Search
Close this search box.

چگونه شانس اخذ ویزای استارتاپ کانادا را افزایش دهیم؟

ویزای استارتاپ کانادا برای طرح‌های جدید و خلاق در جهت توسعه اقتصاد و ایجاد کار در کانادا و توسط دولت در نظر گرفته شده است.

اخذ این ویزا یکی از بهترین روش‌ها برای مهاجرت کارآفرینان متخصص به کانادا است. با توجه به اینکه این برنامه‌ سختی‌های خاص خود را دارد ولی یکی از بهترین برنامه‌ها برای گرفتن اقامت کانادا است.

از آنجایی که متقاضیان این ویزا در حال افزایش هستند، دقت و سخت‌گیری در شرایط ویزای استارتاپ کانادا بیشتر شده است. بنابراین افراد برای افزایش شانس اخذ ویزای استارتاپ کانادا باید آگاهانه و کارآمد عمل کنند.

از آنجایی که شرایط ویزای استارتاپ کانادا رو به بهبود است، دولت کانادا مهاجران بیشتری را مورد هدف قرار داده است. همچنین باتوجه به افزایش درخواست برای دریافت این ویزا، حمایت های بیشتری از کارآفرینان و استارتاپ‌ها برنامه ریزی شده است.

اکنون سوال پیش رو این است که چگونه شانس اخذ ویزای استارتاپ کانادا را افزایش دهیم؟ 

همینطور که بیان شد، برنامه استارت آپ ویزای کانادا از طریق دولت فدرال کانادا اجرا می‌شود. کارآفرینان باید با طراحی ایده‌‌های نوآورانه، راه‌حلی برای مشکلات این کشور پیدا کنند و بتوانند برای شهروندان و افراد مقیم دائم کانادا شغل ایجاد کنند.

استارتاپ ایجاد شده باید در سطح جهانی قابل گسترش باشد و با مشاغل مشابه رقابت کند. از ۱ تا ۵ نفر می‌توانند یک تیم استارتاپی را تشکیل دهند و اعضای اصلی تیم باشند.

 یکی از مهم‌ترین شرایط استارتاپ کانادا دریافت نامه حمایتی است. افراد باید از یکی از سازمان‌های حامی معتبر کانادا نامه حمایتی جهت حمایت مالی یا حمایت بیزینسی دریافت و سپس برای اقامت دائم کانادا درخواست دهند.

بالا بردن شانس ویزای استارتاپ کانادا | سوگیموتو ویزا

درک فرایند ویزای استارت آپ کانادا

جهت افزایش شانس موفقیت و اخذ ویزای استارتاپ باید تمام مراحل آن را به خوبی درک کرد.

ایده استارتاپ

افراد باید با ارائه ایده‌ای قابل رشد و قوی، افسر مهاجرتی و سازمان‌های معتبر کانادایی را جهت حمایت از کسب و کار خود متقاعد سازند.

بیزینس پلن باید نشان دهد که پروژه استارتاپ، قابل اجرا و بادوام است و پتانسیل موفقیت در کانادا را دارد. همچنین اعضای تیم باید فعالانه بر روی طرح خود کار کنند. 

افراد پس از تصمیم برای مهاجرت به کانادا از طریق استارتاپ باید درباره نوع ویزای استارتاپ و مدارک مورد نیاز اطلاعات کافی به دست آوردند. همچنین افراد باید بعد از موفقیت در اخذ ویزای استارتاپ به طور دائم در کانادا سکونت داشته باشند.

ثبت اختراع

سازمان World Intellectual Property Organization به اختصار WIPO سازمانی بین‌المللی است. هدف تشکیل این سازمان حفاظت از پتنت‌ها Patents و اختراعات است. افراد می‌توانند برای ثبت اختراع پتنت خود از این سازمان کمک بگیرند.

تشکیل تیم

اعضای متشکل تیم ویزای استارتاپ بین ۱ تا ۵ نفر است. این اعضا جزء نفرات و اعضای اصلی (Essential Members) تیم محسوب می‌شوند که در واقع بیان‌گذاران استارتاپ هستند.

تخصص و تجربه تمام اعضا باید مرتبط با استارتاپ باشد. در پروسه دریافت ویزای استارتاپ کانادا و اقامت دائم این کشور، همه افراد دخیل هستند، بنابراین رد شدن پرونده یک نفر به معنی رد شدن پرونده تمام اعضای شرکت کننده است. در نتیجه، انتخاب اعضا و تشکیل تیم باید با دقت انجام شود.

سازمان حامی

۳ سازمان Angel Investor، Venture Capital و Incubator از سازمان‌های معتبر کانادایی هستند. این سازمان‌ها به ایده‌های استارتاپی از لحاظ مالی یا تجاری کمک می‌کنند. نامه حمایتی توسط این سازمان‌ها صادر می شود.

آماده سازی مدارک و اسناد 

افراد باید برای اثبات طرح از نظر خلاقیت، قوت، سودرسانی و توان رقابت در سطح جهانی، مدارک و شرایط زیر را به سازمان‌های حامی ارائه دهند:

 • تحقیقات بازار و برنامه بازاریابی (Market Research & Marketing Plan)
 • مدل بیزنسی و برنامه عملیاتی (Business Model & Action Plan)
 • بیزینس پلن (Business Plan)
 • ارائه مختصر و مفید (Pitch Deck)
 • مستندات مربوط به توسعه اولیه محصول یا خدمات (Product Development)
 • نسخه اولیه وب سایت 
 • مدارک ثبت شرکت 
 • مدارک در خصوص ثبت اختراع ایده در سازمان WIPO

ارائه به سازمان حامی

پس از آماده سازی مدارک نوبت ارائه طرح و دفاع از آن است. افراد باید در این ارائه بتوانند پتانسیل موفقیت استارتاپ و ارزش ایده‌ برای سرمایه‌گذاری را اثبات نمایند.

نامه حمایتی

در صورتی که سازمان حامی، استارتاپ واجد شرایط را پیدا کند، نامه حمایتی را صادر می‌کند.

حداقل میزان سرمایه ویزای استارت آپ توسط سازمان‌های حامی: 

 • Venture Capital: حداقل ۲۰۰,۰۰۰ دلار کانادا
 • Angel Investor: حداقل ۷۵,۰۰۰ دلار کانادا
 • Incubator: به هزینه اولیه نیاز ندارد
 • در صورتی که سرمایه استارتاپ از سمت چند سازمان مختلف تامین شود؛ حداکثر میزان مبلغ سرمایه‌گذار در نظر گرفته می‌شود.

مدت زمان حدودی برای دریافت نامه حمایتی بین ۱ تا ۳ ماه است.

آماده سازی مدارک برای ارائه به سفارت

مدارک به دو دسته شخصی و مدارک استارتاپی تقسیم می‌شوند. افراد باید مدارک را کامل و دقیق ارائه دهند. 

اخذ ویزا 

در صورتی که پرونده افراد توسط اداره مهاجرت کانادا پذیرفته شود، ویزای استارتاپ صادر می‌گردد. در نتیجه صدور ویزا، افراد می‌توانند به کانادا مهاجرت کنند و تا جواب درخواست اقامت دائم؛ باید برای شروع کارهای اولیه استارتاپ و اقامت قانونی در کانادا، اجازه کار اخذ کنند. معمولا زمان بررسی اقامت دائم، ۳ سال طول می‌کشد.

متقاعد کردن افسر مهاجرتی 

افسران مهاجرتی اطلاعات، دانش و تجربه متقاضیان را بررسی می‌کنند. افراد باید ایده‌ای خلاق، با قابلیت رشد و توسعه در بازار کار کانادا را ارائه دهند، همچنین باید اثبات کنند از لحاظ مالی در سطح خوبی قرار دارند.

به علاوه، افسران ممکن است شرایط و تجربیات افراد را برای درخواست اقامت دائم به چالش بکشند. افراد باید اثبات کنند که قصدشان از مهاجرت به کانادا، پاک و درست است و می‌خواهند به طور فعالانه بر روی طرح خود، کار کنند. 

کسب و کار واجد شرایط از نظر دولت کانادا

 • دریافت تعهد نامه و نامه حمایتی از سازمان‌های حامی (Designated Organizations)
 • حداقل نمره CLB 5 در آزمون زبان انگلیسی یا فرانسوی
 • نمره آزمون زبان بالاتر از سطح CLB 5

افزایش شانس اخذ ویزای استارت آپ کانادا

جهت افزایش شانس دریافت استارتاپ ویزا افراد باید خود را برای چالش‌های این برنامه آماده کنند. در ادامه برخی از مهم‌ترین شرایط افزایش شانس دریافت ویزا را بررسی می‌کنیم.

کسب و کار واجد شرایط

افراد باید درباره بازار کار کانادا به خوبی تحقیق کنند و شرایط راه‌اندازی، چالش و سختی‌های راه اندازی استارتاپ در کانادا را به خوبی بررسی کنند. همچنین کارآفرینان باید به فکر ایجاد کسب و کاری منطبق بر بازار کار کانادا باشند و فعالانه بر روی آن کار کنند.

برای ایجاد کسب و کاری واجد شرایط کانادا باید:

 • نامه حمایتی دریافت شود؛
 • حداقل ۱۰ درصد سهام شرکت خریده شود؛
 • حداقل ۵۰ درصد از سهام شرکت بین تیم و سازمان‌های حامی تقسیم شود.

در زمان دریافت اقامت دائم باید:

 • کسب و کار در کانادا ثبت شود؛
 • به طور فعالانه کسب و کار مدیریت شود؛
 • فعالیت‌های عملیاتی کسب و کار انجام شود؛
 • نامه حمایتی از سازمان معتبر کانادایی دریافت شود.

بیزینس پلن

باید اطمینان حاصل شود که بیزینس پلن بر طبق بازار کاری در کانادا است، هدف از ارائه طرح حل مشکلی در کانادا است و طرح در جهت تقویت اقتصاد این کشور است.

ایده ارائه شده باید منسجم و متقاعد کننده باشد. طرح کسب و کار باید پتانسیل موفقیت را داشته باشد. افراد قبل از ارائه طرح باید بازار کار کانادا را به خوبی تجزیه و تحلیل کنند تا بتوانند در کانادا کسب و کار جدیدی ایجاد کنند. 

جزئیات دقیق کسب و کار، هدف از ایجاد طرح، پیش بینی مالی و استراتژی قوی باید در طرح آورده شود. در بیزینس پلن باید به اهداف، استراتژی‌های کسب و کار و نحوه دستیابی به این موضوعات اشاره شود. 

از شرایط استارتاپ کانادا می‌توان به کیفیت طرح تجاری اشاره کرد. هرچه کیفیت بیزینس پلن بالاتر باشد و هدف از راه‌اندازی کسب و کار به طور دقیق ذکر شده باشد، شانس افراد در اخذ ویزای استارتاپ کانادا بالاتر است.

تشکیل تیم

۱ تا ۵ نفر می‌توانند عضو تیم استارتاپ کانادا باشند. برای تضمین موفقیت استارتاپ و افزایش شانس اخذ ویزای استارتاپ کانادا، کارآفرینان باید به فکر تشکیل تیمی قوی، متعهد و توانمند باشند، به طوری که اعضای گروه با مهارت و تجربه خود موفقیت استارتاپ را تضمین نمایند.

وجود تخصص‌های مکمل و تجربه‌های عملیاتی افراد، می‌تواند در افزایش اعتبار کسب و کار تاثیرگذار باشد. 

تسلط بر زبان

تسلط بر یکی از زبان‌های انگلیسی یا فرانسوی بر روی روند درخواست ویزای استارتاپ کانادا تاثیرگذار است. حداقل یکی از اعضای تیم باید تسلط کافی به زبان داشته باشد. دانش زبانی در ارتباط با افراد، شبکه‌سازی، یافتن سرمایه‌گذار یا شریک موثر است.

مهارت زبان به عنوان شاخصی از توانایی برای انطباق با اکوسیستم تجاری کانادا نیز محسوب می‌شود.

حداقل سطح زبان مورد قبول در استارتاپ CLB 5 است؛ اما حداقل یکی از اعضای تیم باید نمره زبان بالاتر از CLB 5 داشته باشد و در Speaking از مهارت بالایی برخوردار باشد.

مدارک مورد نیاز استارتاپ کانادا

افراد باید تمام مدارک و اسناد مورد نیاز استارتاپ کانادا را جمع‌آوری کرده تا در وقت مناسب  و به طور دقیق ارسال نمایند. بنابراین می‌توان گفت زمان درخواست استارتاپ در کانادا نیز مهم است. افراد باید تا قبل از موعد مقرر مدارک و اسناد را تکمیل کنند تا قبل از پایان مهلت ارسال، درخواست را ارسال و ثبت نمایند.

بهتر است از تمام مدارک مرتبط با کسب و کار، قراردادها، مجوزها، صورت‌های مالی و … کپی تهیه کنند.

افراد باید تمام پیش‌نیازهای درخواست استارتاپ ویزا را به طور کامل ارائه دهند. برنامه استارتاپ پیش‌نیازهای ساده‌ای دارد. پیش‌نیازهای برنامه عبارتند از:

 • پاسپورت معتبر
 • شناسنامه
 • گواهی ازدواج در صورت تاهل
 • حداقل سطح زبان CLB 5 در زبان انگلیسی یا  NCLC 5 در زبان فرانسوی
 • آخرین مدرک تحصیلی 
 • تچربه کاری
 • عدم سوء پیشینه 
 • گواهی معاینات و آزمایشات پزشکی
 • تمکن مالی
 • اعلام آمادگی کار در کانادا
 • ایده استارتاپی منطبق بر بازار کار در کانادا
 • نامه حمایتی (Letter of Support)

از آنجایی که ممکن است در روند درخواست ویزای استارت آپ چالش‌هایی وجود داشته باشد، افراد علاوه‌بر ارائه مدارک شخصی به صورت کامل و دقیق، باید مدارکی جهت پشتیبانی از طرح خود را ارائه دهند.

مدارک طرح تجاری، صورت‌های مالی، توضیحاتی درباره محصولات یا خدمات و نامه حمایتی از سازمان معتبر کانادایی از جمله این مدارک هستند. ارائه این مدارک نشان دهنده دوام کسب و کار در کانادا و موفقیت استارتاپ است. همچنین افراد باید از تغییرات و رویدادهای احتمالی در پروسه مهاجرت استارتاپ کانادا آگاهی داشته باشند.

برنامه‌ریزی مالی

کارآفرینان با ارائه طرح مالی شفاف و کافی نشان می‌دهند در وضعیت مالی خوبی قرار دارند و می‌توانند از پس هزینه‌های خود و خانواده‌شان بر‌آیند. هزینه‌های ارائه شده باید بودجه لازم برای اقامت و سکونت در کانادا و همچنین حفظ بیزینس در مراحل اولیه را پوشش دهد.

تمکن مالی مورد نیاز برای استارتاپ ویزا کانادا

تعداد اعضای خانوادهحداقل تمکن مالی
(دلار کانادا)
۱۱۳٬۷۵۷
۲۱۷٬۱۲۷
۳۲۱٬۰۵۵
۴۲۵٬۵۶۴
۵۲۸٬۹۹۴
۶۳۲٬۷۰۰
۷۳۶٬۴۰۷
بیش از ۷ نفر ۳٬۷۰۶ دلار کانادا به ازای هر نفر

دریافت نامه حمایتی

یکی از مهم‌ترین شرایط ویزای استارتاپ کانادا دریافت تعهد نامه و نامه حمایتی از Designated Organizations است. ۳ سازمان Angel Investor، Venture Capital و Incubator از سازمان‌های مورد تایید کانادا هستند. کارآفرینان باید برای بالا بردن شانس دریافت ویزای استارت آپ، نامه حمایتی جهت پشتیبانی مالی یا بیزنسی را کسب نمایند.

همچنین دریافت نامه حمایتی نشان می‌دهد نهاد معتبر کانادایی به استارتاپ و ایده افراد اعتماد دارد. با وجود این نامه، قابلیت رشد و توسعه کسب و کار فراهم می‌شود. به علاوه، این سازمان‌ها به کارآفرینان در رابطه با جمع‌آوری سرمایه و شبکه سازی کمک می‌کنند.

نت ورکینگ

جهت افزایش موفقیت اخذ ویزای استارتاپ کانادا، افراد باید به دنبال شبکه‌سازی باشند. منظور از نت ورکینگ و شبکه‌سازی، ملاقات با افرادی است که بتوانند در پروسه درخواست، به کارآفرینان کمک کنند. 

ارتباط و نت ورک با صنعت و شبکه‌های تجاری مشابه می‌تواند به توسعه کسب و کار، رفع نیاز بازار، یافتن منتور، سرمایه‌گذار یا شریک منجر شود. افراد با شرکت در برنامه‌های استارتاپی و عضویت در گروه‌های آنلاین استارتاپی می‌توانند شبکه‌سازی را شروع کنند.

علاوه بر این، افرادی مانند وکیل ویزای استارت آپ کانادا، کارآفرینان با تجربه، شریک، شتاب‌دهنده یا سرمایه‌گذار می‌توانند افراد را در فرایند درخواست ویزا راهنمایی کنند. به علاوه افراد باید از شرایط مختلف ویزا آگاهی پیدا کنند تا مدارک خود را به روز و کامل ارائه دهند. 

آمادگی برای مصاحبه

کارآفرینان باید خود را برای یکی از بزرگ‌ترین مصاحبه‌های زندگی آماده کنند. این افراد باید برای مصاحبه با مقامات مهاجرتی کانادا و سازمان‌های حمایتی آماده شوند. افراد باید با بیان دیدگاه‌ها، اهداف و مقاصد خود از ایده و طرح خود دفاع کنند و با دقت به سوالات پاسخ دهند.

کارآفرینان باید مفهوم کسب و کار، تاثیر طرح بر بازار کار کانادا، منافع ایده بر روی اقتصاد و شهروندان کانادایی را در این مصاحبه پوشش دهند. 

همچنین باید یک Pitch Deck (ارائه‌ای مختصر و مفید) ۲ الی ۳ دقیقه‌ای ارائه دهند. افراد باید با ارائه اسناد و شواهد قانع کننده پتانسیل موفقیت استارتاپ خود را در بازار کار کانادا نشان دهند. به‌علاوه، باید با ارائه دلایل منطقی نشان دهند شرکت‌شان ارزش سرمایه‌گذاری دارد.

افراد می‌توانند با آماده‌سازی و اجرای صحیح بیزینس پلن، شانس خود را برای اخذ ویزای استارتاپ کانادا افزایش دهند.

به روز بودن

افراد باید از آخرین تغییرات در قوانین و شرایط استارتاپ کانادا با خبر شوند و استراتژی‌ها و درخواست‌های خود را بر حسب آن تنظیم کنند. از آنجا که سیاست مهاجرت کانادا همیشه در حال تغییر و تحول است، بنابراین افراد برای داشتن رویکردی موثر، باید از تمام به روزرسانی‌ها مطلع شوند.

کارآفرینان باید از تغییرات مهاجرت استارتاپ کانادا باخبر باشند، قوانین جدید می‌تواند در تغییر شرایط استارتاپ کانادا دخیل باشد و شرایط را برای افراد سخت یا آسان نماید. افراد می‌توانند از طریق کمک و مشاوره با وکیل ویزای استارتاپ کانادا از این تغییرات آگاه شوند.

وکیل ویزای استارتاپ کانادا

استفاده از وکیل قانونی و مجرب مهاجرت به کانادا، به افراد در درخواست ویزای استارتاپی، آشنایی با پیچیدگی‌های برنامه، شناخت بازار کار کانادا و رعایت تمام الزامات ویزا کمک می‌رساند. 

افراد باید از وکیل ویزای استارتاپ کانادا یا افراد با تجربه مشاوره بگیرند تا با بازار کاری کانادا، نحوه عملکرد این بازار، چالش و سختی‌های ایجاد استارتاپ در کانادا، الزامات و استراتژی‌های تجاری باخبر شوند.

مزایای مهاجرت به کانادا از طریق استارتاپ

 • دریافت اقامت دائم کانادا
 • امکان کار در کانادا
 • امکان همراهی خانواده
 • امکان اخذ پاسپورت کانادایی بعد از ۳ سال
 • مدرک زبان با نمره کم
 • برخورداری از حمایت دولت کانادا
 • عدم ریجکتی پرونده اقامت دائم در صورت بروز مشکل در استارتاپ
 • ۸۰ درصد نرخ موفقیت دریافت ویزا

معایب مهاجرت به کانادا از طریق استارتاپ

 • نمی‌توان در استان کبک سکونت داشت؛
 • پروسه دریافت ویزا طولانی است و پیچیدگی‌های خاص خود را دارد؛
 • فاصله کانادا تا ایران زیاد است؛
 • در صورت رد شدن درخواست یکی از اعضای اصلی تیم، درخواست بقیه اعضا رد خواهد شد؛
 • تعداد محدودی از پرونده‌ها پذیرش می‌شوند؛
 • نامه حمایتی فقط باید توسط سازمان‌های معتبر کانادایی صادر شود.

دلایل ریجکتی پرونده استارتاپ ویزا

ریجکتی پرونده استارتاپ ویزا در دو ابعاد شخصی و تجاری اتفاق می‌افتد:

ابعاد شخصی

 • سوابق منفی مهاجرتی
 • مشکلات پزشکی و هزینه‌های زیاد درمان بیماری برای کانادا
 • تمکن مالی ناکافی
 • نمره زبان کمتر از CLB 5
 • نقض در پرونده
 • ناکافی بودن مدارک
 • عدم ارائه مدرک تحصیلی
 • سوء پیشینه

ابعاد تجاری

 • منطبق نبودن سوابق تحصیلی و کاری با طرح کسب و کار
 • الزامی بودن حضور اعضای اصلی برای انجام پروژه 
 • ریجکتی پرونده یکی از اعضای اصلی
 • طرح غیر قابل اجرا در کانادا 
 • منطبق نبودن طرح با بازار کار کانادا 
 • عدم فعالیت مستمر اعضا
 • عدم دریافت نامه حمایتی

جمع‌بندی

کارآفرینان متخصص می‌توانند با ارائه ایده خلاق و متناسب با بازار کار کانادا برای دریافت استارتاپ کانادا اقدام نمایند. از آنجا که نرخ موفقیت دریافت ویزای استارتاپ بالا است، متقاضیان مهاجرت استارتاپ کانادا افزایش یافته، بنابراین سختگیری و چالش دریافت این ویزا بیشتر شده است.

جهت افزایش شانس اخذ ویزای استارتاپ کانادا، افراد باید با برنامه باشند، استراتژی قوی داشته باشند، بازار کاری کانادا را به دقت بررسی کنند و از تمام تغییرات مهاجرتی این ویزا باخبر شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *