Search
Close this search box.

چک لیست اقدامات پس از ورود به کانادا

بسیار طبیعی ست که پس از ورود به کشوری کاملا ناشناخته احساس هیجان با حس ناخوشایند سردرگمی همراه بشود. (از کجا شروع کنم؟) اولین سوالی است که برای همه‌ی تازه‌واردان به خاک کانادا پیش می‌آید. ساختن یک زندگی جدید چالش‌های زیادی به همراه دارد.

این مقاله به شما کمک می‌کند که از چالش‌ها و مشکلات بعد از مهاجرت به کانادا کاسته شود و با برنامه‌ریزی دقیق‌تر و بدون اتلاف وقت به همه‌ی اقدامات اولیه پس از ورود به کانادا برسید.
کارهای مهمی وجود دارد که در مدت کوتاهی پس از ورود به کانادا، باید انجام دهید.

چک لیست اقدامات پس از ورود به کانادا | سوگیموتو ویزا

 کارهای بعد از ورود به کانادا

در دهه‌های اخیر، کانادا به عنوان یکی از مقاصد محبوب برای مهاجران از سراسر دنیا شناخته شده است. این کشور با دارا بودن اقتصاد قوی، فرصت‌های شغلی بی‌شمار، سیستم آموزشی عالی و کیفیت زندگی بالا، جذابیت‌های فراوانی برای افرادی دارد که به دنبال شروع یک زندگی جدید در یک کشور دیگر هستند.

با این حال، ورود به کانادا تنها قدم اول در این مسیر است و مهاجران باید با مواجهه با چالش‌ها و فرصت‌های جدید در کشور مقصد خود برای رسیدن به موفقیت‌های بعدی برنامه‌ریزی کنند.

در این مقاله به بررسی کارهایی که پس از ورود به کانادا باید بلافاصله انجام دهید، می‌پردازیم، از جمله جستجوی شغلی، ثبت‌نام در سیستم‌های اجتماعی و سلامت، یادگیری زبان رسمی کانادا، برقراری ارتباط با جوامع محلی و سایر مواردی که به شما کمک می‌کند تا به طور کامل در جامعه کانادایی ساکن شوید و از تجربیات جدید خود لذت ببرید.

کارهای بعد از ورود به کانادا در دو هفته اول

 • آدرس کانادایی خود را به اداره مهاجرت کانادا (IRCC) ارائه دهید. شما 180 روز بعد از ورود به کانادا  فرصت دارید تا آدرس خود را به صورت آنلاین به روز کنید. کارت اقامت دائم شما از طریق پست به خانه شما ارسال می‌شود.
 • برای شماره بیمه اجتماعی خود (SIN) درخواست دهید، که شماره مهمی است و به شما امکان می‌دهد در کانادا کار کنید و به برخی خدمات دولتی دسترسی داشته باشید.
 • از دیگر اقدامات پس از ورود به کانادا باز کردن حساب بانکی است. کانادا انواع مختلفی از بانک ها را دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد خدمات و بسته‌های آنها برای تازه واردان می‌توانید به صورت آنلاین بانکی را که به بهترین وجه با نیازهای شما و خانواده‌تان مطابقت دارد جستجو کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد بانکداری، می‌توانید به آژانس مالی مصرف کننده کانادا Financial Consumer Agency of Canada مراجعه کنید.
 • به محض ورود به کانادا برای دریافت کارت بیمه درمانی دولتی اقدام کنید. دولت‌های استانی و منطقه‌ای برنامه های بیمه درمانی و دوره های انتظار متفاوتی دارند. اگر استان یا منطقه شما از شما می خواهد که قبل از اینکه تحت پوشش بیمه درمانی آنها قرار بگیرید منتظر بمانید، ایده خوبی است که برای محافظت از خود و خانواده خود بیمه پزشکی خصوصی داشته باشید.
 • شماره تلفن 911 را به خاطر بسپارید. این خط تلفن ملی برای موارد اضطراری است که به پلیس محلی، آتش نشانان و آمبولانس ها متصل می شود. تقریباً تمام مناطق کانادا تحت پوشش این خط کمک اضطراری هستند، به جز برخی مناطق دورافتاده و روستایی که باید با شماره محلی تماس بگیرید. اگر شرایط اضطراری دارید و شخصی به دلیل جراحت یا خطر فوری به کمک نیاز دارد، این شماره ای است که باید با آن تماس بگیرید.

اقدامات پس از ورود به کانادا در دو ماه اول

 • مکانی برای زندگی پیدا کنید. وب سایت Canada Mortgage and Housing Corporation به تازه واردان کمک می‌کند تا اطلاعات مفید درباره مسکن را به زبان‌های مختلف دریافت کنند. همچنین آژانس‌های املاکی وجود دارند که می‌توانند به شما در خرید یا اجاره خانه یا آپارتمان کمک کنند.
 • فرزندان خود را در مدرسه ثبت نام کنید.طبق قانون تحصیل در کانادا بسته به استان یا قلمرو محل سکونت ، کودکان باید از سن 5 یا 6 سالگی مدرسه را شروع کرده و تا سن 16 تا 18 سالگی به تحصیل می‌پردازند.
 • از دیگر کارهای بعد از ورود به کانادا پیدا کردن یک دکتر و دندانپزشک است. بسیاری از کانادایی ها در صورت نیاز به مراقبت های پزشکی به پزشک خانواده مراجعه می کنند. می‌توانید با پرس و جو از آشنایان، ارائه‌دهنده خدمات اسکان محلی، جستجوی آنلاین یا تماس با یک مرکز بهداشتی محلی، یک پزشک و یک دندانپزشک پیدا کنید.
 • پس از ورود به کانادا و استقرار در محل سکونت جدید با استفاده از نقشه محلی و گوگل مپ در محله جدید خود جستجو کنید. برای اطلاع از خدماتی که در محله ارائه می شود به کتابخانه محلی، مرکز اجتماعی یا مرکز مراقبت های بهداشتی خود بروید. با مسیرهای حمل و نقل عمومی آشنا شوید.
 • یکی از راه‌های کاستن از مشکلات بعد از مهاجرت به کانادا تقویت زبان انگلیسی یا فرانسوی است. گزینه های آموزش زبان زیادی برای بررسی وجود دارد. به عنوان مثال می‌توانید به یک ارائه دهنده خدمات اسکان محلی که به تازه واردان در آموزش زبان بدون هزینه کمک می‌کند مراجعه کنید.
 • ارتباط برقرار کنید و جامعه اطراف خود را بسازید. یک راه عالی برای اقامت در کانادا این است که شروع به ایجاد روابط و  شبکه در جامعه خود کنید. مدارس، مراکز اجتماعی، کتابخانه‌ها و عبادت‌گاه‌ها مکان‌های عالی برای ملاقات با مردم، دوست‌یابی و احتمالاً مشارکت در کار داوطلبانه هستند.
 • بعد از ورود به کانادا ارائه دهنده خدمات اسکان محلی خود را پیدا کنید. آنها می توانند در مورد بسیاری از موارد مانند بهبود مهارت ها و صلاحیت های شما، یافتن کار یا مسکن، و بهبود مهارت های زبان انگلیسی یا فرانسوی شما مشاوره ارائه دهند.

چند پیشنهاد دیگر

 • تلفن همراه، دفترچه تلفن و Yellow Pages را تهیه کنید. با استفاده از گوگل مپ و نقشه شهری که در آن اقامت دارید، محله و خدمات محلی را شناسایی کنید. روش‌های حمل و نقل عمومی در شهر خود و مسیرها را یاد بگیرید.
 • تامین مسکن موقت به شما کمک می‌کند تا در ابتدای مراحل بعد از ورود به کانادا مشکلات کمتری داشته باشید. بنابراین، توصیه می‌شود که قبل از سفر به کانادا، اقدامات لازم برای یافتن یک مکان مناسب برای اقامت موقت خود را انجام دهید.
 • در کانادا سازمان‌های غیرانتفاعی وجود دارند که با دریافت بودجه و حمایت دولت، به مهاجران و تازه‌واردان خدمات گوناگونی ارائه می‌دهند. این سازمان‌ها که آژانس اسکان مهاجران نامیده می‌شوند با آموزش رایگان زبان انگلیسی، برگزاری برنامه‌های میزبانی جهت آشنایی تازه‌واردان با سایر داوطلبان، کارگاه‌های اشتغال، کاریابی و خدماتی از این قبیل به کاهش مشکلات پس از مهاجرت به کانادا کمک می‌کنند. پس می‌توانید در بسیاری موارد به آنها مراجعه کنید.
 • اگر قبل از مهاجرت به کانادا برای یافتن شغل اقدام نکرده‌اید، پس از ورود به کانادا باید به سرعت جستجو را آغاز کرده و برای شغل‌های مناسب درخواست خود را ارسال کنید.
 • برای یافتن شغل مناسب، یکی از بهترین راه‌ها مراجعه به بانک کاریابی وب سایت اداره مهاجرت کانادا است. همچنین برای تهیه روزمه شغلی و اطلاع از برنامه‌های آموزشی کاریابی می‌توانید به آژانس اسکان محلی و سازمان‌های مربوطه مراجعه کنید.
 • از دیگر نکات پس از ورود به کانادا آشنایی و اطلاع از قوانین، حقوق و مسئولیت‌های مدنی خود به عنوان فرد مقیم کانادا است. به عنوان نمونه، افراد تازه‌کار در کانادا باید از حقوق کارمند بودن مطلع باشند و برای اجاره محل سکونت باید با قوانین و حقوق مستاجران آشنا باشید.
 • برای کاستن چالش‌ها و مشکلات بعد از مهاجرت به کانادا برای ارتقاء مهارت‌هایتان اطلاعات لازم جمع‌آوری کنید. 
 • اگر فرزندان زیر ۱۸ سال دارید، می‌توانید از مزایای مالیاتی کودکان استفاده کنید و باید در مورد آن اطلاعات کافی به دست آورید.
 • از آنجایی که گواهینامه‌های بین‌المللی تنها به مدت چند ماه در کانادا معتبر هستند پس از ورود به کانادا برای دریافت گواهینامه کانادایی خود سریعا اقدام کنید.
 •  در کانادا، برای خرید وسایل منزل دست دوم می‌توانید از فروشگاه‌های زنجیره‌ای مانند Value Village و Salvation Army بازدید کنید. همچنین می‌توانید از فروش‌های گاراژی در محله خود، بازارهای کاربری، وب‌سایت‌های آگهی مانند Kijiji و گروه‌های فروش در شبکه‌های اجتماعی مانند فیسبوک استفاده کنید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر قبل از ورود به کانادا مقاله راهنمای قبل از ورود برای تازه واردان را مطالعه کنید. همچنین خواند مقاله خدمات رایگان دولت کانادا برای تازه واردان را نیز پیشنهاد می‌دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *