خلاقانه و سازنده باشید. بسیاری از تازه واردانی که وارد کانادا می‌شوند سال‌ها در کشور خود تجربه کاری داشته‌اند و ایده‌های شغلی مختلفی را امتحان کرده‌اند؛ اما بدیهی است که نمی‌توان از موفقیت این ایده‌ها در کشوری که نسبتا تازه به آن وارد شده‌اید اطمینان کامل داشت.ارتباطاتی که از طریق شبکه سازی در کانادا به دست می‌آورید می‌تواند ارزش ایده‌هایی که در ذهن دارید را مورد سنجش قرار دهد. در نهایت در صورت سازنده بودن این ایده‌ها شبکه سازی صورت گرفته از طرف شما می‌تواند برای دولت و جامعه کانادا نیز مفید باشد. برخی ایده‌ها می‌توانند تحولی عظیم در اقتصاد و کسب‌وکار ایجاد کنند و ایده شما نیز می‌تواند از همین دسته باشد.

شبکه سازی در کانادا | سوگیموتو ویزا
با نت ورکینگ صحیح و اصولی ارتباطات خود در جهت ایجاد فرصت‌های شغلی و حرفه‌ای خود را افزایش دهید.

شش نکته طلایی برای شبکه سازی در کانادا

شبکه سازی یا نت ورکینگ یک مهارت است و از همین جهت قابل پیشرفت و بهینه‌سازی است. در صورتی که روابط اجتماعی خود را به صورت اصولی گسترش دهید در مدت زمانی کم‌تر و با بازدهی بیشتری به نتیجه مورد نظر خود خواهید رسید. در این بخش قرار است به ۶ نکته‌ای اشاره کنیم که سرعت و کیفیت شبکه سازی برای تازه واردان به کانادا را افزایش می‌دهند.

از سازمان‌های حمایت از مهاجران برای شبکه سازی استفاده کنید

از آنجایی که کانادا کشوری مهاجرپذیر است سازمان‌های متعددی در سرتاسر آن به ارائه خدمات به مهاجران می‌پردازند. یکی از این سازمان‌ها Immigrant Support Organization است که بیش از هر چیز مهاجران را از لحاظ اجتماعی برای زندگی و کار در کانادا آماده می‌کند.

در این سازمان‌ها سمینارها و کنفرانس‌های متعددی برگزار می‌شود که می‌توانند اطلاعات بسیار مفیدی از فرهنگ و آداب و رسوم کسب‌وکار، فرصت‌های شغلی و راه‌های مختلف پیشرفت در اختیار تازه واردان بگذارند. از طرفی اشخاصی که در این همایش‌ها شرکت می‌کنند خود افرادی فعال در حوزه‌های کاری مختلف هستند و می‌توانند به شبکه سازی شما کمک کنند.

شبکه های اجتماعی را دست کم نگیرید

استفاده از شبکه‌های اجتماعی به‌ویژه Linkedin می‌تواند برای شبکه سازی در کانادا بسیار مفید باشد. با استفاده از یک پروفایل اصولی و حرفه‌ای در لینکدین که رزومه، تجارب، مدارک، افتخارات و استعدادهای شما را نشان ‌دهد کارفرمایان می‌توانند به راحتی شما را پیدا کنند.

در فعالیت های داوطلبانه شرکت کنید

فعالیت‌های داوطلبانه نیز می‌توانند فرصت‌های فراوانی را برای شبکه سازی در کانادا فراهم کنند؛ اگر به عنوان یک تازه وارد هنوز به فرهنگ‌ کاری در کانادا آشنایی ندارید می‌توانید با شرکت در یک کار داوطلبانه تجارب خود را افزایش دهید. بدین شکل می‌توانید برای خود در کانادا نوعی سابقه کاری نیز ایجاد کنید تا در آینده به عنوان یک امتیاز از آن بهره ببرید.

فعالیت در کارهای داوطلبانه همچنین شما را با افراد هم فکر و متخصصی آشنا می‌کند که می‌توانند برای شبکه سازی مفید باشند.

در نمایشگاه های تخصصی شرکت کنید

شرکت در نمایشگاه‌های تخصصی که به حوزه کاری مد نظر شما مربوط باشند نیز یکی دیگر از راه‌های طلایی شبکه سازی در کانادا است. در این نمایشگاه‌ها شرکت‌های مختلف دارای غرفه‌هایی هستند و افراد متخصصی از طرف آن‌ها به نمایندگی می‌پردازند. آشنایی با این افراد متخصص می‌تواند فرصت‌های شغلی فراوانی برای شما فراهم کند.

به انجمن‌های تخصصی ملحق شوید

انجمن‌های تخصصی در کانادا سازمان‌هایی هستند که در آن افراد متخصص در یک حوزه کاری در کنار یکدیگر به تبادل ایده و نیروی کار می‌پردازند. با ورود به این سازمان‌ها ‌می‌توانید با کارفرمایان و افراد مشغول به کار در حوزه‌های مختلف آشنا شوید و در نتیجه آن، فرصت‌های شغلی متعددی پیدا کنید.

هر دو زبان انگلیسی و فرانسوی خود را تقویت کنید

کانادا کشوری دو زبانه است و انگلیسی و فرانسوی در آن زبان‌های رسمی به حساب می‌آیند؛ اگرچه تسلط تنها به یکی از این زبان‌ها نیز اکثر نیازهای شما را برطرف خواهد کرد اما تسلط به هر دو زبان است که شما را از اکثر مهاجران و شهروندان کانادا متمایز می‌کند. تسلط به هر دوی این زبان‌ها جایگاه اجتماعی شما در کانادا را ارتقاء خواهد داد و فرصت‌های اجتماعی پیش رویتان را افزایش می‌دهد.

در صورتی که تمایل به تقویت زبان انگلیسی یا فرانسوی خود داشته باشید می‌توانید از دوره‌های رایگانی که توسط دولت کانادا برای مهاجران برگزار می‌شود استفاده کنید. از طرفی امکان استفاده از دوره‌های زبانی که در کالج‌ها و دانشگاه‌های مختلف کانادا برگزار می‌شوند نیز وجود دارد.

 نبایدهای شبکه سازی در کانادا

 • تصور نکنید که تجارب کاری شما به‌طور خودکار شناسایی می‌شوند: گرچه تجارب کاری شما در خارج از کانادا ارزشمند هستند باید سعی داشته باشید که با مکالمات حرفه‌ای این تجارب را با سوابق‌ کاری در این کشور معادل‌سازی کنید. در واقع باید با شناسایی مهارت‌های لازم در حرفه مورد نظر خود نشان دهید که سوابق کاری شما در هر کشوری در کانادا نیز ارزشمند خواهد بود.
 • برای روابط اجتماعی پیش‌قدم شوید: یکی از اصول اساسی شبکه سازی در کانادا به‌ویژه برای تازه واردان در این است که خود برای گسترش روابط اجتماعی پیش‌قدم شوند؛ اگر از جمله افرادی هستید که معتقدند به علت داشتن استعداد یا توانایی‌های برجسته به‌طور خودکار جذب بازار کار می‌شوند سخت در اشتباهید.
 • در میان حرف دیگران نپرید: یکی از نکات ساده‌ای که توجه به آن می‌تواند جایگاه اجتماعی شما را در کانادا بالا ببرد توجه به ارزش‌های اجتماعی در این کشور است. دقت داشته باشید که در هنگام گفت‌وگو در میان حرف دیگر افراد نپرید و صحبت آن‌ها را قطع نکنید. چنین کاری در کانادا بی احترامی طلقی می‌شود و ممکن است روابط اجتماعی شما را با مشکل مواجه کند.
 • مستقیما درخواست کار نکنید و به دنبال توصیه‌های سازنده باشید: توصیه می‌شود که در روابط اجتماعی که برای یافتن فرصت‌های شغلی ایجاد می‌کنید، به‌ویژه در ابتدا به‌طور مستقیم درخواست همکاری نکنید. چنین کاری می‌تواند فرد را معذب کرده و مجبور به دادن پاسخی سرسری و غیر منطقی کند. به‌جای آن سعی داشته باشید که از ارتباط با افراد اطلاعات مفید کسب کنید و با ارائه ویژگی‌های مثبت، خود را برای کسب‌وکار آن‌ها به یک نیاز تبدیل کنید. به شکلی که در نهایت آن‌ها از شما درخواست همکاری کنند نه شما از آن‌ها.
شرکت در گروه های اجتماعی | سوگیموتو ویزا
با عضویت در انجمن‌های شغلی تخصصی دایره ارتباطات شغلی خود را گسترش دهید.

جمع بندی

شبکه سازی در کانادا می‌تواند فرصت‌های شغلی و اجتماعی فراوانی برای شما فراهم کند. این کار به‌ویژه برای افرادی که تازه وارد کانادا شده‌اند بسیار مفید خواهد بود. زیرا با ایجاد زمینه‌های مختلف به ادغام فرهنگی و اجتماعی آن‌ها کمک می‌کند و بدین شکل آغاز یک زندگی تازه را تسهیل می‌کند.

گرچه بدون شبکه سازی نیز می‌‌توان به فرصت‌های شغلی متعددی دست بافت؛ اما آشنایی با افراد مختلف در نهایت می‌تواند فرصت‌هایی را در اختیار شما قرار دهد که روند پیشرفت‌تان را تسریع می‌کنند. شبکه سازی کلید موفقیت در دنیای امروز است و می‌تواند تا حد زیادی موفقیت شما را نیز تضمین کند.

سوالات متداول

در زیر لیستی از سوالات متداول و پاسخ‌های مربوطه را برای اطلاع بیشتر متقاضیان تهیه کرده‌ایم:

چگونه می‌توان در کانادا راهنمای شغلی (Mentor) پیدا کرد؟

علاوه بر روابط اجتماعی حضوری می‌توان برای پیدا کردن راهنمای شغلی از پلتفرم‌های Linkedin، Ten Thousand Coffes، Skills for change و TRIEC استفاده کرد.

آیا شبکه سازی برای پیدا کردن کار در کانادا ضروری است؟

خیر؛ اما می‌تواند برای پیدا کردن فرصت‌های شغلی بسیار مفید باشد

بهترین مکان‌ها برای شبکه سازی در کانادا کدامند؟

تفاوتی نمی‌کند که در چه زمان و مکانی به گسترش روابط اجتماعی خود می‌پردازید؛ اما همایش‌ها و سمینارهای کاری، سازمان‌های حمایت از مهاجران و کارگاه‌ها و کلاس‌های آموزشی از بهترین مکان‌ها برای شبکه سازی هستند.

بهترین شبکه اجتماعی برای شبکه سازی چیست؟

 لینکدین‌ (Linkedin)

چگونه می‌توان از لینکدین برای شبکه سازی استفاده کرد؟

با ایجاد یک پروفایل حرفه‌ای که در آن مدارک و افتخارات، تجارب، سوابق کاری، مهارت‌ها و تخصص‌های خود را مشخص کرده باشید.

آیا شبکه سازی برای مهاجرت کاری به کانادا ضروری است؟

 خیر؛ اما می‌تواند به موفقیت هرچه بیشتر شما در این مسیر کمک کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *