Search
Close this search box.

گواهی پذیرش کبک CAQ

کبک یکی از بزرگ‌ترین استان‌های کانادا است که مهاجرت به آن می‌تواند فرصت‌های مختلفی را برای مهاجران فراهم کند. دولت فدرال این کشور اختیارات گوناگونی را در زمینه‌ی روش‌ها و سیاست‌های مهاجرت به کبک اعطا کرده است؛ بنابراین در بیشتر موارد برنامه مهاجرتی این استان مجزا از سایر استان‌های کشور کانادا بررسی می‌شود. 

تحصیل و کار در کبک مزایای مختلفی دارد که از جمله‌ی آن‌ها می‌توان به هزینه‌‌های پایین زندگی، امکان تحصیل به زبان‌های فرانسوی و انگلیسی، درآمد مناسب و… اشاره کرد.

اگر شما هم مایل به کار و تحصیل در این استان هستید باید به سراغ دریافت گواهی پذیرش کبک یا Quebec Acceptance Certificate که به اختصار CAQ نامیده می‌شود بروید. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه تا انتها با ما همراه باشید.

گواهی پذیرش کبک | سوگیموتو ویزا

گواهی پذیرش کبک CAQ چیست؟

گواهی پذیرش کبک نوعی اجازه موقت است که برای افراد خواهان تحصیل در کبک به مدت بیشتر از ۶ ماه صادر می‌شود. دانشجویان تنها در صورتی می‌توانند درخواست اجازه تحصیل خود را در این استان ارسال کنند که گواهی CAQ را دریافت کرده باشند. البته در شرایط خاصی نیازی به دریافت CAQ نیست.

به‌علاوه نیروهای کار خارجی که کبک را به عنوان مقصد خود انتخاب کرده‌اند به منظور ورود به این استان و استخدام موقت باید موافقت وزارت مهاجرت کبک (MIFI) را کسب کنند که با صدور گواهی CAQ مشخص می‌شود. نکته‌ی مهمی که باید به آن توجه کنید این است که CAQ با گواهی انتخاب کبک (Certificat de sélection du Quebec) که به اختصار CSQ نامیده می‌شود و نشان‌دهنده انتخاب متقاضی برای درخواست اقامت دائم در این استان بوده، متفاوت است.

شرایط دریافت گواهی پذیرش کبک برای دانشجویان متقاضی ویزای تحصیلی

بیشتر دانشجویانی که قصد مهاجرت تحصیلی به کانادا و استان کبک را دارند باید پیش از ارسال درخواست مجوز تحصیل، گواهی پذیرش این استان را دریافت کنند. برای این کار متقاضی باید در ابتدا نامه‌ی پذیرش (letter of acceptance) خود را از یکی از موسسات آموزشی تعیین شده (DLI) دریافت کند.

تعدادی از متقاضیان ممکن است پیش از درخواست برای مجوز تحصیل از دریافت CAQ معاف شوند؛ به‌علاوه افرادی هم وجود دارند که نیازی به دریافت اجازه تحصیل و به تبع آن نیازی به دریافت CAQ ندارند.

بر مبنای قوانین موجود تمامی دانشجویانی که دوره‌ی تحصیل آن‌ها شش ماه یا کمتر است نیازی به دریافت CAQ یا اجازه تصیل ندارند؛ البته برای دریافت اجازه‌ی ورود به کانادا به عنوان بازدیدکننده باید بررسی کنید که به ویزا اقامت موقت (TRV) نیاز دارید یا نه.

مراحل درخواست گواهی پذیرش کبک برای دانشجویان

مراحل گام به گام درخواست CAQ برای دانشجویان به شرح زیر است:

 • در اولین قدم باید نامه‌ی پذیرش خود را در یکی از برنامه‌های تحصیلی موسسات آموزشی کبک دریافت کنید.
 • مدارک مورد نیاز خود را با توجه به مندرجات موجود در وب‌سایت مهاجرتی کبک  فراهم کرده و از وارد کردن صحیح اطلاعات خود اطمینان حاصل کنید. بروز هرگونه اشتباه در این بخش می‌تواند منجر به رد شدن درخواست CAQ شده و شانس شما را برای دریافت این گواهی کاهش دهد.
 • در سومین بخش باید به پورتال مهاجرتی کبک مراجعه کرده و درخواست CAQ خود را کامل کنید. بعد از تکمیل اطلاعات و پرداخت هزینه‌های مشخص شده باید درخواست را چاپ کرده و به وزارت مهاجرت کبک (MIDI) ارسال کنید.

نکته مهم: درخواست‌های ارسال شده برای وزارت مهاجرت که فاقد امضای اصلی شخص هستند، رد خواهند شد.

 • بعد از دریافت گواهی پذیرش می‌توانید اقدامات لازم را در زمینه‌ی دریافت اجازه تحصیل از دولت کانادا انجام دهید. به جز شرایط خاص اتباع خارجی باید به منظور تحصیل در کانادا اجازه دریافت کنند.

الزامات دریافت CAQ برای دانشجویان

در زمان ارسال درخواست CAQ برای زندگی در کبک کانادا به منظور تحصیل یا کار باید تمامی الزامات مشخص شده توسط وزارت مهاجرت این استان (MIDI)‌ را فراهم کنید. موارد ذکر شده در این بخش الزامات کلی برای دریافت اقامت کبک به عنوان یک دانشجوی بین‌المللی هستند؛ هرچند شرایط دقیق می‌تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد:

 • پرداخت همه‌ی هزینه‌های درخواست شده در فرآیند درخواست CAQ
 • تعهد به درس خواندن و تحصیل
 •  داشتن بیمه سلامت و بستری در زمان زندگی در کبک کانادا

تمکن مالی به منظور پوشش هزینه‌های تحصیل و زندگی در این استان (میزان تمکن مالی به همراهی یا عدم همراهی اعضای خانواده بستگی دارد؛ در هر صورت مهاجرت به این استان به حداقل ۱۳,۴۸۱ دلار تمکن مالی در سال نیاز دارد.)

مدت زمان اعتبار CAQ

مدت زمان اعتبار این گواهی حداکثر ۴۹ ماه در طول دوره تحصیل دانشجویان است. در صورت اتمام مقطع تحصیلی متقاضیان باید مجدداً برای دریافت گواهی جدید درخواست داده و فرآیند ذکر شده در قسمت‌های قبل را از ابتدا تکرار کنند. در مجموع باید اشاره کنیم که اعتبار CAQ برای دانشجویان کارشناسی و دکتری حدوداً ۴ سال و برای متقاضیان تحصیل در دوره کارشناسی ارشد بین ۱ تا ۲ سال است.

شرایط دریافت گواهی پذیرش کبک CAQ برای نیروی کار خارجی

کارفرمای مستقر در کبک برای استخدام و جذب نیروی کار در کانادا از سایر کشورها با اجازه کار موقت در کنار مدرک LIMIA (ارزیابی اثرگذاری بر بازار کار) به CAQ هم نیاز دارد. CAQ نشان می‌دهد که وزارت مهاجرت کبک (MIFI) با ارزیابی مرکز خدمات کانادا در زمینه‌ی تأثیر مثبت یا خنثی نیروی کار خارجی بر بازار کار محلی موافق است.

چنانچه موقعیت شغلی شما در این استان کمتر از ۳۰ روز طول می‌کشد دیگری نیازی به دریافت CAQ ندارید؛ به‌علاوه مشاغل معاف از LIMIA هم برای کار در کبک به CAQ نیاز ندارند.

مراحل درخواست گواهی پذیرش کبک برای نیروی کار خارجی

 • در اولین قدم باید فرم درخواست CAQ را کامل کرده و ارسال کنید. کامل کردن این فرم حساسیت‌های خاص خود را داشته و باید با دقت بالایی انجام شود.
 • در دومین مرحله باید به سراغ ارسال مدارک موردنیاز بروید. نکته‌ی مهمی که باید در نظر بگیرید این است که مدارک خود را به یکی از زبان های رسمی کانادا یعنی انگلیسی یا فرانسوی ترجمه کرده و بعد از امضا و مهر شدن توسط دفاتر ترجمه رسمی به سراغ ارسال آن‌ها بروید.
 • در آخرین مرحله باید هزینه‌ی مورد نیاز برای درخواست گواهی پذیرش کبک را که چیزی حدود ۲۰۵ دلار کانادا است، بپردازید.
درخواست گواهی پذیرش کبک | سوگیموتو ویزا
دولت فدرال به کبک استقلال بیشتری در اجرای سیاست‌ها و رویه‌های مهاجرت داده است، به همین دلیل است که برنامه‌های مهاجرتی کبک اغلب جدا از استان‌های دیگر بررسی می‌شود.

الزامات دریافت CAQ برای نیروی کار خارجی

مجموعه شرایط لازم برای دریافت CAQ به عنوان نیروی کار خارجی به شرح زیر است: 

 • پیشنهاد کار (Job offer): پیش از هر چیز باید یک پیشنهاد کار معتبر از کارفرمایی که اجازه استخدام نیروی کار خارجی دارد، دریافت کنید.
 • مطابقت پیشنهاد کاری با قوانین موجود: شغل پیشنهادی باید با شرایط و ضوابط تعیین شده توسط اداره مهاجرت کبک مطابقت داشته باشد.
 • فراهم کردن مدارک تحصیلی مورد نیاز: تعدادی از موقعیت‌های شغلی پیشنهادی به مدارک تحصیلی خاصی نیاز دارند که باید حتماً آن‌ها را فراهم کنید.
 • میزان دستمزد: میزان دستمزد موقعیت شغلی باید با حداقل میزان تعریف شده توسط دولت کبک برای نیروی کار خارجی مطابقت داشته یا اینکه بیشتر باشد.
 • سلامت: در زمان درخواست برای CAQ باید ثابت کنید که از سلامت کافی برخوردار هستید؛ بنابراین باید تست‌های مشخصی را پشت سر بگذارید.
 • فراهم کردن سایر اسناد و مدارک مورد نیاز: همان‌طور که در قسمت قبل اشاره کردیم شما باید تمامی مدارک مورد نیاز را تهیه کرده و به همراه درخواست برای caq ارسال کنید.
 • پرداخت هزینه: در صورت عدم پرداخت هزینه تعریف شده درخواست شما بررسی نخواهد شد.

در چه شرایطی ممکن است درخواست گواهی پذیرش کبک رد شود؟

اگر درخواست شما برای دریافت گواهی پذیرش و زندگی در کبک کانادا به عنوان نیروی کار یا دانشجو رد شود، نامه‌ی رد آن برای شما ایمیل شده که علت آن ممکن است یکی از موارد زیر باشد:

 • عدم تمکن مالی
 • ارسال ناقص مدارک
 • داشتن سابقه کیفری

شما می‌توانید تا ۹۰ روز بعد از رد CAQ درخواست تجدید نظر کنید. با انجام این کار در قسمت TAQ این استان جلسه‌ای برگزار شده و به شما اجازه می‌دهد که از درخواست خود دفاع کنید. در آخر بعد از شنیدن استدلال‌ها مدیران این بخش در مورد رد یا قبولی CAQ شما تصمیم‌گیری خواهند کرد.

سوالات متداول

مدارک لازم برای دریافت CAQ چیست؟

برای دریافت CAQ باید مدارک مختلفی از قبیل نامه پذیرش، فرم امضا شده، تصویر صفحه مشخصات پاسپورت، فرم‌های تکمیل و امضا شده و پرینت بانکی خود را ارائه کنید.

هزینه درخواست CAQ چقدر است؟

هزینه CAQ برای دانشجویان و نیروی کار خارجی به ترتیب حدود ۱۱۷ و ۲۰۵ دلار خواهد بود

چه زمانی باید هزینه CAQ را پرداخت کرد؟

پرداخت این هزینه در همان ابتدای فرآیند درخواست و به صورت آنلاین انجام می‌شود.

در صورت تحصیل به مدت کمتر از ۶ ماه به دریافت گواهی پذیرش کبک نیاز داریم؟

خیر؛ اما باید ویزای موقت یا TRV دریافت کنید.

در صورت پذیرفته شدن چطور از آن مطلع می‌شویم؟

در صورت پذیرش دو کپی از گواهی برای شما ارسال خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *