Search
Close this search box.

آمادگی برای مصاحبه شغلی در کانادا

برای مهاجرت به کانادا و زندگی در این کشور به احتمال زیاد ملزم به یافتن شغل مناسبی خواهید بود و باید برای یک مصاحبه شغلی آماده شوید. یک مصاحبه شغلی خوب می‌تواند تا حد زیادی شما را به شغل مورد نظرتان نزدیک کند و کمبودهای شما در سایر موارد را جبران کند. از طرفی یک مصاحبه بد می‌تواند امتیازات شما را بی اهمیت جلوه دهد؛ مصاحبه شغلی را دست کم نگیرید و به خوبی برای آن آماده شوید.

آمادگی برای مصاحبه شغلی موفق در کانادا | سوگیموتو ویزا

مصاحبه شغلی در کانادا 

تفاوتی نمی‌کند که به دنبال شغلی آزاد باشید یا شغلی رسمی، در اکثر موارد ملزم به انجام مصاحبه خواهید بود. مصاحبه شغلی در کانادا از سمت کارفرمایان بسیار با اهمیت در نظر گرفته می‌شود زیرا شایستگی‌های هر فرد می‌تواند فراتر یا کم‌تر از مدارک و رزومه او باشد. با انجام مصاحبه کارفرمایان علاوه بر شناسایی افراد واجد شرایط می‌توانند افرادی که پتانسیل‌هایی فراتر از شغل درخواستی خود دارند را نیز شناسایی کنند. بدین شکل مصاحبه شغلی می‌‌تواند پیش از آغاز کار مقدمات ارتقاء شغلی در آینده نزدیک را نیز فراهم کند.

از طرفی توجه داشته باشید که مصاحبه شغلی کانادا می‌تواند پیش از ورود به این کشور نیز انجام شود. برای مثال تصور کنید که قصد پیوستن به تیمی را دارید که می‌خواهند با استارتاپ ویزا به کانادا مهاجرت کنند؛ بنابراین آشنایی با مصاحبه شغلی حتی پیش از ورود به کانادا نیز اهمیت پیدا می‌کند.فراموش نکنید که در اغلب موارد یکی از عوامل تاثیرگذار برای دریافت اقامت دائم کانادا داشتن کار و درآمد مناسب در این کشور است؛ بنابراین یک مصاحبه شغلی مناسب می‌تواند به دریافت اقامت کانادا نیز کمک کند.

انواع مصاحبه شغلی در کانادا

در صورتی که قرار است برای کسب یک شغل در کانادا مصاحبه‌ای انجام دهید باید انتظار انواع مختلفی از مصاحبه را داشته باشید. اکثر افراد با مصاحبه تک به تک آشنایی دارند؛ به شکلی که یک مصاحبه‌گر با یک متقاضی به صورت رو در رو و حضوری به گفت‌وگو می‌پردازد؛ اما مسئله این است که مصاحبه شغلی در کانادا انواع مختلفی دارد و هر یک مزایا و معایب خاص خود را دارند.

در انواع مصاحبه شغلی در کانادا ممکن است مصاحبه از طریق تماس تلفنی یا ویدئویی (از طریق پلتفرم‌هایی مانند Google Meet ،Zoom ،Microsoft Team و Skype ) انجام شود. از آنجایی که در تماس تلفنی امکان استفاده از زبان بدن وجود ندارد فن بیان اهمیت زیادی پیدا می‌کند؛ بنابراین توصیه می‌شود که متقاضیان با مرور اطلاعات برای مکالمه‌ای حرفه‌ای آماده شوند.

مصاحبه با تعدادی از کارمندان

 در این نوع از مصاحبه شغلی در کانادا متقاضی در برابر دو یا چند فرد از کارمندان شرکت قرار می‌گیرد و با آن‌ها به انجام مصاحبه می‌پردازد. در این نوع از مصاحبه سؤالاتی در رابطه با رزومه و انگیزه کاری متقاضی پرسیده می‌شود. در انتها نیز به متقاضی اجازه داده می‌شود که سؤالات خود را از مصاحبه‌گران بپرسد.

مصاحبه گروهی

 در این شکل از مصاحبه شغلی در کانادا ۴ تا ۲۰ متقاضی به‌طور همزمان مورد ارزیابی قرار می‌گیرند. مصاحبه‌های گروهی در شرکت‌ها و کسب‌وکارهایی انجام می‌شود که انجام کار گروهی در آن‌ها از اهمیت زیادی برخوردار است. در این شکل از ارزیابی مهارت هر یک از افراد در گروه مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. برای مثال این که کدام متقاضی نقش مدیریتی را بر عهده می‌گیرد و کدام متقاضی به حل مشکلات می‌پردازد توسط کارفرما مورد بررسی قرار می‌گیرد. در این شکل از مصاحبه مسئله‌ای مانند ساخت یک سازه چوبی کوچک به تیم محول می‌شود. توصیه می‌شود که در مصاحبه گروهی به قدر کافی فعال باشید و در عین حال از خودنمایی بیش از حد، تظاهر و ایجاد اختلال در کار دیگر متقاضیان بپرهیزید.

مصاحبه ارزیابی صلاحیت، مهارت و دانش فنی

در این نوع از مصاحبه از متقاضیان خواسته می‌شود که در مدت‌ زمانی نسبتا کوتاه کاری مرتبط با شغل درخواستی را انجام دهند. برای مثال اگر یک متقاضی به عنوان برنامه‌ نویس درخواست شغل داده باشد از او خواسته می‌شود که کد نویسی کند.

نحوه آمادگی برای مصاحبه شغلی در کانادا 

در صورتی که به خوبی خود را برای مصاحبه شغلی در کانادا آماده کرده باشید می‌توانید به راحتی موفقیت نهایی یعنی پذیرش در شغل مورد نظر را کسب کنید. آمادگی برای یک مصاحبه شغلی بسیار آسان است و در عین آسانی می‌تواند تأثیر بسیار قابل‌توجهی بر کارفرما یا فرد مصاحبه گر بگذارد. پس سعی داشته باشید که با آمادگی کامل در جلسه مصاحبه حضور پیدا کنید.

 • در رابطه با شغلی که قصد کار کردن در آن را دارید اطلاعات کسب کنید و انتظارات، مسئولیت‌ها و مهارت‌های مورد نیاز در آن شغل را به خوبی درک کنید. در واقع باید خود را به استانداردهای کارفرما نزدیک کنید.
 • شبکه سازی در کانادا را دست کم نگیرید؛ از این طریق با کارمندان، کارفرمایان و فعالان حوزه کسب‌وکار خود ارتباط برقرار کنید و روابط خود را گسترش دهید.
 • در رابطه با شرکتی که قصد فعالیت در آن را دارید اطلاعاتی کامل کسب کنید. برای مثال می‌توانید با مراجعه به وبسایت آن شرکت از آخرین دستاوردها، اخبار و رویدادهای آن مطلع شوید.
 • مقدمه‌ای کامل، جامع و مختصر از رزومه، استعدادها، مهارت‌ها و دستاوردهای خود در ذهن داشته باشید تا در موقع نیاز با فن بیان مناسب ارائه کنید.
 • در صورت داشتن رزومه یا نمونه کار مرتبط آن‌ را به صورت مکتوب ارائه کنید.
 • خود را برای پاسخ دادن به سؤالات رایجی که معمولا در مصاحبه‌ها پرسیده می‌شود آماده کنید. (در ادامه به‌طور کامل به انواع این سؤالات پرداخته‌ایم).
 • چند سؤال مفید در ذهن داشته باشید تا با پرسیدن آن‌ها در زمان مناسب به نحوی مهارت و علاقه خود به شغل مورد نظر را نشان دهید.
 • سعی کنید بر رزومه خود تسلط کامل داشته باشید و تک تک جزئیات آن را بدانید.
 • لباسی رسمی، مرتب و در شأن یک جلسه رسمی بپوشید.
 • به موقع یا حتی پیش از موعد مقرر خود را به محل مصاحبه برسانید

مدارک و ابزارهای لازم برای مصاحبه شغلی در کانادا

در ادامه به مدارکی که می‌توانند به پذیرش نهایی در شغل مورد نظر شما کمک کنند اشاره کرده‌ایم. دقت داشته باشید که ارائه هیچ‌کدام از این مدارک ضرورتی ندارد مگر این که کارفرما الزامی ایجاد کرده باشد. به هر حال ارائه این مدارک در صورت وجود بسیار مفید خواهد بود.

 • یک کپی از رزومه خود به ازای هر مصاحبه‌گر
 • یک کپی از لیست معرف‌های خود (Reference List) به ازای هر مصاحبه‌گر (لیست معرف‌ها مدرکی است که نظر شخص سوم (معرف) را در رابطه با کار شما نشان می‌دهد. معرف معتبر می‌تواند تأثیر بسیاری در پذیرش نهایی شما در شغل مورد نظر داشته باشد.)
 • به همراه داشتن کاغذ و خودکار در جلسه مصاحبه نیز می‌تواند مفید باشد. در این صورت می‌توانید تجربیات و اطلاعاتی که از آن مصاحبه کسب می‌کنید را به ثبت برسانید تا در آینده از آن‌ها استفاده کنید.
 • یک کپی از توصیه‌نامه‌ها به ازای هر مصاحبه‌گر.

آداب انجام مصاحبه شغلی در کانادا

مواردی که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد می‌توانند تا حد زیادی پذیرش متقاضی در مصاحبه شغلی در کانادا را تسهیل کنند. 

 • تأثیر اولیه خوبی داشته باشید، اولین برخورد اهمیت زیادی دارد. لبخندی دوستانه، لباس‌های رسمی و مرتب، عطر ملایم و لحن آرام بسیار کمک کننده هستند.
 • صادق باشید، صداقت در مصاحبه های شغلی کانادا از اهمیت زیادی برخوردار است. سعی داشته باشید. اطلاعات غلط یا غیر دقیقی از رزومه و سابقه کاری خود ارائه نکنید.
 • تلفن همراه خود را خاموش کرده یا در حالت پرواز قرار دهید. توصیه می‌شود که به هیچ عنوان در حین مصاحبه با تلفن همراه خود کار نکنید.
 • به محل نشستن خود دقت داشته باشید تا به اشتباه در جایگاه مصاحبه‌گر ننشینید. چنین کاری در مصاحبه‌های کاری بی ادبی محسوب می‌شود.
 • به چشمان فردی که از شما سؤال می‌پرسد نگاه کنید تا اعتماد به نفس خود را نشان دهید. چنین کاری می‌تواند نشان از احترام شما نسبت به فرد مصاحبه‌گر نیز باشد.
 • پس از مصاحبه از طریق ایمیل یا هر رابط رسمی دیگری یک پیام تشکر مختصر ارسال کنید. در این پیام می‌توانید آن دسته از امتیازات خود را که در جلسه مورد اشاره قرار نگرفتند ضمیمه کنید.
برای موفقیت در مصاحبه شغلی بهتر است به آداب و رفتار خود دقت داشته باشید.

انواع سؤالاتی که در مصاحبه شغلی پرسیده می شوند

در صورتی که برای به دست آورن شغل در کانادا به مصاحبه می‌پردازید باید انتظار سؤالات متنوعی را داشته باشید. دقت داشته باشید که این سؤالات صرفا مربوط به حرفه شما نخواهند بود و ممکن است به‌طور غیر مستقیم استعدادهای شما را نیز مورد ارزیابی قرار دهند؛ گرچه تأکید می‌شود که هیچ پاسخی را حفظ نکنید اما توصیه می‌شود که پیش از مصاحبه ذهن خود را برای پاسخ دادن به دامنه گسترده‌ای از اطلاعات آماده کنید. صادق بودن را فراموش نکنید و اعتماد به نفس داشته باشید. در ادامه به رایج‌ترین پرسش‌ها در مصاحبه‌های شغلی کانادا اشاره کرده‌ایم.

سؤالات شغلی

 1. سوابق شغلی خود را تشریح کنید.
 2. ارتباط تجارب شغلی و علمی خود با شغلی که برای آن متقاضی هستید را تشریح کنید.
 3. بزرگترین دستاوردهای شغلی شما چه بوده‌اند؟
 4. بزرگترین افتخاری که کسب کرده‌اید چه بوده است؟
 5. در شغل خود به چه چیزی بیشتر اهمیت می‌دهید؟
 6. یک نمونه از مشکلاتی که در شغل پیشین خود با آن درگیر بوده‌اید را بیان کرده و شرح دهید که چگونه به حل آن پرداخته‌اید.

سؤالات مهارت و استعداد

 1. برجسته‌ترین نقطه قوت شما چیست؟
 2. در چه زمینه‌هایی تمایل به رشد دارید؟
 3. به چه دلایلی خود را مناسب این شغل می‌دانید؟

پرسش های مدیریتی

 1. سبک مدیریتی خود را تشریح کنید.
 2. به عنوان یک مدیر کارمندان خود را با چه معیارهایی استخدام می‌کنید؟
 3. از نظر شما سخت‌ترین بخش مسئولیت داشتن به‌عنوان یک مدیر چیست؟
 4. چه ویژگی‌هایی در شما باعث می‌شود که مدیر خوبی باشید؟

پرسش های خودشناسی و سنجش انگیزه

 1. شخصیت خود را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
 2. روابط اجتماعی خود را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
 3. چه چیزی در این شغل وجود دارد که شما را مجذوب می‌کند؟
 4. از نظر خودتان چرا باید در اینجا استخدام شوید؟

پرسش های عمومی

 1. چگونه با فشار کاری کنار می‌آیید؟
 2. در ۵ یا ۱۰ سال آینده خود را در چه موقعیتی می بینید؟
 3. رضایت شغلی از نظر شما چه مفهومی دارد؟
 4. اگر اختیار تام برای انجام هر کار دلخواهی داشتید چه می‌کردید؟

سؤالات دانش مربوط به شغل

این بخش از سؤالات کاملا بستگی به شغلی دارد که برای آن درخواست داده‌اید. سؤالات این بخش تخصصی هستند و دانش و مهارت شما در شغلی که برای آن درخواست داده‌اید را می‌سنجند.

دیگر انواع پرسش ها در مصاحبه شغلی

دیگر انواع پرسش مصاحبه شغلی در کانادا می‌تواند مربوط به عکس‌العمل‌های رفتاری در شرایط مختلف باشد. برای مثال ممکن است از شما سؤالاتی شبیه به موارد زیر پرسیده شود:

 • آیا تا به حال پیش آمده است که مدیریت گروهی را برای به انجام رساندن کاری بر عهده داشته باشید؟
 • در صورتی که مسئولیت مدیریتی داشته‌اید چگونه اتحاد اعضای گروه را افزایش داده‌اید؟

چگونه شانس قبولی مصاحبه شغلی در کانادا را افزایش دهیم

 • اطلاعات خود در رابطه با شرکت یا سازمانی که قصد کار کردن در آن را دارید افزایش دهید.
 • شرح کار مورد نظر خود را مطالعه کنید (انتظاراتی که در آن کار وجود دارد را بررسی کنید).
 • پیش از پاسخ دادن اندکی تامل کنید و بعد پاسخ دهید، پاسخ‌های بیش از حد سریع می‌توانند مدیریت اطلاعات ذهنی را دشوار کنند و بیان صحیح را با مشکل مواجه کنند.
 • مسئولیت پاسخ‌های خود را بر عهده بگیرید و حرف خود را عوض نکنید.
 • در رابطه با کاری که می‌خواهید در آن مشغول شوید اطلاعاتی به‌روز کسب کنید.
 • در زمان مناسب سؤالات سازنده و هوشمندانه از مصاحبه‌گران بپرسید.
 • به‌طورکامل بر رزومه خود تسلط پیدا کنید.
 • پاسخ برخی پرسش‌های رایج را از پیش در ذهن خود مرور کنید.
 • با دقت و تمرکز به پرسش‌ها پاسخ دهید.
 • در رابطه با نقاط ضعف خود صادق باشید.
 • با اعتماد به نفس و آرام باشید.

خطاهای رایج مصاحبه شغلی در کانادا

 • نداشتن اعتماد به نفس
 • داشتن اعتماد به نفس بیش از حد و کاذب
 • دادن پاسخ‌های بی‌ربط
 • ارائه نکردن مثال‌های عینی لازم در مواقع مناسب
 • غیر حرفه‌ای به نظر رسیدن
 • دادن پاسخ‌های بیش از حد اغراق‌آمیز
 • نداشتن اطلاعات کافی در رابطه با شغل مورد نظر
 • نداشتن انگیزه کافی
 • صحبت‌های اضافه
 • عجله برای صحبت در رابطه با حقوق و شرایط کار (توصیه می‌شود که در زمان مناسب، برای مثال پس از پایان مصاحبه به مواردی از این دست بپردازید.)

سخن پایانی

یافتن شغل در کشور کانادا می‌تواند بسیار آسان باشد. نرخ بیکاری در این کشور بسیار پایین است و فرصت‌های شغلی فراوان هستند. برای این که پس از مهاجرت به کانادا در این کشور مشغول به کار شوید به انگیزه حقیقی و مهارت‌ لازم دارید. در صورتی که شغل مناسب خود را انتخاب کرده و برای به دست آوردن آن برنامه‌ریزی دقیقی داشته باشید به احتمال زیاد آن را به دست خواهید آورد. امیدواریم که با خواندن این مطلب به خوبی برای یک مصاحبه شغلی در کانادا آماده شده باشید. در نهایت عملکرد شما است که استخدام در شغل مورد علاقه‌تان را تضمین خواهد کرد.

سوالات متداول

مصاحبه شغلی در کانادا به چه شکل‌هایی انجام می‌شود؟

تک به تک، مصاحبه با تعدادی از کارمندان، مصاحبه گروهی، مصاحبه تلفنی یا ویدئویی، مصاحبه ارزیابی صلاحیت، مهارت و دانش فنی.

آیا برای تمام شغل‌ها در کانادا نیاز به انجام مصاحبه دارند؟

خیر، مشغول به کار شدن در برخی شغل‌ها نیازی به انجام مصاحبه ندارد.

آیا رد شدن در مصاحبه تأثیر منفی بر روی رزومه شغلی دارد؟

خیر، رد شدن در مصاحبه هیچ تاثیری بر رزومه شغلی شما ندارد و در مصاحبه بعدی معیار سنجش قرار نمی‌گیرد.

هر مصاحبه شغلی در کانادا به‌طور میانگین چه مدت طول می‌کشد؟

مدت زمان انجام مصاحبه به عوامل مختلفی بستگی دارد و ممکن است از ۱۵ دقیقه تا چندین ساعت متغیر باشد؛ اما به‌طور معمول بیش از یک ساعت طول نخواهد کشید.

چه مدت پس از انجام مصاحبه پاسخ آن را دریافت خواهم کرد؟

 این مدت زمان به عوامل مختلفی بستگی دارد و ممکن است چند روز تا چند هفته به طول بی‌انجامد.

چگونه از قبولی در مصاحبه مطلع شوم؟

اکثر شرکت‌ها پس از قبولی داوطلبان با آن‌ها تماس برقرار می‌کنند. خود داوطلبان نیز می‌توانند در هر زمانی با شرکت مورد نظر ارتباط برقرار کرده و از قبولی یا عدم قبولی خود اطمینان حاصل کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *