Search
Close this search box.

اجازه کار باز کانادا

اگر قصد دارید به صورت کاری به کانادا مهاجرت کنید، به‌عنوان مهاجر باید اجازه کار یا ورک پرمیت معتبر داشته باشید. ورک پرمیت ترکیبی از ویزا و پرمیت است که همزمان با هم صادر می‌شوند. ورک پرمیت انواع مختلفی دارد که اجازه کار باز یا اپن ورک پرمیت یکی از آن‌هاست. بزرگ‌ترین مزیت داشتن اجازه کار باز این است که شما آزادید برای هر کارفرمایی و در هر شغلی که مد نظرتان است، مشغول به کار شوید.

اکثر اتباع خارجی که می‌خواهند مهاجرت کاری به کانادا داشته باشند، برای اینکه بتوانند به طور قانونی مشغول به کار در این کشور شوند، باید اجازه کار یا ورک پرمیت (Work Permit) داشته باشند. ورک پرمیت کانادا یک سند رسمی است که توسط دولت کانادا صادر شده و به اتباع خارجی این  اجازه را می‌دهد که به طور قانونی در مدت زمان مشخص و تحت شرایط خاص در کانادا مشغول به کار شوند.

اجازه کار باز کانادا | سوگیموتو ویزا

ورک پرمیت کانادا چیست؟

پرسش سوال و دانستن این مسئله که ورک پرمیت کانادا چیست، برای مهاجرانی که قصد مهاجرت به کانادا از طریق کار را دارند، امری ضروری محسوب می‌شود. ورک پرمیت (Work Permit) همان مجوز یا اجاره کاری است که نیروهای کار و کارگران خارجی برای کار در خاک کانادا دریافت می‌کنند. این مجوز نشان می‌دهد نیروی خارجی واجد شرایط کار در کشور کانادا است.

انواع اپن ورک پرمیت چیست؟

به طور کلی،  دو نوع اپن ورک پرمیت کانادا وجود دارد:

 • اجازه های کار بدون محدودیت که به شما امکان تغییر کارفرما، شغل و محل کار را می‌دهد که همان اجازه کار باز (OWP یا Open Work Permit) است.
 • اجازه های کار محدود که در آن نوع کاری که قرار است انجام دهید، کارفرمای شما، مدت زمان و محل کار شما در آن مشخص است که به آن اجازه بسته (Closed Work Permits) می‌گویند.

تصمیم‌گیری در مورد نوع اجازه کار شما به عهده آفیسر کنسولگری کانادا است و بر اساس مدارکی که هنگام درخواست ارائه کرده‌اید، نوع اپن ورک پرمیت شما را تعیین می‌کند.

به یاد داشته باشید که ویزایی تحت عنوان ویزای کار باز توسط دولت کانادا ارائه نمی‌شود. اپن ورک پرمیت یا اجازه کار باز تنها یک اجازه است که به شما این اختیار اجازه را می‌دهد که در کانادا مشغول به کار شوید. ویزای کار تنها اجازه ورود شما را به کانادا هست و در واقع یک نوع ویزای اقامت موقت یا TRV محسوب می‌شود و اجازه ورود شما را به کانادا می‌دهد. بنابراین به تفاوت میان اجازه کار باز و ویزای کار توجه کنید.

ورک پرمیت کانادا یک سند رسمی است که توسط دولت کانادا صادر می‌شود.

برای دریافت اجازه کار معتبر در کانادا، ابتدا باید یک پیشنهاد کاری از یک کارفرما دریافت کنید و سپس با توجه به نوع مجوز کاری مورد نظرتان، مدارک و اطلاعات مورد نیاز را جمع آوری کنید و درخواست خود را به دفتر مهاجرت کانادا ارائه دهید.

مزیت اپن ورک پرمیت چیست؟

بزرگ‌ترین مزیت اجازه کار باز این است که شما اجازه دارید شغل‌، کارفرما یا محل کارتان را تغییر دهید. در مقایسه با اجازه کار بسته، اجازه کار باز مستثنی از شرایط زیر است:

 • برای اخذ اجازه کار باز نیازی به پیشنهاد کاری یا جاب آفر (Job Offer) ندارید.
 • نیازی به تاییدیه ارزیابی تاثیر بر بازار کار کانادا (LMIA یا Labor Market Impact Assessment) ندارید.
 • نیازی به ثبت‌نام کارفرما در پورتال کارفرمایان و پرداخت هزینه انطباق کارفرما نیست.

با این حال، برخی از اجازه های کار باز ممکن است دارای شرایط اضافی باشند که باید توسط اتباع خارجی رعایت شود. در این صورت، این الزامات مستقیماً در اجازه کار باز شما ذکر می‌شود.

چه کسانی می‌توانند برای اپن ورک پرمیت درخواست دهند؟

اگر یکی از بندهای زیر شامل حال شما می‌شود، ممکن است واجد شرایط اجازه کار باز باشید:

 • یکی از اعضای خانواده وابسته فردی هستید که برای اقامت دائم کانادا اقدام کرده است.

 • شما همسر یا شریک زندگی قانونی یک نیروی کار دارای ورک پرمیت ماهر (skilled worker) یا دانشجوی بین‌المللی هستید.

 • اجازه  اقامت موقت (temporary resident permit) دارید.

 • شما یک پناهنده، متقاضی پناهندگی، شخص محافظت شده یا یکی از اعضای خانواده آن‌ها هستید.

 • شما تحت یک حکم حذف غیرقابل اجرا (unenforceable removal order) هستید. دولت کانادا از شما خواسته است که خاک کانادا را ترک کنید اما به هر دلیلی فعلا نمی‌توانید کانادا را ترک کنید. در این حالت تا زمانی که بتوانید از کانادا خارج شوید، می‌توانید با اجازه کار باز مشغول به کار شوید.

 • شما یک فرد زیر ۳۵ سال هستید که قصد دارید در برنامه تعطیلات کاری (Working Holiday program) شرکت کنید. تحت توافق‌نامه‌ی دوجانبه‌ای بین تعدادی از کشورهای دنیا با کانادا، افراد زیر ۳۵ سالی که قصد دارند در کانادا سفر کنند، برای تامین مخارج خود می‌توانند با اجازه کار باز مشغول به کار شوند.

 • اجازه کاری شما برای کارفرمای مشخصی باشد اما در محل کارتان در کانادا مورد سوءاستفاده قرار گرفته‌اید یا خطر اذیت و آزار شما را تهدید می‌کند.

شرایط لازم برای اخذ اجازه کار باز یا اپن ورک پرمیت کانادا چیست؟

شرایط لازم برای اخذ اپن ورک پرمیت کانادا بسته به موقعیت هر فرد متفاوت است.

اگر مقیم کانادا و متقاضی اخذ اقامت دائم (PR) هستید…

اگر در کانادا اقامت دارید، اجازه کارتان در حال انقضا باشد و از طریق یک برنامه کلاس اقتصادی فدرال یا استانی برای اخذ اقامت خود اقدام کرده باشید، ممکن است شما و همسر یا شریک زندگی قانونی‌تان واجد شرایط اجازه کار باز بریجینگ (BOWP یا Bridging Open Work Permit) باشید. (توجه: BOWP در کبک موجود نیست، اما اجازه های کار جایگزین وجود دارد.)

اگر همسر یا شریک زندگی قانونی تحت حمایت مالی داخلی (Inland Sponsorship) هستید…

اگر همسر شما شهروند یا مقیم دائم کانادا است و شما را از نظر مالی حمایت می‌کند، اگر واجد شرایط برنامه مهاجرتی حمایت مالی داخلی باشید، می‌توانید اجازه کار باز را دریافت کنید.

اگر همسر یا شریک زندگی قانون شما به طور موقت در کانادا مشغول به کار است…

اگر همسر شما حداقل 6 ماه در یکی از مشاغل طبقه 0، A یا B در طبقه‌بندی ملی شغلی کانادا (NOC) مشغول به کار باشد و در کانادا اقامت داشته یا قصد آن را داشته باشد، ممکن است قادر به دریافت اجازه کار باز باشید.

اگر همسر یا شریک زندگی قانونی شما دانشجوی بین‌المللی است…

اگر همسر شما استادی پرمیت داشته باشد و دانشجوی تمام وقت در:

 • یک موسسه آموزشی دولتی پس از متوسطه، مانند یک کالج یا دانشگاه، یا CEGEP در کبک
 • یک موسسه آموزشی خصوصی در سطح کالج در کبک
 • یک موسسه آموزشی خصوصی کانادایی که طبق قوانین استانی می‌تواند به طور قانونی مدرک اعطا کند (مثلاً مدرک کارشناسی، کارشناسی ارشد یا دکترا) باشد، شما می‌توانید برای دریافت اپن ورک پرمیت کانادا اقدام کنید.

اگر فارغ‌التحصیل از یکی از موسسات آموزشی معتبر کانادا هستید…

دانشجویانی که از یکی از موسسات آموزشی معتبر کانادا فارغ‌التحصیل می‌شوند، اگر شرایط برنامه اجازه کار پس از فارغ‌التحصیلی (PGWP) را داشته باشند، می‌توانند برای اخذ اجازه کار باز یا اپن ورک پرمیت کانادا اقدام کنند. برای اینکه واجد شرایط PGWP باشید:

 •  باید حداقل ۱۸ سال سن داشته باشید.
 •  در یک دوره آموزشی حداقل 8 ماهه در یک موسسه آموزشی معتبر (DLI) به طور تمام وقت در کانادا تحصیل کرده باشید.

همچنین اگر همسر یا شریک زندگی قانونی شما فارغ‌التحصیل یکی از موسسات آموزشی معتبر کانادا و دارای ورک پرمیت معتبر باشد، ممکن است واجد شرایط اپن ورک پرمیت کانادا باشید. اعتبار اجازه کار باز شما معمولا مطابق با اعتبار ورک پرمیت همسر شماست.

می‌توانم بعد از اخذ اپن ورک پرمیت کانادا اعضای خانواده خود را به کانادا بیاورم؟

هنگامی که با اجازه کار باز به کانادا می‌روید، اجازه دارید همسر یا شریک زندگی مشترک و فرزندان خردسال خود را با خود به کانادا بیاورید. شما باید مدارک آن‌ها را در درخواست خود پیوست کنید تا به‌عنوان یک خانواده ارزیابی شوید.

پس از ورود شما به کانادا، همسر یا شریک زندگی مشترک شما نیز در صورتی که شرایط واجد شرایط بودن را داشته باشند، می‌تواند برای دریافت اپن ورک پرمیت اقدام کند.

اپن ورک پرمیت کانادا برای ایرانیان

اداره مهاجرت کانادا (IRCC) از اول ماه مارچ 2023، اقدامات جدیدی برای تسهیل شرایط ایرانیانی که در خاک کانادا حضور دارند و با ویزای توریستی، ویزای تحصیلی یا ویزای کاری در کانادا هستند به اجرا گذاشته است.

این برنامه به مدت یک سال برقرار است و به شما این امکان را می‌دهد تا در داخل خاک کانادا به وضعیت‌های اقامتی مختلف در کانادا تغییر وضعیت دهید، درخواست ویزای کار باز دهید یا برای تحصیل در کانادا اقدام کنید. اگر خارج از کانادا هستید و یکی از ویزاهای ویزیتوری، تحصیلی یا کاری را دارید، بعد از ورود به کانادا امکان تغییر ویزای خود به ویزای کار باز را خواهید داشت. 

دقت کنید که شما باید قبل از تاریخ ۲۸ فوریه ۲۰۲۴ وارد کانادا شوید تا امکان گرفتن این ویزا وجود داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *