Search
Close this search box.

شرایط راه اندازی استارتاپ برای مهاجرت به کانادا

شرایط ویزای استارتاپ کانادا برای کسانی که علاقه‌مند به راه‌اندازی یک شرکت نوپا در کانادا هستند، بسیار جذاب است. این ویزا به عنوان یک ابزار برای جذب استعدادهای کارآفرینی و نوآوری به کانادا معرفی شده است.

برای اخذ این ویزا، شرکت نوپا باید توانایی‌های کارآفرینی و نوآوری قابل توجهی داشته باشد و بتواند ارزش افزوده‌ای به اقتصاد کانادا ارائه دهد. همچنین، شرکت باید توانایی مالی و منابع لازم برای راه‌اندازی و توسعه فعالیت‌های خود در کانادا داشته باشد.

برای اخذ ویزای استارتاپ کانادا، متقاضی باید از طریق برنامه استارتاپ کانادا درخواست خود را ثبت کند و تمامی مراحل مربوطه را طی کند. در نهایت، با اخذ این ویزا، کارآفرینان می‌توانند به کانادا مهاجرت کرده و شرکت خود را راه‌اندازی کنند تا در محیطی پویا و نوآورانه فعالیت کنند.

صاحبان کسب و کار و افراد کارآفرین با شروع کسب و کاری نوآورانه و جدید می‌توانند از طریق ویزای استارتاپ کانادا اقامت دائم کشور کانادا را کسب نمایند. افراد می‌توانند حداکثر ۵ نفر را به عنوان شریک تجاری خود در صورت واجد شرایط بودن، برای همیشه به کانادا بیاورند.

ویزای استارتاپ کانادا: شرایط 2023 | سوگیموتو ویزا

کارآفرینان خارجی که قصد مهاجرت به کانادا از طریق استارتاپ در سال ۲۰۲۳ را دارند؛ باید با شرایط این برنامه آشنا شوند. بنابراین در این مقاله به نکات مهمی درباره شرایط ویزای استارتاپ کانادا می‌پردازیم.

از آنجایی که کشور کانادا از دهه ۲۰۰۰ تمرکز خود را بر روی استارتاپ در کانادا گذاشته و در حال حاضر از اولین جایگاه‌ها برای ویزای استارتاپ برخوردار است، بنابراین از بهترین کشورها برای شروع استارتاپ و ایده‌های خلاقانه محسوب می‌شود.

کشور کانادا درباره استارتاپ اقداماتی هم انجام داده است. این اقدامات عبارتند از:

  • دولت کانادا میلیاردها دلار برای رشد و تقویت صنعت استارتاپ در بخش‌های فناوری، سرمایه‌گذاری و مالیات تشویقی، اختصاص داده است.
  • سرمایه‌گذاران مخصوص از جمله Incubators و Angel Investors را برای حمایت مالی از استارتاپ‌ها قرار داده است.
  • طرح‌های جدید در سیاست آکادمیک و مهاجرتی، از جمله برنامه ویزای استارتاپ کانادا، با هدف رشد، توسعه و جذب نیروی کار متنوع و ماهر بنا شده است.

چه کسانی می‌توانند در برنامه استارتاپ در کانادا شرکت کنند؟

کارآفرینان برای دریافت ويزاي استارتاپ کانادا، باید کسب و کاری جدید و نوآورانه ارائه دهند. 5 شریک که مالکیت کسب و کار را بر عهده دارند، می‌توانند در صورت داشتن شرایط استارتاپ برای این ویزا درخواست دهند، به شرطی که هر 5 نفر حداقل 10 درصد از سهام شرکت را داشته باشند.

این متقاضیان باید در مجموع حداقل 50 درصد از سهام شرکت خریداری کرده باشند. در ادامه به دیگر شرایط ویزای استارتاپ کانادا می‌پردازیم.

شرایط استارتاپ کانادا چیست؟

در ادامه سایر شرایط مهم اخذ ویزای استارتاپ کانادا را بررسی می‌کنیم. 

  • کسب نامه حمایتی و گواهی‌نامه تعهد

متقاضیان ویزای استارتاپ کانادا باید از شرکت‌هایی مانند Designated Venture Capitalist، Start-Up Incubator یا Angel Investor که در کانادا برای حمایت و سرمایه‌گذاری در برنامه استارتاپ ویزا فعالیت می‌کنند، نامه حمایتی (Letter of Support) و گواهی‌نامه تعهد (Commitment Certificate) دریافت کنند.

به دست آوردن این اسناد و مدارک به معنای گرفتن حمایت از شرکت‌های مورد تایید کانادا و اجرایی شدن ایده و طرح کسب و کار است. در صورتی که افراد این مدارک را از شرکت‌های معتبر کانادا دریافت نکنند، درخواست آن‌ها جهت اخذ ویزای استارتاپ کانادا رد می‌شود.

  • برآورده کردن شرایط مالی سرمایه‌گذاران

متقاضیان باید سرمایه‌ای برای راه اندازی کسب و کار و دادن تعهد به شرکت‌های معتبر کانادا کنار بگذارند.

برای مثال افرادی که تحت حمایت شرکت Venture Capital هستند، باید مبلغی معادل 200 هزار دلار کانادا کنار بگذارند، در مقابل کسانی که تحت حمایت شرکت Angel Investors هستند، باید مبلغی معادل 75 هزار دلار کانادا یا بیشتر به عنوان سرمایه کنار بگذارند.

متقاضیانی که تحت حمایت شرکت Incubator قرار می‌گیرند نیازی به کنار گذاشتن سرمایه ندارند، اما در نظر داشته باشند که باید در برنامه معتبر انکوباتور استارتاپ پذیرفته شوند.

کسب و کارهایی که بیش از یک سرمایه‌گذار دارند، باید مبلغ بالاتر را برای سرمایه‌گذاری کنار بگذارند. به عنوان مثال در صورتی که متقاضی تحت حمایت دو شرکت از Venture Capital باشد، تنها نیاز است 200 هزار دلار کانادا کنار بگذارد. اما اگر تحت حمایت یک شرکت از Venture Capital و یک شرکت از Angel Investors باشد، متقاضی باید 200 هزار دلار کانادا کنار بگذارد.

  • برآورده کردن مهارت زبان 

از آنجایی که برقرار کردن ارتباط در کسب و کار امر مهمی محسوب می‌شود، افراد باید تسلط خود را در چهار مهارت (Listening, Reading, Writing و Speaking) در زبان فرانسه یا انگلیسی با حداقل نمره CLB 5 نشان دهند.

برای اطلاع در مورد آزمون‌های مورد تایید اداره مهاجرت کانادا و سطح CLB به صفحه آزمون زبان در مهاجرت به کانادا مراجعه کنید.

اثبات تمکن مالی

جدا از کنار گذاشتن مبلغی برای سرمایه‌گذاری، افراد متقاضی ویزای استارتاپ باید مبلغی برای اثبات تمکن مالی جهت حمایت مالی و تامین نیازهای اولیه برای زندگی خود و اعضای خانواده خود در نظر داشته باشند. این مبلغ بسته به اعضای خانواده حداقل بین ۱۲,۹۶۰ تا ۳۴,۲۹۹ دلار کانادا است.

ارائه معاینات پزشکی و عدم سوء پیشینه

متقاضیان پس از اخذ ویزای استارتاپ کانادا باید مدارکی مانند معاینات پزشکی برای اثبات سلامت خود و نداشتن بیماری خطرناک و همچنین گواهی عدم سوء پیشینه برای بررسی سوابق جنایی افراد برای امنیت کانادا ارائه دهند.

افراد باید توجه داشته باشند که هر کدام از این مدارک دارای اعتبار هستند و قبل اتمام اعتبار، باید آن را به افسران مهاجرتی ارائه دهند.

ویزای استارتاپ کانادا: شرایط 2023 | سوگیموتو ویزا


اگر یک کارآفرین هستید که در نظر دارید برای برنامه ویزای استارت آپ کانادا درخواست دهید، راهنمای شرایط استارتاپ را مطالعه کنید. در این بخش اطلاعات لازم در مورد برنامه استارت آپ کانادا را به همراه نکاتی مفید برای شما جمع آوری کرده‌ایم تا با آگاهی بیشتر برای برنامه استارتاپ خود تصمیم بگیرید.

شرایط موفقیت در استارتاپ و مهاجرت به کانادا چیست؟

متقاضی، مالک یک کسب و کار نوآورانه و خلاق یا موفق باشد که درآمدزا باشد یا اعتبار آن در بازار قوی باشد. هر متقاضی به سرمایه‌ای حدود ۲۰۰ هزار دلار کانادا دسترسی داشته باشند. در زمینه کاری از دانش بالایی برخوردار باشد یا از تجربه مدیریتی قوی با سابقه خوب دارا باشد. در سطوح پیشرفته زبان انگلیسی یا فرانسه مهارت داشته باشد.

چه کسانی نباید برای اخذ ویزای استارتاپ کانادا اقدام کنند؟

از جمله شروط برنامه استارتاپ در کانادا داشتن مبلغی برای سرمایه‌گذاری است، بنابراین افراد با سرمایه‌ای اندک یا محدود نمی‌توانند در کانادا به راه اندازی کسب و کار بپردازند. یکی از ضروری‌ترین موارد دریافت نامه حمایتی یا گواهی‌نامه تعهد از شرکت‌های سرمایه‌گذار معتبر کانادا است.

اگر سرمایه کافی در دسترس افراد نباشد، شانس دریافت نامه حمایتی یا گواهی‌نامه تعهد از سوی شرکت‌های سرمایه‌گذار خیلی کم می‌شود. افراد جهت مهاجرت به کانادا از طریق استارتاپ باید مبلغ قابل قبول شرکت سرمایه‌گذار را داشته باشند.

در واقع به طور معمول شرکت‌های VC و Angel Investor بر روی سرمایه اولیه افراد مبلغی جهت راه‌اندازی کسب و کار قرار نمی‌دهند، بلکه به دنبال شرکت‌هایی بزرگ و با سابقه که درآمدهایی میلیونی به همراه دارند، هستند.

بنابراین اگر متقاضی، کارآفرینی با خدمات و محصولات عالی ولی سرمایه‌ای محدود، کمتر از 200 هزار دلار کانادا، باشد، ويزای استارتاپ نمی‌تواند روش مناسبی برای او باشد؛ این افراد می‌توانند از روش‌های جایگزین استفاده کنند.

برنامه‌های مهاجرت تجاری کانادا

افرادی که مهاجرت به کانادا از طریق استارتاپ را با توجه به شرایط گفته شده برای خود مناسب نمی‌بینند، می‌توانند از برنامه‌هایی مانند ویزای C11، ویزای ICT کانادا، ویزای خود اشتغالی یا روش LMIA استفاده کنند. در ادامه تفاوت این برنامه‌ها و ویژگی آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

معیارهاویزای استارتاپویزای C11ویزای ICTویزای C10روش LMIA و ورک پرمیت
ایده و طرح کسب و کارکسب و کاری نوآورانه، قابل ارتقا و درآمدزاکسب و کاری برای ایجاد شغل، رشد در اقتصاد و مفید برای کانادایی‌هاکسب و کاری موفق در کشور مبدا و ایجاد همان کسب و کار در کاناداکسب و کاری خلاقانه مرتبط با هنر، فرهنگ و ورزشکسب و کاری کوچک یا متوسط (فروشگاه، کافه، رستوران و…)
درصد مالکیتحداقل ۱۰ درصدحداقل ۵۰ درصدشرکت کانادایی متعلق به شرکتی خارجی یا همان افراد با حق رای مشابه است.۱۰۰ درصدحداقل ۵۰ درصد
حداقل سرمایهبین ۴۰ تا ۸۰ هزار دلار کانادا برای دریافت نامه حمایتی از سازمان حمایتیبسته به کسب و کار
(حداقل ۱۰۰ هزار دلار کانادا)
بسته به کسب و کار(حداقل ۱۰۰ هزار دلار کانادا)حداقل ۵۰ هزار دلار کاناداحداقل ۱۰۰ هزار دلار کانادا
مهارت زبانCLB 5عدم نیاز به مهارت زبان(اما CLB 5 توصیه می‌شود.)عدم نیاز به مهارت زبان (اما CLB 5 توصیه می‌شود.)عدم نیاز به مهارت زبان (اما CLB 5 توصیه می‌شود.)عدم نیاز به مهارت زبان (اما CLB 5 توصیه می‌شود.)
بازه زمانی برای دریافت اجازه کاربسته به کشور مبدا، معمولا بین 3 تا 6 ماهبسته به کشور مبدا، معمولا بین 3 تا 6 ماهبسته به کشور مبدا، معمولا بین 3 تا 6 ماهبسته به کشور مبدا، معمولا بین 3 تا 6 ماهحداقل ۳ ماه برای دریافت LMIA، بین ۳ تا ۶ ماه برای دریافت اجازه کار
بازه زمانی برای دریافت اقامت دائمزمان پردازش فعلی: ۳ سال در صورت تاخیر به علت درخواست‌های زیاد: ۵ سالبا استفاده از اکسپرس انتری: حداقل ۱ سال
(در مجموع ۲ سال)
با استفاده از اکسپرس انتری: حداقل ۱ سال
(در مجموع ۲ سال)
بین ۲ تا ۴ سالبا استفاده از اکسپرس انتری: بین ۸ ماه تا ۱ سال
درصد رد درخواست۲۵ درصدبسته به نوع کسب و کار بین ۱۲ تا ۲۰ درصدبسته به نوع کسب و کار بین ۱۲ تا ۲۰ درصدبسته به طرح متقاضیبسته به نوع کسب و کار بین ۵ تا ۱۰ درصد

درصد موفقیت ویزای استارتاپ کانادا

درصد موفقیت استارتاپ بسته به ماهیت کسب و کار، داشتن شرایط ویزای استارتاپ کانادا، ارائه مدارک به طور دقیق و کامل و سرمایه‌گذار متفاوت است. طبق اعلام اداره مهاجرت کانادا درصد موفقیت برنامه استارتاپ بالای ۷۵ درصد است.

سرمایه‌گذاردرصد موفقیت استارتاپ‌
Incubator۷۸ درصد
Angel Investor۸۰ درصد
Venture Capital۴۳ درصد

جمع‌بندی

افراد با مهاجرت به کانادا از طریق استارتاپ ابتدا اقامت موقت دریافت کرده، پس از آن می‌توانند اقامت دائم کانادا را دریافت و سپس شهروندی کانادا را اخذ نمایند. اما برای اخذ ویزای استارتاپ کانادا باید از شرایط ویزای استارتاپ کانادا آگاه باشند تا بتوانند آن را برآورده کنند.

از الزامات مهم این برنامه کسب نامه حمایتی از سرمایه‌گذاران معتبر کانادایی، داشتن سرمایه، اثبات تمکن مالی، مهارت زبان، مدارک پزشکی و عدم سوء پیشینه است. افراد بسته به موقعیت و شرایط خود باید برای انتخاب ویزای استارتاپ یا سایر برنامه‌های مهاجرت تجاری کانادا تصمیم بگیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *