Search
Close this search box.

ارتقا امتیاز اکسپرس اینتری

سیستم مهاجرتی از طریق اکسپرس اینتری سیستمی رقابتی است و تنها برترین‌ها در آن پذیرفته می‌شوند؛ بنابراین متقاضیان نباید از هیچ تلاشی برای ارتقا امتیاز اکسپرس اینتری دریغ کنند.

پس از ثبت‌نام برای اکسپرس اینتری، پروفایل متقاضی وارد سیستم جامع رتبه‌بندی (Comprehensive Ranking System) می‌شود. در این سیستم پروفایل‌ متقاضیان مهاجرت از طریق اکسپرس اینتری مورد بررسی قرار می‌گیرد.

در این بررسی معیارهای مختلفی در نظر گرفته می‌شوند که به این معیارها و نحوه کسب حداکثر امتیاز در آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

در صورتی که با نحوه امتیاز دهی اکسپرس اینتری کانادا آشنایی داشته باشید تا حد زیادی شانس دریافت دعوت برای درخواست (Invitation To Apply) را افزایش خواهید داد.

امتیاز بندی اکسپرس اینتری کانادا

عده‌ای تصور می‌کنند که پس از ایجاد پروفایل اکسپرس اینتری دیگر نیاز به انجام هیچ کاری وجود ندارد.

عده‌ای نیز تصور می‌کنند که امتیازات اکسپرس اینتری کانادا پس از ایجاد پروفایل دیگر قابل ارتقاء نخواهند بود؛ اما واقعیت این است که سیستم جامع رتبه‌بندی (CRS) سیستمی پویا است و در هر زمانی پذیرای امتیازات تازه شما خواهد بود.

در رابطه با معیارهای ارتقا امتیاز اکسپرس اینتری نکاتی وجود دارد که ممکن است کم‌تر کسی به آن‌ها توجه داشته باشد. در عین حال این نکات می‌توانند تا حد زیادی در ارتقاء امتیاز در CRS تأثیر داشته باشند.

در صورتی که می‌خواهید از حداکثر پتانسیل‌های خود برای مهاجرت از طریق اکسپرس اینتری و دریافت اقامت دائم کانادا از این طریق آگاهی پیدا کنید این مطلب را از دست ندهید.

سیستم جامع رتبه بندی (CRS) چگونه کار می کند؟

پیش از پرداختن به نحوه ارتقا امتیاز اکسپرس اینتری خوب است که به سیستم محاسبه امتیاز در آن بپردازیم.

اول از هر چیز باید بدانید که هر فرد در CRS‌ می‌تواند حداکثر امتیاز ۱۲۰۰ را برای اکسپرس اینتری به دست آورد؛ اما در اکثر موارد به دست آوردن حداکثر امتیاز ضروری نیست.

حتی اگر بتوانید خود را به این امتیاز نزدیک کنید نیز شانس بسیار بالایی برای دریافت دعوت برای درخواست ویزا یا همان ITA خواهید داشت. موارد مختلفی مانند میزان و نوع تحصیلات، مدرک زبان و سابقه کار به‌عنوان عوامل تأثیرگذار در CRS به حساب می‌آیند.

در کل عواملی که صلاحیت فرد برای مهاجرت به کانادا از طریق اکسپرس اینتری را به اثبات برسانند در این سیستم رتبه‌بندی لحاظ می‌شوند. البته عوامل تأثیرگذار و میزان تأثیر آن‌ها توسط IRCC به‌طور کامل تعیین شده‌اند.

معیارهایی که در امتیاز بندی اکسپرس اینتری در نظر گرفته می شوند:

عوامل مختلفی می‌توانند در محاسبه امتیاز اکسپرس اینتری کانادا تاثیرگذار باشند. بدیهی است که برخی از این عوامل تأثیری کم‌تر و برخی تأثیر بیشتری خواهند داشت. به هر حال واجد شرایط شدن برای اکثر آن‌ها به افزایش شانس پذیرش شما کمک خواهند کرد. در لیست زیر تمامی معیارهای امتیاز دهی و حداکثر امتیاز قابل اخذ از آن را آورده‌ایم.

 • داشتن خواهر/برادر دارای اقامت دائم یا شهروندی کانادا: حداکثر ۱۵ امتیاز 
 • پیشنهاد شغل از کانادا: حداکثر ۲۰۰ امتیاز
 • نامزدی استانی: حداکثر ۶۰۰ امتیاز
 • مهارت زبانی: حداکثر ۳۱۰ امتیاز
 • تحصیلات: حداکثر ۲۵۰ امتیاز
 • سابقه کار: حداکثر ۱۸۰ امتیاز
 • همسر: حداکثر ۳۰ امتیاز

– خواهر/برادر دارای اقامت دائم یا شهروندی کانادا

یکی از عوامل تاثیرگذار در ارتقا امتیازات اکسپرس اینتری کانادا داشتن خواهر/برادر در کانادا است. البته، داشتن خواهر/برادر تنها در صورتی امتیاز به حساب می‌آید که آن‌ها اقامت دائم یا شهروندی کانادا را داشته باشند.

جالب است بدانید که حتی اگر همسر متقاضی نیز در کانادا خواهر/برادری با شرایط ذکر شده داشته باشد می‌تواند به ارتقاء امتیاز اکسپرس اینتری کمک کند. در این حالت ۱۵ امتیاز در CRS به فرد تعلق می‌گیرد.

– داشتن پیشنهاد شغلی از کانادا

می‌دانیم که مهاجرت از طریق اکسپرس اینتری برای به دست آوردن کار در کانادا است؛ بنابراین بدیهی است که داشتن پیشنهاد شغلی در آن تأثیر به‌سزایی در ارتقا امتیاز اکسپرس اینتری خواهد داشت.

در صورتی که متقاضیان از یکی از مشاغل سطح A یا B دسته NOC دارای پیشنهاد شغلی داشته باشند، می‌توانند ۵۰ امتیاز به‌دست بیاورند؛ اما در صورتی که پیشنهاد شغلی از مشاغل گروه اصلی مدیریت ارشد و قانون‌گذاری باشد می‌تواند تا ۲۰۰ امتیاز به متقاضی تخصیص دهد.

توجه داشته باشید که براساس مبانی IRCC، این پیشنهاد شغلی باید مکتوب باشد و میزان حقوق، وظایف و شرایط کار در آن مشخص شده باشد.

– تأثیر نامزدی استانی در امتیاز بندی اکسپرس اینتری

یکی از تاثیرگذارترین عوامل در جدول امتیاز بندی اکسپرس اینتری را می‌تواند به دست آوردن شغلی در یکی از برنامه‌های نامزدی استانی (Provincial Nominee Programs) دانست.

استان‌های مختلف در کانادا سعی دارند تا بخشی از نیروی کار خود را ار میان متقاضیان حاذق اکسپرس اینتری انتخاب کنند.

متقاضیانی که بتوانند نامزدی اقامت دائم یکی از استان‌های کانادا را به دست آورند می‌توانند ۶۰۰ امتیاز در CRS کسب کنند، که امتیاز قابل توجهی است.

توجه داشته باشید که هر استان نیازمندی‌های خاصی برای تخصیص نامزدی استانی به متقاضیان در نظر می‌گیرد. برای مثال استان انتاریو (Ontario) افرادی که در حوزه تکنولوژی اطلاعات (Information Technology) یا همان IT دارای تخصص هستند را جذب می‌کند.

– تأثیر مهارت زبان در محاسبه امتیاز اکسپرس اینتری کانادا

برای واجد شرایط بودن مهاجرت از طریق اکسپرس اینتری نیاز به حداقل سطح زبان مشخصی وجود دارد. این حداقل سطح زبان به هر حال امتیازی به متقاضیان تخصیص خواهد داد؛ اما در صورتی که مدرک زبان متقاضی حداکثر نمره را کسب نکرده باشد همواره فرصت ارتقاء امتیاز در این حوزه با آزمون دوباره وجود دارد.

مدرک زبان می‌تواند در سیستم امتیاز بندی اکسپرس اینتری تا ۳۱۰ امتیاز داشته باشد؛ البته این در صورتی است که با شرایط دیگری همراه شود که در ادامه به توضیح آن پرداخته‌ایم. به هر حال بدیهی است که تأثیر مدرک زبان در ارتقاء امتیاز اکسپرس اینتری بسیار زیاد است.

در صورتی که امتیاز در هر یک از مهارت‌های چهارگانه Listening، Speaking، Reading و Writing افزایش پیدا کند به امتیاز فرد افزوده می‌شود؛ اما ارتقاء اصلی امتیاز در زمانی خواهد بود که با بهبود نمره زبان سطح CLB به ۹ برسد.

در این صورت مدرک زبان در ترکیب با عواملی مانند سابقه کاری و میزان تحصیلات ممکن است امتیاز بسیار بالایی برای متقاضی به ارمغان آورد (این میزان بر اساس سطح تحصیلات و مدت زمان سابقه کاری متغیر است).

برای CLB 9 متقاضی باید امتیازات زیر را در آزمون آیلتس (IELTS) به دست آورده باشد:

 • Listening: 8
 • Speaking: 7
 • Writing: 7
 • Reading:7

در صورتی که از پیش دارای CLB 9 بوده‌اید می‌توانید برای به‌دست آوردن CLB 10 تلاش کنید. در اینصورت نیز تا حدی امتیاز بیشتر کسب خواهید کرد.

– تحصیلات در محاسبه امتیاز اکسپرس اینتری کانادا

یکی از عوامل بسیار تاثیر گذار در ارتقا امتیاز اکسپرس اینتری کانادا می‌تواند تحصیلات باشد. برای ثبت‌نام در برنامه نیروی کار ماهر فدرال (Federal Skilled Worker Class) نیاز به ارائه مدرک تحصیلی وجود دارد؛ اما برای ثبت‌نام در برنامه‌های نیروی کار فنی حرفه‌ای (Federal Skilled Trained Worker) و کلاس تجربه کانادایی (Canadian Experience Class) الزامی به ارائه مدرک تحصیلی وجود ندارد.

همین مسئله می‌تواند باعث شود که متقاضی در دو برنامه FSTW و CEC بخش زیادی از امتیاز قابل کسب را (تا ۲۰۰ امتیاز) از دست بدهد. 

دقت داشته باشید که در ثبت‌نام همه برنامه‌های اکسپرس اینتری امکان ارائه مدارک تحصیلی وجود دارد. حتی الزامی وجود ندارد که تمام مدارک ارائه شده صرفا به حوزه کاری‌‌ای مربوط باشند که برای آن درخواست داده‌اید؛ به هر حال ممکن است هر مدرکی امتیاز به حساب آید.

به این نکته توجه داشته باشید که مدارک تحصیلی یا باید در کانادا اخذ شده باشند و یا با مدارک این کشور معادل‌سازی شده باشند.

– سابقه کار در امتیازات اکسپرس اینتری کانادا

در کل سابقه کار در امتیاز بندی اکسپرس اینتری از اهمیت بالایی برخوردار است. مسئله این است که امکان اخذ امتیاز مازاد در این حوزه نیز وجود دارد.

حتی در صورتی که سابقه کافی برای هر یک از برنامه‌های اکسپرس اینتری داشته باشید توصیه می‌شود که در صورت امکان به کار کردن ادامه دهید.

در این صورت، به‌ویژه در صورتی که با اجازه کار باز (open Work Permit) در کانادا به کار مشغول باشید می‌توانید امتیاز خود را افزایش دهید. در نهایت سابقه کار می‌تواند ۱۸۰ امتیاز برای متقاضی به ارمغان آورد.

– تاثیر امتیاز همسر در ارتقا امتیاز اکسپرس اینتری

امتیازات اکسپرس اینتری کانادا می‌تواند توسط همسر متقاضی نیز ارتقاء پیدا کند؛ اما پیش از هر چیز باید امتیازات همسر خود را به صورت مستقل محاسبه کنید.

در مواردی ممکن است پتانسیل‌های همسر در اکسپرس اینتری بیش از خود فرد باشد. در این صورت توصیه می‌شود که نقش همسر از شریک مهاجرتی به کاندید اصلی تغییر کند.

به هر حال، در موارد دیگر نیز همسر می‌تواند تا ۳۰ امتیاز به ارتقاء در CRS‌ کمک کند. مدرک زبان و مدرک تحصیلی همسر در تخصیص این امتیاز عوامل تأثیرگذار به حساب می‌آیند.

فاکتورهای انتقال (Transferability Factors) و ارتقا امتیاز اکسپرس اینتری

جالب است بدانید که برخی عوامل در جدول امتیاز بندی اکسپرس اینتری هنگامی که در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند امتیاز مازاد به حساب می‌آیند.

به این عوامل فاکتورهای انتقال (Transferability Factors) می‌گویند. در نهایت و با رعایت تمام فاکتورهای مختلف می‌توان از این طریق حداکثر ۱۰۰ امتیاز مازاد به دست آورد.

در ادامه به تمام فاکتورهای انتقال و حداقل و حداکثر امتیاز قابل کسب از آن‌ها اشاره کرده‌ایم:

 • ترکیب سطح زبان و سابقه کار خارج از کانادا: حداقل ۱۳ و حداکثر ۵۰ امتیاز 
 • ترکیب سابقه کار کانادایی و غیر کانادایی: حداقل ۱۳ و حداکثر ۵۰ امتیاز
 • ترکیب مدرک فنی حرفه‌ای و دانش زبان: حداقل ۲۵ و حداکثر ۵۰ امتیاز
 • ترکیب تحصیلات و سابقه کار در کانادا: حداقل ۱۳ و حداکثر ۵۰ امتیاز
 • ترکیب تحصیلات و سطح زبان: حداقل ۱۳ و حداکثر ۵۰ امتیاز

آشنایی با نحوه امتیاز بندی اکسپرس اینتری و افزایش احتمال دریافت اقامت دائم کانادا:

آشنایی با سیستم جامع رتبه‌بندی می‌تواند در ارتقا امتیاز اکسپرس اینتری مؤثر باشد. نباید تصور کرد که با ایجاد پروفایل در اکسپرس اینتری پرونده فرد غیر قابل تغییر خواهد بود.

حتی پس از ایجاد پروفایل نیز امکان افزودن مدارک مختلف و به‌روزرسانی آن‌ها وجود دارد. در سیستم جامع رتبه‌بندی مواردی وجود دارد که ممکن است از چشمان شما دور مانده باشد.

توجه به تأثیر مدرک زبان، سابقه کاری، مدرک تحصیلی و ترکیب آن‌ها با عوامل دیگر می‌تواند در ارتقاء امتیاز بسیار مفید باشد. همچنین توجه به واجد شرایط بودن برنامه نامزدی استانی نیز می‌تواند امتیاز بسیار زیادی برای متقاضیان به ارمغان آورد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *